Диференціація звуків і завдання в зошит. Автоматизація звуки л, ль, р, р. звуки л, ль, р, рь мовний матеріал. Закріплення вимови звуку С у словах різного

Цілі:

  • Освітні:
    • уточнити артикуляцію звуків Ль і Й, виділяючи схожість та відмінності;
    • добиватися чіткої диференціації звуків на слух та у вимові;
    • закріпити знання про характеристику звуків;
    • правильно співвідносити звуки з відповідними літерами;
    • вчити дітей відгадувати загадки, розуміти поетичні порівняння, що у основі загадки.
  • Корекційні:
    • розвивати фонематичний слух та аналіз;
    • працювати над розвитком повноти зорових, слухових та кінестетичних відчуттів.
    • попередження дисграфічних помилок;
    • розвиток дрібної моторики рук.
  • Виховні:
    • виховання вміння розуміти навчальне завдання;
    • виховання сталого інтересу до логопедичних занять.

Обладнання:дзеркало, профілі артикуляції звуків, картинки настрою, комп'ютер, презентація.

План заняття.

I. Оргмомент
ІІ. Артикуляційна гімнастика.
ІІІ. Артикуляція звуків.
IV. Порівняння букв
V. Диференціація ізольовано, у складах.
VI. Фізмінутка.
VII. Диференціація у словах.
VIII. Диференціація у реченнях.
IX. Підсумок заняття.
X. Домашнє завдання
XI. Оцінка діяльності учнів.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Оргмомент

– Чим ми займаємось на логопедичних заняттях?

Звуки чітко вимовляємо,
Слухаємо уважно.
Літери правильно читаємо,
Пишемо їх старанно.

Цілі:ми повинні навчитися:

  • чітко та правильно вимовляти близькі за артикуляцією м'які приголосні [Й] та [Л”];
  • чути та розрізняти близькі за артикуляцією м'які приголосні [Й] та [Л”];
  • читати склади та слова з літерами Й і Л;
  • правильно змінювати слова.

ІІ. Артикуляційна гімнастика

  • «Посмішка (жаба)»
  • «Лопатка»
  • Масаж мови:

1) «Покарати неслухняну мову» – ляскати губами мову від кінчика до середини і назад.
2) «Покусати зубками мову від кінчика до середини і назад»
3) "Почистити рибку" - висовувати язик, "подряпаючи" його верхніми різцями.
4) «Покарати неслухняну мову» - ляскати губами мову від кінчика до середини і назад.

  • «Киска сердиться»
  • «Гірка»

ІІІ. Артикуляція та характеристика звуків

Поперемінно промов звуки, намагаючись відчути рух мови:

Й - Л", Й - Л"; Л" - Й; Л" - Й.

– Чим відрізняється звук від літери?
– Звук ми чуємо та вимовляємо, а букву – бачимо, пишемо, читаємо.

Прочитай склади:

Ай, іль, ель, ой, ель, уй, юль, йоль, ий, яль.
Ле – й, лю – ю, ля – я, чи – й, ле – е, ле – е.

VI. Фізхвилинка

Вправа для дрібної моторики рук: "Зайчик".
Вушка д ліни еу за йки. (Всі пальчики спочатку в кулачок.)
З кущів вони стирчать.
(Виставити вгору вказівний та середній пальці. Ворушити ними вперед – назад.)
Він і стрибка ет, і скаче. (Удари ліктем по столу у такт вірша.)
Весі літ своїх за йчат.

VII. Диференціація у словах

1. Прочитай та відгадай загадки.

Угада йті, що за звір я:
У мене на лобі дерев я. (Про лень)

"Цвірінь-цвірінь!"
До зернятка стриб,
До лю й, не боязко й.
Я бували й …? (Воробі й)

Ми звик лі до нього,
Адже він чарівнику й:
Він зі мною йкаже
Голосами друзі й. (Сотові йті лефон)

Він майже як апе льсін,
З товстою шкірою й, соковиті й,
Нестача лти один –
Кисли йдуже дуже. (Лімон)

2. Назви казкових героїв, чітко вимовляючи звуки Ль,Й:

В яких словах тобі зустрівся звук Й, Ле, обидва звуки?

3. Гра «Доскажи слово». Слого-звуковий аналіз першої відгадки.

Звір заснув, сховавшись гриво й.
Хвостик з пензликом йграйливо й
Я б торкнувся, осмі лїв,
Та боюся, прокинеться... лєв.

VIII. Диференціація у реченнях

Зміни пропозиції за зразком:

У Ко лта папуга й.
- Це Ко лін папуга й.
У Лїші до йка.
– Це ЛЄшина до йка.
У Ліди ле йка.
– Це ЛІди на ле йка.
У Лспідниці за йка.
- Це Любін за йка.
У Лов га йка.
- Це ...
У Лєни ліне йка.
- Це ...

IX. Підсумок заняття

– Які звуки ми сьогодні вчилися розрізняти?
– Чим відрізняються ці звуки?

X. Домашнє завдання(У надрукованому вигляді вклеюється в зошит).

XI. Оцінка діяльності учнів.

Інформаційні ресурси

1. Лопухіна І.С.Логопедія. Вправи у розвиток промови. "Дельта" С. - П. 1999.
2. Парамонова Л.Г.Говори та пиши правильно «Дельта» «Акваріум» 1996.
3. Козирєва Л.М."Великий логопедичний альбом". Автоматизація звуків у мові. Ярославль. Академія розвитку. 2006.
4. Коноваленко В.В.,Коноваленко С.В. Коригування вимови звуку «Й».
5. Ткаченко Т.О.Використання фізхвилин для розвитку пальцевої моторики у дошкільнят. / / Дошкільне виховання 1989 № 3 с. 36-40
6. Презентація «33 сестриці».
7. Кліпарт на прозорому тлі


Уяви, що зображені фігурки виготовлені з різних матеріалів. Назви, якими вони виявляться, якщо будуть зроблені з льоду (крижаний лев, крижана ялина тощо) або з глини (глиняний дельфін, глиняна лілія, глиняний тюлень тощо). Чітко промов поєднання слів, стеж за вимовою звуків ЛЬ і Й.


ЕТАП ДРУГИЙ

ВІДМІНЕННЯ ЗВУКІВ ЛЬ-ЙУ ПРОПОЗИЦІЯХ І ЗВ'ЯЗНОМУ МОВУ

Диференціація звуків ЛЬ-Й у різних словах речення

У Олени спідниця. У Люби ягоди. У Льоні йод. У Ліви майка. Люди мають яхту. У Яни лимо над. У Яни лимон. У Яни лев. У Яни лійка. У Яни лютики.

Диференціація звуків ЛЬ-Й в одному слові речення

Чітко промов пропозиції. Стеж за вимовою звуків ЛЬ та Й.

Юля та Ілля гуляють галявою. У Іллі лінійка, у Юлі клей. Ілля та Юля гуляють алеєю. Юля виливає воду із лійки. Ілля наливає клей у банку. Ліля та Юля не-суть білизну за хвіртку. Ліля поливає лілію з лійки. На алеї у Юлі їли, липи та клени. Восени відлітають на південь лебеді. Юля та Ілля підклеюють шпалери шпалерним клеєм. Тітка Лія відлітає до Анталії.

Диференціація звуків ЛЬ - Й у римівках

Чітко промов вірші. Стеж за вимовою звуків ЛЬ та Й.

Іній ліг на гілки ялинки, Мій Ілля такий ледар,

Гілки їли побіліли. Тільки відпочинок подавай.

Дали лійку:
Ми їхали, їхали, - Лити не буду!

До ями під'їхали. - Ну, тоді помий посуд

Йому об'їхали Або книги клеєм склей,

І додому поїхали. Котику води налий!

Але ледар один у відповідь:

Ні! Ні! Ні! У мене є лійка,

Ой, яка лійка, Метелики літають високо,

Чи бачили ви лійку нову мою? Міль літає низько,

Крижаною водою, талою водою Метелики літають далеко,

Я її наповню і квіти полию. Міль літає близько!


Диференціація звуків ЛЬ-Й у скоромовках

Промов швидкоговорки спочатку в повільному темпі, а потім в швидкому, зберігаючи чіткість і гучність вимови. Стеж за вимовою звуків ЛЬ та Й.

Тінь, тінь-потітень, є вздовж вулиці тин.



Уздовж вулицею йду я, у дудку довгу я дую.

Коля коля коле, Ілля миє лійку.

Є біля хвіртки Антипа тонка-тонка липа.

Ми їли, їли лінією у їли, їх ледь-ледь у їли доїли.

Ми бачили лінію, один одного довшу.

Диференціація звуків ЛЬ-Й в оповіданнях

Чітко, виділяючи всі звуки ЛЬ і Й, повтори спочатку кожну пропозицію, а потім всю розповідь цілком.



ЛІЛІЇ

Юля та Оля гуляли в саду. У Олі сапка, у Юлі лійка. За будинком липова алея. На алеї – лілії. Оля наливає воду в лійку і подає Юлі: «Юля, полів лі-лії!» Юля поливає всі лілії до однієї! Юля та Оля люблять свій сад.

БАБА ЛЮБА

Оля має бабу Любу. Баба Люба давно хворіє. Оленька поки що маленька, вона не ходить в аптеку. До аптеки ходить Олина мама. Оленька любить бабу Любу. Оля подає хворій бабі Любе краплі, таблетки, воду в келиху. Якось, побачивши багато пігулок на столику, Оленька заплакала і сказала: Бабуся! Я можу випити за тебе всі таблетки, тільки ти не хворій!

НА КАТКУ

Толя та Віталік завжди гуляли разом. Взимку вони каталися на льодянках, ліпили сніговика, збивали довгі бурульки. Толя та Віталік самі залили біля будинку ковзанку. На ковзанці разом каталися діти із сусідніх будинків. Встав на ковзани і маленький Льоня. Толя та Віталік допомагали Олені. Усім дітям було весело. Леніна мама випекла для Толі та Віталіка смачний лимонний кекс.

МОБІЛЬНИЙ ТЕЛЕФОН

Якось улітку Галя та Ліда пішли до лісу. Вони ходили лісом, плели вінки, шукали суниці. У лісі співали птахи, цвіли польові квіти. Галя та Ліда довго гуляли лісом і заблукали. Тут діти згадали про мобільний телефон. Вони зателефонували додому, пані Ліди. Тато приїхав у ліс на автомобілі.

1. "Слухай, не позіхай" / Почувши звук Й, опустити руки вниз, звук Ль - руки підняти вгору

Й – Ль - 1

е, аль, ли, ой, я, ле, плі, оль, ай, уль, травень, гель, літо, йод, мій, моль, мілину, дай, яма, Олена.
2. «Запам'ятай, повтори» /промовляти по 3 – 5 разів/

3. Промовляти /5 – 7 раз/, розрізняючи звуки Й і Ль:

1. «Слухай, не позіхай»

Й – Ль - 2

ягоди, липа, пальма, південь, мій, сіль, солянка, піду, глина, синій, лебеді, ябеда, вилити, п'є, Олена.
2. «Запам'ятай, повтори» /5 – 7 разів/

3. Промовляти/ 5-7 разів/

4. Гра «Я – Вони» - Змінювати слова на зразок, виділяючи голосом звуки Й і Ль: Що робили вчора? І навпаки: Що я роблю?

1. «Слухай, не позіхай і показуй літери»

Й – Ль - 3

журавлина, співає, салют, малютка, смішний, пиляє, миє, магія, коліно, фея, віддає, олень, юнга, стрічка, Геннадій.

2. Промовляти / 5 7 разів /

3. Придумати речення зі словами:
- вулик– Бджоли живуть у в. Бджола затіло в лі.

Тато змайстрував лй дя пче.
- Абойт - ...
- беь - …
- ІІ - …

4. «Від 1 до 5 /7/ і назад» - ека /зеена/й/ лійка/

5. «Запам'ятай, повтори»

клей – лінійка – лілія
вулик – лей – білизна
талія – хворий - Ілля



1. Промовляти / 5 - 7 разів /

звуки Й – Ль - 4


2. Гра з м'ячем «Я…, ти…, він…»
- виивати воду з /зеєно/еки


3. «Запам'ятай, повтори»

ялина – листя – випилюють
алея – липень – веселощі
поїхали - блідий - соболя

4. Придумати речення зі словами:

- відпилюють - …
- Поливає - ...
- Виливає …
- поїхав - ...
- Поїхала …

1. Промовляти / 5 - 7 разів /

звуки Й – Ль - 5

йогки/й/ поень/йа/, кенова аея, юбими нік, діна інека, купена ь, викрадення пи

*Якщо дитині важко вимовляти слова, то їх плескають по складах.

2. «Від 1 до 7 /10/ і назад» - довга лінійка, купена/й/ /й/

3. «Закінчи пропозицію»

- Машини з гаража... /виїхали/.
- Навколо калюжі машини... /об'їхали/.
- На міст машини... /в'їхали/.
- З мосту машини... /з'їхали/.
- До будинку машини... /під'їхали/.
- У гараж машини... /в'їхали/.

4. Вивчити

Ла Мила суниця, а меля їв полуницю.
- Теплий халат не замалий.

1. Промовляти / 5 - 7 разів /

звуки Й – Ль - 6

2. Утворювати слова «Який? Яка? Яке?

3. Промовляти пропозиції
- я вииває воду з еки. – Ілля наливає клей у банку.
- Ліля та Юля несуть білизну за хвіртку. - Ліля поливає лілію з лійки.
- Юля та Ілля гуляють алеєю.

4. Вивчити
У мене є,
О, кака/й/ ека,
Видеї ви еку нову мо?
їдяно водо, тало водо
наповню і квіти по

- Яка вода? – Яку воду називають «талою»?

1. Послухати розповідь та відповісти на запитання повними пропозиціями.
Промовляти та переказувати розповідь / 3-5 разів/
іни іменини
цим у і були іменини. Гая та єна були в і на обіді. Вони купили дя і тюпани, євкої та іїї. На обід я, Гая та єна та сідку, котети та біни. Пії діти імонад і журавлини компот. Потім мама і тато і катаї діти на новому автомобілі. /Ткаченко Т.А./

- У кого були іменини? – Коли були іменини?
- Хто прийшов у гості до Юлі? - Що купили Юлі її подруги?
- Що дівчатка їли та пили на обід? - Що дівчатка робили по обіді?

2. «Чий? Чия? Чиє?»
У і тюпани. – Чиї це тюльпани? – Це тюпани.
У Гаї. - Чия це ялина? - …
У єни єка. - Чия це лійка? - …
Чи в хта. - …
У Олени ягоди. - …
У Гаї од. - …

Корекційно-розвиваючі завдання.

Вчити дитину уважно вслухатися у мову дорослого, правильно розуміти логіко-граматичні конструкції та відповідати на запитання.

Навчити правильно вимовляти звуки [Л] та [Л"], диференціювати їх на слух та у вимові.

Навчити слухо-вимовну диференціацію звуків [Л"] - [Й].

Удосконалювати навички аналітико-синтетичної діяльності на рівні слова та речення.

Вчити самостійно аналізувати слова.

Вчити дитину перетворювати слова.

Завдання 1.Дидактична вправа «Відповісти на запитання». Дорослий читає дитині пропозицію та ставить запитання. Дитина відповідає.

Ваня йшов попереду Петі. Хто йшов останнім? Ліспозаду будинку. Що попереду?Автобус їде попереду вантажівки. Що позаду?Кішка більше собаки. Хто менший?Хлопчик вище дівчинки. Хто нижчий?Дідусь старший за бабусю. Хто молодший?Дуб вище за березу. Що нижче?

Завдання 2.Знайомство зі звуком [Л]. Відгадати загадку, назвати перший звук у слові:

Сама не їм,

А людей годую. (Ложка)

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звуку [Л]:

губки злегка в посмішці;

зубки зближені;

вузький кінчик язика піднятий за верхні зубки до горбків;

Шийка «працює».

Символ звуку: великий літак летить: ЛЛЛЛЛ...


Характеристиказвуку: звук приголосний (язичок створює перешкоду повітрі), твердий, дзвінкий. Позначення: синій гурток із дзвіночком.

Завдання 3. Фонетична вправа.

Літак наближається: ллллЛЛЛЛ...; літак видаляється: ЛЛЛЛлллл... (розвиток сили голосу).

Завдання 4. Дидактична вправа «Хлопни в долоні, якщо почуєш звук [Л]»:

л, г, з, л ...; ла, ма, му, лу...; ал, ол, розум, іп ...; ласка, ложка, пила, кішка, стіл, вежа, полиця...

Завдання 5. Дидактична вправа «Скажи навпаки»:

ла-ал, лу-...; ал-ла, вул...

Завдання 6. Повторити за дорослим серію складів:

ла-ло-лу-ли... ал-ол-ул-іл... кла-кло-клу-кли... акл-окл-укл-ікл...

Завдання 7. Закінчити слова:

звуком [Л]: сто..., сту..., по..., уко..., камзо...;

складом ЛА: пі..., ска..., ма...;

складом ЛИ: сто..., ска..., пі..., шко..., шпа...

Які слова вийшли? Який склад вказує на велику кількість предметів? (ЛА чи ЛИ?)

Завдання 8. Повторити за дорослим ланцюжок слів. Який однаковий останній звук у всіх словах?

Бал – був – вив, віл – гол – кіл, дав – зал – тиснув – малий.

Завдання 9. Прибрати зі слів звук [Л]. Які слова вийшли?

Клок - кок, пліт - ..., слон - ..., клуб - ..., слова - ..., око - ...

Завдання 10. Розділити слова склади, поміняти перший і другий склад місцями. Які слова вийшли? (Це завдання виконується за допомогою дорослого після докладного пояснення.)

Жи-ли (ли-жи), ма-ла..., ка-пал..., ска-ла...

Завдання 11. Вклеїти у зошит картинки із зображеннями предметів, у назві яких є звук [Л], визначити місце звуку [Л] у словах, придумати з кожним словом пропозицію, використовуючи знайомі прийменники, порахувати кількість слів у кожному реченні, визначити місце слова зі звуком [Л] ] в реченні.

Завдання 12. Вивчити чистомовки та скоромовку:

Ла-ла-ла - лопата та пила.

Ло-ло-ло – у мене весло.

Ли-ли-ли – нові котли.

Лу-лу-лу – купили пилку.

Ал-ал-ал – темний підвал.

Ол-ол-ол - вимили підлогу.

Вул-вул-вул - новий стілець.

Іл-іл-іл - я підлогу помив.

Алка-алка - у Володі палиця.

Олка-олка – у Володі голка.

Вулка-вулка - у Володі булка.

Ілка-ілка - у Володі вилка.

Малання-бовтання молоко говорила, говорила і не сказала.

Завдання 13.Знайомство зі звуком [Л”].

Символ звуку: маленький літачок летить: льльль... (див. кольорове вклеювання). Характеристиказвуку [Л"]: приголосний, м'який, дзвінкий. Позначення: зелений кружок з дзвіночком.

Завдання 14. Фонетична вправа.

Дівчинка співає пісеньку: ля-ля-ля...

Завдання 15. Дидактична вправа «Хлопни в долоні, якщо почуєш звук [Л"]»:

ль, мь, бь, ль...; ля, лю, мі...; аль, амь ...; лист, Поля, машина, вугілля...

Завдання 16. Згадати якнайбільше імен, що закінчуються на склад

ЛЯ: Коля, Ва..., Га..., То...

Згадати якнайбільше імен, що починаються на склади ЧИ, ЛЕ, ЛЮ:

Ліза, Ліна...; Льоша, Льоня ...; Людо, Люсю...

Завдання 17. Замінити перший звук у словах на звук [Л"] Які слова вийшли? Придумати з кожною парою слів речення, порахувати кількість слів у кожному реченні:

Мед - лід, вага - ..., тюк - ..., пень - ..., пекти - ..., пісок - ..., річ - ...

Завдання 18.Вклеїти в зошит картинки із зображеннями предметів, у назві яких є звук [Л"], визначити місце звуку [Л'] у кожному слові, розділити їх на склади, придумати з кожним словом речення, визначити місце слова зі звуком [Л"] реченні.

Завдання 19. Вивчити чистомовки:

Ля-ля-ля – зелені поля.

Лі-лі-лі – малину ми несли.

Лю-лю-лю – малину я люблю.

Ле-ле-ле – їжу на віслюку.

Завдання 20. Диференціація звуків [Л] – [Л*]. Дидактична вправа «Хлопнути в долоні, якщо почуєш звук [Л]»:

л, ль, л, ль; ля, оль, ал...

Дидактична вправа «Скажи навпаки»:

ла-ля ...; ли-ли ...; ал-аль...; оль-ол, ...

Повторити за дорослим серію складів:

ла-ла-ля, ля-ля-ла, ла-ля-ля, ля-ла-ла, ла-ля-ла, ля-ла-ля.

Завдання 21.Відгадати загадки, назвати, який звук у відгадці ([Л] - [Л"]), і визначити його місце у слові.

Дерев'яна дорога,

Вгору йде вона відлого,

Що не крок - то яр. (Сходи)

Над будинками біля доріжки

Висить шматок коржика. (Місяць)

Падають із гілки

Золота монетка. (Листя)

Під дахом – чотири ніжки,

А на даху – суп та ложки. (Стіл)

Хвіст пухнастий,

Хутро золотисте,

У лісі живе,

У селі курей краде. (Лиса)

У дуплі живе, Горішки гризе. (Білка)

Знайти зайве слово в ряду (за наявності звуків [Л] та [Л ']):

ложка, цибуля, лопата, стрічка;оселедець, селезень, молоко,плити.

Завдання 22. Розкласти картинки на дві чарки: предмети, в назвах яких є звук [Л], та предмети, в назвах яких є звук [Л”], розділити всі слова на склади, визначити місце звуків [Л] та [Л '] у словах.

Дидактична вправа «Подаруй подарунки Олені та Луші» (згадати слова зі звуками [Л] та [Л"]).

Назвати якнайбільше слів-дій, що відповідають на запитання:

Що робив?Гуляв, писав... Що робила?Гуляла, писала. .. Щоробили?Гуляли, писали...

Завдання 23. Замінити звук [Л] на звук [Л"] у словах Які слова вийшли?

Цибуля - люк, кут - ..., запал - ..., дав - ..., галка - ..., їв - ..., полиця - ...

Прослухати речення. Знайти в них усі слова зі звуком [Л] та зі звуком [Л”].

Олена шукала шпильку. Лисиця жила в лісі. Мила поливала цибулю з лійки.

Завдання 24. Диференціація звуків [Л"] - [Й] Повторити за дорослим пари слів, придумати з кожною парою речення.

Даль – дай, біль – бій, моль – мій, куль – куй, роль – рій. Лежи - їжаки, льодок - їдок, Любка - спідниця, лямка - ямка.

Завдання 25. Знайомство з літерою Л.

Л дивилася на чаплю:

«Ми схожі на дві краплі:

Ноги довгі у чаплі,

Як у літери Л, чи не так?

О.Гофман

На що схожа літера Л?

Літера Л з пальців: вказівний і середній пальці правої руки, злегка розсунувши, опустити вниз, а решту пальців стиснути в кулачок. Ігри з літерою.

Завдання 26. Самостійний звуко-складовий аналіз слів, викладання схем із гуртків; запис друкованими літерами слів під диктування, читання:

стіл, стілець, полиця, лисиці, пиляти.

Спільно з дорослим перетворення слів за допомогою букв розрізної абетки:

пила - липа, мала - лама, скеля - ласка; дай - далечінь, біль - бій.

Аналіз пропозицій. Складання схем речень, списування зі зразка дорослого, читання, запис під диктування.

Ліза йшла до магазину. У Луші лялька. Луша мила ляльку. Луша мила ляльку в тазі.

Юлія Скорик
Конспект підгрупового логопедичного заняття. Диференціація звуків [л'] і [й] у складах, словах, фразах

Тема: Диференціація звуків"Ль" та "Й".

Ціль:

Корекційно-освітні:

Уточнити та закріпити артикуляційно-акустичну характеристику звуків"Ль" і "Й"

Закріпити навички розрізнення звуків"Ль" і "Й" в складах, словах, фразах.

Вправляти у розрізненні звуківна слух та у вимові.

Корекційно-розвиваючі:

Розвивати фонематичний слух та навички звукового аналізу.

Розвивати навички звукового аналізу та синтезу.

Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Корекційно-виховні

Виховувати шанобливе ставлення до відповідей товаришів, слухати відповідь остаточно, не перебиваючи.

Виховувати навички поведінки на заняття

Устаткування: індивідуальні дзеркала, вата, фішки для позначення звуків, картки-символи із зображенням положення мови під час вимови звуків, предметні зображення.

Хід заняття:

Сьогодні до нас на заняття прийшли два друга звук"Ль" та "Й". Давайте їх скажемо і подивимося на себе в дзеркало. Розкажіть де і що робить язичок.

Язичок за верхніми зубами. Впирається в них і відскакує назад.

Розкажіть який звук"Л"?

Цей звук приголоснийтому, що вимовляється з перешкодою в роті. Він дзвінкий, вимовляється з голосом і м'який, губи в посмішці.

Давайте перевіримо це. Ще раз скажемо і побачимо в дзеркалі язичок та губи. А потім відчуємо, як дзвенять голосові зв'язки в шийці.

(Уточнення вимови звуку"Й".Робота проводиться аналогічно.)

Порівняйте ці звукиРозкажіть, чим вони схожі і чим відрізняються.

Ці звуки схожі тим, що вони обидва приголосні, дзвінкі та м'які. Відрізняються тим, що коли вимовляємо звук"Л" кінчик язика нагорі, а коли "Й" - він унизу.

- Звукиприготували зарядку для ваших язичків. Зараз ми її виконуватимемо

Артикуляційна гімнастика:

1. "Маляр"

2. «Гойдалка»

3. «Лопаточка»

4. «Чистимо зубки»

5. «Смачне варення»

А тепер вони хочуть з вами трохи пограти та пропонують вам гру у футбол.

Дихальна гімнастика "Футбол"

Ці звукидуже хитрі і люблять вставати на місце один одного, але ми не повинні допустити цього, тому що кожен звукмає стояти на своєму місці.

Гра "Ладки"

Зараз ми пограємо в «Ладки»зі звуками- Будемо повторювати ці звуки, Ось так ль-й ль-й ль-й. Спершу повільно, а потім швидше.

Гра «Дражнилки»

У вас добре виходить, а тепер ми можемо побалуватись зі звуками, трохи їх подразнимо.

Гра «Запам'ятай, повтори»

Перевіримо, як ви запам'ятаєте словаякі я зараз назву. Не забуваємо про звуки [й] та [ль].

лілія - ​​алея - листя

липа – ялина – тополя

майка - галька – гайка

Добре, молодці, а тепер я повторюю за мною

Гра "Повтори"

Ой – ой – ой» – стогне мій хворий.

Ялина – ялина – ялинка – журавлинний кисіль.

Лю-лю-лю-телефон я свій люблю.

Лій - лій - лий - ти води не шкодуй.

Ай – ай – ай – гарненько підмітай.

Уй – уй – уй – малюнок намалюй.

- Звуки дуже спортивні, вони люблять робити зарядку з казковими персонажами та пропонують нам теж зробити.

Фізкультхвилинка «Буратіно»

Буратіно потягнувся,

Раз нахилився, два нахилився,

Руки убік розвів,

Видно, ключик не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Треба на шкарпетки встати.

- Звуки"Ль" та "Й" дуже люблять казки, а улюблені їх персонажі це Баба Яга та Лісовик. Вони навіть вигадали з ними гру.

Гра «Віддай слово Лісовому\ Бабі Язі»

Перед дітьми лежать картинки зі словами в яких є звук"Ль" та "Й"

Слова зі звуком"Ль" - кладуть біля Лісовика. А зі звуком"Й" - біля Баби Яги.

Зайчик - малина

йогурт - лисиця

чай - меліса

папуга - листя

Молодці! Усі правильно розклали. Звукиподілилися зі мною однією цікавою історією для їх знайомих кошенят. Слухайте уважно та повторюйте

Пальчикова гімнастика Кошенята»

Ось п'ятеро кошенят. (Долодь правої руки розкрита.)

Один пішов – і його немає.

Ну, немає його - і ні.

Кошенят залишилося четверо. (Загнути великий палець.)

Ось четверо кошенят.

Один нічний час

На дерево заліз

Кошенят залишилося троє. (Загнути мізинець.)

Але десь запищав

мишеня тонко-тонко

Кошеня почуло -

залишилося два кошеня. (Загнути безіменний палець.)

Один із них із м'ячем

зник у дверях безслідно, (Загнути середній палець.)

А найрозумніший - той,

решта, останній - (Прикласти вказівний палець до чола.)

Він до миски підійшов

і, як і слід кицьку, (Ладоні скласти ковшиком.)

Лакати за п'ятьох

став молоко з миски. (Мовою зобразити лакаючі рухи)

Хлопці, звукипропонують нам придумати нові слова, давайте як спробуємо:

Гра «Нові слова»

біль - хворий

ліс - лісовий

поле - польовий

пил - курний

скло - скляний

мило - мильний

скло - скляний

тополя - тополіна

липа - липовий

клен - кленовий

Молодці, звукивас дуже хвалять і вони впевнені, що ви впораєтеся і ще з одним завданням:

Гра «Закінчи пропозицію»

(При виголошенні пропозиції логопедвикладає перед дітьми картинку із зображенням словадля спрощення роботи)

В осінньому парку земля посипана опалими. (листами)

Взимку діти надягають тепле. (пальто)

Діти прийшли на прогулянку до хвойного. (ліс)

На узліссі виросли високі стрункі. (Яли)

Наталія поливає на клумбі. (Тюльпани)

Підводжу підсумок заняття:

Молодці хлопці! Ви сьогодні добре попрацювали. Звуки вас дуже хвалять, вони б хотіли ще пограти, але їм уже час додому. Давайте з ними попрощаємось.

Розкажіть, що вам сьогодні найбільше сподобалося?

Хто приходив сьогодні до нас?

Які ігри ми з ними грали?

Публікації на тему:

Конспект заняття «Автоматизація звуку [т] у складах, словах, фразах»Ціль: Корекційно-освітні цілі: уточнення артикуляції звуку «Т». Автоматизація звуку «Т» у складах, словах, реченнях. Закріплювати.

Конспект індивідуального заняття у старшій групі «Диференціація звуків [С-Ш] у складах, словах»Цілі: Диференціація звуків [С], [Ш]. Завдання: -Розвивати м'язи апарату артикуляції. -Розвивати фонематичне сприйняття. -Закріпити.

Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [Л]-[Р] у словах, словосполученнях, реченнях та скоромовках»Тема: Диференціація звуків [Л] - [Р] Цілі: Корекційно-освітні: відпрацювання артикуляційних укладів для сонорних звуків; диференціація.

Тема заняття: Автоматизація звуку [Рь] Ціль: автоматизація звуку [Рь] Завдання: Корекційно-освітні: - уточнити правильну артикуляцію.