Ось властивість моя обов'язкова: Схиляюся я, як прикметник. На всі запитання його відповідаю. Дієслово за значенням нагадую. П.Чесноков. Іноді трапляється дача оточена дерев'яним пофарбованим парканом. Завдання: знайти слово, що випереджається, знайти причастя, відст

Розробка уроку російської мови у 7 класі «Подорож до «Причастинська»»

Автор: Токмакова Оксана Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури, МОБУ Усть-Ярульська ЗОШ
Цілі:
- систематизація знань про причастя;
- формування вміння знаходити причастя та визначати його граматичні ознаки; знаходити та правильно писати орфограми в дієприкметниках; виділяти комами причетний оборот.
Опис уроку: Представляю Вашій увазі урок російської мови у 7 класі Цей урок проводиться заключним перед диктантом щодо теми «Причастя», що допомагає дітям усунути деякі прогалини у знаннях, що сприяє кращому результату під час написання контрольного диктанта. За допомогою ігрової форми діти активніше залучаються до навчальний процес. Матеріал рекомендований для вчителів російської, студентів філологічних факультетів.
Хід уроку
1. Про рг. момент. Вітання.
2. Слово вчителя.
Діти, сьогодні у нас з вами не зовсім звичайний урок. Ми вирушимо в подорож містом Причастинську, розглянемо всі його визначні пам'ятки. Заблукає в цьому місті нам не дасть карта, а роль гіда я беру на себе.
Для початку я розповім Вам історію створення міста Причастинська.
Казка про причастя.
Жили-були у світі самотні суфікси –ущ-, -ющ-, –ящ-, -вш-, -ш-. -Т-. Нудно їм було жити на білому світі. І вирішили вони піти за порадою до Дієслова, поскаржитися на свою самотність.
Говорить їм Дієслово: «Подарую я вас найдорожче, що в мене є, - основу». «Дякую!» - відповіли зраділі суфікси і негайно приєдналися до основ - вийшли негарні, незакінчені слова. Знову засумували суфікси, чогось їм ще не вистачало.
Ось бредуть вони дорогою зі своїми основами, і зустрічається їм добрий чарівник Прикметник. Вислухало воно їхнє горе і погодилося допомогти нещасним суфіксам.
-Візьміть мої закінчення, вони допоможуть вам.
-Дякую, добре Прикметник!
І суфікси, взявши подарунки задоволені та щасливі. Вирушили на галявину до річки. Вони довго веселилися, грали, танцювали, малювали складені слова. Один із них запропонував:
-Давайте жити так, як нам хочеться, будемо веселитися, нікого не слухатимемося.
Погодилися інші, дуже хотілося побути безтурботними. Забули вони, що у великій країні Граматиці не можна бути егоїстом. Обурилися частини мови, і вирішили покарати ні до чого не причетних нероб. Дієслово сказав: «Називатися тепер ви будете Причастями. А за ваші прокази залишаю вам всього два часи - минуле і сьогодення. І ніякого майбутнього. Ну і ще, так і бути, залишу два види – досконалий та недосконалий»
«А я караю вас тим, що будете вічно схиляться відмінками, зміняться за родами і числами», - сказало Прикметник.
Посумували Причастя і робити нічого - треба працювати. Більше нічого поганого за ними не помічали. І частини мови пробачили їх. Прощати теж треба вміти. З того часу всі Причастя живуть в одному місті, і він став іменуватися Причастинським.
3. Повторення пройденого матеріалу
Отже, наша мандрівка починається. Але перш ніж увійти до міста необхідно назвати правильне визначення причастя, це є паролем міста.
Подорожувати ми будемо «Шосе орфограм». Згадаймо, які орфограми ми вивчили під час цієї теми? (написання суфіксів дієприкметників, Н-ПН у причастях, злите та роздільне написанняНЕ з дієприкметниками. літери Е і Е після шиплячих у пасивних дієприкметниках минулого часу, голосні перед Н і ПН у пасивних дієприкметниках і прикметників, утворених від дієслова)
Пояснювальна диктант
Не зійшло сонце; не пофарбовані лавки; хлопці обурені поведінкою товариша; промови проникливі і схвильовані; підстрижене волосся; фарбована масляною фарбою підлога; мариновані гриби; некошена трава, списаний лист, викачана з підвалу бочка; викачана нафта; чув розмову; посланий у загін; заклеєний конверт, люди, що не назріли вчасно; книга не прочитана; не написаний твір з англійської.
Ми наближаємось до Музею причетного обороту.
-Хлопці, давайте згадаємо, що таке причетний оборот?
-У яких випадках причетний оборот на листі виділяється комами?
Завдання. (лунає на картках)
Розставити пропущені розділові знаки, підкреслити причетні обороти як члени речення.
1. До річки збігає стежка ледве видима у темряві.
2. Срібний місяць слабо осяяний місяцем.
3. Шелестить очерет ледь хитається вітром.
4. Розгорялося багаття, що роздмухується вітром.
5. Трава, що пригинається вітром, лягала на землю.
6. Вдалині стояв майже не видимий ліс.
7. Я побачив два майже з'єднані горіхи чомусь не зірваних забутих нами.
8. Я вийшов у вже темніючий сад, пішов по доріжці густо всипаною листям, потім зупинився перед ліщиною застиглої в холодній нерухомості сутінків.
Зараз ми прогуляємося Алеєю пасивних і дійсних дієприкметників.
Згадаймо, як відрізнити дійсне причастя від пасивного?
-Як утворюються дійсні дієприкметники?
-Як утворюються страждальні причастя?
Завдання. Заповнити таблицю дієприкметниками з тексту, виділити суфікси. (текст або виводиться через проектор, або лунає на парти)
дій. Прош. Дійств.наст.вр. Страд.прош.вр. Страд.наст.вр.

Текст.
Ми ввійшли до лісу, освітленого променями осіннього сонця. Розчищена доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися, вражені яскравою красою лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези вкрилися золотим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо жовте листя, що тихо падає на землю. І на доріжках листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапляється дача, оточена дерев'яним фарбованим парканом.
Отже, наша подорож добігає кінця і я пропоную Вам закріпити свої знання за допомогою невеликої роботи за текстом.
Завдання. Робота за текстом.

(1) Антон захопленими очима оглянув батьківську каюту. (2) Маленька кімнатка, обставлена ​​лише необхідними меблями, була дуже затишна. (3) Тут усе було незвичайним. (4)Над ліжком, застеленим вовняною ковдрою, висіла писана олією картина, що зображала вітряк під солом'яним дахом, що рясніє квітами луг.(5) Не звичайні, а спеціально прикріплені до стін полиці вміщали безліч цікавих речей. (6) На одній з них стояв письмовий прилад, біля нього лежав стос книжок у шкіряних палітурках. (7) Серед них хлопчик побачив книги, присвячені морю, історії кораблів. (8) Одна з них привернула його увагу. (9) На її обкладинці була намальована шхуна, що біжить по хвилях.
1. З пропозиції 4 виписати причетні обороти.
2. Виписати з тексту слова, які підкоряються правилу: «У повних пасивних дієприкметниках з суфіксами –ЕНН- та –НН- пишуться дві літери Н якщо причастя має приставку (крім НЕ)». (прикріплені)
3. З пропозиції 4 виписати дійсне причастя.
4. Виписати із пропозиції 6-9 коротке причастя.
5. Виписати пасивне причастя.
Взаємоперевірка. (Учні змінюються зошитами та перевіряють один у одного за допомогою коментарів вчителя)
4. Рефлексія.
Хлопці, Вам сподобалась наша подорож?
Який висновок ми можемо зробити?
5. Домашнє завдання.
Підготовка до контрольного диктанта.






Виправте помилки 1) Мені було доручено знищити снайпера на дереві. Мені було доручено знищити снайпера, що засів на дереві. Мені було доручено знищити снайпера, що засів на дереві. 2) Образ поета-пророка, створені Пушкіним, визначав та її власне життя. Образ поета-пророка, створений Пушкіним, визначав та її власне життя. 3) Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і який був освітлений яскравими променями сонця. Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і освітленого яскравими променями сонця.


Пояснювальний диктант Скачучі коні, невивчена дорога, програма виконана, поранений боєць, слабо осяяна проект, запущений на Місяць, лікар, почуті кроки, мариновані гриби, ледве видима, розсипаний по небу, розтанутий сніг, фарбоване покриття, ковані.


Доповніть пропозиції відповідними за змістом дієприкметниками Ми увійшли до лісу…………………. ………………... доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися ………………………….. На ….…траві лежало ……….. листя. Берези вкрилися золотим листям ………………………………. Дуже красиві клени.……………… Часто ми бачимо жовте листя ………………….. І на доріжках листя ……………………………… Іноді трапляється дача ………………… …... Слова для довідок: розчищена, опала, сяяла на сонці, освітлена променями осіннього сонця, оточена дерев'яним пофарбованим парканом, уражені яскравою красою лісу, що тихо падають на землю, сумно шарудять під ногами, пожовклі, одягнені в багряне листя.


Перевір себе Ми увійшли до лісу, освітленого променями осіннього сонця. Розчищена доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися, вражені яскравою красою лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези вкрилися золотим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо жовте листя, що тихо падає на землю. І на доріжках листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапляється дача, оточена дерев'яним фарбованим парканом.


Посміхнися Люди, що ходять по траві, що виростає за відокремлюючими ґратами, ламається і виривається граблями, а також штовхаються, пристають до гуляючих, кидаються в тих, що виростають рослинами, підставляють ноги відвідуючим, плюють на проходять і сидять, лякають тварин, що забруднюють і кусаються, виривають квіти і засмічують, штрафуються. В. Ардов «Суконна мова»


Причастя мають у собі деяку високу, і для того дуже пристойно їх вживати у вищому роді віршів. М.В. Ломоносів Ми не говоримо: карета, що скаче мостом; слуга, що кидає кімнату; ми говоримо: карета, яка скаче; слуга, який мете та ін. - замінюючи виразну стислість дієприкметників млявим оборотом. А.С. Пушкін

ПРАВИЛЬНІ ВІДПОВІДІ

Вправа 1.

У тексті виділіть жирним шрифтомпасивні причастя минулого часу, виділити суфікс червоний колір.

Ми увійшли до лісу, який був освітленийпромені осіннього сонця. Розчищенадоріжка вела до невгамовного моря. Ми часто зупинялися, враженіяскравою красою незвичайного лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези начебто огорнутізолотистим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягненів багряне листя. Часто ми бачимо позолоченісонцем і восени листя тихо падає на землю. Доріжки пустельні, але на них листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапиться дача, оточенадерев'яними пофарбованимиолійною фарбою парканом.

Вправа 2.

Прочитайте текст жартівливого листа, який був написаний одним казковим героєм. Виділіть у тексті короткі причаски, виділіть суфікс і вкажіть дієслово (у дужках), від якого утворено дане причастя.

Живемо дуже добре. Будинок завжди прибраний(Прибрати), білизна випрано (Випрати)і випрасовано (ВИГЛАДИТИ). У кімнаті дуже затишно: підлога застелений(ЗАСТЕЛИТИ) килимом, штори накрохмалені (накрохмалити)і обшиті (ОБШИТИ)оборочками, стіни прикрашені (Прикрасити)картинами. Квіти вчасно полити(ПОЛИТИ)і підгодовані (ПІДГОДИТИ).

Книги розкладені (розкласти)по поличках. Іграшки бувають розкидані (розкидати)але ввечері вони завжди зібрані(ЗБИРАТИ)і заховані (Сховати)у спеціальні ящики.

Наші діти вимиті(Вимити), обпрані(ОБСТИРАТИ), зачесані(ЗАЧИСАТИ). Носики у них завжди в ітерти (ВИТЕРІТИ), банти та шнурки зав'язані (ЗАВ'ЯЗАТИ). Дівчата вбрані(ВРЯДИТИ)і нафарбовані (ПРИкрасити). Хлопчаки одягнені (ОДЯГТИ)і взуті (ВЗУТТЯ).

Вправа 3.

Розділіть дані словосполучення на 2 групи: віддієслівні прикметники, пасивні дієприкметники. Вставте Н/НН.

Вправа 4.

Розставте розділові знаки. Позначте причетні оберти (хвилястою лінією).

1) Настає золота осінь, що приносить дощі. 2) Річка, огибала берег, йшла в гори. 3) Не закрита хмароюзоря освітлювала вікна.4) Ми опускаємо руки у воду, струменеві між пальцями. 5) Змерзлі за нічквіти оживали.6) Листя, кружляють у повітріпадають на землю.

Вправа 5.

Від цих дієслів утворіть та запишіть усі можливі форми дієприкметників.

Нагодувати – НАГОДУВАЛЬНИЙ, НАГОДИНИЙ,

НАСАДЖУВАТИ – НАСАДЖУЮЧИЙ, НАСАЖАЮЧИЙ, НАСАЖАЮЧИЙ,

Каятися - ТІ, ЩО КАЯВСЯ

Скривдити – СОБИЧЕНИЙ. Скривдив

Оберігати - ОБЕРЕЖНИЙ, ОБЕРЕЖАЮЧИЙ, ОБЕРЕЖНИЙ.

Вправа 6.

Прочитайте текст та виконайте завдання.

З усіх слів могутньої та первородної російської мови, повноголосної, лагідної та грізної, кидає (ДІЙСН., НАСТ., КИДАТИ) звуки вибуховим водоспадом, дзюрчить (ДІЙСТ., НАСТ. ЖУРЧАТИ)невловимим струмком, виконаного (СТРАД. ПРОШ. ВИКОНАТИ) говірок дрімучого лісу, шарудить (ДІЙСТ, НАСТ, ШУПШАТИ)степовими ковилами, співає(ДІЙСТ, НАСТ. Співати)вітром, що гасає і кидається і манить серце далеко за степ, пресвітло сяючого (ДЕЙСТ, НАСТ. СЯЙТИ) срібними розливами повноводних річок, втікаючих (ДЕЙСТ. НАСТ. ВТЕКАТИ) в синє море, - з усіх нерозрахованих (СТРАД.. ПРОШ. ЗЛІЧИТИ) самоцвітів цієї невичерпний (СТРАД. НАСТ, НЕ Вичерпати) скарбниці мови живої, створеного (СТРАД., ПРОШ. СТВОРИТИ) і, однак, невтомно творця (ДЕЙСТ, НАСТ, ТВОРИТИ) найбільше я люблю слово – воля. Так було в дитинстві так і тепер. Це слово - найдорожче і всеосяжне. (К. Бальмонт).

Ми ввійшли до лісу, який був освітлений променями осіннього сонця. Розчищена доріжка вела до невгамовного моря. Ми часто зупинялися, вражені яскравою

красою незвичайного лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези ніби оповиті золотистим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо позолочене сонцем і восени листя, що тихо падає на землю. Доріжки пустельні, але на них листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапиться дача, оточена дерев'яними пофарбованими олійною фарбою огорожею.

Виписати причастя
вказати рід число і відмінок

Люди, будьте ласкаві допоможіть. (терміново) 1Люди, будьте ласкаві допоможіть. (терміново) 1 Завдання) В якому слові є приставка? 1) (під) сосною 2) (під) будинком 3)

(Під) казка 4) (Під) вікном. 2 завдання) У якому ряду наведені синонеми (слова, близькі за значенням)? 1) боятися, битися, збитися 2) битися, битися, битися. ь 3) мужність, сміливість, хоробрість. 4) лікар, терапевт, медсестра. 3 Завдання) Перерахуй по порядку цифри, на місці яких повинні стояти коми. Я олівець із папером узяв, намалював дорогу (1) на ній бика намалював (2) а поряд (3) з ним корову. (С.Михалков) _______________ Скільки присудків у реченні, в якій ти розставила коми? 4 Завдання) Прочитай текст. (А) Переїхав Нюра на нову квартирудо іншого району міста. (Б) Шкода їй було розлучатися зі старою школою, особливо з подружкою Валею. (В) У новій школі Нюра нікого не знала, тому на уроках вона ні до кого не зверталася і до неї ніхто. (Г) Якось на великій перерві підійшла до неї однокласниця Галя і запитує: ___ Ти ще ні з ким не товаришуєш? Після якої речення у тексті має бути пропозиція (запиши букву)? Все придивлялася Нюра до вчительки, до школярів, до класу. _______________________

Завдання 4: Вставте пропущені літери, розставте коми.

Один із днів наприкінці зими дивовижний і чарівний… . Не ховайтеся від природи вийдіть на вулицю. Відчуйте як скрипуч… сніг перевірте швидкість лиж… . З-за хмар… все частіше виглядає настирливий сонячний промінь. Йому нестерпно… розтопити кригу на схилах дахів… і побачити, як б'є з-під землі ключ… . Це не блаж… . Адже весна вже не міраж… а реальність. Не можна знехтувати законами природи. І незабаром відчиняться навстіж… вікна сусідніх дач… . Саме такими думками захоплюеться, розглядаючи картину Юона «Кінець зими. Опівдні».

Завдання: вставте літери, розкрийте дужки, розставте коми, вкажіть види зв'язку речень.

Зараз мільйони людей слухають радіо включ..ють телевізори б..рут в руки газети щоб дізнатися про все, що живе наша країна наша планета.
Для того щоб пон..мати все що пр..виходить в навколишньому світі для того, щоб і нас розуміли ті з ким ми спільно..мся ми повинні добре володіти сучасною російською мовою. Однак н..()чого заплющувати очі на те, що дуже часто ми говоримо н..()дбайливо і пиш..м дещо()як. Якщо наша річ.. н..()зрозуміла співрозмовнику як л..гко наші слова можуть бути перет..лкова(нн/н)и на інший лад! Від того чи точно виража..м ми свою думку чи вільно володіємо мовою залежить чи ми правильно зрозумілі.

Робота з текстом

Осінь розфарбовані, (н, нн) в яскраві кольори (не) змусила себе чекати. Дерева одягнені в ошатний убір чинно стоять у ряд. Пташенята зміцнілі за літо приготувалися до першого перельоту на південь. (Не) дощі, що перестають лити 1 зарядили надовго. Свинц..воє небо навис.. 3 над землею здається, тисне на тебе. Сонце так яскраво світило.. влітку тепер рідко з'являється (?)ся з-за хмар. Пожовклі 2 на гілках дерев листя обсипає(?)ся 2 на землю. Накопичені за літо жир тварини готуються до зимової сплячки. На небі можна побачити зграї гусей і качок, що летять в теплі країни. Осінь радує.. нас своїми фарбами - улюблена пора багатьох поетів 4 .

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Ми ввійшли в ліс, освічений променями осіннього сонця. Розчищена 3 доріжка вела до (не)вгамовного моря. Ми часто зупинялися вражені яскравою красою незвичайного лісу. На пожовк.. 2 траві лежало опале листя. Берези начебто окута(н, нн)и золотистої 2 листям блискучим на сонці 4 . Дуже красиві клени одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо позолочене сонцем і восени листя тихо, що падає на землю. Доріжки пустельні але на них лежить листя 1 сумно шарудять під ногами. Іноді трапляється дача оточ..(н, нн)а дерева(н,нн)им фарбованим(н, нн)им олією(н, нн)ою фарбою парканом.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Повна оч..рування (не) забувається пора з..л..той осені. Промені сонця посилають свій останній привіт ще (не) охололі землі. Все частіше небо затягує 2 , і (не) хмари, що розходяться, приховують сонце. Вночі осінь срібло ін..ем землю прихоплює (не) зміцнілим ле(д;т)ком калюжі 4 . Чудова п..літра осі(н;нн)їх дерев. Пурпурне листя чергується із з..л..том кленів і яскравою зеленню (не) старіючої жостеру. Строката карусель опадів 3 листя кольоровим к..вром ложі(т;ть)ся на галявини (не) осяяні променями сонця. Дедалі частіше дме вітер. І це вже (не) ласкавий літній подих, а х..л..дні передзимові пориви. Повітря наповнене ні (с) (ніж) (не) порівнянним ар..матом в'яне 2 трави. Все так казково чудово, що пр..бл..жіння суворої зими (не) відчутно.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

На відміну від журавлів живуть на глухих (не)доступних болотах чаплі зазвичай гніздуються біля берегів річок. Широкі сплетені з товстих прутів гнізда чаплі вустра вали на найвищих вершинах вікових сосен. Одного разу в бурхливу вітер..у погоду з гнізда випав спершись але ще (не) вмілий літати пт..нець.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори.

Не) звичайна пора в природі настає 4 .

(Не) гріюче сонце нас променями (не) пестить.

Все частіше ллє (не) дощ, що припиняється,

Вже (не) довгий день, зате довша за ніч.

І тиша (не) порушується 3 пташиним співом

нас сумом наповнює затьмарює настрій.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Осінній ліс.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

1. Що(то) грус..ное, прощальне чує(?)ся і вид..т(?)ся в осі(н, нн)ем лісі наповне(н, нн)ом тишею. 2. Ідеш.. за таким лісом розцвіче(н, нн)ому 2 фарбами і поетичним почуттям наповнює(?)ся душа. 3. Бабиним літом називали на селі це осі(н, нн)її короткий час. 4. Прозоре і чисте повітря, прозора вода в лісових струмках. 5. Ще цвітуть осі(н, нн)і поз..ні квіти. 6. Готують до відльоту співчі птахи. 7. Іноді затр..щит у лісі дрізд застукає дятел, що сидить 3 на сухому дереві. 8. Ще зелений стоїть на краю лісу старий розлогий дуб роняющ.. на землю стиглі жолуді 4 .

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

1. Запишіть текст. Розставте пропущені орфограми. Випишіть причастя з тексту, зробіть їх морфемний розбір.

Шурхання супроводжувалося пофыркиванием доносилося через (низько)рослих кущів 4 . Хто ж це? Виявилося, сімейство їжаків соб..рает останні грибочки укриті опавш. 3 . листям. Стривожені(н, нн)і нашими кроками їжаки згорнулися в колючі клубочки(?)ки. Лише один маленький 2 еж..нок 2 захоплений(н, нн)ий пошуком (не) звертав на нас (н..)якого вн..манія. Він ворушив носиком опале листя, пирхав здивований(н, нн)ий пов..дением своїх родичів.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

1) Новий рікпрекрасне свято, що зібрало в собі всі радості зими.

2) Зима здавалося щойно почала почала потихеньку закінчуватися.

4) І ось ми потрапляємо на галявину оточ..(н, нн)ую заснежі(н, нн)им лісом.

5) Самотньо стоять на узліссі дерева засипані(н, нн)і снігом 4 .
6) Кружляють у повітрі обганяючи один одного,сніжинки, танцюючий. 3 . в повітрі.

7) Сніг лежить 2 під ногами, весело хрускає.
8) Ялинка, що стоїть у кутку, поблискує різнокольоровими кулями.

9) Ковзанка блискуча як дзеркало завжди привертала мою увагу.

10) Маленький хлопчиккатається 2 на ковзанах радос..але сміявся.

Робота з текстом

Підберіть до виділених слів придатні звороти, що підходять за змістом. Запишіть їх, розставляючи необхідні розділові знаки. Виділіть причетні обороти

Стояла осінь_____________________________________________ ______. Ми вже кілька днів жили біля озера та ловили рибу. На стоянці у нас горіло багаття ____________________________________________ _________. Ми спалювали в ньому хмиз, намагалися підтримувати вогонь і вдень і вночі. Над нами шепотіли гілки старих сосен. Крізь ліси, що облетіли, були видні далекі хмари___________________ ____________________________________.

Слова для довідок: що росли на березі, що пропливали в синьому густому повітрі, що відлякував вовків, щедро дарував нам сонце і тумани.

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Слабо дол..тало спів птахів присв..щённое в..ходу великого сонця. І світлі промені пролітаючих над головами дітей ще не гріли. Б..різовий лист пр..харчований ар..матною см..лой виблискував у вечірніх променях. Горіхові сірки (ж, ш)ки почали пиляти і під кожною пташкою, що пурхала в ліщині, злітав димок. (На)право від нас біля самого озера шумів високий бір ліворуч був дикий (не) пролазний болотний ліс п..р.., що ходить у величезні болотні простори. (За М. Пришвіном)

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Рідні куточки Я з дитинства був прив'язаний до природи, бо в мені жило прагнення миру та тиші. Тиха і звивиста річка, що протікала в прихованих верболозом і вільховником берегах 4 . Чудовими, повними казкових 2 таємниць здавалися мені в дитинстві рідні куточки запашні галявини зарослі суницями. У лісі та в полі я вчився бачити та чути. Я чув як роз (з, з) пускаються квіти і р..стут трави умів знаходити запашні ягоди 2 у тіні чагарників. З серцем, що б'ється, ходив я по землі украше(н, нн)ою зеленню і квітами. (За І.Соколовим-Микитовим)

Робота з текстом

Прочитайте текст, знайдіть пунктуаційну помилку. Запишіть речення, виправивши помилки, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Дерева, що відживають свій вік, серед безлічі інших непомітні 4 . (Де) де лежать лісом величезні стовбури, злама(н, нн)их бурею, дубів, лип, берез і осик. При своєму падінні вони зігнули і поламали молоді сусідні дерева, що продовжують все ж таки р..сти і зеленіти. Трупи лісових ст.ліканів, що тліють усередині, довго зберігають зовнішній вигляд. Мені нерідко траплялося скочити на такий дерев'яний труп і провалитися(?)ся 2 з ногами до землі. Хмара гнилого пилу нагадує 2 пил сухого дощовика охоплював мене на кілька секунд. (За С.Аксаковим)

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

«Серед хвиль» - найдивовижніша картина Айвазовського. На ній немає (н..) чого, крім води та неба. Мощ(?)ные хвилі, вздымающ..ся до неба одна вище за іншу. По небу важко опустився..ся на мор.. лютий вітер жене майже чорні хмари. Страшна і прекрасна розбушувалась стихія.

Робота з текстом

Спішіть. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

У XVIII столітті костюм російського дворянина змінився до невпізнанності, перетворившись з довгостатевого 2 і просторого в короткий та вузький. Дворянин одягав білу 2 сорочку з мереживними манжетами пов'язував на шию краватку у вигляді косинки. Поверх сорочки носили камзол, якому відводилася роль жилету. Цікаво, що, нашиваючи на камзол до 30 гудзиків, застібали лише верхню половину. Зовсім не застібали каптан, що прикривав кюлоти і доходив майже до колін, притягуючи погляди золотим і срібним гаптуванням. 1 та ошатними металевими гудзиками. Російські дворяни, що запозичили з Англії моду на гетри, одягали їх взимку поверх білих шовкових панчох. Перука завдавала 3 певні незручності надавав своєму власнику представницького вигляду 4 . Капелюх, який був обов'язковою приналежністю костюма, не завжди міг гармоніювати з перукою, тому він не знаходив. 2 застосування часто залишалося в руках. Кишеньковий годинник на ланцюжку рукавички і тростина, що доповнювали костюм, були предметом особливої ​​гордості. Так, наприклад, граф Розумовський, який заплатив 2 20 тисяч рублів прикрасив свою тростину алмазами та рубінами. (За Ю.С.Рябцеву).

Робота з текстом

Поспішайте, вставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Розставте пропущені розділові знаки. Виділіть причетні обороти. Виконайте розбори

Осінній ліс.

1.Красив і сумний російський ліс у ранні осі(н, нн)і дні 4.2. На золотому тлі пожовклого листя виділяються яскраві плями кленів і осик. 3. Шелестить під ногами листя опавш.. 2 з дерев. 4. (Де) де видно..т(?)ся капелюшок 2 поз..його (під)осиновика. 5. Тонко просвистить рябчик прокличуть у небі журавлі прол..тающие 3 косяком.