kujundlikud väljendid. Definitsioonid. Näited Mis kujundlikud sõnad ja väljendid

Kirjandusliku lugemise õppetunni kokkuvõte

"L.N. Tolstoi Filippok".

2. klass

Esitatud

Trapeznikova Jekaterina Andreevna

Algkooli õpetaja

MKOU "Verhnetechenskaya keskkool", lk. Ülemine Techa

L. N. TOLSTOI "FILIPOK"


(tõsi)


Eesmärgid:

  1. sisendada õpilastes huvi kooli, aine vastu;
  2. töötada pädeva, ekspressiivse kõne arendamiseks.
  3. Tutvustage õpilastele L. N. Tolstoi lugu "Filipok";
  4. Arendada oskust teksti osadeks jagada, koostada ja analüüsida erinevat tüüpi plaan;
  5. Õppige tegema vahet autoril ja kangelasel;
  6. Arendada kõnet, mõtlemist, tähelepanu.


Tundide ajal


I. Organisatsioonimoment.

  • Kõne soojendus

Mäe all männimetsa lähedal

Seal elas neli vana naist.

Kunagi elasid neli vana naist,

Kõik neli suurt jutumeest

II. Kodutööde kontrollimine.


Kehalise kasvatuse minut


III. Uue materjali õppimine.

  • Sissejuhatus teemasse

Viimases tunnis tutvusite Lev Tolstoi elulooga. Mis sulle eriti meelde jääb?

Lev Nikolajevitš lõi Jasnaja Poljanas talupoegade lastele kooli. Ja lugu, mida täna loeme, on sellega seotud. Millest lugu räägib?

1. Sõnumite teemad, eesmärgid.

Täna jätkame tutvumist vene kirjaniku L.N. loominguga. Tolstoi.

Lugege selle autori järgmise teose pealkirja. ("Filippok").

Vaadake illustratsiooni leheküljel 109.

  • Keda sa esiplaanil näed?
  • Iseloomusta poissi. Mis ta on?
  • Keda sa taustal näed?
  • Kes on pildil vasakul?
  • Kirjeldage, mis see on?
  • Kus tegevus toimub? Miks sa nii arvad?

2. Töö "Filipoki" reaalsusega.

- Täna loeme Lev Tolstoi teist tõestisündinud lugu "Filipok". Mis te arvate, millest see lugu räägib?

WHO peategelane?
Miks ema Philippi kooli ei lasknud?
Miks oli koolitee raske?
Miks Philippok ei osanud õpetajale vastata?
Miks Philippok koolis käima hakkas?

1) Töö lugemine õpetaja poolt.

3) sõnavaratöö

Igapäevane - töötasu tööpäevadel
Slobodka - eeslinn, asula, linnale väga lähedal.(Suur küla, küla)
Senets, varikatus - ruum maja elamuosa ja veranda vahel.
põrandad - eest avanev riietuse alumine osa.

laskur - närviline, ulakas.

tülikas - tark, julge

2) Õpilaste ütlused.

Kust lugu algab?

Miks Filipok poistega koolis ei käinud?

- Kuidas te Filipkot ette kujutate?
- Jälgi tema tegevust (valikuline lugemine).
– Mida Filipok kooli joostes läbi elas? Miks?

Mis juhtus poisiga teel?

Kuidas koolis asjad arenesid?


Mõelge sellele, mida tundsite esimest korda kooli tulles.
Mis sa arvad, kuidas see poiss suureks kasvab?
Kuidas autor oma tegelaskujusse suhtub?

Kuidas lugu lõppes?

5 lõige.

Miks Philippok ei vastanud õpetaja küsimustele?

Leia tekstist väljendid, mis on tähenduselt lähedased ja selgitavad Philippi vaikimist.

Ta oli nii hirmul, et ei saanud rääkida.

Mu kurk oli hirmust kuiv.

Kuidas te neist väljenditest aru saate?

6 lõige.

Mida sa sellest lõigust õppisid? (Filippkal on vend Kostja, Filippok on juba ammu kooli küsinud, tuli vargsi).

Kuidas mõistate sõna "varastamine" tähendust?

  1. Pärast lugemist töötage tekstiga.

Tuletage nüüd meelde, mida lugesite, ja öelge, millisesse žanrisse see teos kuulub? Tõesta seda.

Kas nimi "Philippok" sobib looga?

Millise loo osa juurde saab illustratsiooni omistada: algusele, keskele, lõpule?

Kas kunstnik on pildil täpne, vastab loo sisule?

Mida sa muudaksid? Kas soovite lisada?

Pidage meeles kogu lugu. Milliseid tundeid valdas Filippok külast läbi astudes? Millal sa kooli jõudsid? Millal sa klassi tulid?

Mis sa arvad, kuidas see poiss õppima hakkab?

Kes tahaks olla tema sarnane? Ja mida selleks vaja on? (Püüdlus, pingutus).

Kes seda lugu nägi ja rääkis?

Milline inimene selle loo kirjutas? (Lahke, tark, siiras ...)

Kas me saame aru, mida L.N. Tolstoi, kui ta selle loo kirjutas? (... ma olin üllatunud, mul oli hea meel, et on lapsi, kes tõesti tahavad õppida).

IV. Õppetunni kokkuvõte.

Kas sa arvad, et see lugu võib päriselt juhtuda?
Mis on selle teose žanri nimi? Byl on… See. lühike suuline ülevaade juhtumist, juhtumist, mis väidetavalt leidis aset tegelikkuses.
Kellest see lugu räägib?
Kes on peategelane?
Mis vanus?
Milliseid iseloomuomadusi saate tähele panna? (Nimeta tekstis järgnevas järjekorras)


Kodutöö:Koos. 112-114 loetakse rollide kaupa


Definitsioon. Kujundlikud väljendid on sõna või väljendi ebatavalised vormid või kasutusviisid, mis loovad vaimne pilt.

Näiteks: "Katel keeb," aga vesi keeb, mitte veekeetja.

Kujundliku väljendi kasutamise eesmärk:

1. Muuta kõnealune tõde veenvamaks.

2. Rõhutada selle tähtsust.

3. Süvendada selle tähendust.

4. Anda sellele emotsionaalne värvus.

5. Anda kõnele väljendus.

6. Et saada tähelepanu.

7. Abstraktsete ideede illustreerimine ja selgitamine.

Kujundkeel ei lähe aga vastuollu üldise sõnasõnalisuse reegliga, st kujundliku väljendiga edasiantav tähendus on sõnasõnaline selles mõttes, et selle abil edastatav idee on selge ja konkreetne.

Piibli kujundlike väljendite tüübid:

1. Võrdlus- väljendatakse assimilatsioon: tavaliselt kasutatakse sõnu "nagu" või "nagu" (nt "Taevariik on nagu...").

Rõhutatakse mis tahes sarnasuse elementi kahe mõtte, kategooria, tegevuse jne vahel. Teema ja see, millega seda võrreldakse, jäävad lahusesse (st ei ole kirjutatud "Taevariik on...", vaid "Taevariik on nagu...")

"Sest kogu liha on nagu rohi." 1. Peetruse 1:24

2. Metafoor- See väljendamata võrdlus: see ei kasuta sõnu "meeldib" või "meeldib". Teema ja see, millega seda võrreldakse, on ühendatud, mitte eraldatud.

Jeesus kasutas metafoore, kui Ta ütles: "Mina olen eluleib" ja "teie olete maailma valgus". Kuigi teema ja sellega võrreldav on ühendatud üheks tervikuks, ei eelda autor, et tema sõnu mõistetakse sõna-sõnalt: Kristus pole leivatükk, nii nagu kristlased pole footonite kiirgajad. Kuna sarnasused ja metafoorid on ühised, autor kavatseb tavaliselt rõhutada üht tunnust(näiteks et Kristus on meie elu vaimse toidu allikas või et kristlased peaksid olema eeskujuks jumalakartlikust elust jumalakartmatus maailmas).

3. Personifikatsioon– ülesanne inimlikud omadused esemeid, ideid või loomi.



"Ja kõik puud põllul aplodeerivad sulle." Jesaja 55:12

4. Antropomorfism- andes Jumalale inimlikud omadused.

"Ja meie Jumala käsi oli meie kohal." Esra.8:31

(paljud tekstid, mis ütlevad, et Jumal ei kuule või ei näe ...)

5. Idioom- eriline viis mõtete väljendamiseks konkreetses keeles.

"leiva murdmine". Apostlite teod 2:42

6. Eufemism – solvava keele asendamine kahjutu või leebega.

"vajaduse pärast" 1. Saamueli 24:4

7. Hüperbool – liialdus väljendada.

"Maailm ise ei suutnud sisaldada kirjutatud raamatuid." Johannese 21:25

8. Irooniasarkastiline vastupidine väljendus.

9.Kontrast- asendus, milles millegi terviku väljendamiseks kasutatakse kahte vastandlikku ideed.

"Te teate, millal ma istun ja millal tõusen (st kõike, mida ma teen). Psalm 139:2

Kujundlike väljendite tõlgendamiseks on vaja need tekstist üles leida ja seejärel määrata tähendus, mida autor soovis nende abiga edasi anda.

Võrdlus\metafoor

| pikendamine

Tähendamissõna Kristusest\allegooria

| ahenemine

Tähendamissõna Saalomonist

SEE: Too näiteid Piiblis leiduvatest kujundlikest väljenditest ja nende tähendusest.

Erireegel number 2 – "Tähendamissõnad Kristusest".

Definitsioon. Sõna "mõistusõna" on tõlge kreekakeelsest sõnast paraballo, mis tähendab "reastama". Seega on tähendamissõna midagi, mis on millegi jaoks samaväärne võrdlused. Teisisõnu, see on "tõeline" lugu, mis on võetud tavalisest igapäevaelust. See põhineb ühel põhimõttel või ideel. Tavalises tähendamissõnas kasutatakse igapäevaelus levinud sündmust olulise vaimse tõe rõhutamiseks või selgitamiseks. Jeesus, ületamatu Õpetaja, kasutas õpetamisel pidevalt tähendamissõnu. Kreekakeelne sõna "paraballo" esineb sünoptilistes evangeeliumides umbes viiskümmend korda seoses Tema teenimisega, mis näitab, et tähendamissõnad olid üks Tema lemmikvahendeid.

Tähendamissõna on elust võetud lugu, mis on täidetud vaimse tähendusega. Ta:

Õpetab ühte põhitõde;

Kandideerib ühe peamine probleem;

Illustreerib või selgitab üht tõde.

Matteuse 20:1-16

Tavaliselt pole tähendamissõnas kõiki üksikasju suure tähtsusega- pöörake tähelepanu sellele, kuidas nad korreleerima põhitõega.

Kõige sagedamini kasutatakse mõistujutte sünoptilistes evangeeliumides (Matteus, Markus, Luukas).

Tähendamissõnade eesmärgid:

1. Avatud tõde usklikele(Mt 13:10-12, Markuse 4:11). Tähendamissõnad jätavad palju tugevama ja püsivama mulje kui tavaline narratiiv.

Näiteks Kristus oleks võinud öelda: "Olge palves püsivad." Kuid Tema kuulajad ei pruukinud sellist väidet märgata või unustati kiiresti. Selle asemel rääkis Ta neile lesknaisest, kes palus pidevalt ebaõiglast kohtunikku, et ta teda aitaks, kuni lõpuks otsustas see kohtunik rahuldada tema palve oma kaebused lõpetada.

2. Täpsustage usklike pattude kohta. Kui usklik on oma mõistusega tundnud tervet õpetust, kuid ei ela mõnes oma eluvaldkonnas sellega kooskõlas, võib tähendamissõna olla tõhus vahend sellele vastuolule osutamiseks.

Näide: Taaveti ja Naatani juhtum (2. Saamueli 12:1-7).

3. Peida tõde neilt, kes selle vastu oma südame kõvaks tegid(Matteuse 13:10-15; Markuse 4:11-12; Luuka 8:9-10).

Meil võib olla raske seda eesmärki ühitada meie arusaamaga Jumalast kui armastavast Isast, kes pigem ilmutab kui varjab tõde.

Eesmärk on kaitsta Jumalariigi laienemist korratute inimeste eest.

Kuidas tähendamissõnu tõlgendada?

1. Sama tüüpi analüüsi, mida kasutatakse narratiivi lõikude tõlgendamisel, tuleks rakendada ka tähendamissõnade tõlgendamisel. Kuna mõistujutte kasutati konkreetses ajaloolises olukorras edasi antud tõe selgitamiseks või rõhutamiseks, on tähendamissõna uurimine vahetu kontekst narratiiv heidab sageli valgust selle tähendusele.

Tähendamissõna tõlgendused, mis eiravad konteksti, milles seda pakutakse, võivad olla huvitavad hüpoteesid, kuid need ei väljenda tõenäoliselt Jeesuse mõtet.

Mõnikord paljastab autori tähenduse selgelt Jeesus või Pühakirja kirjutaja tähendamissõna sissejuhatuses. Mõnikord ilmneb kavandatud tähendus tähendamissõna abil (vrd Matt. 15:13; 18:21,35; 20:1-16; 22:14; 25:13; Luuka 12:15,21; 15: 7,10; 18:1.9; 19.11). Mõnikord annab lisatähenduse tähendamissõnade kronoloogiline paigutus Jeesuse elus. Tähendamissõna kurjadest viinamarjakasvatajatest (Luuka 20:9-18) on üsna ilmne, kuid asjaolu, et seda räägiti vahetult enne Tema ristilöömist, annab sellele erilise teravuse.

2. Koos ajalooliste ja tekstiliste käsitlustega heidavad need sageli valgust tähendamissõna tähendusele kultuuriline tegelikkus. Näiteks saak, abielu ja vein on juutide ajastu lõpu sümbolid. Viigipuu on Jumala rahva sümbol. Küünla kustutamiseks pannakse see anuma alla, nii et küünla süütamine ja anuma alla panemine tähendab selle süütamist ja kohe kustutamist.

J. Jeremiase raamat „Tähendamissõnad Jeesusest” sisaldab hulgaliselt teavet selliste kultuuriliste tegelikkuse kohta ja selgitab, mis tähendus neil sümbolitel Jeesuse ja Tema esialgsete kuulajate jaoks oli.

3. Tähendamissõnade tõlgendamisel on teoloogilise analüüsi teine ​​oluline aspekt. Tähendamissõnad võivad ülimalt üllataval viisil täita doktriini meie mällu kinnistamise tähtsat eesmärki. Kuid õigeusklikud teadlased nõustuvad sellega ükski õpetus ei saa põhineda tähendamissõnal kui peamisel ja ainsal allikal .

Selle põhimõtte olemus seisneb selles selgemaks selgitamiseks kasutatakse alati Pühakirja kohti arusaamatumaks lõigud, kuid mitte vastupidi. Oma olemuselt on tähendamissõnad vähem selged kui õpetuslikud kirjakohad. Seega tuleb õpetus lähtuda selge jutustavad pühakirja lõigud ja selle õpetuse illustreerimiseks ja selgitamiseks tuleks kasutada tähendamissõnu.

Kiriku ajaloos on näiteid nendest, kes seda põhimõtet ei järginud, sattusid ketserlusse. Piisab ühest näitest, et näidata, kuidas see juhtuda saab. Faust Sotsin (1539 - 1604) jõudis tähendamissõna kurjast orjast (Mt 18:23-35) põhjal järeldusele, et nii nagu kuningas andis orjale andeks ainult tema palvel, nii ka Jumal, nõudmata ohver või vahendaja, andestab patustele nende palvetega. Seega tegi Socinus tähendamissõna oma õpetuse aluseks, selle asemel et tõlgendada seda õpetuse valguses.

Trench teeb teise hoiatuse, mida on oluline meeles pidada kogu Pühakirja, sealhulgas tähendamissõnade tõlgendamisel, nimelt: "Me ei tohiks eeldada, et igas lõigus on kristlik tõde igas detailis täielikult välja öeldud, ega ka selle puudumisest järeldada. doktriini ühes lõigus, kui see on selgelt öeldud teistes lõikudes.

4. Läbi ajaloo on tähendamissõnade keskne küsimus järgmine: Mis on tähendamissõnas peamine ja mis teisejärguline? Krüsostomus ja teofülakti uskusid, et tähendamissõnas on ainult üks põhiidee; kõik muu on kaunistus ja ornament. Augustinus, nõustudes selle põhimõttega, laiendas praktikas sageli oma tõlgendust narratiivi pisimate detailideni. Viimasel ajal on Cocceius ja tema järgijad kategooriliselt väitnud, et tähendamissõna igal detailil on tähendus.

Niisiis, läbi ajaloo on sellele küsimusele antud kaks vastandlikku vastust.

Õnneks tõlgendas Jeesus ise kahte tähendamissõna, mis on leitud Matt. 13. (Külvaja kohta: Mt 13:1-23; nisu ja umbrohu kohta: Mt 13:24-30,36-43). Ilmselgelt võib öelda, et Tema tõlgendus jääb ülalmainitud äärmuslike vaadete vahele: Jeesuse tõlgenduses võib leida nii keskse, põhiidee kui ka olulise rõhuasetuse detailidele, kuivõrd need on seotud põhiideega.

Jeesuse analüüs tähendamissõna üksikasjadest on vastupidine neile, kes näevad üksikasjades täiendavat õppetundi, mis ei ole seotud tähendamissõna põhiideega.

Näiteks tähendamissõna külvaja põhiidee on see, et erinevatel inimestel on Jumala Sõna suhtes erinev suhtumine. Üksikasjad näitavad, et: (1) on inimesi, kes seda ei saa, (2) on neid, kes võtavad sõna entusiastlikult vastu, kuid on peagi solvunud, (3) on inimesi, kes hoolivad. sellest maailmast ja rikkuse pettusest lämmatavad seda ning (4) on neid, kes kuulevad, võtavad vastu ja saavad vilja kandvatest Jumala kuningriigi liikmetest.

peamine idee Tähendamissõna nisust ja umbrohtudest on see, et uuenevad inimesed ja nende jäljendajad eksisteerivad Kuningriigis kõrvuti kogu selle ajastu jooksul, kuid Jumala lõplik kohtuotsus on tõsi. Üksikasjad annavad teavet nende jäljendajate päritolu ja olemuse ning usklike suhete kohta nendega.

Seega võib Kristuse oma tähendamissõnade tõlgendusest teha järgmised järeldused:

(1) Kristuse tähendamissõnades on keskne, doktriini põhiidee;

(2) üksikasjad on olulised, kuivõrd need on seotud selle põhiideega. Üksikasjad puuduvad sõltumatu väärtus sõltumatu tähendamissõna põhiideest.

Tõlgid võrdlevad tähendamissõna põhiideed ratta teljega ja üksikasju kodaratega. Õige tõlgendusega luuakse loomulik harmoonia ja terviklikkus.

Trench kirjutab oma klassikalises tähendamissõnade töös:

"Tõlgendamine peab peale konteksti järjepidevuse toimuma ilma vägivaldsete meetoditeta, reeglina peaks tõlgendus olema lihtne – ja kuigi tähenduse paljastamine pole alati lihtne, siis selle ilmnemisel muutub tõlgendus Sest see, mis juhtub, on sama, mis loodusseaduste puhul, seaduse avastamiseks peate olema geenius, kuid pärast selle avastamist valgustab see ennast ja on kõigile kättesaadav. Seaduse artikkel peaks selgitama kõiki nähtusi, nii et tähendamissõna tõlgendus ei tohiks jätta selgitamata selle peamisi asjaolusid ja see on piisav tõend, et oleme andnud õige tõlgenduse.

Trench ja paljud teised kommentaatorid usuvad, et tähendamissõna õige tõlgendus räägib enda eest, kuna see on harmooniline, loomulik ja selgitab kõiki peamisi üksikasju. Väärtõlgendused annavad endast märku, vaidlustades tähendamissõna mõne olulise detaili või selle konteksti.

SEE: Paljud kristlased peavad lugu rikkast mehest ja Laatsarusest (Luuka 16:19-31) tõelise sündmuse kirjelduseks ja ehitavad selle põhjal teoloogiat. surmajärgne elu. Mõned evangeelsed teoloogid ei nõustu nendega hermeneutilistel põhjustel. Milliste argumentidega saaksid nad oma seisukohta põhjendada?

SEE: Loe tähendamissõna külvajast ja mullast Luuka 8:4-15. Mida sümboliseerivad neli pinnasetüüpi? Öelge ühe lausega peamine tõde, mida see tähendamissõna õpetab.

kujundlikud väljendid

ülekantud tähenduses kasutatavad kõneühikud. Tõlkes nõuavad need enamasti eraldi tõlkelahendust, s.t. toimivad tõlkeühikutena.


Selgitav tõlkesõnastik. - 3. trükk, muudetud. - M.: Flinta: Teadus. L.L. Neljubin. 2003 .

Vaadake, mis on "kujundlikud väljendid" teistes sõnaraamatutes:

    Idioomid

    tiivulised sõnad Keeleteaduse terminid ja mõisted: Sõnavara. Leksikoloogia. Fraseoloogia. Leksikograafia

    tiivulised sõnad- Suulis ja kirjalikus kõnes kasutatud kujundlikud väljendid kirjanike ja luuletajate teostest: Armastusele alluvad kõik vanused (A. Puškin) ... Keeleterminite sõnastik T.V. Varss

    lööklause- Tiivulised sõnad (jäljepaber saksa keelest Geflügelte Worte, mis omakorda on Homeroses leiduva fraasi kreekakeelsest ἔπεα πτερόεντα jälituspaber) on stabiilne kujundliku või aforistliku iseloomuga fraseoloogiline üksus, mis sisenes sõnavarasse. .. ... Vikipeedia

    Tiivulised sõnad- stabiilsed, aforistlikud, tavaliselt kujundlikud väljendid, mis on üldkasutusse tulnud teatud rahvaluule-kirjanduslikust, ajakirjanduslikust või teaduslikust allikast või nende põhjal (väljapaistvate avaliku elu tegelaste täpsed ütlused, ... ... Pedagoogiline kõneteadus

    hea tahtega inimesi- Hea tahtega inimeste tiivuline väljendusviis vene ja teistes keeltes, ulatudes tagasi kreeka keelde. ἐπὶ γῆς εἰρήνη ἐν ἀνθρώποις εὐδοκία (ladina keeles terra pax hominibus bonae voluntatis, rahu tõlge: "rahvas ... ondali" vene keeles ... syno ondal

    Populaarne väljend- TSB määratletud lööklaused, lööklaused, lööklaused, "laialt kasutatavad tabavad sõnad, kujundlikud väljendid, ajalooliste isikute ütlemised, lühikesed tsitaadid, mütoloogiliste ja kirjanduslike tegelaste nimed, millest on saanud tavalised nimisõnad" ... Wikipedia

    Tiivulised sõnad- TSB määratletud lööklaused, lööklaused, lööklaused, "laialt kasutatavad tabavad sõnad, kujundlikud väljendid, ajalooliste isikute ütlemised, lühikesed tsitaadid, mütoloogiliste ja kirjanduslike tegelaste nimed, millest on saanud tavalised nimisõnad" ... Wikipedia

    tabavad fraasid- TSB määratletud lööklaused, lööklaused, lööklaused, "laialt kasutatavad tabavad sõnad, kujundlikud väljendid, ajalooliste isikute ütlemised, lühikesed tsitaadid, mütoloogiliste ja kirjanduslike tegelaste nimed, millest on saanud tavalised nimisõnad" ... Wikipedia

    Määra väljend- TSB määratletud lööklaused, lööklaused, lööklaused, "laialt kasutatavad tabavad sõnad, kujundlikud väljendid, ajalooliste isikute ütlemised, lühikesed tsitaadid, mütoloogiliste ja kirjanduslike tegelaste nimed, millest on saanud tavalised nimisõnad" ... Wikipedia

Raamatud

  • Tiivulised sõnad: Kirjanduslikud tsitaadid. Kujundlikud väljendid, Ashukin N. S., Ashukina M. G. Tiivulised sõnad on kujundliku ja ekspressiivse kirjandusliku kõne võimas vahend. Paljud neist on meie igapäevaellu sattunud nii ammu, et tundub, et inimesed mõtlesid need ise välja. Selle imelise ... Osta 470 rubla eest
  • Pildivestlused. Idioomid. GEF, Shorygina T. A .. Kasutusjuhendist leiate levinud ja kergesti mõistetavad vanemad koolieelikud ja nooremad koolilapsed idioomid. Need on kujundlikud avaldused, mis tulid kõnesse kunstilistest, ...

1. Nimeta teosed, mida mäletad. Kes on nende autor?

Kassipoeg L. Tolstoi, Lugu kalamehest ja kalast A. Puškin.

2. Oled juba tutvunud rahvajuttudega. Nüüd olete õppinud, et kirjanik, luuletaja võib muinasjutu välja mõelda. Me ütleme, et see on kirjanduslik muinasjutt.

3. Kas olete kohanud sõna illustraator? See on kunstnik, kes teeb joonistusi – illustratsioone kirjandusteostele.

Näiteks "Lugu kalamehest ja kalast".

A.S. Puškin tegi jooniseid kuulus kunstnik VV Pertsovi raamatud.

Suuline ülesanne, mis ei nõua vastust.

4. Millised A. S. Puškini, I. A. Krõlovi, L. N. Tolstoi teosed olid teile varem tuttavad? Nimetage see. Räägi ühele neist.

Olen tuttav A.S. muinasjuttudega. Puškin, Krõlovi ja Tolstoi muinasjutud.

5. Milliseid kujundlikke väljendeid loetud lugudest mäletate ja kas saate nende tähendust selgitada?

Äri - aeg, lõbu - tund.

Ja Vaska kuulab ja sööb. I. A. Krylovi muinasjutust "Kass ja kokk".

Ja kirst avanes just. I. A. Krylovi muinasjutust "Kabiin".

6. Lugege järjekordset lõiku A. S. Puškini romaanist "Jevgeni Onegin".

Võrrelge seda luuletust lk 89 oleva luuletusega. Mõelge, mis neil ühist on. Kas talvised pildid on neil samad? Mille poolest need erinevad? Kus vaatles poeet talve: linnas, maal?

Romaani "Jevgeni Onegin" esimeses lõigus kirjeldab Puškin talveööd linnas. Seda võime aimata majade, väravate väravate ja ostusaalide mainimise põhjal. See ei ole suur provintsilinn.

Luuletuses "Talv" kirjeldab Puškin talvepäeva ja küla. Näeme talupoega hobusel ja poissi, kes mängib koera ja kelguga.

Nende luuletuste erinevus ei seisne ainult talvepäeva ja talveöö kirjelduses, vaid ka meeleolus, mida nad edasi annavad. Esimesel lõigul käriseb pakane, pimedad majad ja vaiksed karjed annavad edasi rahu ja vaikust. Teises luuletuses rõõmustame ilusa talvepäeva üle, lõbutsedes poisi, talupoja ja hobusega.

7. Kas oskate öelda, mis on kuldse kala muinasjutus ebatavalist?

Esmapilgul ei erine Puškini muinasjutt "Kalamehest ja kalast" tavalisest muinasjutud. Meil on maagiline abimees, kes tänu oma pääste eest teeb mitmesuguseid imesid. Meil on ahne vanamutt, keda loo lõpus karistatakse ehk formaalselt saame rääkida hea võidust kurja üle.

Kuid ärgem unustagem, et loo peategelane on vanamees, kes päästis kuldkala ja kelle heaks ta oma imet tegi. Selle loo vanamees ei saanud midagi, kuna ta elas koos oma vana naisega lagunenud onnis, jäi ta sellesse loo lõpuks.

Selle loo eripära on see, et ühe inimese pattude eest vastutab ka teine, üldiselt positiivne tegelane. Ja see juhtub ka seetõttu, et Puškin tõstatab oma muinasjutus irooniaga, kuid sellegipoolest küsimusi suhetest perekonnas.

8. Kas sa oled kunagi millestki ilma jäänud? Kirjutage sellel teemal oma lugu. Kirjutage see oma töövihikusse.

Minul, nagu paljudel, on väga palju soove. Ma tahan kõike korraga. Ühel päeval mõistsin aga: soove on vaja tasakaalustada võimalustega.

Panin end poksile kirja, hakkasin huvi tundma jalgpalli, tantsimise vastu. Siis tahtis ta joonistada – sattus kunstikooli. Otsustasin hakata lauljaks – läksin koori. Ma ei käinud peaaegu kõigis tundides.

Aga poksivõistlus, koori esinemine (olin juba solist), jalgpallimatš olid ette nähtud üheks päevaks. Ma ei saanud valida, kus esineda ... Ja "mul ei jäänud midagi."

9. Määrake I. A. Krylovi loetud muinasjuttude peamised mõtted. Millised on kujundlikud sõnad ja väljendid tema muinasjuttudest, mida me kõnes sageli kasutame. Miks neid tiivulisteks nimetatakse?

Teises klassis tutvusime Krylovi muinasjuttudega "Diil ja sipelgas" ning "Luik, vähk ja haug".

Muinasjutu "Dragonfly ja Ant" põhiidee on see, et peaksite alati oma tuleviku eest hoolitsema. Muinasjutu "Luik, vähk ja haug" põhiidee on see, et mis tahes äri tuleb teha koos, ühiste jõupingutustega.

Krylovi muinasjuttudes on palju populaarsed väljendid, mida me oma kõnes sageli kasutame, isegi mõtlemata, et need fraasid kuuluvad suure kirjaniku sule.

Näiteks hääldatakse sageli fraasi muinasjutust "Luik, vähk ja haug" "Ja asjad on alles", kui tahetakse öelda, et mõni äri pole edasi liikunud.

10. Tuletage koos sõbraga meelde näiteid elust, kui saate kasutada järgmisi vanasõnu:

"Üks kõigi ja kõik ühe eest" - Vasya vaidleb Petjaga ja kõik Vasya sõbrad asusid tema poolele.

"Julge pole see, kes hirmu ei tunne, vaid see, kes tunneb ära ja läheb talle vastu" - julge pole superkangelane, kellel pole hirme, vaid tavaline poiss, kes teab oma hirme ja püüab neist üle saada. .

“Lugema õppimine tuleb alati kasuks” – palju õppinud inimesele tulevad need teadmised alati kasuks.

"Sõpru tuntakse hädas" - Vasya aitas Mišal püsti tõusta, kui ta terve klassi ees kukkus ja kõik naersid.

11. Nimeta loetud teosed, millele need vanasõnad sobivad.

Vanasõna "Üks kõigi ja kõik ühe eest" sobib järgmistele teostele: vene keel rahvajutt"Naeris", vene rahvajutt "Konnprintsess".

Fraseoloogiliste üksustega tutvumine on üks nooremate õpilaste kultuuri parandamise ja kõne arendamise vahendeid.

Alustasime tööd fraseoloogilise varu rikastamiseks fraseoloogiliste üksuste valikuga. See võttis arvesse järgmist:

- klassi valmisoleku tase;

- fraseoloogiliste pöörete kasutamise sagedus kõnes;

- vastavus tundides ja rühmatunnis “Sõnamaailmas” õpitavale materjalile.

Fraseoloogiliste üksuste ja nende tunnustega tutvumiseks kasutasime erinevaid tehnikaid. Kõige tõhusam neist on fraseologismi tähenduse väljaselgitamine lugemistundides uuritavate teoste kontekstis.

- Üldiselt kuskil nii-öelda
See on väga lähedal.
Ainult siin käepärast,
Lühidalt. (S. Mihhalkov)

- Varakevad tuleb, ma keedan sulle nõgesest rohelise kapsa suppi. Kas sa tead mida?

- Ja mida?

Päris moos! (E. Shim "Väga kahjulik nõges")

“Kord istusin ja istusin ja eikuskilt Mõtlesin järsku sellisele asjale, et olin isegi ise üllatunud. (V. Dragunsky. "...oleks")

“Mis, Ivanushka pole rõõmsameelne?
Miks sa pead riputasid? (P. Ershov)

Lastele pakuvad huvi eelkõige harjutused, milles joonistused aitavad mõista fraseoloogiliste üksuste tähendust.

Lapsed "loovad" hea meelega pildi ja võtmesõnade põhjal fraseoloogilisi üksusi.

kirjuta nagu ... käpp kaks... paar Vaata läbi...

Üksikute fraseoloogiliste sulandumiste komponendid (terminit "fusioon" ei kasutata) pole õpilastele selged ( juukseid teritama, ämbreid peksma, hätta jääma, nagu silmatera vms..). Sellistel juhtudel saame teada mitte ainult fraseoloogilise üksuse tähenduse, vaid ka selle osaks oleva arusaamatu sõna tähenduse.

Fraseoloogilise töö oluline etapp on fraseoloogilise sõnaraamatu kasutamise oskuse õpetamine. Koostame lastega koos algoritmi sõnastikust fraseoloogiliste üksuste otsimiseks. Alates teisest klassist kasutavad lapsed Stavskaya G.M. fraseoloogilist sõnaraamatut. “Õpin mõistma kujundlikke väljendeid”, “Fraseoloogiline sõnaraamat - vene keele teatmik” Grabchikova E.S., “Kooli fraseoloogiline sõnaraamat”. Žukova V.P.

Vene keele tundidel on õpilaste fraseoloogilise varu rikastamisel oluline roll. Programmimaterjali õppimisel on paljude meie poolt pakutavate harjutuste sisuks fraseoloogilised üksused (vt lisa nr 1)

Fraseoloogiline töö on tõhusam, kui kasutate interdistsiplinaarseid seoseid. Näiteks ümbritseva maailma tundides korjame inimkeha organeid uurides fraseoloogilisi fraase, mille komponendid on sõnad: silmad, keel, kõrvad, nina, hambad jne. Ja õppetükis “ Sõnamaailmas koondame need mänguliste nimede "Glazaria", "Usharia", "Zubaria", "Nosariya" jne alla.

Matemaatikatundides võtame korrutustabelit uurides kasutusele fraseoloogilise üksuse as kaks kahega on neli), selgitage välja tähendus, leidke olukord selle fraseoloogilise üksuse kasutamiseks. Ja rühmatunnis või kodus korjavad lapsed fraseoloogilisi fraase teiste numbritega.

(Üks - kaks ja valesti arvutatud, kuni seitsmenda higini, kolme kastiga, nagu käeselg jne)

Fraseoloogiliste üksuste töö järgmine etapp on sünonüümide ja antonüümide valimine. Sõnaraamatu abil saavad lapsed teada fraseoloogiliste üksuste tähenduse (kass nuttis, gulkini ninaga, piisk ookeanis, hingest hinge - nagu kass koeraga jne.) ja jõuda järeldusele fraseoloogiliste üksuste – sünonüümide ja antonüümide – olemasolu kohta.

Meie õpilastele pakub erilist huvi fraseoloogiliste üksuste etümoloogia, millest enamik on seotud vene rahva ajaloo, nende tavade, töö, eluga. (peale neljapäevast vihma, paelte teritamiseks, ilma tõrgeteta, lörtsimine ilma soolata jne) Etümoloogiliste viidete uurimine on kolmanda klassi õpilastele üsna kättesaadav. Rühmatunnis räägitakse neid huvitavate fraseoloogiliste üksuste tekkeloost. Näiteks siin on see, mida lapsed fraseoloogia kohta õppisid loobujat taga ajades G. M. Stavskaja sõnastikus.

19. sajandil elas ja töötas Moskvas arst Khristian Ivanovitš Lodõr. nende patsiente

(ja tema patsiendid on rasvunud patsiendid), ta ravis mineraalvesi ja sunnitud kiiresti läbi aia kõndima. Moskvalased nägid, kuidas Lodyr oma patsiente “taga ajas”, kuid pidasid seda tühjaks ajaviiteks. Sellest ka väljend loobujat taga ajades.

Fraseoloogiliste üksuste assimilatsiooni tõhusamaks kulgemiseks on vaja järgmist tüüpi treeningharjutusi:

a) fraseoloogiliste üksuste leidmine tekstist ja sõnastikust;

b) leksikaalse tähenduse selgitamine;

c) fraseoloogiliste üksuste piiritlemine vabadest kombinatsioonidest;

d) sünonüümide ja antonüümide valik;

e) sõnade ja fraaside asendamine fraseoloogiliste üksustega;

f) fraseoloogiliste ühikute kasutamise vigade leidmine ja parandamine;

g) fraaside ja lausete koostamine. (lisa nr 2).

Fraseoloogiliste üksuste assimilatsiooni tulemus on õpilaste loominguline töö. Lapsed teevad hea meelega joonistusi, koostavad riime, koostavad dialooge. Siin on näiteks neljanda klassi õpilase Lissa S-i kommid:

Olen klassis vaikne
Mishka, mu naaber, ütles
Et ta tagastab mu kiibi
Neljapäeval peale vihma.
Ja mu sõber Masha
Veda mind palju alt.
Mul on ta bussipeatuses
surnud tund eile ootas.

Kompositsioon on Alina B. miniatuur, selles on kasutatud viit fraseoloogilist ühikut.

Kord olime kogu perega laadal. inimesed seal tume pimedus, no lihtsalt õunal pole kuhugi kukkuda. Muusika kõlab, emmed tantsivad ja maiustusi on nii palju, et see on lihtsalt silmad jooksevad pärani. Ostsime suure tordi. Ja kui mu ema ta koju kandis, siis mina neelanud sülge. Ja õnnelik kodus sõi teda mõlemast põsest.

Muinasjuttude töötlus on W. Lisa lemmiktöö, muinasjutus kasutas ta 10 fraseoloogilist ühikut.

Ryaba kana.

Elas - olid vanaisa ja naine. Ja neil oli kana ryaba. Ja siis ühel päeval eikuskilt, kana munes neile muna. Jah, mitte lihtne, vaid kuldne. Vanaisa kõigest jõust lööma - lööma, ei murdunud. Naine mis on uriin lööma - lööma, ei murdunud. Ja hiir jooksis pea ees, liputas saba, munand langes ja kildudeks purustatud. Vanaema nutab kolmes voolus, vanaisa juures märjad silmad ja hiirt kuigi rohi ei kasva Ja ei puhu suhu. Vanad inimesed nutavad, nad surevad. Ja kana kakerdab: "Ära nuta, naine, ära nuta, vanaisa. Ma munen sulle muna kahes arvestuses mitte kuldne, vaid lihtne.

Fraseoloogiliste üksuste töös on oluline punkt õpilaste loometöö arutelu. Loetakse ette kompositsioone, riime (laste soovil) ja arutletakse. Klassikaaslaste tööd analüüsides mäletavad lapsed paremini fraseoloogilisi üksusi ja mõistavad nende kasutamise ulatust.

Süstemaatiline töö fraseoloogiliste üksuste kallal annab õpilastele palju. Nooremad õpilased õpivad pähe õppima fraseoloogilisi fraase, mõistma nende kujundlikku olemust ja neid kõnes taasesitama.

Fraseoloogiliste ühikute kasutamine aktiveerib õpilaste vaimset aktiivsust klassiruumis, aitab kaasa uuritavate teoste sügavamale mõistmisele, õigekirja ja grammatika teemade paremale omastamisele ning laiendab õpilaste teadmisi oma rahva ajaloost.

Kirjandus.

1. Vvedenskaja L.A., Baranov M.T., Gvozdarev Yu.A. Venekeelne sõna. Juhend õpilastele - M., 1987.

2. Gvozdarev N.A. Lugusid vene fraseoloogiast. - M., 1988.

3. Grabchikova E.S. Fraseoloogiline sõnaraamat - vene keele teatmeteos. - Minsk. 2000.

4. Žukov V.P., Sidorenko M.I., Škljarov V.T. Vene keele fraseoloogiliste sünonüümide sõnastik - M., 1987

5. Kolõtševa G.Yu. Mõned töömeetodid nooremate kooliõpilaste fraseoloogilise varu rikastamiseks // Algkool - 1995 - nr 10.

6. Lobchuk E.I. Fraseoloogiliste üksuste assimilatsioon // Algkool - 1990 - nr 12.

7. Molotkov A.I. Vene keele fraseoloogiline sõnastik. - M., 1978.

8. Stavskaja G.M. Õpin mõistma kujundlikke väljendeid: Fraseoloogiline sõnaraamat // Juhend õpilastele algkool- M., 2002.

9. Shansky N.M., Zimin V.I., Filippov A.V. Vene fraseoloogia etümoloogilise sõnaraamatu kogemus. - M., 1987.

10. Jarantsev R.I., Gorbatšova I.I. Harjutuste kogumik vene fraseoloogias. - M., 1987.