Rozlišovanie zvukov pre úlohy v zošite. Automatizácia zvukov l, l, r, r. zvuky l, l, r, r rečový materiál. Upevnenie výslovnosti hlásky C v rôznych slovách

Ciele:

  • Vzdelávacie:
    • objasniť artikuláciu hlások L a Y, zdôrazniť podobnosti a rozdiely;
    • dosiahnuť jasnú diferenciáciu zvukov podľa ucha a výslovnosti;
    • upevniť vedomosti o vlastnostiach zvukov;
    • správne priraďovať zvuky k zodpovedajúcim písmenám;
    • učiť deti riešiť hádanky, porozumieť poetickým prirovnaniam, ktoré sú základom hádaniek.
  • Opravné:
    • rozvíjať fonematické povedomie a analýzu;
    • práca na rozvoji plnosti zrakových, sluchových a kinestetických vnemov.
    • prevencia dysgrafických chýb;
    • rozvoj jemných motorických schopností rúk.
  • Vzdelávacie:
    • rozvíjanie schopnosti porozumieť vzdelávacej úlohe;
    • pestovanie udržateľného záujmu o hodiny logopedie.

Vybavenie: zrkadlo, zvukové artikulačné profily, náladové obrázky, počítač, prezentácia.

Plán lekcie.

I. Organizačný moment
II. Artikulačná gymnastika.
III. Artikulácia zvukov.
IV. Porovnanie listov
V. Diferenciácia v izolácii, v slabikách.
VI. Fyzické cvičenie.
VII. Diferenciácia v slovách.
VIII. Diferenciácia vo vetách.
IX. Zhrnutie lekcie.
X. Domáce úlohy
XI. Hodnotenie výkonu študentov.

POKROK TRIEDY

I. Organizačný moment

– Čo robíme na hodinách logopédie?

Zvuky vyslovujeme jasne,
Počúvajme pozorne.
Čítame písmená správne,
Píšeme ich pozorne.

Ciele: musíme sa naučiť:

  • zreteľne a správne vyslovovať mäkké spoluhlásky [Y] a [L"], ktoré sú si v artikulácii blízke;
  • počuť a ​​rozlišovať mäkké spoluhlásky [Y] a [L"], ktoré sú si v artikulácii blízke;
  • čítať slabiky a slová s písmenami Y a L;
  • správne meniť slová.

II. Artikulačná gymnastika

  • "Úsmev (žaba)"
  • "stierka"
  • Masáž jazyka:

1) „Potrestajte neposlušný jazyk“ – tlieskajte jazykom perami od špičky do stredu a dozadu.
2) „Zahryznite si do jazyka zubami od špičky po stred a späť“
3) „Vyčistite rybu“ – vystrčte jazyk a „poškrabte“ ho hornými rezákmi.
4) „Potrestajte neposlušný jazyk“ – tlieskajte jazykom perami od špičky po stred a dozadu.

  • "Picsy sa hnevá"
  • "Šmykľavka"

III. Artikulácia a charakteristika zvukov

Vyslovujte zvuky striedavo a snažte sa cítiť pohyb svojho jazyka:

J – L", J – L"; L" - J; L" - J.

– Ako sa zvuk líši od písmena?
- Počujeme a vyslovujeme zvuky, ale vidíme, píšeme a čítame písmená.

Prečítajte si slabiky:

Ay, il, el, oh, el, yul, yul, yul, yy, yal.
Le-y, lyu-yu, la-ya, li-y, le-yo, le-e.

VI. Fizminutka

Cvičenie na jemné motorické zručnosti: „Zajačik“.
Uši d l Hostince e pre th ki. (Všetky prsty najprv do päste.)
Vytŕčajú z kríkov.
(Položte ukazovák a prostredník hore. Posuňte ich dopredu a dozadu.)
On a skok e t, a skoky. (Lakťom udrie o stôl do rytmu básne.)
Hmotnosť l je to ich vlastné th chatovať

VII. Diferenciácia v slovách

1. Prečítajte si a hádajte hádanky.

Hádaj th aká zver ja:
Na mojom čele je strom ja. (O l e)

"Chick-chirp!"
Skočiť do zrna
TO l Yu th, nie župan th.
Bol som th …? (Vrabec th)

Už sme si zvykli l a jemu,
Ale je to čarodejník th:
Je so mnou th hovorí
V hlasoch priateľov th. (Mobilné th tie l ephon)

Je skoro ako opica l xin,
S hrubou kožou th, šťavnaté th,
Chyba l len jeden -
Kisly th veľmi veľmi. (L som na)

2. Pomenujte rozprávkové postavičky, zreteľne vyslovujte hlásky L, Y:

V akých slovách ste sa stretli so zvukmi Y, L, obidva zvuky?

3. Hra „Povedz slovo“. Slabikársko-zvuková analýza prvého hádania.

Šelma zaspala a zakryla sa hrivou th.
Koník so strapcom th hravo th
Dotkol by som sa ťa, osme l ev,
Áno, bojím sa, že sa zobudí... l ev.

VIII. Diferenciácia vo vetách

Zmeňte vety podľa príkladu:

Wu Ko l a papagáj th.
- Toto je Ko l u papagája th.
U L joshi ko th ka.
- Toto L yoshina ko th ka.
U L ides l e th ka.
- Toto Lísť do l e th ka.
U L sukne pre th ka.
- Toto je pre Lyubin th ka.
U L eva ga th ka.
- Toto…
U L ena l inak th ka.
- Toto…

IX. Zhrnutie lekcie

– Aké zvuky sme sa dnes naučili rozlišovať?
– Ako sa tieto zvuky líšia?

X. Domáce úlohy(vytlačené a vložené do zošita).

XI. Hodnotenie výkonu študentov.

Informačné zdroje

1. Lopukhina I.S. Logopédia. Cvičenia na rozvoj reči. "Delta" S. - P. 1999.
2. Paramonová L.G. Správne hovorte a píšte „Delta“ „Aquarium“ 1996.
3. Kozyreva L.M."Veľký logopedický album." Automatizácia zvukov v reči. Jaroslavľ. Akadémia rozvoja. 2006.
4. Konovalenko V.V., Konovalenko S.V. Oprava výslovnosti zvuku „Y“.
5. Tkačenko T.A. Používanie fyzických cvičení na rozvoj motoriky prstov u predškolákov. // Predškolská výchova 1989 č.3 s. 36-40
6. Prezentácia „33 sestier“.
7. Klipart na priehľadnom pozadí


Predstavte si, že zobrazené figúrky sú vyrobené z rôznych materiálov. Pomenujte, aké budú, ak budú z ľadu (ľadový lev, ľadový smrek a pod.) alebo hliny (hlinený delfín, hlinená ľalia, hlinený tuleň a pod.). Hovorte zreteľne kombinácie slov, sledujte výslovnosť hlások L a Y.


DRUHÁ ETAPA

ROZLIŠENIE ZVUKU L – Y VO VETÁCH A SPOJENEJ REČI

Diferenciácia hlások L - Y v rôznych slovách vety

Lena má sukňu. Lyuba má bobule. Leni má jód. Leva má na sebe tričko. Luda má jachtu. Yana má limonádu. Yana má citrón. Yana má leva. Yana má kanvu. Yana má masliaky.

Rozlíšenie hlások L - Y v jednom slove vety

Hovorte svoje vety jasne. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Julia a Ilya kráčajú po čistinke. Ilya má pravítko, Julia má lepidlo. Ilya a Julia kráčajú uličkou. Júlia nalieva vodu z kanvy. Ilya naleje lepidlo do pohára. Lilya a Julia nedávajú bielizeň za bránu. Lilya zalieva ľaliu z kanvy. Na Juliinej aleji boli smreky, lipy a javory. Na jeseň odlietajú labute na juh. Julia a Ilya lepia tapetu lepidlom na tapety. Teta Lia letí do Antalye.

Diferenciácia hlások L - Y v riekankách

Hovorte básne jasne. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Na vetvách jedle ležal mráz, môj Ilya je taký lenivý muž,

Smrekové konáre zbeleli. Len mi daj pokoj.

Dal kanvicu:
Jazdili sme a jazdili, - nenalejem!

Odviezli sme sa do jamy. - Tak potom umyt riad.

Jazdili okolo jamy alebo lepili knihy lepidlom,

A išli sme domov. Nalejte mačke vodu!

Ale lenivý muž má jednu odpoveď:

Nie! Nie! Nie! Mám kanvu

Ach, aká kanva, mory lietajú vysoko,

Videli ste moju novú kanvu? Mol letí nízko

Ľadová voda, roztopená voda Mole lietajú ďaleko,

Naplním a zalejem kvety. Moľa letí blízko!


Diferenciácia hlások L - Y v jazykolamoch

Jazykolamy hovorte najskôr pomalým tempom a potom rýchlym tempom, pričom zachovávajte jasnosť a hlasitosť výslovnosti. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Tieň, tieň, tieň, pozdĺž ulice je plot.



Idem po ulici, fúkam dlhú fajku.

Kolja napichuje kolíky, Iľja umýva kanvu.

Pri bráne Antipas je tenká tenká lipa.

Jedli sme, jedli lienky zo smrekovca, ledva sme ich dojedli zo smreka.

Videli sme lieň, jeden dlhší ako jeden.

Rozlišovanie hlások L - Y v príbehoch

Jasne, zvýraznite všetky zvuky L a Y, zopakujte najprv každú vetu a potom celý príbeh.



LILY

Julia a Olya sa prechádzali po záhrade. Olya má motyku, Julia má napájadlo. Za domom je lipová aleja. Na uličke sú ľalie. Olya naleje vodu do kanvy a podáva ju Julii: "Yulya, zalievaj ľalie!" Júlia polieva každú jednu ľaliu! Julia a Olya milujú svoju záhradu.

BABA LYUBA

Olya má babičku Lyubu. Baba Lyuba je už dlho chorá. Olenka je ešte malá, nechodí do lekárne. Olyova matka ide do lekárne. Olenka miluje babičku Lyubu. Olya dáva chorej žene Lyuba kvapky, tablety a vodu v pohári. Raz, keď Olenka videla na stole veľa piluliek, začala plakať a povedala: „Babka! Môžem za teba vypiť všetky pilulky, len nebuď chorý!"

NA klzisku

Tolya a Vitalik vždy chodili spolu. V zime sa korčuľovali na korčuliach, vyrábali snehuliaka a zrážali dlhé námrazy. Tolya a Vitalik sami zaplnili klzisko pri svojom dome. Deti zo susedných domov sa spolu korčuľovali na klzisku. Na korčule sa postavila aj malá Lenya. Tolya a Vitalik pomohli Lene. Všetky deti sa zabávali. Leninova matka upiekla pre Tolyu a Vitalika lahodný citrónový koláč.

MOBILNÝ TELEFÓN

Jedno leto išli Galya a Lida do lesa. Prechádzali sa lesom, plietli vence a hľadali jahody. Vtáky spievali v lese a kvitli poľné kvety. Galya a Lida dlho kráčali lesom a stratili sa. Potom si deti spomenuli na mobil. Zavolali domov, Lidin otec. Otec prišiel do lesa autom.

1. „Počúvajte, nezívajte“ / Keď počujete zvuk Y, sklopte ruky nadol, zvuk L – zdvihnite ruky nahor.“

J – L – 1

e, al, li, oh, I, le, pli, ol, ay, ul, máj, gél, leto, jód, môj, mol, uviaznutý, dať, jama, Lena.
2. „Pamätajte, opakujte“ /povedzte 3 – 5 krát/

3. Vyslovte /5 – 7-krát/, pričom rozlišujte hlásky Y a L:

1. „Počúvaj, nezívaj“

J – L – 2

bobule, lipa, palma, juh, baňa, soľ, mišuška, ísť, hlina, modrá, labute, plížiť sa, vylievať, nápoje, Lena.
2. „Pamätajte, opakujte“ /5 – 7 krát/

3. Hovorte / 5-7 krát /

4. Hra „Ja – Oni“ – Zmeňte slová podľa predlohy, hlasom zvýraznite zvuky Y a L: Čo si robil včera? A naopak: Čo robím?

1. „Počúvajte, nezívajte a ukazujte písmená“

J – L – 3

brusnica, spieva, ohňostroj, dieťa, vtipný, píly, umýva, mágia, koleno, víla, dáva, jeleň, chatár, stužková, Gennadij.

2. Povedz / 5 7 krát /

3. Vymyslite vety so slovami:
- úľ- Včely žijú v... Včela zablúdila do lesa.

Otec to urobil pre včelu.
- Aboit - ...
- poraziť - ...
- ii - ...

4. “Od 1 do 5 /7/ a späť” - eka /zeena/th/ kanva/

5. „Pamätajte, opakujte“

lepidlo – pravítko – ľalia
úľ - lei - bielizeň
pás – chorý – Ilya



1. Hovor / 5 – 7 krát /

zvuky J – L – 4


2. Hra s loptou „Ja ..., ty ..., on ...“
- čerpať vodu zo /zeeno/ eki


3. „Pamätajte, opakujte“

smrek – listy – vystrihnúť
alej – júl – zábava
poďme - bledý - sobolí

4. Vymyslite vety so slovami:

- odpílený - ...
-vody -...
- vylieva sa...
- šiel - ...
- Išiel som...

1. Hovor / 5 – 7 krát /

zvuky J – L – 5

yogki/y/ poen/ya/, kenovaya aeya, yubimy nik, dinna ineka, kupennaya, ukradnutý py

*Ak je pre dieťa ťažké vysloviť slová, potom ich pláca po slabikách.

2. „Od 1 do 7 /10/ a späť“ - dlhé pravítko, zakúpené/th/ /th/

3. "Dokončiť vetu."

- Autá odišli z garáže... /vľavo/.
- Okolo mláky sú autá... /jazdia okolo/.
- Autá... /vošli na most/.
- Autá... /išli z mosta/.
- Autá dorazili k domu... /priviezli sa/.
- Autá... /vošli do garáže/.

4. Učte sa

La Mila jedla jahody a jedla jahody.
- Teplý župan nie je príliš malý.

1. Hovor / 5 – 7 krát /

zvuky J – L – 6

2. Utvorte slová „Ktorý?“ Ktoré? Ktoré?"

3. Vyslovte vety
- Pijem vodu z vody. – Iľja naleje lepidlo do téglika.
- Lilya a Julia vynášajú bielizeň von z brány. – Lilya zalieva ľaliu z kanvy.
- Julia a Ilya kráčajú uličkou.

4. Učte sa
Mám eka
Oh, kaka/y/eka,
Videli ste nový mo?
zjedená voda, roztopená voda
Naplním aj kvety

- Aký druh vody? – Aký druh vody sa nazýva „roztopená voda“?

1. Vypočujte si príbeh a odpovedzte na otázky celými vetami.
Hovorte a prerozprávajte príbeh / 3-5 krát /
iné meniny
Toto je meniny. Guy a Yena boli na večeri. Kúpili da a tupany, eukoi a iii. Na obed ja, Guy a Ena a sedka, rezne a fazuľa. Pia detská emmonáda a kurberry kompót. Potom sa mama, otec a deti vozia v novom aute. /Tkachenko T.A./

- Kto mal meniny? - Kedy mal meniny?
- Kto prišiel navštíviť Juliu? - Čo jej kúpili priatelia Julie?
- Čo jedli a pili dievčatá na obed? - Čo robili dievčatá po obede?

2. „Koho? koho? Koho?"
U a tulipány. – Čie sú to tulipány? - Toto sú tulipány.
U Gai. -Čí je to smrek? -...
Yena to má. - Koho je to kanva? -...
Máš to? -...
Lena má bobule. -...
Gaia má jeden. -...

Nápravné a rozvojové úlohy.

Naučte dieťa pozorne počúvať reč dospelých, správne chápať logické a gramatické štruktúry a odpovedať na otázky.

Naučiť sa správne vyslovovať hlásky [L] a [L"], rozlišovať ich podľa ucha a vo výslovnosti.

Naučiť sluchovo-výslovnostnú diferenciáciu hlások [L"] - [Y].

Zlepšiť zručnosti analytickej a syntetickej činnosti na úrovni slov a viet.

Naučte sa analyzovať slová sami.

Naučte svoje dieťa premieňať slová.

Cvičenie 1. Didaktické cvičenie „Odpovedzte na otázky“. Dospelý prečíta dieťaťu vetu a položí otázku. Dieťa odpovedá.

Váňa kráčala pred Peťou. Kto prišiel posledný? les za domom. čo nás čaká? Autobus ide pred kamiónom. Čo je za tým? Mačka je väčšia ako pes. kto je menší? Chlapec je vyšší ako dievča. Kto je nižší? Starý otec je starší ako stará mama. kto je mladší? Dub je vyšší ako breza. Čo je nižšie?

Úloha 2. Predstavujeme zvuk [L]. Uhádnite hádanku, pomenujte prvú hlásku v slove:

nežijem sám

A živím ľudí. (lyžica)

Dospelý ukazuje pred zrkadlom a vysvetľuje dieťaťu artikuláciu zvuku [L]:

pery sa mierne usmievajú;

zuby sú blízko seba;

úzka špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami smerom k tuberkulám;

Krk "funguje".

Zvukový symbol: letí veľké lietadlo: LLLLL...


Charakteristický zvuk: spoluhláskový zvuk (jazyk vytvára prekážku vzduchu), tvrdý, zvučný. Označenie: modrý kruh so zvončekom.

Úloha 3. Fonetické cvičenie.

Lietadlo sa blíži: llllllllll...; lietadlo sa vzďaľuje: LLLLLllllll... (vývoj hlasovej sily).

Úloha 4. Didaktické cvičenie „Tlieskajte rukami, ak počujete zvuk [L]“:

l, g, h, l...; la, ma, mu, lu...; al, ol, myseľ, ip...; lasička, lyžica, píla, mačka, stôl, veža, polica...

Úloha 5. Didaktické cvičenie „Povedz opak“:

la-al, lu-...; al-la, sv...

Úloha 6. Opakujte po dospelom sériu slabík:

la-lo-lu-ly... al-ol-ul-il... kla-klo-klu-kly... akl-okl-ukl-ikl...

Úloha 7. Dokončite slová:

zvuk [L]: sto..., stu..., po..., uko..., kamzo...;

slabika LA: pi..., ska..., ma...;

slabika LY: sto..., ska..., pi..., shko..., shpa...

Aké slová ste dostali? Ktorá slabika označuje veľký počet predmetov? (LA alebo LY?)

Úloha 8. Zopakujte reťazec slov po dospelom. Aký je ten istý posledný zvuk vo všetkých slovách?

Lopta - bola - zavýjala, vôl - gól - počítala, dala - hala - bodla - malá.

Úloha 9. Odstráňte zvuk [L] zo slov. Aké slová ste dostali?

Klok - kok, plť - ..., slon - ..., klub - ..., slová - ..., oko - ...

Úloha 10. Rozdeľte slová na slabiky, vymeňte prvú a druhú slabiku. Aké slová ste dostali? (Túto úlohu dokončí s pomocou dospelej osoby po podrobnom vysvetlení.)

Zhi-ly (ly-zhi), ma-la..., ka-pal..., sk-la...

Úloha 11. Nalepte obrázky do zošita s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú hlásku [L], určte miesto hlásky [L] v slovách, vymyslite s každým slovom vetu pomocou známych predložiek, spočítajte počet slov v každej vete , určiť miesto slova s ​​hláskou [L ] vo vete.

Úloha 12. Naučte sa čisté jazykolamy a jazykolamy:

La-la-la - lopata a píla.

Lo-lo-lo - mám veslo.

Ly-ly-ly - nové kotly.

Lu-lu-lu - kúpili sme pílu.

Al-al-al - tmavý suterén.

Ol-ol-ol - umyl podlahu.

Ul-ul-ul - nová stolička.

Il-il-il - umyl som podlahy.

Alka-alka - Voloďa má palicu.

Olka-olka - Voloďa má ihlu.

Ulka-ulka - Voloďa má drdol.

Ilka-ilka - Voloďa má vidličku.

Malanya klebetnica klebetila a rozprávala o mlieku, no nevyjadrila sa.

Úloha 13. Predstavujeme zvuk [L"].

Zvukový symbol: malé lietadlo letí: llll... (pozri, farebná vložka). Charakteristický zvuk [L"]: spoluhláskový, mäkký, znelý. Označenie: zelený kruh so zvončekom.

Úloha 14. Fonetické cvičenie.

Dievča spieva pieseň: la-la-la...

Úloha 15. Didaktické cvičenie „Tlieskajte rukami, ak počujete zvuk [L"]“:

l, m, b, l...; la, lu, mi...; al, som...; lístie, polia, auto, uhlie...

Úloha 16. Zapamätajte si čo najviac mien končiacich slabikou

LYA: Kolja, Va..., Ga..., To...

Zapamätajte si čo najviac mien, ktoré začínajú slabikami LI, LE, LYU:

Lisa, Lina...; Lyosha, Lenya...; Luda, Lucy...

Úloha 17. Nahraďte prvý zvuk v slovách zvukom [L"]. Aké slová ste dostali? Vymyslite vety s každým párom slov, spočítajte počet slov v každej vete:

Med - ľad, váha - ..., balík - ..., peň - ..., rúra - ..., piesok - ..., vec - ...

Úloha 18. Nalepte do zošita obrázky s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú hlásku [L "], určte miesto hlásky [L ' ] v každom slove, rozdeľte ich na slabiky, vymyslite ku každému slovu vetu, určte miesto slova so zvukom [L "] v návrhu.

Úloha 19. Naučte sa čisté výroky:

La-la-la - zelené polia.

Li-li-li - nosili sme maliny.

Lu-lu-lu - milujem maliny.

Le-le-le - jazdím na somárovi.

Úloha 20. Diferenciácia zvukov [L] - [L*]. Didaktické cvičenie „Tlieskajte rukami, keď počujete zvuk“ [L]":

1, 1, 1, 1; la, ol, al...

Didaktické cvičenie „Povedz opak“:

la la...; li-ly...; al-al...; ozaj...

Opakujte po dospelom sériu slabík:

la-la-la, la-la-la, la-la-la, la-la-la, la-la-la, la-la-la.

Úloha 21. Hádajte hádanky, pomenujte, aký zvuk je v odpovedi ([L] - [L"]) a určte jeho miesto v slove.

drevená cesta,

Ide to pomaly hore,

Každý krok je roklina. (rebrík)

Nad domami popri ceste

Kúsok plochého chleba visí. (mesiac)

Pád z konára

Zlaté mince. (Listy)

Pod strechou sú štyri nohy,

A na streche je polievka a lyžice. (Tabuľka)

Chvost je našuchorený,

Zlatá kožušina,

Žije v lese

Z dediny kradne sliepky. (líška)

Žije v dutine, hryzie orechy. (Veverička)

Nájdite ďalšie slovo v rade (podľa prítomnosti zvukov [L] a [L ’]):

lyžica, cibuľa, lopata, stuha; sleď, káčer, mlieko, tanier.

Úloha 22. Usporiadajte obrázky na dve kôpky: predmety, ktorých názvy obsahujú hlásku [L] a predmety, ktorých názvy obsahujú hlásku [L"], rozdeľte všetky slová na slabiky, určte miesto zvukov [L] a [L ' ] v slovách.

Didaktické cvičenie „Dajte darčeky Lene a Lushe“ (zapamätajte si slová so zvukmi [L] a [L"]).

Vymenuj čo najviac akčných slov, ktoré odpovedajú na otázky:

Čo si robil? Chodil, písal... Čo si robil? Chodil som a písal. .. Čourobil si? Chodili sme, písali...

Úloha 23. Nahraďte zvuk [L] zvukom [L"] v slovách. Aké slová ste dostali? S každým párom slov vymyslite vety.

Luk - poklop, roh - ..., zápal - ..., dal - ..., kavka - ..., jedol - ..., polica - ...

Vypočujte si návrhy. Nájdite v nich všetky slová so zvukom [L] a so zvukom [L"].

Lena hľadala špendlík. Líška žila v lese. Mila polievala cibuľku z kanvy.

Úloha 24. Rozlišovanie hlások [L"] - [Y]. Opakujte dvojice slov po dospelom, vymýšľajte vety s každou dvojicou.

Ďaleko - dať, bolesť - boj, moľa - moja, vrece - cuy, rola - roj. Lež - ježkovia, jedák ľadu, Lyubka - sukňa, popruh - diera.

Úloha 25. Predstavujeme písmeno L.

L civel na volavku:

"Sme ako dve kvapky:

Nohy volavky sú dlhé,

Ako písmeno L, však?"

O. Hoffman

Ako inak vyzerá písmeno L?

Písmeno L z prstov: ukazovák a prostredník pravej ruky, mierne roztiahnuté, nižšie a zvyšné prsty zovreté v päsť. Hry s písmenami.

Úloha 26. Samostatná zvuko-slabičná analýza slov, zostavenie diagramov z kruhov; písanie slov tlačenými písmenami pod diktátom, čítanie:

stôl, stolička, polica, líšky, píla.

Spolu s dospelým transformujte slová pomocou písmen rozdelenej abecedy:

píla - lipa, mala - lama, skala - lasica; dať - ďaleko, bolesť - bojovať.

Analýza návrhov. Zostavovanie viet, kopírovanie z príkladu pre dospelých, čítanie, diktovanie.

Lisa išla do obchodu. Lusha má bábiku. Lusha umývala bábiku. Lusha umývala bábiku v umývadle.

Julia Skorik
Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny. Rozlišovanie hlások [l’] a [th] v slabikách, slovách, frázach

Predmet: Diferenciácia zvuku"L" a "Y".

Cieľ:

Nápravné a výchovné:

Objasniť a upevniť artikulačno-akustické charakteristiky zvuky"L" a "Y"

Posilniť diskriminačné schopnosti zvuky"L" a "Y" dovnútra slabiky, slová, frázy.

Praktizujte diskrimináciu zvuky v sluchu a výslovnosti.

Nápravné a rozvojové:

Rozvíjajte fonematické povedomie a zručnosti zvuková analýza.

Rozvíjať zručnosti zvuková analýza a syntéza.

Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie.

Nápravné a výchovné

Pestujte si úctivý postoj k odpovediam svojich kamarátov, počúvajte odpoveď až do konca, bez prerušenia.

Rozvíjať behaviorálne zručnosti trieda

Vybavenie Dodatočná kompletácia: samostatné zrkadlá, vata, značkovacie žetóny zvuky, karty symbolov zobrazujúce polohu jazyka pri výslovnosti zvuky, obrázky predmetov.

Priebeh lekcie:

Dnes nás navštívte zaznela hodina dvoch priateľov"L" a "Y". Povedzme si ich a pozrime sa na seba do zrkadla. Povedzte nám, kde a čo robí jazyk.

Jazyk za hornými zubami. Vbehne do nich a skočí späť.

Povedz mi ktorý zvuk"L"?

Toto zhodný zvuk, pretože sa vyslovuje s prekážkou v ústach. Je zvučná, vyslovená hlasom a jemnými, perami v úsmeve.

Poďme sa na to pozrieť. Povedzme to znova a uvidíme jazyk a pery v zrkadle. A vtedy pocítime zvonenie hlasiviek v hrdle.

(Objasnenie výslovnosti zvuk"Y". Práca sa vykonáva podobným spôsobom.)

Porovnajte tieto zvuky, povedzte nám, v čom sú si podobné a v čom sa líšia.

Títo zvuky sú podobnéže sú obe spoluhlásky, znelé aj mäkké. Líšia sa tým, keď vyslovujeme zvuk„L“ špička jazyka je hore a keď „Y“ je dole.

- Zvuky Pripravili sme cvičenia pre vaše rákosie. Teraz to urobíme

Artikulačná gymnastika:

1. "maliar"

2. "Hojdačka"

3. "stierka"

4. "Čistíme si zuby"

5. “Lahodný džem”

A teraz sa chcú s vami trochu pohrať a ponúknuť vám futbal.

Dychové cvičenia "Futbal"

Títo zvuky veľmi prefíkaní a radi zaberajú miesto toho druhého, ale nemali by sme to dovoliť, pretože všetci zvuk musí zostať na svojom mieste.

Hra "Ladki"

Teraz budeme hrať "Ladki" s zvuky- zopakujeme to zvuky, ako tento l-tý l-tý l-tý. Najprv pomaly, potom rýchlejšie.

Hra "Škádle"

Ide ti to dobre, teraz sa môžeme zabaviť zvuky, poďme ich trochu podráždiť.

Hra "Pamätajte, opakujte"

Pozrime sa, ako si pamätáte slová ktoré teraz pomenujem. Nezabudni na zvuky [th] a [l].

ľalia - alej - listy

lipa – smrek – topoľ

Tričko - kamienok - oriešok

Dobre, dobre, teraz opakujte po mne

Hra "Opakovať"

Oh – oh – oh,“ zastonal môj pacient.

Smrek - smrek - smrek - brusnicová huspenina.

Liu - lyu - lyu - milujem svoj telefón.

Lei-lei-lei - nešetrite vodou.

Ay - ach - ach - dobre pozametajte.

Ooh, ooh, ooh, nakreslite obrázok.

- Zvuky sú veľmi športové, radi robia cvičenia s rozprávkovými postavičkami a pozývajú k tomu aj nás.

Minúta telesnej výchovy "Pinocchio"

Pinocchio sa natiahol,

Prehnite sa raz, zohnite sa dvakrát,

Roztiahol ruky do strany,

Zrejme som nenašiel kľúč.

Aby sme dostali kľúč,

Musíme sa postaviť na nohy.

- Zvuky„L“ a „Y“ veľmi milujú rozprávky a ich obľúbené postavy sú Baba Yaga a Leshy. Dokonca si s nimi vymysleli hru.

Hra "Vráť to slovo Leshem\ Baba Yaga»

Pred deťmi sú obrázky s slová, ktoré majú zvuk"L" a "Y"

Slová so zvukom„L“ - umiestnené blízko Leshy. A s zvuk"Y" - blízko Baba Yaga.

Zajačik - malina

jogurt - líška

čaj - medovka

papagáj - listy

Výborne! Všetko bolo usporiadané správne. Zvuky sa so mnou podelili o jeden zaujímavý príbeh o ich známych mačiatkach. Pozorne počúvajte a opakujte

Prstová gymnastika mačiatka"

Tu je päť mačiatok. (Dlaň pravej ruky je otvorená.)

Jeden zostal - a je preč.

No nie je tam – a nie.

Zostali štyri mačiatka. (Ohnite palec.)

Tu sú štyri mačiatka.

Niekedy sám v noci

Vyliezol na strom -

Zostali tri mačiatka. (Zložte malíček.)

Ale niekde to zapípalo

malá myš

Mačiatko počulo -

Zostali dve mačiatka. (Ohnite prstenník.)

Jeden z nich s loptou

zmizol dverami bez stopy, (Zložte prostredný prst.)

A ten najmúdrejší je ten

zostávajúce, posledné - (Priložte si ukazovák na čelo.)

Išiel k miske

a ako sa na mačičku patrí, (Zložte dlane do naberačky.)

Kolo pre päť

mlieko vyšlo z misky. (Zobrazte lapavé pohyby jazykom)

chlapci, zvuky pozvite nás, aby sme prišli s novými slová, Poďme vyskúšajme:

Hra "Nový slová»

bolesť - chorý

les - les

pole - pole

prach — prašný

sklo - sklo

mydlo - mydlové

sklo - sklo

topoľ - topoľ

lipa - lipa

javor - javor

výborne, zvuky veľmi ťa chvália a veria, že ešte jednu zvládneš úloha:

Hra "Dokončiť vetu"

(Pri vyslovovaní vety logopéd postaví pred deti obrázok slová pre zjednodušenie práce)

V jesennom parku je zem posiata popadanými stromami. (listy)

V zime nosia deti teplé oblečenie. (kabát)

Deti prišli na prechádzku do ihličnatého lesa. (les)

Vysoké, štíhle vyrástli na okraji lesa. (jedol)

Natália polieva záhon. (tulipány)

Zhrniem to triedy:

Výborne chlapci! Dnes ste odviedli dobrú prácu. Zvuky vás veľmi chvália, chceli by hrať viac, ale je čas, aby išli domov. Poďme sa s nimi rozlúčiť.

Povedzte nám, čo sa vám dnes najviac páčilo?

Kto nás dnes prišiel pozrieť?

Aké hry sme s nimi hrali?

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Automatizácia zvuku [t] v slabikách, slovách, frázach“ Cieľ: Nápravné a vzdelávacie ciele: objasnenie artikulácie hlásky „T“. Automatizácia zvuku „T“ v slabikách, slovách, vetách. Upevnite.

Zhrnutie individuálnej hodiny v seniorskej skupine „Rozlíšenie zvukov [S-Sh] v slabikách a slovách“ Ciele: Diferenciácia zvukov [С], [Ш]. Ciele: -Rozvíjať svalstvo artikulačného aparátu. - Rozvíjať fonematické povedomie. -Zabezpečiť.

Zhrnutie logopedickej hodiny „Rozlišovanie zvukov [L]-[R] v slovách, frázach, vetách a jazykolamoch“ Téma: Diferenciácia zvukov [L] - [R] Ciele: Nápravno - vzdelávacie: rozvoj artikulačných vzorcov pre zvukové zvuky; diferenciácie.

Téma hodiny: Automatizácia zvuku [Рь] Cieľ: automatizácia zvuku [Рь] Ciele: Nápravné a vzdelávacie: - ujasniť si správnu artikuláciu.