Príprava na školu číslo 6. Didaktický materiál z matematiky. Číslo "6. IV. Práca s písomkami

Dodatočné materiály
Vážení používatelia, nezabudnite zanechať svoje komentáre, spätnú väzbu, návrhy! Všetky materiály sú kontrolované antivírusovým programom.

Učebné pomôcky a simulátory v internetovom obchode "Integral" pre ročník 1
Tréner podľa Moro M.I. Simulátor podľa Petersona L.G.

Číslo 6 a číslo 6. Zoznámenie

Ding dong, ding dong!
Počuť! zazvoní zvonček.
Rýchlejšie do triedy!

Dnes sa opäť vydáme do krajiny „Matematika“. Dostali ste všetko vybavenie? Nezabudli ste na nič? Idú s nami naši starí priatelia Clever Dwarf a Little Fox Cub.

Aby bola naša cesta úspešná, musíme si vypočítať správny kurz. Aby sme to dosiahli, vyriešme príklady.

Vietor vletel do okna našej triedy a vymazal čísla z príkladov na tabuli. Pomôžte ich obnoviť.

Čísla sa stratili. Pomôžte im vrátiť sa do svojich domovov. Aké čísla podľa vás chýbajú? Kto žije v prázdnych celách?


Príklady pre číslo 6

Vytvorte príbeh pomocou nasledujúceho obrázka a zakončite ho otázkou.


Čo si myslíte, akú matematickú akciu by ste mali zvoliť na zodpovedanie otázky? prečo? Doplňte nerovnosť.

Dnes navštívime zaujímavé číslo

Čo je zaujímavé na čísle SIX? Poďme sa pozrieť?

Číslo SIX vyzerá ako zámok dverí.
Kliknite - a dvere sa zatvoria.
Žiadne zviera nie je strašidelné.
Ak je visiaci zámok
Zdvihnite proboscis,
Potom uvidíme tu
Nie zámok, ale číslo šesť.


Smutná šestka
Pozrela sa do zrkadla.
Potom sa prevrátil
Dovŕšil deväť rokov.
A dostal dvojku.
Ako kvapka vody
Jej sestra je ako ona.
Áno, iba cez vrkôčik.

Malý had sa skrútil do klbka, vyhrieval sa na slnku, trochu sa natiahol, trochu zohol a zrazu sa zmenil na číslo šesť.

Pozrite, sú si podobné.


Obilie sme namočili.
Čoskoro vyklíčilo.
Má výhonok.
S ním obilie, ako číslo šesť!
A poviem napríklad:
Vodný strider má šesť nôh.
A chrobáky majú šesť nôh,
Včely, muchy a mole.

Na strome viselo jablko.
Videl ho červ
vliezol a zjedol stred.
A potom sa pozrel von a mlčal.
Vyzerá to ako číslo šesť
ale jablko sa neoplatí jesť.

Riešime hádanky s číslom 6.

Pripravte sa na napísanie čísla ŠEST.
Otvorím si zápisník
A dám to dole.
Ja, priatelia, nebudem sa pred vami skrývať,
Držím ruku správne.
Sedím vzpriamene, neprehýbam sa.
Vezmem tú prácu.

Zapamätajme si všetky čísla, ktoré poznáme. Ukážte ich miesto na číselnej osi.

Usadiť sa v dome.

Vidíte, kde na číselnej osi je číslo 6?

Všetky čísla naľavo od čísla 6 sú menšie a napravo od čísla 6 sú väčšie.


Aby našiel cestu späť, musíte vyriešiť hádanku. Pomôžme mu.

Čierny, ale nie havran.
Rohatý, ale nie býk.
Šesť nôh bez kopýt.
Lietanie – zavýjanie.
Padá - ryje zem.


Prešli sme všetky cesty, navštívili číslo SIX.
Je čas vrátiť sa domov. Pani krajiny, pani Aritmetická, si však stanovila podmienku: treba vyriešiť niekoľko úloh. Takže, poďme sa rozhodnúť.

Sedem vtipných prasiatok
Stoja v rade pri koryte.
Dvaja išli do postele, aby išli spať,
Koľko ošípaných zostalo pri koryte?


Dva zajace, päť ježkov
Vstúpte spolu MATERSKÁ ŠKOLA.
Kto vie rýchlejšie počítať
Koľko detí chodí v škôlke?


Veveričia mama nazbierala pre svoje veveričky šesť orieškov.
Dva oriešky pre staršieho,
Dva oriešky pre malého.
Jednu si nechala pre seba.
Počítajte rýchlo:
Koľko orieškov ostalo mame veveričke?

Výborne, chlapci, všetky úlohy boli vyriešené,
a Fox pomohol,
A nezabudnite na Gnome.

Počuť! Zazvoní zvonček.
Takže lekcia skončila!

Irina Sheikina
Zhrnutie lekcie "Číslo 6"

Cieľ: Uveďte tvorenie čísla šesť.

Úlohy: Vytvoriť účet u detí do šiestich rokov; identifikovať známe geometrické tvary a určiť ich počet.

Integrácia vzdelávania regiónoch: umelecký a estetický vývoj, vývin reči, kognitívny vývin, sociálno-komunikačný vývin, telesný vývin.

Druhy detských aktivít: hravý, kognitívno-výskumný, komunikatívny.

Formulár správania: Cesta do Koshchei.

Metodologické techniky: rozhovor, otázky, moment prekvapenia

Materiál: modré a červené kocky; súprava čísla; kresby tvorené geometrickými tvarmi.

pohybovať sa triedy: V istom kráľovstve, v istom štáte, žil Koschey Nesmrteľný. Raz uniesol Vasilisu Krásnu a uväznil ju vo vysokej veži. Ivan Tsarevič vyrazil za nevestou, zavolal na pomoc svojich bratov, no tí sa zľakli.

Ivan bol smutný. Kto mu pomôže poraziť Immortal Koshchei?

Chlapci, pomôžete Ivanovi?

Ak chcete oslobodiť Vasilisu, musíte otvoriť brány do kráľovstva Koshchei, a preto musíte nájsť hrad neviditeľnosti. Čakajú nás ťažké skúšky.

Čo myslíte, ako to zvládneme? Tak poďme na to!

A tu je prvá úloha. Je potrebné určiť, aké číslo chýba.

Hra sa hrá. Učiteľ zavolá na ľubovoľné číslo z rozsahu od 1 do 5. Napríklad: 1, 2, 4, 5 alebo 1, 5, 4, 2. Deti povedia, ktoré číslo chýba.

opatrovateľka: Prešli sme prvým testom a tu je časť hradu. Chlapci, pozrite, áno, toto je Koshcheiov hrad. Ako tam môžeme vstúpiť? A Koschei už pripravil nový test. Musíme postaviť dve veže. Chlapci postavia vežu z modrých tehál (sú 4 tieto tehly a dievčatá z červených tehál (týchto kociek je 5).

Deti kladú kocky na seba a získavajú veže.

opatrovateľka: Koľko poschodí dostali chlapci? A čo dievčatá? Koho veža je vyššia? Koľko poschodí? Koho veža je nižšia? Koľko poschodí? Ako dosiahnuť, aby boli podlahy rovnaké? (Deti odpovedajú na otázky a dopĺňajú modrú vežu až do piatich poschodí).

A teraz postavíme ďalšie poschodie k veži z červených tehál. Koľko poschodí je tam? Poďme počítať.

Deti počítajú a učiteľ ich upozorní na konečné číslo 6.

opatrovateľka: Ktorá veža je teraz vyššia? Koľko poschodí? Ktorá veža je nižšia? Koľko poschodí? Ako urobiť veže rovnakej výšky? (Dokončite ďalšie poschodie v modrej tehlovej veži). Koľko poschodí je v každej veži? Ako vzniklo číslo 6? (odpovede detí)

Výborne, s touto úlohou si poradili a našli ďalšiu časť hradu.

Koschei sa nahneval a pripravil pre nás veľmi ťažkú ​​úlohu, ale my sa nebojíme ťažkostí, však? A túto prácu zvládneme, však?

opatrovateľka: Koschey zavesil na steny zámku nezvyčajné obrazy. Čo je na nich nezvyčajné? (Sú tvorené geometrickými tvarmi).

Učiteľ kladie otázku:

Z akých geometrických tvarov sa obrázok skladá?

Koľko trojuholníkov je na obrázku?

Koľko štvorcov?

Koľko kruhov?

Výborne, chlapci, otvorili hrad a pomohli Ivanovi Tsarevičovi. Brány sú otvorené. Veža sa zrútila. Vasilisa je voľná.

No je čas, aby sme išli do škôlky. Naša cesta sa skončila.

Zhrňte, čo sme urobili.

Literatúra: L. N. Korotovskikh „Plány triedne poznámky o rozvoji matematických predstáv u detí predškolského veku“

Abstraktné z internetu vyvinuté v súlade s programom "Škola - 2000"

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie „Geometrické tvary. Počítajte do 5. Číslo 5 " Implementácia obsahu programu vo vzdelávacích oblastiach: " kognitívny vývoj", "Fyzický vývoj", "Sociálne a komunikatívne",.

Abstrakt z otvorenej hodiny o FEMP v prípravnej skupine „Číslo a číslo 9“ Cieľ: Oboznámenie sa s číslicou 9, jej skladba, písanie číslice 9. Úlohy: Vzdelávacie: formovať poznatky o zložení čísla, schopnosť písať číslo,.

Abstrakt z otvorenej hodiny matematiky pre predškolákov „Číslo a číslo 10“ Abstraktné otvorená trieda Téma: "Číslo a číslo 10" Účel lekcie: predstaviť tvorenie čísla 10; naučiť sa počítať do 10, korelovať.

Zhrnutie lekcie pre deti prípravnej skupiny "Číslo 8. Číslo 8" Kutlukaeva E. Yu. Študentka 4. ročníka Pedagogickej fakulty ODO, Birsk pobočka Baškir štátna univerzita, Birsk Ponomareva.

Zhrnutie lekcie o FEMP v strednej skupine „Počítanie do štyroch, číslo a číslo 4“ Téma: POČÍTANIE DO ŠTYRI, ČÍSLO A ČÍSLO 4. Účel: 1) vytvoriť si predstavu o čísle a čísle 4, schopnosť počítať do štyroch, korelovať číslo.

Abstrakt lekcie o FEMP v stredná skupina Predmet: Počítanie do sedem. Číslo a číslo 7 „Cieľ: naučiť deti počítať do 7; zaviesť číslo.

Elena Redkina
"Číslo 6. Číslo 6." Abstrakt lekcie o vývoji elementárnych matematických reprezentácií

Téma lekcie: Číslo 6. Číslo 6.

Ciele:

Oboznámenie sa s tvorbou a zložením čísla 6 z jednotiek;

Oprava grafického obrazu čísla 6;

Oprava poradového počtu na 6, myšlienka, že každé ďalšie číslo je o 1 väčšie ako predchádzajúce; o „susedoch“ čísla 6;

Upevnenie myšlienky významu sčítania ako spojenia súborov objektov;

Rozvoj základných mentálnych operácií, pozornosti, pamäti, priestorovej analýzy a syntézy, zrakovej gnózy, hmatového vnímania, koordinácie v systéme oko-ruka, predstavivosti; obohatiť základný matematický slovník, naučiť sa čítať matematický zápis ako _ + _ = _

Materiály na lekciu:

Ukážka: obrázky prívesov na vlaky, zvieratá: medveď, zajac, ježko, líška, vlk, veverička; modely čísel od 1 do 6; obrázok: dom so zámkom, pripomínajúci číslo 6; „písmeno“ veveričky, „úžasná“ taška s textúrovanými číslami od 1 do 5, číselné karty ako 2 + 4 = 6.

Materiál: taniere s rôznym počtom predmetov (1 žaluď, 2 šišky, 3 orechy, 4 bobule, 5 húb, viacfarebné kosti na rozloženie čísla 6, obrázok čísla 6 pre každé dieťa.

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment. Hra „Zistite číslo dotykom“.

Defektológ vyzve deti, aby striedavo vkladali ruku do „úžasnej“ tašky a hmatom, aktívnym dotykom, zistili jedno z čísel:

Do tejto hry sú zapojené iba vaše prsty, vaše oči odpočívajú. Skúste číslo nahmatať a správne ho pomenovať.

Deti, ako spoznajú a pomenujú čísla, ich uložia do radu na tabuľu.

II. Hlavná časť. Demonštračný materiál. Hra parná lokomotíva.

Deti, dnes majú obyvatelia lesa sviatok - Deň lesa. Rozhodli sa, že si urobia piknik na lesnej čistinke. Na čistinku sa však dostanete iba magickým vlakom. Každá stanica má zviera. Náš vláčik musí doručiť každého z nich. Ale tu je problém: stanice nie sú v poriadku. Pomôžme zvieratkám a usporiadajme čísla - stanovištia v priamom poradí, zľava doprava. (Úlohu pri tabuli plní jedno dieťa. Potom sa deti striedajú v počítaní dopredu a dozadu do 5). Na doske - číslo od 1 do 5. Na začiatku odpočítavania - vlak, na každej z piatich "staníc" - obrázky zvierat.

Vlak teda odchádza. Koho vezmeme na prvé stanovište? (Mishka.)

Akým smerom by sa mal náš vlak pohnúť, aby sa dostal na stanicu 2: doľava alebo doprava? prečo?

Poďme! Prišli sme! Koho vezmeme na druhú stanicu? (Zajac.)

Čo sa stane s číslami, keď sa pohybujú doprava? (Zväčšia sa o 1. Pri počítaní vyjde ďalšie číslo.)

„Cesta“ pokračuje od „stanice“ k „stanici“ až k číslu 5. Deti nasadia do vláčika zvieratká, každé počíta po 1. Poradové čísla od 1 do 5 sa teda opakujú. Defektológ deťom pripomína, že každý ďalší číslo je o 1 väčšie ako predchádzajúce.

Chlapci, ako sa dostaneme na lesnú čistinku? Tam, v príbytku veveričky, sú pripravené všelijaké dobroty na piknik. (Musíme prejsť ešte jednu stanicu). aká bude? (Šiesty.)

Pozri: pri vchode do veveričieho obydlia je zámok a vedľa neho je „písmeno“: „Tento zámok je magický, ukazuje číslo našej poslednej zastávky. Ak mi poviete, ako získať číslo 6 z čísla 5, zámok sa otvorí. Pomôžme obyvateľom lesa! (5+1=6). Deti, pozrite sa bližšie: aké číslo vyzerá zámok? (Číslo 6.)

Výborne! Čarovný hrad je otvorený!

III. Fizminutka.

Deti recitujú báseň a napodobňujú pohyb vlaku:

Lokomotíva, lokomotíva Úplne nová, lesklá Viedol vagóny,

Presne skutočné.

IV. Práca s písomkami.

Každé z detí má na stoloch taniere s maškrtami pre zvieratká.

Teraz sa všetci obyvatelia lesa zhromaždili na lesnej čistinke na Lesné slávnosti. Na každého čaká: bobule, orechy, huby, šišky. Každý z vás bude ošetrovať zvieratká. Koľko zvierat je tam? (6.) Koľko položiek máte na tanieroch? (Deti počítajú pochúťky - každé na svojom tanieri a postupne vymenúvajú počet položiek: 1 žaluď, 2 šišky, 3 orechy, 4 bobule, 5 húb.)

Je dostatok potravy pre všetky zvieratá? (Nie.) A čo treba urobiť, aby bolo pre všetkých dosť žaluďov, šišiek, orechov, lesných plodov a húb? (Add.) Koľko ich treba pridať? (Až šesť).

Deti sa striedavo približujú k tabuli a pridávajú požadovaný počet predmetov, podávajú ústne správy o vykonaných akciách (mal som 3 orechy. Pridal som ďalšie 3 a vyšlo 6. 3 + 3 = 6. Dieťa ukazuje zodpovedajúce číselná karta.) Čo znamená znamienko? +"? (Sčítanie, spojenie skupín predmetov.)

V. Upevnenie vedomostí o čísle 6 a čísle 6.

Pozrite sa na číselný riadok - "stanice". Ako sa dostať zo „stanice“ 5 na „stanicu“ 6? (Treba urobiť jeden krok doprava – pridať 1).

Ako sa menia čísla pri pohybe doľava/doprava pozdĺž číselného radu? (Pri pohybe doprava sa čísla zvyšujú a pri pohybe doľava sa znižujú.)

Zvážte číslo 6. Čo vám toto číslo pripomína? Ako ona vyzerá?

Zámok na dverách:

horný háčik,

Zakrúžkujte nižšie.

Potom sa uskutočnia cvičenia na upevnenie grafického zobrazenia čísla 6. Deti najskôr prstami zakrúžkujú číslo 6. Potom pohyb ruky vo vzduchu niekoľkokrát zopakujú. Využíva sa aj herné cvičenie „Umelci“. Pohyby potrebné na napísanie čísla 6 sa vykonávajú imaginárnou kefou a niekoľkokrát sa opakujú.

* Rozloženie čísla 6 z farebných kostí na základe vizuálneho grafického obrázka.

VI. Práca v zošitoch.

Cvičte písanie čísla 6 bodkami a samostatne. Defektológ upozorňuje deti na správne nasadenie a uchopenie ceruzky vedúcou rukou.

VII. Zhrnutie lekcie. Zovšeobecňujúce otázky k téme a obsahu hodiny(ústne hlásenie detí o vykonanej práci). Motivované hodnotenie aktivít detí.

Téma: "Číslo a číslo 6"

Zoznámte deti s číslom a číslom 6, naučte sa počítať do 6.

Pokračujte v učení, ako získať rovnosť z nerovnosti pridaním jednej položky k menšiemu číslu.

Pokračujte v učení sa porovnávania susedných čísel v rámci 6 na základe konkrétnych sád.

Opravte poradové skóre do 6

Pokračujte v učení detí pomenovať susedné čísla k danému číslu.

Zlepšite schopnosť navigácie v okolitom priestore; pohybujte sa daným smerom a zmeňte ho na signál (dopredu, dozadu, doľava, doprava).

vizuálny materiál

A) demonštrácie- flanelograf, 6 červených krúžkov, 6 modrých štvorcov, kartičky s číslami od do 6, hračka.

B) vydávanie- počítacie karty s dvoma pruhmi, podnosy, 7 červených kruhov a 7 modrých štvorcov pre každé dieťa.

Organizácia, priebeh a metodika vyučovacej hodiny.

Navrhujem, aby deti vrátili hračky na miesto a prišli ku mne.Chlapi, teraz budete mať hodinu matematiky, dnes ju budem dirigovať ja, sadnite si na svoje miesta.

1 diel.

Ukážkové práce.

Otázky pre deti:

1) Koľko kruhov? (5) (uveďte číslo 5 oproti)

2) A koľko štvorcov? (5) (naproti som dal číslo 5)

3) Čo o nich povedať? (Sú rovnako rozdelené na 5, je toľko kruhov, koľko je štvorcov, koľko je štvorcov, koľko je kruhov).

Pridáva sa ďalší kruh

4) Čo je viac kruhov alebo štvorcov? (kruhy) (uveďte číslo 6 oproti)

Ja sám počítam kruhy (celkovo jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť, šesť kruhov, rukou robím zovšeobecňujúce gesto).

Pozrite sa, ako vyzerá číslo 6

^ Zámok dverí číslo 6

horný hák

Kruh v spodnej časti

Kruhov je viac, je ich 6, štvorcov je menej ako 5, číslo 6 je väčšie ako číslo 5 a číslo 5 je menšie ako číslo 6.

Chlapci, čo je potrebné urobiť, aby sa kruhy a štvorce zrovnali, každý po 6? (Musíte pridať jeden štvorec)

pridajte jeden štvorec

Vyzvem viacero detí, aby jednotlivo počítali (pri počítaní dodržiavam správne utváranie počítacích zručností (jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť, iba šesť kruhov (štvorcov)).

Koľko štvorcov? (6)

A koľko kruhov? (6) (uveďte číslo 6 oproti)

Čo o nich môžeme povedať? (Sú rovnako rozdelené do 6, kruhov je toľko ako štvorce a štvorce toľko kruhov).

2 Časť.

Pracujte na písomkách.

Chlapci, vezmite si kartu a položte ju pred seba, posuňte zásobníky, aby sa vám pohodlne pracovalo a počúvali úlohu:

1) Spočítajte 5 červených krúžkov a umiestnite ich na horný prúžok bodovacej karty.

Chlapci, nezabudnite, že geometrické tvary treba brať jeden po druhom pravou rukou a rozkladať na horný pás zľava doprava.

2) Teraz spočítajte 5 modrých štvorcov a umiestnite ich na spodný pás výsledkovej karty.

Vyzvem viacero detí, aby jednotlivo spočítali koľko kruhov a koľko štvorcov.(Pri počítaní dodržiavam správne utváranie počítacích zručností (jeden, dva, tri, štyri, päť, iba päť kruhov (štvorcov)).

Čo o nich môžeme povedať? (Sú rovnako rozdelené na 5, je toľko kruhov, koľko je štvorcov, koľko je štvorcov, koľko je kruhov).

3) pridajte ďalší červený kruh

A teraz to urobte tak, aby sa kruhy a štvorce rovnali v 6

Pýtam sa niekoľkých detí, čo urobili, aby sa kruhy rovnali v 6.

3 časť

Didaktická hra "Zoraďte sa v poradí"

Na stole sú kartičky s číslami od 1 do 6 v červenej farbe a od 1 do 6 v modrej farbe, žiadam deti, aby si zobrali kartičky a zoradili sa do dvoch stĺpcov v poradí, počnúc 1, Prvý stĺpec s číslami červená a druhý s modrými číslami. Stĺpec, ktorý sa vytvorí rýchlejšie, vyhráva.

4 Časť.

Didaktická hra „Pomenujte susedov“

Chlapi, teraz zavolám na číslo a dieťa, ktoré má kartu s týmto číslom, zavolá susedom, teda číslam vedľa neho.

Napríklad: susedia čísla päť sú číslo 4 a číslo 6.

5 Časť.

Didaktická hra „Kde hľadať“

Chlapi, teraz ten, koho zavolám (vodič), zavrie oči a ja schovám hračku. Potom vodič otvorí oči a nasmerujeme ho na

K hračke so slovami: vpred, vzad, vpravo, vľavo. Najprv si však s vami zopakujme, kde je vpravo, kde vľavo, kde je predok, kde je chrbát. Postavte sa všade okolo svojich stoličiek, počúvajte opatrne a dokončite úlohy:

Urobte krok vpred

Urobte krok späť

Urobte krok doľava

Urobte krok doprava (opakujte niekoľkokrát)

^ Zhrnutie

Chlapci, čo sme dnes robili v triede?

Aké číslo a číslo sme dnes stretli?

Aké hry sa hrali?

Chlapci, dnes ste sa všetci aktívne zúčastnili hodiny, pozorne počúvali, naša hodina sa skončila, môžete sa ísť hrať.

" vrana"

Obsah programu

Pokračujte v učení dizajnu papiera: zložte štvorcový list papiera diagonálne, zarovnajte rohy; prilepte k hlavnému tvaru dielu.

Posilnite zručnosti skladania papiera.

Naďalej zlepšovať schopnosť detí zvažovať prácu, tešiť sa z dosiahnutého výsledku.

Aby ste si vytvorili schopnosť organizovať svoje pracovisko, pripravte všetko, čo potrebujete na vyučovanie.

Materiál a výbava:

Farebný papier, lepidlo, štetce na lepidlo, obrúsky, obrus, nožnice, ceruzka.

^ Priebeh lekcie:

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? (Jeseň)

Na jeseň veľa vtákov lieta na juh, ale sú tu aj zimujúce vtáky: vrana, holubica, vrabec ...

Dnes budeme skladať papierové vranie mláďatá.

Aby ste to urobili, vezmite si štvorcový list papiera.Naše vrany budú báječné, takže papier je možné odobrať v akejkoľvek farbe.

Potom tento list papiera zložíme diagonálne, zložíme výsledný trojuholník na polovicu a spojíme rohy a strany navzájom.

Potom náš štvorec rozložíme a všetky rohy zahneme do stredu.Vzniknutý štvorec otočíme zahnutými rohmi nadol a všetky rohy zahneme do stredu rovnakým spôsobom.cez okraje a zdvihneme zobák.

Takže naša vrana dopadla.Zostáva mu urobiť náhubok: vystrihnúť oči z papiera a nakresliť nos.

Počas hodiny v prípade potreby deťom pomáham, navrhujem, ako správne poskladať papier, pripomínam deťom, že je lepšie žehliť línie skladania.

Na konci hodiny zhrniem výsledky, opýtam sa detí, ktoré práce sa im páčia viac a čo presne sa im na nich páči.

Učiteľ defektológa: Shabunina E.A.

Ciele:

1. Zoznámte deti s tvorením číslice 6 a číslice 6;

2. Naučte sa rozlišovať číslo 6 medzi ostatnými číslami;

Upevniť predstavy detí o častiach dňa, ročných obdobiach, jesenných mesiacoch;

4. Upevniť schopnosť nadviazať spojenie medzi názvom dňa v týždni a jeho poradovým číslom;

5. Rozvinúť schopnosť navigácie v rovine listu;

6. Rozvíjať jemné motorické zručnosti, logické myslenie, zrakové vnímanie;

7. Pestujte si zmysel pre kolektivizmus.

1. Organizačný moment:

Chlapci, dnes vám navrhujem zahrať si hru „Návšteva Smeshariki“.

Chcete hrať? Aby ste ich mohli navštíviť, musíte si preštudovať mapu a prísne ju dodržiavať.

2. Hlavné telo

D / I "Zbierajte obrázok"- Orientácia v priestore.

A tu je mapa. Poďme si to naštudovať. Pozri na ňu. Sú tu čísla a šípky. Čo si myslia? Šípky označujú smer, ktorým sa vydať. S akým číslom začneme naše hnutie? Od čísla 1. Kde sa toto číslo nachádza? V pravom dolnom rohu. kam pôjdeme ďalej? K číslu 2. Kde to je? V pravom hornom rohu. kam pôjdeme ďalej? K číslu 3. Kde to je? V ľavom pravom rohu. Kde je číslo 4? V ľavom dolnom rohu. Kde je číslo 5? V centre.

Tak začnime našu cestu, dobre? Z akého čísla? Od čísla 1. Poďme na to. Ak chcete zistiť, koho sme prišli navštíviť, musíte zhromaždiť rozdelený obrázok. Pozbieraj to. Chlapci, kto to je? Správny, Nyusha! Nyusha veľmi miluje bobule a chce vám ich dopriať.

Aké bobule vám dáva Nyusha? Rowan. Nyusha nám dáva kôš horského popola. Vezmime si so sebou košík, keby sme ho ešte potrebovali.

Pozeráš sa na mapu

Nájdite ďalšie číslo po 1.

čo je to za číslo? 2. Poďme k nej. A kto nás tu stretne? Smesharik ježko. Ak chcete od neho dostať darček, musíte splniť jeho úlohu.

3. D / I „Sadne si...“- Orientácia v čase:

Ten, kto volá...

Aká je teraz sezóna?

Všetky ročné obdobia.

Aký mesiac to je?

Všetky jesenné mesiace.

Aký deň v týždni je dnes?

Aká je časť dňa?

- Všetky časti dňa.

4. Komunikácia nového materiálu

Zoznámenie sa s číslom a číslom 6

Pozrite sa na všetko na tabuli. Vypočujte si hádanku o ježkovi.

Ježek sa prechádzal lesom

Na obed nájdené huby

5 pod brezou, 1 blízko osiky.

Koľko ich bude v prútenom košíku.

Teraz položte 5 húb na pásy pod brezu a 1 do blízkosti osiky. Kde je viac húb, pod brezou alebo pod osinou? prečo? V blízkosti stromov položte číslo, ktoré zodpovedá číslam. Aké číslo si dal blízko brezy, blízko osiky? Koľko? 6. Ako si sa dostal k číslu 6? 1 bola pridaná k 5. Je to tak.

A tu je číslo, ktoré znamená číslo 6. Pozrite sa na to. Číselný 6-dverový zámok. Háčik hore, kruh dole.

Vezmite si hárok s číslami. Zakrúžkuj všetky čísla 6. Výborne. Splnili sme úlohy ježka a dostávame darček. Čo to je? Huby. Vložte huby do košíka a vezmite si ho so sebou.

5. Hry. Napr. "Rozložiť pozdĺž obrysu" -Rozvoj jemných motorických schopností:

kam pôjdeme ďalej? K číslu 3. Poďme na to. Kto na nás čaká pod týmto číslom? Krosh. Krosh nám ponúka nasledujúcu úlohu. Na plech vyložíme číslo 6 orechmi. Výborne! Aké číslo ste zverejnili? Čo si pre nás Krosh pripravil? Orechy.

6. D / I "Živý týždeň" -Oprava dní v týždni:

Poďme ďalej. Kto nás čaká pod číslom 4? Baraš. Barash nám ponúka karty s diagramami. Čo si myslia? Dni v týždni. Vyberte si kartu a pomenujte deň v týždni, na ktorý ste narazili.

- Pondelok - prvý deň v týždni

Utorok je druhý deň v týždni atď.

Keď počujete hudbu, musíte sa rozbehnúť, akonáhle hudba prestane, musíte sa zoradiť. Výborne! Splnili sme úlohu Baraša, dáva darček - cédrové šišky.

7. D / I "Logické štvorce" -Rozvoj logického myslenia:

Kto nás čaká pod číslom 5? Smesharik Losyash. Losyash nás pozýva vyriešiť hádanku.

Losyash sa rozhodol navštíviť. V jednom dome navštívil iba jedného priateľa. Kto navštevuje Losyash? Presne tak chlapi! Losyash pre nás pripravil darček - bobule - brusnice.

8. Výsledok lekcie: Výborne chlapci. Navštívili sme Smeshariki a dostali sme od nich veľa darčekov. Ako to všetko nazvať jedným slovom? Dary lesa. Správny! Páčila sa vám dnešná hra? Čo sa vám najviac páčilo? Čo bolo pre vás najťažšie? Kto podľa vás dnes odviedol najlepšiu prácu? prečo?