Siin on minu kohustuslik omadus: ma kummardan nagu omadussõna. Vastan kõigile tema küsimustele. Ma mäletan verbi tähenduse järgi. P. Tšesnokov. Vahel kohtab maalitud puitaiaga ümbritsetud suvilat. Ülesanne: leia defineeritud sõna, leia osastav, kaugus

Vene keele tunni arendamine 7. klassis "Reis Prichastinskisse"

Autor: Tokmakova Oksana Anatoljevna, Ust-Jarulskaja keskkooli vene keele ja kirjanduse õpetaja
Eesmärgid:
- sakramendialaste teadmiste süstematiseerimine;
- osalausete leidmise ja selle grammatiliste tunnuste määramise oskuse kujundamine; leida ja õigesti kirjutada osalausete kirjapilte; eralda osalause komadega.
Tunni kirjeldus: Esitan teie tähelepanu vene keele tunni 7. klassis. See tund on viimane enne dikteerimist teema "Armulaud" õppimisel, mis aitab lastel mõningaid teadmistelünki kõrvaldada, mis aitab kaasa parema tulemuse saavutamisele kontrolldiktaadi kirjutamisel. Mänguvormi abil on lapsed aktiivsemalt kaasatud haridusprotsess. Materjal on soovitatav vene keele õpetajatele, filoloogiateaduskondade üliõpilastele.
Tundide ajal
1. KOHTA rg. hetk. Tervitused.
2. Õpetaja sõna.
Poisid, täna on meil ebatavaline õppetund. Läheme reisile Prichastinski linna ümber, kaalume kõiki selle vaatamisväärsusi. Kaart ei lase meil selles linnas eksida ja võtan endale giidi rolli.
Alustuseks räägin teile Prichastinski linna loomise loo.
Lugu armulauast.
Kunagi olid üksikud järelliited -usch-, -yushch-, -yashch-, -vsh-, -sh-. -T-. Neil oli selles maailmas igav elada. \ ja nad otsustasid minna Verbi juurde nõu küsima, oma üksinduse üle kurtma.
Tegusõna ütleb neile: "Ma annan teile kõige kallima, mis mul on - aluse." "Aitäh!" - vastasid rõõmsad järelliited ja ühinesid kohe põhitõdedega - osutusid koledad, lõpetamata sõnad. Sufiksid olid jälle kurvad, millestki muust puudus.
Siin rändavad nad oma vundamentidega mööda teed ja kohtavad head võluri omadussõna. See kuulas nende leina ja nõustus õnnetuid järelliiteid aitama.
- Võtke minu lõpud, nad aitavad teid.
Aitäh, hea omadussõna!
Ja järelliited, kingituste vastuvõtmine rahulolevalt ja õnnelikult. Läksime murule jõe äärde. Üle pika aja oli lõbus, mängiti, tantsiti, joonistati komponeeritud sõnu. Üks neist soovitas:
-Elagem nii, nagu tahame, lõbutsegem, ärgem allugem kellelegi.
Ülejäänud nõustusid, nad tahtsid väga olla muretud. Nad unustasid, et nende suurel maal ei saa grammatika olla isekas. Osa kõnest oli nördinud ja nad otsustasid karistada tühikuid, kes ei olnud millegagi seotud. Tegusõna ütles: "Nüüd hakatakse teid kutsuma osalisteks. Ja teie pidalitõve jaoks jätan teile ainult kaks ajavormi – mineviku ja oleviku. Ja teil pole tulevikku. Noh, olgu siis nii, ma jätan kaks tüüpi - täiuslikud ja ebatäiuslikud ”
"Ja ma karistan teid sellega, et te kummardate igavesti juhtumite, soo ja arvu muutmise ees," ütles omadussõna.
Armulaud oli kurb, aga midagi pole teha – tööd tuleb teha. Midagi muud neil viga polnud. Ja kõneosad andsid neile andeks. Ka andestamine on kohustuslik. Sellest ajast alates elasid kõik armulauad samas linnas ja seda hakati nimetama Prichastinskyks.
3. Kaetud materjali kordamine
Nii et meie teekond algab. Kuid enne linna sisenemist on vaja nimetada sakramendi õige määratlus, see toimib linna paroolina.
Rändame mööda "Õigekirja kiirteed". Meenutagem, milliseid õigekirju me selle teema jooksul uurisime? (osalause järelliidete kirjutamine, osastavas H-HH, pidev ja eraldi kirjapilt MITTE osalausetega. tähed E ja Yo pärast susisemist passiivses osastavas osas, täishäälikud Н ja НН ees passiivses osastavas ja omadussõnad, mis on moodustatud tegusõnast)
Selgitav diktaat
Päike, mis pole tõusnud; värvimata pingid; poisid on sõbra käitumisest nördinud; kõned on läbitungivad ja erutavad; kärbitud juuksed; õlivärviga põrand; marineeritud seened; niitmata muru, kritseldatud leht, keldrist välja veerenud tünn; välja pumbatud õli; kuulis vestlust; saadeti salgale; kinnine ümbrik, inimesed, kes ei jõudnud õigeks ajaks; raamat pole loetud; kirjutamata essee inglise keeles.
Läheneme sakramentaalringluse muuseumile.
- Poisid, meenutagem, mis on osaluskäive?
- Millistel juhtudel eraldatakse kirjas osaluskäive komadega?
Harjutus. (jaotatakse kaartidel)
Asetage puuduvad kirjavahemärgid, tõmmake osalaused lause liikmetena alla.
1. Jõe äärde kulgeb rada, mis on pimeduses vaevu nähtav.
2. Kuu on hõbedane, kuu poolt nõrgalt valgustatud.
3. Tuulest kergelt kõikuvad kahised pilliroog.
4. Lõke, mida tuul lõi, süttis.
5. Tuule poolt painutatud rohi lebas maas.
6. Kauguses seisis peaaegu nähtamatu mets.
7. Ma nägin kahte peaaegu ühendatud pähklit, mis olid mingil põhjusel kitkumata, meie poolt unustatud.
8. Läksin välja juba hämarduvasse aeda, kõndisin mööda tihedalt lehtedega kaetud rada, seejärel peatusin külmas hämaruses külmunud sarapuu ees.
Nüüd jalutame mööda passiivsete ja tõeliste armulaudade alleed.
Tuletagem meelde, kuidas eristada tõelist osadust passiivsest?
Kuidas moodustuvad pärisosalaused?
-Kuidas need moodustatakse? passiivsed osalaused?
Harjutus. Täida tabel tekstist osalausetega, tõsta esile järelliited. (tekst väljastatakse projektori kaudu või jaotatakse töölaudadele)
Päris Sisse läinud Tegelik kellaaja seadistus Kannatused minevikus Kannatab praegune aeg

Tekst.
Astusime sügispäikese kiirtest valgustatud metsa. Puhastatud tee viis mere äärde. Peatusime sageli, olles hämmastunud metsa eredast ilust. Koltunud rohul lebasid langenud lehed. Kased olid kaetud kuldse lehestikuga, sädelesid päikese käes. Väga ilusad vahtrad, riietatud karmiinpunasesse lehestikku. Sageli näeme kollaseid lehti vaikselt maapinnale langemas. Ja radadel lehed, mis nukralt jalge all kahisevad. Vahel kohtab maalitud puitaiaga ümbritsetud suvilat.
Niisiis, meie teekond on lõppemas ja soovitan teil oma teadmisi väikese tekstitööga kinnistada.
Harjutus. Tekstitöö.

(1) Anton vaatas entusiastlike silmadega oma isa majakeses ringi. (2) Väike tuba, täidetud vaid vajaliku mööbliga, oli väga mugav. (3) Kõik siin oli erakordne. (4) Voodi kohal, kaetud villase tekiga, rippus õlgkatuse all tuulikut kujutav õlimaal, lilli täis heinamaa (5) Mitte tavalised, kuid spetsiaalselt seintele kinnitatud riiulid sisaldasid palju huvitavat. (6) Ühel neist oli kirjutuskomplekt, selle kõrval lebas virn nahkköites raamatuid. (7) Nende hulgas nägi poiss merele, laevade ajaloole pühendatud raamatuid. (8) Üks neist köitis tema tähelepanu. (9) Selle kaanel oli joonistus lainetel jooksvast kuunarist.
1. Kirjutage lausest 4 välja osalaused.
2. Kirjuta tekstist välja reeglile alluvad sõnad: “Täispassiivlauses sufiksitega –ENH- ja –НН- kirjutatakse kaks tähte H, kui osastavas osas on eesliide (va EI)”. (lisatud)
3. Kirjuta lausest 4 välja pärisosalause.
4. Kirjuta lausest 6-9 välja lühike osalause.
5. Kirjuta välja passiivsõna.
Vastastikune kontrollimine. (Õpilased vahetavad vihikuid ja kontrollivad üksteist, kasutades õpetaja kommentaare)
4. Peegeldus.
Poisid, kas teile meeldis meie reis?
Millise järelduse saame teha?
5. Kodutöö.
Ettevalmistus kontrolldikteerimiseks.






Parandage vead 1) Sain käsu puu otsas istunud snaiper likvideerida. Sain käsu puu otsas istunud snaiper hävitada. Sain käsu puu otsas istunud snaiper hävitada. 2) Puškini loodud luuletaja-prohveti kuvand määras tema enda elu. Puškini loodud luuletaja-prohveti kuvand määras tema enda elu. 3) Lähenesime majale, mis seisis väikesel lagendikul ja mida valgustasid eredad päikesekiired. Lähenesime majale, mis seisis väikesel lagendikul ja mida valgustasid eredad päikesekiired.


Selgitav diktaat Galopeerivad hobused, uurimata tee, programm lõpetatud, haavatud võitleja, nõrgalt valgustatud, projekt kaalumisel, Kuu poole lastud, raviarst, samme kuulda, marineeritud seened, vaevu nähtav, üle taeva laiali, sulanud lumi, värvitud kate, sepistatud lehed.


Lõpeta laused sobivate osalausetega Me sisenesime metsa……………………. ………………... tee viis mere äärde. Sageli peatusime ………………………….. Murul olid ……….. lehed. Kuldse lehestikuga kaetud kased …………………………………. Vahtrad on väga ilusad.……………… Tihti näeme kollaseid lehti…………………….. Ja radadel on lehed……………………………… Vahel tuleb mõni suvila vastu… ……………… ...... Sõnad viideteks: puhastatud, langenud, sädelev päikese käes, valgustatud sügispäikese kiirtega, ümbritsetud puidust maalitud aiaga, rabatud metsa säravast ilust, vaikselt maapinnale langev, nukralt kahisev jalge all, koltunud, karmiinpunasesse lehestikus riietatud.


Kontrolli ennast. Sisenesime sügispäikese kiirtest valgustatud metsa. Puhastatud tee viis mere äärde. Peatusime sageli, olles hämmastunud metsa eredast ilust. Koltunud rohul lebasid langenud lehed. Kased olid kaetud kuldse lehestikuga, sädelesid päikese käes. Väga ilusad vahtrad, riietatud karmiinpunasesse lehestikku. Sageli näeme kollaseid lehti vaikselt maapinnale langemas. Ja radadel lehed, mis nukralt jalge all kahisevad. Vahel kohtab maalitud puitaiaga ümbritsetud suvilat.


Naeratus Eraldusresti taga kasvaval murul jalutavad, rehaga lõhkuvad ja väljamurdjad, aga ka tõukavad, kiusavad kõndivaid inimesi, viskuvad taimekasvatajate peale, panevad jalga külastajatele, sülitavad möödujatele peale poolt ja istumine, olemasolevate laste hirmutamine, jalgrattaga sõitmine, saastavate ja hammustavate loomade käivitamine, lillede ja prügi välja juurimine on karistatud. V. Ardov "riide keel"


Osalausetel on iseenesest teatud ülevus ja selleks on väga korralik kasutada neid kõrget laadi luules. M.V. Lomonosov Me ei ütle: üle silla kappav vanker; sulane, kes pühib tuba; ütleme: vanker, mis kappab; sulane, kes pühib jne - osalausete väljendusliku lühiduse asendamine loiu pöördega. A.S. Puškin

ÕIGED VASTUSED

1. harjutus.

Tõstke tekstis esile paksus kirjas passiivsed minevikuosalised, tõstke esile sufiks punases.

Sisenesime metsa, mis oli valgustatud sügise päikesekiired. kustutatud tee viis rahutule merele. Tihti peatusime mõjutatud erakordse metsa särav ilu. Koltunud rohul lebasid langenud lehed. Kased tunduvad varjatud päikese käes sädelev kuldne lehestik. Vahtrad on väga ilusad riietatud karmiinpunasteks lehtedeks. Sageli näeme kullatud päike ja sügislehed, vaikselt maapinnale langemas. Rajad on mahajäetud, kuid neil on lehed, mis nukralt kahisevad jalge all. Vahel tuleb mõni suvila vastu ümbritsetud puidust maalitudõlivärvi tara.

2. harjutus.

Lugege ühe kirjutatud naljakirja teksti muinasjutu kangelane. Tõstke tekstis esile lühikesed passiivsed osalaused, tõstke esile sufiks ja märkige tegusõna (sulgudes), millest see osalause on moodustatud.

Elame väga hästi. Kodu alati koristatud(PUHAS), voodipesu pestud (PESU) Ja triigitud (raud). Tuba on väga mugav: põrand kaetud(KAAN) vaibaga, kardinad tärklis (TÄRKLIS) Ja mantliga (ümbrisega) volangid, seinad kaunistatud (DEKORATSIOON) maalingud. lilled õigel ajal joota (PUT) Ja toidetud (FEED).

Raamatud lahti voltitud (DEPLOY) riiulitel. Mänguasjad on hajutatud (hajutatud) aga õhtuti nad alati kogutud (KOGUDA) Ja peidetud (PEIDA) spetsiaalsetes kastides.

Meie lapsed pestud (PESU), pestud (WASH), kammitud (COMPLETE). Nende ninad on alati sees pühitud (WIPE), vibud ja paelad kinni seotud (siduda). Tüdrukud riietatud (REILE) Ja meigitud (MAKE UP). Poisid riietatud (riietatud) Ja jalats (shod).

3. harjutus

Jagage need fraasid kahte rühma: verbaalsed omadussõnad, passiivsed osalaused. Sisestage N/HN.

4. harjutus.

Seadistage kirjavahemärgid. Märkige osapöörded (lainerjoonega).

1) Kuldne sügis on tulemas, toob vihma. 2) jõgi, kalda ääres läks mägedesse. 3) Pole kaetud pilvega koit valgustas aknaid 4) Panime käed vette, voolab sõrmede vahel. 5) Öösel külmunud lilled ärkasid ellu.6) Lehed, õhus keerlemas, kukkuda maapinnale.

5. harjutus

Moodustage ja kirjutage nendest tegusõnadest üles kõik võimalikud osalause vormid.

Sööt – TOITMINE, TOITMINE,

istutada - istutada, istutada, istutada,

meelt parandama – kahetsema

Solvuda – SOLUVAD. solvunud

Kaitske – KAITSE, KAITSE, KAITSE.

6. harjutus.

Loe tekst läbi ja täida ülesanded.

Kõigist võimsa ja originaalse vene keele sõnadest, täishäälsed, tasased ja hirmuäratavad, viskamine (ACT, SET, THROW) kõlab nagu plahvatusohtlik kosk, mullitamine (ACT., INST. BURBLING) tabamatu voog, hukati (KANNATAV MINEVIK. ESITUS) tiheda metsa murded, kahisev (TEGUTSEMINE, NAST, SOSIN) stepi sulgedest rohi, laulmine(ACT, INST. SING) tuul, mis tormab ringi ja tormab ning meelitab südame kaugele stepi taha, eredalt särav (ACT, INST. SHINE) Täisvooluga jõgede hõbedased lekked, sissevoolav (ACT. INST. FLOW) sinisesse merre, - kõigest loendamata (KANNATUS.. PAST. COUNT) selle kalliskivid ammendamatu (KANNATAV NAST, ÄRGE kurnage) elava keele aarded, loodud (STRAD., PAST. CREATE) ja ometi väsimatult loominguline (ACT, NAST, CREATE) Üle kõige armastan ma sõna – tahe. Nii oli lapsepõlves, nii on ka praegu. See sõna on kõige väärtuslikum ja kõikehõlmavam. (K. Balmont).

Astusime metsa, mida valgustasid sügispäikesekiired. Puhastatud tee viis rahutule merele. Me peatusime sageli, hämmastunud eredast

erakordse metsa ilu. Koltunud rohul lebasid langenud lehed. Kased näivad olevat kaetud kuldse lehestikuga, sädelevad päikese käes. Väga ilusad vahtrad, riietatud karmiinpunasesse lehestikku. Sageli näeme päikesest ja sügisest kullatud lehti vaikselt maapinnale langemas. Rajad on mahajäetud, kuid neil on lehed, mis nukralt kahisevad jalge all. Vahel kohtab suvilat, mida ümbritseb õlivärviga maalitud puitaia.

kirjuta sakramente
märkige sugu, number ja suurtäht

Inimesed, palun aidake (Kiireloomuline) 1 Inimesed, palun aidake (Kiireloomuline) 1 Ülesanne) Millise sõna eesliide on? 1) (männi all) 2) (maja all) 3)

(all) muinasjutt 4) (all) aken. Ülesanne 2) Millises reas on sünonüümid (tähenduselt lähedased sõnad)? 1) kartma, võitlema, eksima 2) võitlema, võitlema, võitlema. b 3) julgus, julgus, julgus. 4) arst, terapeut, õde. Ülesanne 3) Loetlege numbrid, mille asemel peaksid olema komad. Võtsin pliiatsi ja paberi, joonistasin tee (1) sellele joonistasin pulli (2) ja kõrvale (3) lehma. (S. Mihhalkov) _______________ Mitu predikaati on lauses, millesse panid komad? Ülesanne 4) Loe tekst läbi. (A) Nyura kolis uus korter teise linnaossa. (B) Tal oli kahju vanast koolist lahku minna, eriti sõbrast Valyast. (B) Uues koolis ei tundnud Nyura kedagi, nii et tundides ei pöördunud ta kellegi poole ja mitte keegi tema poole. (D) Kuidagi tuli suurel vaheajal tema juurde klassivend Galya ja küsis: ___ Kas sa pole veel kellegagi sõber? Millisele lausele tekstis peaks järgnema lause (kirjutage täht üles)? Nyura kiindus pidevalt õpetajasse, koolilastesse, klassi. ____________________________

4. ülesanne: sisestage puuduvad tähed, asetage komad.

Üks talve lõpu päev on hämmastav ja võluv ... . Ärge peitke end looduse eest, minge õue. Tundke kui kriuksub ... lumi kontrollib suuskade kiirust ... . Pilvede tõttu ... piilub üha sagedamini välja püsiv päikesekiir. Ta on väljakannatamatu ... sulatada katuste nõlvadel jääd ... ja vaadata, kuidas võti maa seest välja lööb ... . See ei ole õnnistus…. Lõppude lõpuks pole kevad enam miraaž ... vaid reaalsus. Sa ei saa eirata ... loodusseadusi. Ja varsti avanevad naabermajade aknad pärani…. Just sellistest mõtetest olengi haaratud ... kui mõelda Yuoni maalile “Talve lõpp. Keskpäev".

Ülesanne: sisestage tähti, avage sulud, asetage komad, märkige lauselinkide tüübid.

Nüüd kuulavad miljonid inimesed raadiot, lülitavad sisse televiisorid, ajavad ajalehti, et teada saada kõike, mis meie riik, meie planeet elab.
Selleks, et mõista .. kõige ema, mis meid ümbritsevas maailmas toimub, et need, kellega me suhtleme, .. mõistaksime, peame valdama kaasaegset vene keelt. Siiski, n .. () miks pigistada silmi selle ees, et väga sageli ütleme n .. () hooletult ja kirjutame .. m midagi () sarnast. Kui meie kõne .. n .. () on vestluskaaslasele arusaadav kui l .. meie sõnu saab üle kanda .. lkova (nn / n) teistmoodi! Sellest, kas me väljendame oma mõtteid täpselt, kas me räägime vabalt, sõltub sellest, kas meid mõistetakse õigesti.

Töö tekstiga

Sügis värvib (n, nn) ​​erksates värvides (mitte) kaua tulemas. Elegantse riietusega puud seisavad kaunilt reas. Suve jooksul tugevaks kasvanud tibud valmistusid esimeseks lennuks lõunasse. (Mitte) vihma, mis lakkab kallamast 1 pikka aega laaditud. Plii .. su taevas ripub .. 3 tundub, et maapinna kohal surub sind. Päike paistis nii eredalt .. suvel nüüd harva (?) Pilvede pärast. koltunud 2 puude okstel sajab lehti (?) Xia 2 maha. Suvega rasva kogunud loomad valmistuvad (?) talveuneks. Taevas on näha soojadele maadele lendavaid hane- ja pardiparvi. Sügis rõõmustab meid oma värvidega – paljude luuletajate lemmikaeg 4 .

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Astusime sügispäikese kiirtest valgustatud metsa. kustutatud 3 tee viis (eba)rahulikult mere äärde. Peatusime sageli üllatunud erakordse metsa eredast ilust. Kollane.. 2 langenud lehed lebasid murul. Tundub, et kased on (n, n) kaetud kuldse värviga 2 lehed sädelevad päikese käes 4 . Väga ilusad karmiinpunasesse lehestikku riietatud vahtrad. Tihti näeme päikese poolt kullatud lehti, mis sügisel vaikselt maapinnale langevad. Rajad on mahajäetud, kuid neil on lehti 1 kurvalt kahisev jalge all. Mõnikord satub suvila vastu .. (n, nn) ​​puu (n, nn) ​​värvitud (n, nn) ​​õli (n, nn) ​​värviga aia.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Täis selle sügise och..rovaniya (mitte) unustatavat aega z..l... Päikesekiired saadavad veel (mitte)jahtunud maale oma viimased tervitused. Üha sagedamini tõmbub taevas kokku 2 , ja (mitte) hajuvad pilved varjavad päikest. Öösel sügishõbedad sisse .. haarab maad (mitte) tugevdatud le (d; t) lompide kühm 4 . Imelised p.. liitrit sügist (n; nn) nende puid. Lillad lehed vahelduvad (t; t) vahtrate z.. l.. tomi ja (mitte)vananeva astelpaju erkrohelistega. Kirev kukkumise karussell 3 lehed värvilise k..vromiga lebavad (t; t) lagendikel (mitte) päikesekiirtega valgustatud. Tuul puhub aina rohkem. Ja see on juba (mitte) paitav suvine hingeõhk, vaid külmad eeltalvised puhangud. Õhk ei ole täidetud ei (millega) (millega) (mitte) võrreldava ar..matiga. 2 maitsetaimed. Kõik on nii muinasjutuliselt ilus, et karget talve pole (ei) tundagi.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Erinevalt kurtidele (mitte) ligipääsetavates soodes elavatest sookurgedest pesitsevad haigurid tavaliselt jõgede kallaste läheduses. Laiad punutud ..need jämedad oksad seadsid haigrupesad ..org sajandivanuste mändide kõrgeimatele tippudele. Kord kukkus tormise tuulise ilmaga pesast välja suleline, kuid siiski (ei)lennuvõimeline, P..net.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke parsimine.

Ei) tuleb tavaline aeg looduses 4 .

Kiirtega (mitte) soojendav päike (mitte) paitab meid.

Üha sagedamini sajab (mitte) lakkavat vihma,

Päev on (mitte) pikk, aga öö on pikem.

Ja vaikus on (lõhkumata). 3 linnulaulu

täidab meid kurbusega, muudab tuju tumedamaks.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Sügisene mets.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

1. Midagi (midagi) kurba .. ei, hüvastijätt kuuleb (?) ja vaatab ..t (?) herilas (n, nn) ​​metsas on (n, nn) ​​vaikus täis. 2. Sa lähed .. läbi sellise metsa, mis õitseb (n, nn) ​​2 värviga ja poeetiline tunne täidab (?) Su hinge. 3. Sel sügisel (n, nn) ​​kutsuti külas oma lühikest aega indiaani suve. 4. Selge ja puhas õhk, puhas vesi metsaojades. 5. Sügislilled (n, nn) ​​õitsevad endiselt. 6. Laululinnud valmistuvad (?) väljasõiduks. 7. Vahel koputab metsas vastu kilpi kuiva puu otsas istuv rähn. 8. Ikka haljendab metsaservas vana oksaline tamm, mis kukub maapinnale küpseid tammetõrusid 4.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

1. Kirjutage tekst üles. Täitke puuduvad kirjapildid. Kirjutage tekstist osalauseid, tehke nende morfeemiline analüüs.

Sahisemine ..norksu saatel tuli (madalatest) kõrgete põõsaste tagant 4 . Kes see on? Selgus, et siilipere kogub viimaseid seeni (?) Kaetud maha kukkunud. 3 . lehestik. Meie sammudest ärevil (n, nn) ​​kõverdusid siilid kipitavateks pallideks (?) Ki. Ainult üks väike 2 siil..nok 2 (n, nn) ​​poolt ära kantud otsimine (ei) pööranud meile (n ..) peale, mis vn.. maania. Ta shev .. kallas langenud lehti ninaga, nurrus üllatusest (n, nn) ​​käitumisest .. sugulaste eituse tõttu.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

1) Uus aasta Imeline puhkus, mis toob kokku kõik talverõõmud.

2) Talv tundus just saabunud ja hakkas vaikselt lõppema.

4) Ja nüüd leiame end lagendikul, mida ümbritseb .. (n, nn) ​​lumine (n, nn) ​​mets.

5) Puud seisavad üksi lumega kaetud metsaservas (n, nn) ​​4.
6) Õhus keerlemine üksteisest möödudes, lumehelbed, tantsimine. 3 . õhus.

7) 2 jalge all lamav lumi krõbiseb rõõmsalt.
8) Nurgas seisev jõulupuu särab värviliste pallidega.

9) Peeglina särav liuväli on alati minu tähelepanu köitnud.

10) Väike poiss uisutamine 2 õnnelik..aga naerab.

Töö tekstiga

Sobitage allajoonitud sõnad sobivate osalausetega. Kirjutage need vajalike kirjavahemärkidega üles.. Valige osalusfraasid

Oli sügis _________________________________ ______. Oleme juba mitu päeva järve ääres elanud ja kala püüdnud. Parklas põles meil tuli ____________________________________________________________. Põletasime selles surnud puid, püüdsime tuld üleval hoida päeval ja öösel. Meie kohal sosistasid vanade mändide oksad. Läbi tiirutatud metsade paistsid kauged pilved.

Viitesõnad: kasvab kaldal, hõljub sinises paksus õhus, peletab eemale hunte, kingib meile heldelt päikest ja udusid.

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Nõrgalt dol..thalo lindude laul, mis on pühendatud..kui sisse..suure päikese kulgemisele. Ja üle laste peade lendavad eredad kiired pole veel soojenenud. B..lõigatud lina pr..toidetud kunstiga..matt vt..loy sädeles õhtukiirtes. Pähklihallid (w, w) hakkasid tolmuma ja iga sarapuu sees lehviva linnu alt lendas suitsu. (Meist paremal järve ääres oli kõrge männimets, vasakul metsik (mitte) läbitav rabamets p..r. (M. Prishvini järgi)

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Põlisnurgad Lapsest saati olin loodusesse kiindunud, sest ihkasin rahu ja vaikuse järele. Vaikne ja käänuline jõgi, mis voolab paju ja lepaga kaetud kallastel 4 . Imeline, täis vapustavat 2 lapsepõlves tundusid mulle saladused, mu kodunurgad, maasikatega kasvanud lõhnavad lagedad. Metsas ja põllul õppisin nägema ja kuulma. Kuulsin kuidas ra (s, s) lilled tärkavad ja r. 2 põõsaste varjus. Põksuva südamega kõndisin mööda maad, mis oli kaunistatud (n, n) roheluse ja lilledega. (I. Sokolov-Mikitovi järgi)

Töö tekstiga

Lugege teksti, otsige kirjavahemärke. Kirjutage laused vigade parandamise, puuduvate tähtede sisestamise ja sulgude avamise teel. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Vananenud, puud paljude teiste seas on nähtamatud 4 . (Mõned), kus metsas lebavad tohutud tüved, mida torm purustas (n, nn), tammed, pärnad, kased ja haavad. Kukkudes painutasid nad ja murdsid noori naaberpuid, mis endiselt kasvavad ja haljendavad. Seest hõõguvad metsav..lükaanide laibad säilitavad oma välisilme kaua. Sattusin tihti sellise puu laiba otsa hüppama ja kukkuma (?) Xiale 2 jalgadega maapinnale. meenutav mäda tolmupilv 2 kuiva vihmamantli tolm kattis mind mõneks sekundiks. (S. Aksakovi järgi)

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

"Lainete seas" - Aivazovski kõige hämmastavam .. maal. Sellel pole (n ..) midagi peale vee ja taeva. Võimsad (?) lained, mis tõusevad taeva poole, üks kõrgemal kui teine. Üle taeva, tugevalt laskudes ... merele .. metsik tuul ajab peaaegu mustad pilved. Kohutav ja ilus on märatsev .. element.

Töö tekstiga

Maha kirjutama. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

18. sajandil muutus tundmatuseni vene aadliku kostüüm, muutudes pikkade varrukatega. 2 ja avar kuni lühike ja kitsas. Aadlik, kes pani end lumivalgeks 2 pitskätistega särk seoti kaela ümber lipsuga salli kujul. Särgi kohal kanti kamisooli, millele määrati vesti roll. Huvitav on see, et kuni 30 nööbi õmblemisel kammisoolile kinnitasid need ainult ülemise poole. Nad ei kinnitanud üldse kaftaani, mis kattis kulotsid ja ulatus peaaegu põlvedeni, tõmmates pilku kuldse ja hõbedase tikandiga 1 ja uhked metallist nupud. Vene aadlikud, kes laenasid säärised Inglismaalt, kandsid neid talvel valgete siidsukkade peal. Parukas põhjustab 3 teatud ebamugavused andsid selle omanikule esindusliku ilme 4 . Müts, mis oli kostüümi kohustuslik aksessuaar, ei saanud alati parukaga kooskõlas olla, mistõttu ei leidnud 2 rakendused jäid sageli kätte. Eriti uhke oli kinnaste ketis olev taskukell ja kostüümi täiendanud kepp. Nii näiteks maksis krahv Razumovski 2 20 tuhat rubla kaunistas tema kepp teemantide ja rubiinidega. (Yu.S. Ryabtsevi sõnul).

Töö tekstiga

Kirjutage, sisestades puuduvad tähed ja avades sulud. Täitke puuduvad kirjavahemärgid. Tõstke esile osalusfraasid. Tehke arutelusid

Sügisene mets.

1. Vene mets on varasügisestel (n, nn) ​​päevadel ilus ja kurb 4 .2. Koltunud lehestiku kuldsel taustal torkavad silma vahtrate ja haabade heledad laigud (?). 3. Langenud lehestik kahiseb jalge all .. 2 puudelt. 4. (Mõned), kus on näha ..t (?) Müts 2 pos..se (all) haab. 5. sarapuu tedre vilistab peenelt;