Схема речення: приклад. Схема речення з прямою мовою. Як скласти схему пропозиції: згадуємо школу Допустимо йому сподобалося схема пропозиції

СКЛАДНІ ПРОПОЗИЦІЇ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ'ЯЗКУ. ВЖИВАННЯ СПІЛЬНОГО (СПІЛЬНОГО І ПІДПРИЄМНОГО) І БЕЗСПІЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ У СКЛАДНИХ ПРОПОЗИЦЯХ

(традиційний урок)

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи, що використовуються на уроці : пояснювально-ілюстративні (вправа, оповідання, бесіда, практична робота, аналіз тексту, аналіз схеми), репродуктивні (аналітичний переказ прочитаного, виконання завдань за зразком, аналіз за алгоритмом, робота з підручником), проблемно-узагальнюючі (пояснення причин відмінності у фактах , пояснення з опорою на наочність, доказ шляхом порівняння подоб пропозицій), частково-пошукові (евристична бесіда з наступним висновком, коментування практичних дій з висновком, вибір прикладів підтверджень з опорою на наочність, перенесення загальних ознак відомого на нове), дослідницькі методи з книгою з пошуку методу, самоаналіз тексту та прикладів з пошуку загального висновку, практичні дії з подальшим доказом закономірності), самоконтроль та самоперевірка, прийоми технології РКМПП (кластер (метод графічної систематизації матеріалу), інсерт (метод активного читання), «РАФТ», таблиця "ЗХУ".

Цілі уроку:допомогти учням практично засвоїти поняття "складне речення з різними видами зв'язку", показати необхідність формування вміння використовувати різні синтаксичні конструкції в залежності від завдань, умов спілкування.

Завдання уроку:

навчальна - повторити матеріал про складні пропозиції, забезпечити засвоєння знань на тему «Складна пропозиція з різними видами зв'язку»;

розвиваюча - Забезпечити розвиток мислення, здатності аналізувати, узагальнювати вивчене, вміння правильного інтонування речень, пам'яті, мови, вміння проводити аналіз мовних одиниць, сформувати навички роботи з текстом;

виховує - Відпрацювати навички самостійної діяльності учнів, сформувати вміння працювати в колективі, патріотичне виховання, розвиток історичної пам'яті, виховати потребу в здоровому способі життя.

Форми роботи: індивідуальна, парна, групова робота, диференційований підхід, різнорівневі завдання, фронтальна робота, самостійна робота, тестування, творчі вправи, усні та письмові вправи, самоконтроль, взаємоконтроль, контроль учителем.

Оформлення, обладнання : підручник «Російська мова. 9 клас: навч. для загальноосвіт. установ / [, ; наук. ред. ]. - 8-е вид. - М.: Просвітництво, 2011. - 206 с., Мультимедійний комплекс (проектор, комп'ютер, інтерактивна дошка), мультимедійна презентація «Складні пропозиції з різними видами зв'язку. Вживання союзного (вигадувального та підрядного) та безспілкового зв'язку в складних реченнях», роздатковий матеріал (картки для індивідуальної роботи, «Робочий лист учня» (Додаток 1), «Опитувальний лист» (Додаток 2), кластер «Складні пропозиції» (Додаток 3 ).

Хід уроку :

I. Організаційний момент.

Слайд 1.

Здрастуйте, хлопці, сідайте. Відкрийте зошити, запишіть число, "Класна робота".

ІІ. Актуалізація знань учнів.

1. Орфографічна розминка.

Індивідуальна робота.

а) 3 особи біля дошки . Списати, зробити орфографічний аналіз слів .

Перший учень. Н – ПН: глиня…ий, срібло…ий, дерева…ий, листя…іца, берест…яний, шкіра…ий.

Другий учень. ПОЛ-: (пол)моря, (пол)овал, (пол)Волги, (пол)долоні, (пол)відкритої банки, (пол)столицы.

Третій учень.ПРЕ-, ПРИ-: пр…вивищення швидкості, пр…порошити снігом, пр…шовець, пр…озерний, пр…клонити гілку, проломлення променів.

б) 2 учні працюють на місцях за картками.

Картка №1

Тетяна Опанасівна під...ла братові знак, що б...льна хоч...т заснути, і всі вийшли п...тихеньку зі світлі.

, (що і . Складна синтаксична конструкція з підрядним та сочинительним зв'язком, з підрядним изъяснительным.

Поясніть значення слова “СВІТЛИЦЯ”.

Світлиця – за старих часів світла парадна кімната в будинку.

Підберіть СИНОНІМ.

Кімната.

Картка №2

Вставте пропущені літери, поясніть орфограми, наголосіть на граматичних основах, накресліть схему речення.

З моря (в) відповідь отри ... сто гримнув гарматний постріл, і, коли дим ліг на хвилі, що блищали іскрами, все знову стихло.

І коли…), . Складна синтаксична конструкція з підрядним і сочинительним зв'язком, з підрядним часом.

Фронтальна робота (весь клас).

Слайд 2

вирішене питання

наказу ... про відійти

у в'язаній шапочці

говорила пута ... про

(Вона) чимось стривожено ... а

некраше ... підлога

зва…а вечеря

виглядав переляк…о

Слайд 3.

Самоперевірка.

У якому слові пишеться ПН? Поясніть правопис слів та вкажіть вид підрядного зв'язку у словосполученнях.

ріше нний питання (від дієслова досконалого виду - ПН, зв'язок - узгодження)

наказу нпро відійти (коротке причастя - Н, примикання)

у в'яза ной шапочці (від дієслова недосконалого виду - Н, узгодження)

казала пута но (прислівник утворений від плутаНий – недосконалий вид - Н, примикання)

(Вона) чимось стривожено на (короткий дієприкметник – Н, управління)

некрасивіше ний підлогу (від дієслова недосконалого виду - Н, узгодження)

зва ний вечеря (від дієслова недосконалого виду - Н, узгодження)

виглядав переляк нно (прислівник утворений від переляканий, є приставка – ПН, примикання)

2. Графічний диктант (все). З наступною взаємоперевіркою.

Слайд 4.

ІІІ. Актуалізація знань учнів за складною пропозицією.

1. Робота в парах . Завдання: скласти кластер на тему «Складна пропозиція». Кластер креслиться на «Робочому листі учня» (завдання 1 «Робочого листа учня»).

Слайд 5. Орієнтовний зразок.

2. Прийом "РАФТ". Розповісти (з опорою на кластер) про складні пропозиції, засоби зв'язку між предикативними частинами всередині складної пропозиції, про відмінності безсоюзних і союзних складних пропозицій (Завдання 2 «Робочого листа учня»).

« Р» - роль: вчитель

« А

« Ф» - форма: лекція

« Т

3. Робота зі схемами . Схема на дошці.

Слайд 6.

- Знайдіть серед запропонованих схем 4-е зайве та обґрунтуйте свій вибір .

1) а) ,і .

Б) , (щоб .. .).

В), (коли ...).

г) , .

Слайд 7.

- Знайдіть серед запропонованих схем 4-е зайве та обґрунтуйте свій вибір.

2) а) , (що

Б), але.

У) , а .

Г) , та .

Слайд 8.

- Знайдіть серед запропонованих схем 4-е зайве та обґрунтуйте свій вибір.

3) а) - .

Б): .

У) , і .

Г); .

4. Тест.

Завдання 3 «Робочого листа учня». Правильна відповідь позначити хрестиком.

IV. Вивчення нового матеріалу. (Виклик.)

Слайд 9.

1. Синтаксична хвилинка . Пропозиція записана на дошці. Знайти ГО (граматичні основи), пояснити синтаксис речення .

Значний внесок у священну справу Перемоги зробила Сибір: на її неосяжних просторах формувалися військові частини та з'єднання, які відіграли важливу роль у вирішальних битвах Другої світової війни.

2. Виникла скрута з визначенням типу складної речення.

3. Звернення до підручника (§ 37, с.141). Виділити головне . (Робота у групах постійного складу).

Інсерт . (Метод активного читання. Маркування тексту за допомогою значків « V », «+», «-», «?» (У міру читання ставляться на полях праворуч). Після прочитання тексту необхідно заповнити таблицю, де іконки стануть заголовками граф таблиці. У таблицю коротко заносяться відомості з тексту (завдання 4 «Робочого листа учня»).

Слайд 10.

«V»

(відоме)

«+»

(нове)

« - »

(протилежне відомому)

«?»

(незрозуміле)

4. Узагальнити . Тему уроку формулюють учні .

Чи знайшли ви відповідь?

Як же називається така пропозиція?

А чому воно так називається?

То як можна визначити тему нашого уроку?

5. Слово вчителя .

Так от іноді людям, письменникам просто не вистачає рамок звичайної складної речення, і тоді вони використовують складні речення з різними видами зв'язку. У 10 класі на уроках літератури ви знайомитиметеся з великими творами, і ось його мова, його стиль складається з таких пропозицій, які іноді займають цілі абзаци.

А яке завдання сьогодні стоятиме перед нами?

(Осмислення.)

6. Складання алгоритму роботи з пропозиціями з різними видами зв'язку .

Запишемо пропозицію .

Шумів суворо Брянський ліс, Спускалися темні тумани, І сосни чули окрест, Як йшли на битву партизани .

- Доведіть, що це складна пропозиція з різними видами зв'язку.

Слайд 11.

Алгоритм роботи

1. Виділяємо ГО.

2. Вказуємо межі предикативних елементів.

3. Визначаємо вид зв'язку найпростіших пропозицій у складі складного.

4. Будуємо схему.

- Запишіть його собі у зошиті.

V. Закріплення матеріалу.

1. Робота у групах постійного складу ; завдання диференційоване. Списати вказану пропозицію. Накреслити схему . (Завдання 5 «Робочого листа учня»).

2. Захист своїх схем біля дошки.

Слайд 12.

font-size:14.0pt;line-height:150%; font-family:" times new roman>3. Розмова.

Чи правильно ми вирішили поставлене перед нами завдання?

А чи є ще гіпотези щодо побудови схем до речень?

4. Слово вчителя.

Слайд 13.

На схемах можна виділяти частини речення прямокутниками. Наприклад, схема першої пропозиції виглядатиме так:

font-size:14.0pt; line-height:150%;font-family:" times new roman>- Внесіть доповнення до своїх схем.

5. Співвіднесіть речення з відповідними схемами (Завдання 6 «Робочого листа учня»).

1) ,,.

2) , (Де ...).

3) , а .

4); , , а .

5) , (яких...) : .

Слайд 14.

Самоперевірка за ключем . Виставлення оцінок.

- Вкажіть пропозиції з різними видами зв'язку. Доведіть, спираючись на алгоритм .

VI. Підготовка до ДПА. (Рефлексія.)

Слайди 15-24.Тестові завдання у форматі ГІА (Завдання В9).

VII. Творчі переробки тексту.

Робота за варіантами . (Завдання 7 «Робочого листа учня»).

1. [ - = ] : [ - = і = ], (якщо).

2. [ - = ].

3. [- =], (що…), а [= ук. сл.], (хто…).

1. [ - = ].

2. [ - = ], (оскільки…).

3. [ -.-.-.- , - =, =, = ], і [- = ], (якщо ...).

1. [ - = ] : [ - = ], (які…), (щоб…).

2. [-=], (що…).

3. [-=], (ніж…), а [-=].

VII. Перевірка(Читання отриманих текстів).

Слайд 25.

Французька Асоціація захисту тварин встановила: присутність у будинку собаки майже на третину зменшує небезпеку інфаркту у його господаря та нормалізує артеріальний тиск, якщо людина щодня просто погладжує свого песика. Лікувальний вплив собаки на людину підтвердився і під час обстеження шести тисяч жителів США. Американські вчені дійшли висновку, що щоденне спілкування з собакою викликає позитивні емоції та знімає стреси, а це дуже важливо для тих, хто зазнає значних нервових навантажень на роботі та в школі.

Слайд 26.

Здоров'я – безцінне надбання як кожної людини, а й усього суспільства. При зустрічах, розставаннях з близькими і дорогими людьми ми бажаємо їм доброго та міцного здоров'я, оскільки це – основна умова та запорука повноцінного та щасливого життя. Ведучи здоровий спосіб життя, ми виконуємо наші плани, успішно вирішуємо основні життєві завдання, долаємо труднощі та значні навантаження, і добре здоров'я забезпечує нам довге та активне життя, якщо ми його розумно зберігаємо та зміцнюємо.

Слайд 27.

Існує думка: підлітки, що палять, - це збудливі діти, які використовують тютюн, щоб заспокоїтися. Дослідження показують, що регулярне куріння може надавати протилежний ефект і збільшувати ризик розвитку тривожних розладів у юності. Куріння може завдавати емоційної шкоди підліткам набагато раніше, ніж виявляться фізичні ефекти, наприклад, рак легенів та хвороби серця, а проблеми з диханням та нестача кисню можуть спричинити напади паніки.

VIII. Твір-мініатюра з репродукції картини Кривоногова "Двобій".

Слайд 28.

Складіть речення з різними видами зв'язку.

Зачитайте складені речення.

IX. Запис домашнього завдання.

Слайд 29.

§ 37, вправа 212.

Різнорівневе завдання.

"3" - списати, розставити розділові знаки, підкреслити ГО.

"4" - виписати, розставляючи розділові знаки, спочатку ті пропозиції, в яких повідомляється про дві ситуації, потім де повідомляється про три і більше ситуації. У складних реченнях із різними видами зв'язку пронумерувати прості пропозиції.

"5" - виписати, розставляючи розділові знаки, спочатку ті пропозиції, в яких повідомляється про дві ситуації, потім де повідомляється про три і більше ситуації. У складних реченнях із різними видами зв'язку пронумерувати прості пропозиції. Скласти схеми цих пропозицій.

X. Підсумок уроку.

Чи впоралися ми із завданням, яке перед собою ставили?

На яку тему було підібрано всі пропозиції? Чому?

Слайд 30.

Заповніть таблицю.

Додаток 1

Робочий лист учня

Тема урока__________________________________________________________

Мета уроку__________________________________________________________

Завдання уроку________________________________________________________

____________________________________________________________________

Завдання 1.Складіть кластер «Складні речення».

Завдання 2. "РАФТ".

« Р» - роль: вчитель

« А» - аудиторія: учні 9 класу

« Ф» - форма: лекція

« Т» - тема: складна пропозиція

Опорні слова для тексту лекції :

Завдання 3. Тест. Заповніть «Опитувальний лист учня».

1. Захопили першу та частково другу лінію траншеї бій набув затяжного характеру.

2. Священним місцем у Новокузнецьку є бульвар Героїв на згадку про загиблих земляків горить там вічний вогонь.

3. Снігова куля звернена в горошину
Її горе звідси невидимо
Як і всім нам війною непрохано
Мені жорстокий зір видано.

4. Ось бомбами розкидана гать
Підбитих танків чорна стіна
Від цієї частини покотилася назад
Німецька залізна хвиля.

5. За російськими звичаями лише згарища
По російській землі розкидавши позаду
На наших очах вмирають товариші
Російською сорочку рвонувши на грудях.

6. Три відважні воїни - сибіряки прийняли одне рішення вони без команди росли на амбразури ворожих дзотів і закрили їх своїми тілами.

7. Буде світ настане тиша.

8. Перед дивізією було поставлено завдання спільно з 183-ю танковою бригадою ударом на північ знищити опорні рубежі.

9. Почалася війна Матюшина направляють до штабу стрілецької дивізії начальником боєпостачання.

Завдання 4.Інсерт.

«V»

(відоме)

«+»

(нове)

« - »

(протилежне відомому)

«?»

(незрозуміле)

Завдання 5. Запишіть вказану пропозицію. Накресліть його схему.

1. Новокузнецьки билися на всіх фронтах Великої Вітчизняної війни і в усіх лавах військ вони брали участь у всіх битвах, які визначили нашу перемогу.

2. У пам'яті тих хто у 1942 році штурмував Пехово назавжди залишиться подвиг випускника Кемеровського піхотного училища тричі він водив свій батальйон в атаку був поранений, але до останнього дихання старший лейтенант продовжував керувати боєм.

3. Ніхто солдату не відповів
Ніхто його не зустрів
І лише теплий літній вітер
Траву могильну гойдав. /М. Ісаковський/

4. Ми знаємо що нині лежить на терезах
І що відбувається нині
Година мужності пробила на нашому годиннику
І мужність нас не покине. /А. Ахматова/

5. У сувору годину роздуму нас не чіпайте
І ні про що не питайте нас
Мовчання навчило нас на фронті
Смерть, що в очі дивилася нам не раз. /Н. Рилєнков/

Завдання 6. Співвіднесіть речення з відповідними схемами.

1. Його закопали в земну кулю
А був він лише солдат. /С. Орлов/

2. Батареї здалеку рокочуть
Потопають міста у диму
Падають розірвані на шматки
Небеса неросійські у темряву. /С. Орлов/

3. Летить клубтячись над танкодромом
Газойля дим на початку дня
Де в сталь закуті громи
Стоять на лінії вогню. /С. Орлов /

4. Нехай пам'ятають ті
Яких ми не знаємо
Нам страх і підлість
Були не личить. /Н. Майорів/

5. Довела фашистська неволя
До свинцевої до чужої річки
Віє вітер ходить дощ у полі
А краї рідні далекі. /Н. Грибачов/

Завдання 7. Творча переробка тексту.

Робота за варіантами . Завдання: сконструювати пропозиції щодо відповідних схем .

Французька Асоціація захисту тварин встановила, що присутність у будинку собаки майже на третину зменшує небезпеку інфаркту у його господаря та нормалізує артеріальний тиск. Людина щодня просто погладжує свого песика. Лікувальний вплив собаки на людину підтвердився і під час обстеження шести тисяч жителів США. Американські вчені дійшли висновку: щоденне спілкування із собакою викликає позитивні емоції та знімає стреси. Це дуже важливо. Люди зазнають значних нервових навантажень на роботі та в школі.

1. [- =]: [- = і =], (якщо).

2. [ - = ].

3.[ - = ], (що…), а [ = ук. сл.], (хто…).

Здоров'я – безцінне надбання кожної людини, всього суспільства. При зустрічах, розставаннях із близькими та дорогими людьми ми бажаємо їм доброго та міцного здоров'я. Це – основна умова та запорука повноцінного та щасливого життя. Потрібно вести здоровий спосіб життя. Ми виконуємо наші плани, успішно вирішуємо основні життєві завдання, долаємо труднощі та значні навантаження. Добре здоров'я забезпечує нам довге та активне життя. Необхідно розумно зберігати та зміцнювати здоров'я самою людиною.

1.[ - = ].

2. [- =], (оскільки…).

3.[ -.-.-.- , - =, =, = ], і [- = ], (якщо ...).

Існує думка. Підлітки, що палять, - це збудливі діти. Діти використовують тютюн. Заспокоїтись. Дослідження показують. Регулярне куріння може чинити протилежний ефект і збільшувати ризик розвитку тривожних розладів у юності. Куріння може завдавати емоційної шкоди підліткам набагато раніше. Ще виявляються фізичні ефекти, наприклад, рак легень та хвороби серця. Проблеми з диханням та нестача кисню можуть викликати напади паніки.

1.[ - = ] : [ - = ], (які…), (щоб…).

2. [- = ], (Що ...).

3. [- =], (ніж ...), а [- =].

Рефлексія. Заповніть таблицю .

Додаток 2

Опитувальний лист учня

Прізвище ім'я ____________________________________________________________________

№ пропозиції

ПП

ССП

СПП

БСП


Переконайтеся, що Вам зрозуміло, про що йдеться у наведеному переліку умінь. Якщо не всі терміни зрозумілі, за посиланнями, вивчіть теоретичний матеріал.

А тепер розберемо конкретне завдання.

Текст для аналізу.

…Особисту картку Юрія Зуркевича в архіві копальні я прочитав, як роман. (1) По значній пачці документів, підшитих до неї, вже можна здогадатися, що працював Юрій Станіславович довго і не без пригод. (2) Зміст же цих паперів - яскраве свідчення того, що людині, яка має свою думку, яка бажає добре працювати і отримувати за це хорошу зарплату, за радянського режиму, а також у перші роки після перебудови доводилося нелегко. (3) Зважаючи на документи, як працівник характеризувався Зуркевич практично завжди позитивно, а проблем мав масу. (4) Але що читання протоколів та довідок у порівнянні з живими розповідями про цю людину. (5) На шахті, де працював Зуркевич, коли почалися перші страйки та шахтарів відправили до Москви стукати касками, мене зустріли привітно (6). Розповісти про Зуркевича хотів чи не кожен. (7) Він у них людина-легенда. (8) Зібралися у директора, він навіть скасував заради приїзду столичного журналіста нараду. (9) Я здогадувався, звідки він дізнався про мій приїзд, і це трохи хвилювало мене. (10) Я сів там, де сидів директор. (11) Першою розпочала розповідь бригадир, яка колись працювала разом з Юрієм Станіславовичем. (12)

Запитання

Серед пропозицій 2 - 11 знайдіть складну пропозицію з однорідним підпорядкуванням придаткових. Напишіть номер цієї пропозиції.

Серед пропозицій 2 - 11 знайдіть складну пропозицію з підрядною пропозицією місця. Напишіть номер (а) цієї (ці) пропозиції (ій).

Як виконувати завдання

1. Звертайте увагу на дужки у формулюванні завдання. Важливо розуміти, одну пропозицію ви шукаєте чи кілька.

2. Обов'язково ставте олівцем у тексті обмежувачі. А то розхвилюєтеся на іспиті та випадково захопите зайві пропозиції.

3. Вам потрібні складні пропозиції. Підкресліть всі основи і викресліть найпростіші пропозиції, щоб не заважали.

4. Якщо ви шукаєте складнопідрядну пропозицію, обведіть підрядні спілки та слова, схожі на них. Прості пропозиції ви вже викреслили. Тепер викресліть складні пропозиції, у яких немає придаткових. Немає підрядного союзу – немає й придаткового.

5. Якщо ви шукаєте пропозицію з послідовним, паралельним підпорядкуванням, значить, у цій пропозиції як мінімум 2 придаткові. Тип підпорядкування не встановлюється у реченнях з одним підрядним. Викресліть речення з двома основами.

6. Якщо залишилося 2 і більше пропозицій, намалюйте їх схеми та виберіть потрібне. Часто до цього етапу залишається одна пропозиція, але краще все одно намалювати його схему, щоб переконатися у правильності вибору.

7. Якщо потрібно знайти підрядне певного виду, спочатку підкресліть всі додаткові пропозиції, які є в тексті.

8. Вид придаткового визначається з питання, що йде до нього. Уявіть, що всі підкреслені речення – це відповіді. Намагайтеся знайти до них питання. Далі без знання видів придаткових не обійтись.

Завдання В7 перевіряє вміння аналізувати будову тексту та визначати лексико-граматичні зв'язки між реченнями у ньому. Невміння знайти засоби зв'язку речень у тексті призводить до нездатності будувати власне висловлювання на тему, чому присвячено завдання частини З.Згадаймо, що основна властивість тексту – це нерозривна єдність форми та змісту. Порушення форми, тобто відсутність зв'язності речень, може призвести до обезмислення тексту.

Зв'язок речень у тексті здійснюють наступні кошти:

· слова-заступники: займенники (Дівчина - вона),прислівники (у лісі - там),синоніми (швидко, стрімко),антоніми;

· власне ім'я - ім'я загальне (офіцер – Соболевський);

· лексичні повтори: ...поруч стояв дід. Дід був дуже старий.;

· повтор граматичної форми, що пов'язує дві пропозиції: Пашка попив із бачка. Ще раз перечитав розклад(В. Бєлов) попиві перечитаввиражені однаковими формами дієслова (минулий час, сов. вид, од.ч.) і тому могли б бути однорідними присудками однієї пропозиції;

· синтаксичний паралелізм: ...що знаєш у дитинстві-знаєш на все життя... чого не знаєш у дитинствіне знаєш все життя.(М. Цвєтаєва);

· протиставлення: Хотів рушити далі. Але не міг;

· питальне речення (Хіба знайдуться на світі такі сили"?);

спілки; союзні слова, частки, вступне слово;

· порядок слів у реченнях (прямий, зворотний);

· слова-організатори логічних зв'язків: ось чому, з цього випливає;

· вступні слова, що організовують порядок висловлювання: отже, нарешті, на закінчення розмови.

Нагадуємо, що пропозиція в тексті може бути пов'язана не тільки з попередньою пропозицією або наступною, але і з кількома, що стоять на деякому віддаленні.

Розберемо завдання

В7-1Яка з пропозицій пов'язана з попередньою за допомогою союзу та прислівника?

(1) Через багато років я усвідомив для себе абсолютно безперечно, що подорож – не тільки романтика, а й важке випробування духу. (2) Це виснажлива робота, якщо хочете – ремесло. (3) А ще — ціла наука, що включає багато складових, у тому числі мистецтво виживання.

(За В. Сундаковим)

В7-2. Яка із пропозицій пов'язана з попередньою за допомогою союзу?

(1) Я йшов навпростець, через передгір'я, далеко від доріг і селищ. (2) Можна було в Кримську сісти на автобус і за дві години опинитися біля теплого моря. (3) Але я вирішив йти пішки бездоріжжям, щоб через кілька днів побачити з вершини гори море. (4)Заради цієї незвичайної миті я мучив себе спусками і підйомами, переходив вбрід гірські річки.

В7-3. Серед пропозицій знайдіть таку, яка пов'язана з попередньою за допомогою

союзу та лексичного повтору. Напишіть номер цієї пропозиції.

(1) Перебуваю у владі дивного відчуття. (2) Ідучи луговою стежкою, лісовою

узліссі, по всій земній дорозі, часом уявляю себе прибульцем з далекої

(3) У кожній із цих моделей я готовий побачити велике диво. (4) Але в чудеса я не вірю, і

тоді мені залишається лише одне: погодитись з уявними космонавтами з книги В.М. Комарова і припустити, що тут, у цих складних зелених спорудах, а точніше, в зелених живих істотах, справді побував розум, а якщо з науки – природа, еволюція, життя.

В7-4.Среди пропозицій знайдіть таке, яке пов'язане з попереднім за допомогою

спілки, вказівного займенника та однокорінного слова. Напишіть номер цього

пропозиції.

(1) Ось якраз про користь Пушкіна мені хотілося б поговорити. (2) В наш час, коли

безроздільно панує ринок з його точним розрахунком, багатьом здається, що

духовна сфера людини несуттєва, нею можна знехтувати, її можна

проігнорувати. (3) Дійсно, у житті панує всім і кожному зрозуміла

«арифметика»: купуєш там, де дешевше і краще, і виробник, якщо він не хоче вилетіти в трубу, подбає про те, щоб догодити споживачеві. (4) Але така зрозумілість і логічність насправді ілюзорна, ті, хто в неї вірить, набагато довірливіші і наївніші, ніж ті, хто вірить у моральні сили людської душі.

(5) «Бережи честь змолоду», - заповів Пушкін у своїй «Капітанській доньці». (6) «А

навіщо? - Запитає інший сучасний «ідеолог» нашого ринкового життя.

В7-5. Серед пропозицій знайдіть таке, яке з'єднується з попереднім при

допомоги особистого займенника. Напишіть номер цієї пропозиції.

(1) Нещодавно над цими місцями літав літак і обприскував хімічний ліс

рідиною. (2) Було задумано розширити площу лук. (3) Підрахували, що корчувати живий ліс дорожче, ніж отруїти його з літака, а потім корчувати. (4) Справа не нова, вона приваблива дешевизною і тому вважається прогресивною і вигідною.

(5) Безперечно, є в цій справі значні плюси. (6) Але є і дуже великі

тетеруки, дрібні птахи, що рятували навколишні поля та ліс від шкідників. (9) Гинуть

комахи, з яких багато хто – наші друзі.

В7-6. Яка із пропозицій пов'язана з попередніми за допомогою підпорядкового

союзу? Напишіть номер цієї пропозиції.

(1) У тому й річ, що в шістдесяті та сімдесяті роки, які тепер

називають «епохою застою», всі ці могутні засоби, що знаходяться під суворим

контролем держави виявилися закритими для справжнього мистецтва. (2) І народ,

із властивою йому винахідливістю, знову повернувся до середньовічних форм

спілкування. (3) Отже сам факт появи авторської пісні у роки свідчив про великому непорядку в «датському королівстві». (4) І це було відразу зрозуміло ревнивими хранителями ідейної чистоти нашого мистецтва. (5) Справді, з моменту своєї появи авторська пісня постійно заборонялася і багаторазово вдавалася анафемі з високих трибун та у пресі.

(6) У чому ж головна заслуга Булата Окуджави у створенні другого пісенного

мистецтва? Чому саме його вважають родоначальником цього напрямку, хоч ще до нього стали відомі пісні Юрія Візбора, Ади Якушевої та інших авторів?

В7-7. Серед пропозицій знайдіть таку, яка пов'язана з попередньою за допомогою

присвійного займенника та однокорінного слова. Напишіть номер цього

пропозиції.

(1) Вчені стверджують, що своєю унікальністю Байкал завдячує тому, що він

має дивовижну систему самоочищення. (2) Його воду очищає велика група живих організмів. (3) Це дружна сім'я, що склалася за мільйони років, що існує байкальська западина. (4) У прозорій воді небачено потужний шар

мікроскопічних рослин поглинає сонячне світло, виділяє більше десяти

мільйонів тонн кисню на рік і створює близько чотирьох мільйонів тонн нових

Привіт двієчники. Бродив нещодавно просторами інтернету і натрапив на підручник з російської мови. Згадав цю школу, в яку доводилося ходити щодня та просиджувати штани. Незважаючи на те, що я завжди вчився... скажімо непогано, повторити цей досвід я не хотів би. У підручнику знайшов урок про те, як правильно складається структура речень. І вирішив написати про це статтю, щоб ви, захоплені ностальгією за шкільними часами, або, раптом, необхідністю, не тинялися у пошуках підручниках з російської мови, а прийшли до мене в блог. І ось вам відразу перевірка:

Ліміт часу: 0

Навігація (тільки номери завдань)

0 із 10 завдань закінчено

Інформація

Ви вже проходили тест раніше. Ви не можете запустити його знову.

Тест завантажується...

Ви повинні увійти або зареєструватися, щоб почати тест.

Ви повинні закінчити наступні тести, щоб почати це:

Результати

Час вийшов

Ви набрали 0 з 0 балів (0 )

  1. З відповіддю
  2. З позначкою про перегляд

  1. Завдання 1 із 10

    1 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру [ __ і __ ====== ]

  2. Завдання 2 з 10

    2 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру [│О│,…]

  3. Завдання 3 із 10

    3 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру [ВВВ,…].

  4. Завдання 4 з 10

    4 .

    Знайдіть серед представлених речень структуру [│ДО│, Х…].

  5. Завдання 5 із 10

    5 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру [Х,│ПО│,…].

  6. Завдання 6 із 10

    6 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру «[П!]»-[а].

  7. Завдання 7 із 10

    7 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру «[П..,│О│!] - [а]. - [│ВВ│,…П..]».

  8. Завдання 8 із 10

    8 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру […..] та […..].

  9. Завдання 9 з 10

    9 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру […..] (що ….).

  10. Завдання 10 з 10

    10 .

    Знайдіть серед поданих пропозицій структуру […..], (який ….).

Хтось заперечить: "Школа давно закінчилася, напишемо без схем". Така думка цілком справедлива. Для тих, хто спілкується за допомогою СМС та ігрових чатів. Отже, сьогодні тема нашого заняття звучить так: Як скласти схему пропозиції? Тим більше, якщо ви копірайтер або хочете їм стати і заробляти більше, ніж ваша училка, знання схем пропозицій, на жаль, необхідно.

Порядок складання схеми речення


Для складання схеми знадобляться графічні позначення. Рівноправні речення у складі складної речення позначимо квадратними дужками. Підлегле разом із союзом – круглими дужками. Головне слово, від якого ставить запитання, — хрестиком.

Схема простої пропозиції

Розглянемо одразу приклад. Почнемо з найлегшого завдання для початкової школи.

Це проста двоскладова пропозиція. Розрізняють також односкладове, коли головні члени речення виражені одним підлягаючим або одним присудком. Прості пропозиції бувають поширеними, як у нашому випадку, або нерозповсюдженими, наприклад:

Звертаємо увагу на присудок. Воно може бути простим або складним:

  • Простим: « Михайло складав ».
  • Складним дієслівним: « Мишко хотів писатина дивані».
  • Складовим іменним: « Мишко був другомдля мене».

У простій пропозиції може бути звернення:

Іване, сядь у лівий ряд. Схема речення наступна

[│О│,…..].

Важливо виділити звернення комами так само, як і вступні слова.

На жаль, таке траплялося досить часто

[│ВВ│,…..].

Не забуваємо знайти і виділити дієприкметник або причетний обороти.

Не відриваючи очей, дивився на неї пес

[│ДО│, Х …].

Вигляд, що відкрився перед ним, був схожим на зачароване царство холоду.

[ Х, │ ПО│, …..].

У літературних текстах, у текстах-міркуваннях часто трапляється пряма мова.

«Не заходь на подвір'я!» - голосно крикнув незнайомець.

«[П!]»-[а].

«Ура, братики! – закричав він. – Здається, наша справа починає йти на лад».

«[П..,│О│!] — [а]. - [│ВВ│, …П..]».

Отже, училка з англійської. Уявіть у мене усі п'ятірки (80 відсотків), я йду на червоний диплом технікуму, олімпіади, конференції – мене знають усі. І ця…… ну…. жінка ставить мені тряк. Я їй говорю: ви що не нормальна, подивіться на мої оцінки, ви що творите? І ніфіга – нібито принцип. Хоча якийсь на хер принцип, коли вона ставила четвірки спортсменам, які не приходили взагалі на пари і за банку кави ставила п'ятірки. І їй усе це казали, Паші треба поставити бодай четвірку. Коротше жерсть. Вже на захисті диплома втрутився сам директор і вона поставила мені 4 після захисту, але червоний диплом був втрачений.

Схема складної речення.

Завів інтстаграм. Показую життя копірайтера, приколююсь у сторіс, давай дружити! ПЕРЕЙТИ В ІНТСАГРАМ

Розрізняють кілька видів складних речень. Розглянемо їх у порядку.

Складносурядне — це дві прості рівноправні пропозиції, поєднані союзом.

Стіни тунелю розсунулися, і мандрівники опинилися у величезному підмісячному гроті.

Схема тут нескладна […..], та […..].

У складнопідрядному реченні одна частина головна, друга підпорядковується, супроводжує першу.

Окремі колони були такі величезні, що діставали своїми вершинами аж до склепіння.

[…..], (що ….).

Навколишнє повітря було набагато чистіше за те, що він вдихав удома.

[…..], (яким ….).

Підпорядкування таких пропозиціях відбувається з допомогою підпорядкових союзів.

Безспілкова пропозиція аналогічна складносурядному, але не має союзу.

Телевізійна студія пропонувала смішно малу суму – Мига розсердився.

[…..] — […..].

У прикладі невдоволення Міги викликано діями, зробленими у першій частині складного пропозиції. Але союзу немає, його замінює знак тире.

Не заплутайтеся, складаючи схему із різними типами зв'язку. Розбити такі пропозиції, не втративши головну думку, буває дуже складно.

Дно тунелю йшло вниз, тому йти було легко і просто: здавалося, хтось штовхає в спину, і попереду незабаром запалиться світло.

[…..], (тому ….): [│ВВ│,...], і [....].

Складна пропозиція може мати кілька придаткових частин, які з одного. Це послідовне підпорядкування.

Дітям повідомили, що завтра буде свято, яке закінчиться карнавальною ходою.

(Котрий ….).

Розрізняють також паралельне підпорядкування. Від головної пропозиції задаються різні питання до підрядних частин. Придаткові частини в даному випадку можуть практично без зміни зробити окремими простими пропозиціями.

Коли прийшов фотограф, Сіренький загорнув акцію в хустку, щоб сховати її за пазуху.

↓ коли? ↓ навіщо?

(Коли ….), (Щоб ….).

У російській виділяють однорідне підпорядкування. Це перелік простих речень. До них задається однакове питання від головної частини, і вони з'єднуються однаковим союзом.

Спостерігаючи навесні за природою, можна побачити, як прилітають птахи, як з'являються ніжні листочки, як зацвітають перші квіти.

↓ що? ↓ що? ↓ що?

(як ….), (як ….), (як ….).

Основні види пропозицій розглянуто. Читаючи та аналізуючи текст, уважно переглядайте великі за конструкцією речення. Виділяйте головну інформацію. Подумки ставте питання від головного слова чи головної частини до придаткової чи підлеглої. Це допоможе вловити суть і правильно розставити розділові знаки.

Усім творчі успіхи. Ну і знайдіть 10 відмінностей на цих картинках і напишіть за скільки вам це вдалося зробити.

знайди 10 відмінностей

Цілі:

  • формування умінь розрізняти види придаткових обставин за значенням;
  • формування умінь ставити питання від головної пропозиції до підрядного, визначати засоби зв'язку головного та придаткового пропозицій;
  • відпрацювати вміння працювати у групі;
  • формувати вміння планувати, здійснювати самоконтроль, класифікувати досліджувані явища, формулювати висновки.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Клас поділяється на 4 групи. Робота проводиться за групами.

2. Перевірка домашнього завдання

Вчитель.Назвіть складнопідрядні пропозиції, які ви виписали з домашньої вправи, визначте види придаткових.

3. Синтаксична п'ятихвилинка. Схематичний диктант

Вчитель читає пропозиції, по 1 представнику від кожної групи по черзі складають на дошці схеми та визначають види придаткових речень.

  • Ми не помітили, як настала зима.
  • У затишному куточку біля ставка, який зовсім заріс ряскою, сидів худенький хлопчик і ловив рибу.
  • Знову я відвідав той куточок землі, де провів вигнанцем два роки непомітних.
  • Володя пишався, що навчився їздити верхи.

4. Слово вчителя

– Які види придаткових речень нам відомі? Давайте внесемо в узагальнюючу таблицю. (Таблиці є у кожного учня, всю інформацію до таблиці записують учні)

Ми з вами працювали з додатковими визначальними та роз'яснювальними. Але існує ще один вид придаткових речень – придаткові обставинні. Зараз кожній групі належить провести дослідження і дійти невтішного висновку, які види обставинних придаткових існують. Для цього ви повинні згадати, які види обставин існують.

5. Робота в групах за картками

Група 1 (Додаток 1 . Слайди №2-3)

Картка 1

Група 2 (Додаток 1 . Слайди №4-7)

Картка 1





  • Густа трава росла тільки на берегах озера, бо тут було достатньо вологи.
  • Так як Каштанка зойкнула і потрапила йому під ноги, то він не міг не звернути на неї уваги.
  • Ніколи не відмовляйтеся від малого у роботі, бо з малого будується велике.

Група 3 (Додаток 1 . Слайди №8-11)

Картка 1

Група 4 (Додаток 1 . Слайди №12-15)

Картка 1

1. Прочитайте речення. Проаналізуйте їхню будову, виконайте завдання та дайте відповідь на запитання.

1) Виділіть головну та підрядну частини.
2) Визначте місце розташування придаткового речення щодо головного.
3) Поставте питання від головного до підрядного.
4) Визначте, чим приєднується додаткове до головного.
5) Визначте вид придаткового речення

  1. Щоб захистити від вологи сіль, потрібно в сільничку покласти кілька крупинок рису.
  2. Я запросив вас, панове, щоб повідомити вам неприємну звістку.
  3. Я, щоб не заважати людині працювати, сидів осторонь.

3. Серед пропозицій з картки №2 підберіть приклади СПП з такими самими видами придаткових.

Картка 2(отримують усі групи)

(Після виконання дослідницької роботи представники кожної групи заповнюють електронну версію узагальнюючої таблиці)

6. Виступ представників робочих груп

Розповідь про проведене дослідження.
Під час виступу представників робочих груп усі заповнюють таблиці «Види придаткових речень»

7. Тренувальні вправи

Вчитель.Використовуючи складену таблицю, визначте вид придаткових речень.

(Пропозиції проектуються на екран) ( Додаток 1 . Слайди №17-22)

  • Щоб зробити щось велике, потрібно всі сили душі спрямувати в одну точку.
  • Вечірня зоря починається, коли сонце вже зайде за край землі.
  • З осені, коли ставки починали покриватися плівкою, ми з нетерпінням стежили за їх замерзанням.
  • Де немає любові до мистецтва, там і критики.
  • Яке прекрасне життя ще й тому, що людина може подорожувати.

Вчитель.Спишіть 5 пропозицій із картки №3, скласти схеми, визначити вид придаткових речень. (Кількість пропозицій може бути змінена залежно від часу, що залишився)

Картка 3

  • Я помітив, що у Петра відсутнє почуття страху.
  • Ми вирушили туди, де шуміли золоті поля пшениці.
  • Кімната в яку вів довгий коридор виявилася замкненою.
  • Кажани більш пристосовані до життя в повітрі оскільки на землі вони майже зовсім безпорадні.
  • Для того щоб папір не жовтів його не потрібно залишати на сонці.
  • По всій рівнині куди не поглянеш грали промені сонця, що сходить.
  • Коли обережно відчинивши двері, вона визирнула в коридор тиша і відразу заспокоїла її.
  • Герасим поспішав, ніби мати бабуся чекала його на батьківщині.

Пропозиції перевіряються колективно.

8. Групова робота за карткою 4.

Вчитель.Закріплюючи вміння розставляти розділові знаки в СПП, вам належить виконати завдання на картці. Намагайтеся не допустити помилок, контролюйте дії інших учнів у групі.

Розставити розділові знаки, виписати цифри, на місці яких ви поставили коми.

  1. Прокидаються клени від сну(1) щоб(2) як метелики(3) листя плескали.
  2. Хвилі (1) збожеволівши (2) від люті (3) били зовсім поруч у береги з такою силою (4) що (5) вони здригалися.
  3. Лікар телеграфував дружині (1), що (2) буде проїздом у Ленінграді (3) і просив (4) приїхати на вокзал.
  4. Потрібні (1) століття (2) і кров (3) і боротьба (4) щоб людину створити з раба.
  5. Я сказав (1) що пожартував (2) і (3) знайшовши свою постіль (4) шмигнув з головою під ковдру.

Після закінчення роботи групи змінюються картками і перевіряють правильність виконання робіт, використовуючи пропозиції, що проектуються на дошці, та правильні відповіді.
(Додаток 1 . Слайди №23-27)

9. Узагальнення

– Яке завдання стояло перед нами сьогодні?
– Подивіться на таблицю та зробіть висновок, які види придаткових обставин існують?
– У таблиці ще лишилися незаповнені графи. Як ви вважаєте, чому?

– Не всі види придаткових обставин нами сьогодні розглянуті. Розмову про інші види придаткових обставин продовжимо на наступних уроках.

10. Домашнє завдання:робочий зошит Шклярової упр. 42, 49, 58, скласти схеми до речень.