Конспект НОД з диференціації звуків – у старшій групі. Гра «Розумні дошки»

1. Тимофєєва Оксана Василівна

2. Вчитель - логопед

3. Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок №195» компенсуючого виду

Тимофєєва Оксана Василівна

Вчитель – логопед

МБДОУ «Дитячий садок №195» компенсуючого виду

Тема: "Диференціація звуків С-Ш"

Мета: Закріплення вимови та диференціація звуків «С-Ш».

Завдання:

1. Закріплювати правильну вимову звуків [с], [ш] у складах, словах, чистомовках, у фразовій мові;

2. Вчити дітей розрізняти ці звуки на слух та у вимові;

3. Вчити уважно вслухатися в мову дорослого, розпізнавати правильне і неправильне вживання відмінкових іменників;

5. Формувати фонематичний слух;

6. Розвивати мовленнєве дихання;

7. Продовжувати формувати граматичний лад мови.

Хід заняття.

    Оргмомент.

Логопед:

- Раз, два, три, чотири, п'ять - ставайте в коло грати! Настав новий день, давайте зустрінемо його з усмішкою. Я всміхнуся вам, а ви посміхнетесь один одному. Ми спокійні та добрі, ми привітні, щедрі.

- Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть у себе доброту, красу, здоров'я, а видихніть через рот всі образи, злість, прикрості(Звучить лірична музика.)

(Діти роблять вдих і видих тричі)

А тепер подивіться, хто прийшов до нас у гості? (два ведмежа)

Не виспалися Мишко. Їм потрібна підбадьорлива гімнастика. А стати бадьорими допоможе гімнастика для вушок.

Підходь до мене, друже,

І сідай швидше в гурток.

Вушка ти свої знайди

І скоріше покажи.

Відтягну вперед я вушка, а потім назад.

Немов плюшеві ведмедики, дітки в ряд сидять.

Не забудь: масаж для вушок треба робити всім.

А тепер по колу щічки дружно розітрімо:

Так забудькуватим мишуткам пам'ять розвинемо.

Раз, два, три - скажу, чотири, п'ять і шість, і сім.

Не забудь: масаж для щічок потрібно робити всім!

Щоб думали краще пустотливі ведмедики, ми погладимо лобіки

Плюшевим шахраям.

Раз, два, три - скажу, чотири, п'ять, і шість, і сім.

Не забудь: такий масаж потрібно робити всім!

Відпочили наші ведмедики, тихо в ряд сидять.

Знають: користь від масажу буде для дітей!

    Артикуляція, диференціація звуків [С-Ш] по артикуляторних та акустичних

ознак.

Я - Свисток, люблю свистіти, а ви хлопці вмієте свистіти? (Показують, пояснюючи артикуляцію звуку)

Я - Шумок, люблю шипіти, а ви покажете. Як умієте шипіти? (Показують, пояснюючи артикуляцію звуку)

    Диференціація ізольованих звуків у грі "Стрілочки".

Дітям видаються картки зі стрілочкою, на звук [Ш] вони показують стрілку вгору, звук [С] – вниз.

У листі вітер шелестить: то свистить він, то шарудить.

Шурхіт Шшш, свистить Сссс, шарудить ..., свистить… і т.д.

(стрілочка вгору, вниз)

    Диференціація звуків [С] та [Ш] у складах д/і " Повтори за мною"

ша – са шу – су аш – яс ош – ос шо – з ши – си уш – ус

са – ша су – шу яш – аш ши – ис со – шо си – ши еш – ЄС

    Дидактична гра «Доскажи слівце».

А ще, наші Мишко великі жартівники. Послухайте, що вони вигадали:

Якось увечері старенькі

Пили чай та гризли…сушіння.

Кішка на подушці

Лапкою миє ... вушка.

Лягає спати, крекчучи, бабуся,

Кладе під голову… подушку.

Спекла бабуся пампушки

І склала пампушки в… миску.

    Фізмінутка. Виконання рухів відповідно до тексту.

Молодці, хлопці! Давайте пограємося з нашими мішутками.

Ша - ша - ша - ми крокуємо не поспішаючи,

Са – са – са – блакитні небеса,

Шу – шу – шу – пташкам крихт накришу,

Су – су – су – і водички принесу,

Ши – ши – ши – наші дітки гарні,

Си – си – си – треба сховати нам носи,

Ошки – ошки – ошки – нам поплескайте в долоні.

    Диференціація звуків у грі « Свистяче – шипляча казка».

Одягти шапочки ведмедиків на дітей. Діти під час казки вибирають картинки зі звуками [С-Ш].

Жили – були, поживали,

Жодних турбот не знали… (собака, кішка, мишка та свиня)

Нудно було їм без діла.

Тут-то до них і прилетіла… (Зозуля та сорока)

Принесла їм запрошення

На веселий день народження(кого?) (лисиці, жаби)

Які подружки були раді!

Стали приміряти вбрання…(шапка, сарафан, шарф, чоботи.)

Швидко по коробках яскравим

Розклали всі подарунки. (кулька, сумка, самовар, шуба)

Дві подружки так поспішали,

Що вирушити вирішили…. (На самокаті, на машині)

Іменинниця зустрічала

І подружок пригощала… (сир, салат, сік, цукор, груша, шоколад, каша)

А потім усі гості встали,

Інструменти в лапки взяли(Скрипку, гармошку)

Почалися тут пісні, танці…

Шкода, прийшов кінець усієї казки.

    Вимова звуків [С-Ш] у фразовій мові (діти по черзі повторюють за логопедом)

Давайте покажемо нашим гостям, як правильно ми вміємо повторювати чистомовки.

    Мишки ведмедику вимиють миску.

    Кішка спить, а мишку бачить.

    У пустунів і пустунь,

Від витівок великі шишки.

    Шість мишенят у очеретах шарудять.

    Кошку їсть корова Машка.

    Пухнаста кішка на сонечку сушить

Вовну на спинці, хвостик та вуха.

    Сашко їсть сушіння, а Маша – ватрушки.

    Сашко любить сушіння, Сонюшка – ватрушки.

    Слухала бабуся, як кукувала зозуля на узліссі.

    Сашко з Машею весело сміялися.

Шість пухнастих кішок мишеня злякалися.

Повторення прислів'їв та приказок. Пояснити їхній зміст, назвати слова зі звуком [З] та зі звуком [Ш].

Кашу олією не зіпсуєш. Поспішиш людей насмішиш.

Що посієш те й пожнеш. Менше слів, та більше справи.

Не поспішай язиком, а поспішай ділом.

Вправа «Виправ небилиці».

Кішка боїться мишку.

Лежали надвір свіжі дошки.

На них відпочивали ліниві коски.

Мишко і Маша лежали в колясці.

Були вони, безумовно, двійнята.

Двоє маленьких мишенят

Теж ходять у дитячий шад.

У нашому будинку на віконці сидять сіренькі... (кіски).

Хто альбом розфарбував наш? Ну, звісно... (олівець).

    Підсумок.

Література

    Є.Г. Карельська «Логопедична абетка для балакунів та грамотеїв» М. «Дрофа» 2007 р.)

    Лебедєва І.Л.Важкий звук, ти наш друг! Звуки Ш, Щ, Ж. Вентана-Граф,
    2008.

Ольга Котельникова
Конспект НОД з диференціації звуків [С]-[Ш] у старшій групі

Завдання: 1.Освітні:

Уточнити уявлення дитини про звуках [С], [Ш].

Вчити диференціювати звуки [С], [Ш] у складах, словах, реченнях, тексті.

2.Розвиваючі:

Розвивати рухливість апарату артикуляції;

Уточнити уявлення про укладення артикуляції звуків [С], [Ш];

Розвивати фонематичний слух на звуки [С], [Ш];

Розвивати мовленнєве дихання;

Розвиток дрібної моторики рук;

3.Виховні:

Формувати позитивну мотивацію до занять;

Виховувати самоконтроль за мовленням, бажання займатися.

Устаткування:

Індивідуальне дзеркало;

Іграшки зі звуками [С], [Ш] у назвах;

Сюжетні картинки,

Проектор

Хід заняття:

Діти, сьогодні у нас незвичайний день. Нас запрошує Маша погратися з нею. Бажаєте? Тоді закрийте очі і уявіть, що ми зараз у лісі. Відкривайте очі. Покажіть, які там великі дерева. Діти піднімають руки. Повіяв теплий вітерець: ш-ш-ш, зашелестіло листя. Діти швидко-швидко ворушать пальчиками. Повіяв холодний вітер: с-с-с, захиталися сосни Діти погойдуються і махають руками. Вітер затих - не рухаються більше ні листочки, ні гілки. Діти розслабляються. Знову повіяв вітер. Діти знову напружуються, похитують і махають руками, потім знову розслаблюються. Молодці, сідайте.

Хлопці, у Маші дуже багато іграшок і найулюбленіші вона зберігає у своїй скриньці. Маша нам сьогодні дозволила погратись із її іграшками. Погляньмо, що вона туди поклала. Це дзеркальця. Давайте поставимо перед собою дзеркало та пограємо у гру 1. «Веселий язичок».

Артикуляційна гімнастика.

Маша всім посміхнулася (губи в широкій посмішці, видно верхні та нижні зуби,

Поцілувати вона всіх потяглася (губи тягнуться вперед).

Вирішила покатати всіх на гойдалках.

Ми теж усміхнемося Маші. (губи в широкій посмішці, видно верхні та нижні зуби,

Поцілуємо Машу. (губи тягнуться вперед).

Згадаймо, як шуміли дерева від вітерця?

(Ш-ш-ш-ш)Як повіяв холодний вітер? (С-С-С-С)

2. Диференціація ізольованих звуків.

Як вимовляється звук [ с ]? (губи посміхаються язик сховався за нижніми зубами, і виходить холодне повітря). Як вимовляється звук [ ш ]? (губи посміхаються, язик ховається за верхніми зубками та виходить тепле повітря). Давайте перевіримо, прикладемо долоню до губ.

Хлопці, давайте пограємося у лобну гру Маші «Тупай-плескай». Коли почуєш звук [ с ], треба тупотіти ногою, і плескати в долоні, коли почуєш звук [ ш ].

Ш, с, с, ш, с, ш, ш, ш, с, ш.

Молодці, хлопці.

3. Диференціація звуків [С], [Ш] у складах.

Хлопці, у кошику є м'ячик. З м'ячиком Маша грає у гру «Дружні звуки» . Давайте ми теж пограємось. (Діти встають кожен біля свого місця. Педагог кидає м'яч дитині та вимовляє склади. Дитина повторює і кидає м'яч назад педагогові.) са - ша са - са - ша со - ша са - ша - ша су - шу са - ша - са - ши ша - ша - са ша - са ша - са - са шо - зі ша - са - ша шу - су ши - сі

4. Диференціація [С], [Ш] у словах.

Діти сідають на місця. Педагог: Давайте подивимося, що ще є в Машиній скриньці «Ой! Що ж тут трапилось? Маша приготувала вам іграшки зі звуками С та Ш, але коли повіяв вітерець, ці звуки загубилися. Давайте допоможемо Маші повернути іграшки на місце.

«Розклади картинки».

Це мішок, а це сумка. Який із наших звуків є в слові мішок? А у слові Сумка? У мішок кладемо іграшки, у назві яких є звук [ ш ]. У сумку кладемо іграшки, у назві яких є звук [ с ]. (іграшки: кішка, матрьошка, півень, мишка, машина, намисто, собачка, слон, лисиця,порося).

Перевірка.

Які картинки ви поклали у сумку? Дайте відповідь повною пропозицією: «Я поклав у сумку собачку». А які картинки поклали у мішок? Молодці, ви всі картинки розклали правильно.

Ось яку цікаву гру придумала Маша для нас. Маша хоче, щоб ми навчили грати її в нашу гру. Навчимо?

Я пропоную гру «Знайди будиночок»

Візьміть картки з рамками та фішками. Наступне завдання: треба визначити місце звуку у слові. Далі діти роблять позначки в осередках за допомогою фішок, аналізуючи слова зі звуком ш і с: конячка, матрьошка, .Слайд №2.

5. Диференціація звуків [С], [Ш] у чистомовках.

Молодці, хлопці! Ви чудово впоралися із завданням. А тепер Маша хоче пограти у гру, яка називається «Відлуння». Маша говоритиме чистомовки, а ви як луна повторюватимете за нею.

Са-са-са - Маша має дві коси.

Су-су-су – заплету косу.

Ша-ша-ша - Маша миє малюка.

Ши-ши-ши – на галявині малюки.

Са-са-са – у казці були чудеса.

Шо-шо-шо – говоримо ми добре.

Хлопці, а хто хоче пограти сам ведучим?

Шашки на столі, шишки на сосні. Шапкою Сашка шишки збив. Пішов Паша пішки – Поніс мішок із піском. Наша велика пухнаста кішка сидить на віконці. А ваша маленька смішна кішка йде з віконця. Кешка поспіхом з'їв пішака. Бабушки насушили сушіння.

6. Диференціація звуків [С], [Ш] у тексті.

Хлопці, вам сподобалося грати у Маші? Давайте згадаємо:

Чого Маша дуже багато? Маша має багато іграшок.

Що робить Маша з іграшками? Маша грає з іграшками.

Як Маша грається з машиною? На машині вона катає лисицю.

В яку гру грає з кішкою та мишкою? З кішкою та мишкою грає у гру "Кішки мишки".

Маша любить грати з іграшками? Маша дуже любить грати з іграшками.

А хто самостійно хоче розповісти про Машу нашу розповідь.

Підсумок заняття.

Педагог: «Ну ось хлопці, ми з вами і побували у Маші Час нам повертатися додому. (Під музику діти йдуть по колу). Ось ми й удома.

Давайте згадаємо: Які звукими сьогодні вимовляли найчастіше? Ви чудово сьогодні працювали та правильно вимовляли звук

в.

Публікації на тему:

Конспект заняття з диференціації звуків [Б]-[П] у старшій логопедичній групіКонспект заняття у старшій логопедичній групіТема: «Диференціація звуків Б-П» Завдання: 1. Корекційно-освітні: - Розрізнення.

Конспект НОД з диференціації звуків [ж] - [з]Конспект НОД з розвитку мови підготовчій групі. Вид НОД: Виховання звукової мови. Тема: Диференціація звуків "ж" - "з".

Конспект групового заняття з диференціації звуків [Р] та [Л].Мета: диференціювати звуки [Р] та [Л] ізольовано, у складах, словах. Завдання: освітні: повторення та закріплення артикуляції звуків.

Конспект індивідуально-корекційного заняття з диференціації звуків [К]-[Г], [Т]-[Д]Звуки «К-Г» 1. Розрізнення звуків на слух (за акустичною ознакою): «К» - краплі дощу стукають по даху; «Г» – горошини падають у банку. (Показую.


Диференціація звуків [з] та [ш] у мові (старша група)

Ціль: уточнити правильну артикуляцію звуків "С" та "Ш". Вправляти дітей у правильній вимові та розрізненні звуків «С» і «Ш» у складах, словах та реченнях.

Розвивати фонематичний слух, дикцію, мовленнєве дихання, силу голосу.

Продовжувати вчити дітей правильно відповідати на поставлені питання, стежити за своєю відповіддю та відповіддю інших дітей.

Виховувати увагу та культуру мовного спілкування.

Обладнання: картинки-символи: великі гуси та гусята, насос, велосипед, світлофорики, ляльки, іграшки, лист

Хід заняття:

1. - Раз, два, три, чотири, п'ять - ставайте в коло грати! Настав новий день, давайте зустрінемо його з усмішкою. Я всміхнуся вам, а ви посміхнетесь один одному. Ми спокійні та добрі, ми привітні, лагідні.

Зараз у нас буде цікаве заняття: ми вчитимемося розрізняти звуки. А які я вам не скажу, а розповім про них оповідання. Ви мене слухайте.

"Настало літо. Петрик із сім'єю поїхав у село до бабусі. На подвір'ї Петя побачив гусей із гусятами. Гусята були такі смішні та кумедні, що Пете захотілося їх погладити. Але тільки він підійшов до гусеня, як побачив маму-гуску, що бугає на нього. Вона грізно шипіла: Ш-Ш-Ш. Петя злякався і відійшов убік, а про себе подумав: «Ого, яка гуска сердитий, дбати про своїх гусенят. Петрик вирішив не чіпати більше гусей і вирушив до струмка. Тут він побачив хлопчика з велосипедом. "Що ти тут робиш?" - Запитав Петя. "Колесо спустило, хочу накачати" - відповів хлопчик. Він узяв насос і Петя почув: С-С-С. Це засвистів веселий насос. Петя допоміг хлопчику накачати шину і вони разом поїхали кататися велосипедом»

Отже, діти, який ви чули звук, коли гуси грізно шипіли на Петю? (Ш-Ш-Ш), а який звук ви чули, коли засвистів насос? (С-С-С)

Сьогодні ми вчитимемося розрізняти звуки С-Ш.

Вимовте звук Ш ще раз. Як розташовані ваші губи? А зуби видно? А як розташований язичок?

А тепер промовте звук С. Як тепер розташовані губи та язичок?

Діти, давайте дізнаємося чи включається голос, коли ми вимовляємо ці звуки. (Ні)

Гра «Великі та маленькі гуси»

Яку пісеньку співають гуски? (Ш-Ш-Ш). А гусенята? (Ш-ш-ш)

2. -А зараз ми пограємо в гру "Повтори і не помилися". Вимовляємо чітко, промовляємо правильно.

«Са-ша-са-ша» - Соня миє малюка (хорове та індивідуальне повторення)

"Ша-са-ша-са" - в лісі бігає лисиця.

"Су-шу-су-шу" - Я лист пишу.

"Шу-су-шу-су" - Було весело в лісі.

"Ас-аш-ас-аш" - Є у Олени олівець.

«Аш-ас-аш-ас» - У нашій групі світло згасло.

3. -А зараз ми пограємо у гру «Будь уважний»

Я називатиму слова. Якщо в слові ви почуєте пісеньку гусей, то повинні підняти червоний світлофорик, якщо почуєте пісеньку насоса - синій.

Молодці весело грали! А тепер давайте відпочинемо!

Фізхвилинка:

«Ми туристи, ми в дорозі.
Веселі крокуйте ноги,
Легше – видих,
Глибше – вдих.
Шлях не близький, не далекий.
Попереду тече струмок:
Перестрибнемо швидше».

4. -Діти, до нас на заняття прийшли ляльки Світла та Шура. Вони дуже люблять отримувати подарунки. Але подарунки вони полюбляють незвичайні. Світлана любить іграшки, в назві яких є звук «С», а Шура – ​​зі звуком «Ш». Тож хто хоче порадувати наших гостей? (Діти беруть іграшку, пояснюють кому вони хочуть її подарувати та чому)

Молодці, хлопці, порадували Світлану і Шуру.

5. - Вони нам теж щось принесли (дістаю з конверта скоромовку)

Діти, Світлана і Шура хочуть щоб ми з вами розучили веселу скоромовку, послухайте:

«Ішла Саша шосе і смоктала сушку». Яких звуків багато у цій скоромовці?

Діти, лялькам з нами дуже сподобалося і дуже сподобалося як ви займалися. А вам сподобалося заняття? Які звуки ми вчилися розрізняти? Які ігри вам сподобалися найбільше?

Диференціація звуків [з] та [ш] у мові (старша група)

Ціль : уточнити правильну артикуляцію звуків "С" та "Ш". Вправляти дітей у правильній вимові та розрізненні звуків «С» і «Ш» у складах, словах та реченнях.

Розвивати фонематичний слух, дикцію, мовленнєве дихання, силу голосу.

Продовжувати навчати дітей правильно відповідати на поставлені питання, стежити за своєю відповіддю та відповіддю інших дітей.

Виховувати увагу та культуру мовного спілкування.

Обладнання: картинки-символи: великі гуси та гусята, насос, велосипед, світлофорики, ляльки, іграшки, лист

Хід заняття:

1. - Раз, два, три, чотири, п'ять - ставайте в коло грати! Настав новий день, давайте зустрінемо його з усмішкою. Я всміхнуся вам, а ви посміхнетесь один одному. Ми спокійні та добрі, ми привітні, лагідні.

Зараз у нас буде цікаве заняття: ми вчитимемося розрізняти звуки. А які я вам не скажу, а розповім про них оповідання. Ви мене слухайте.

"Настало літо. Петрик із сім'єю поїхав у село до бабусі. На подвір'ї Петя побачив гусей із гусятами. Гусята були такі смішні та кумедні, що Пете захотілося їх погладити. Але тільки він підійшов до гусеня, як побачив маму-гуску, що бугає на нього. Вона грізно шипіла: Ш-Ш-Ш. Петя злякався і відійшов убік, а про себе подумав: «Ого, яка гуска сердита, дбати про своїх гусенят. Петрик вирішив не чіпати більше гусей і вирушив до струмка. Тут він побачив хлопчика з велосипедом. "Що ти тут робиш?" - Запитав Петя. "Колесо спустило, хочу накачати" - відповів хлопчик. Він узяв насос і Петя почув: С-С-С. Це засвистів веселий насос. Петя допоміг хлопчику накачати шину і вони разом поїхали кататися велосипедом»

Отже, діти, який ви чули звук, коли гуси грізно шипіли на Петю? (Ш-Ш-Ш), а який звук ви чули, коли засвистів насос? (С-С-С)

Сьогодні ми вчитимемося розрізняти звуки С-Ш.

Вимовте звук Ш ще раз. Як розташовані ваші губи? А зуби видно? А як розташований язичок?

А тепер промовте звук С. Як тепер розташовані губи та язичок?

Діти, давайте дізнаємося чи включається голос, коли ми вимовляємо ці звуки. (Ні)

Гра «Великі та маленькі гуси»

Яку пісеньку співають гуски? (Ш-Ш-Ш). А гусенята? (Ш-ш-ш)

2. -А зараз ми пограємо в гру "Повтори і не помилися". Вимовляємо чітко, промовляємо правильно.

«Са-ша-са-ша» - Соня миє малюка (хорове та індивідуальне повторення)

"Ша-са-ша-са" - в лісі бігає лисиця.

"Су-шу-су-шу" - Я лист пишу.

"Шу-су-шу-су" - Було весело в лісі.

"Ас-аш-ас-аш" - Є у Олени олівець.

«Аш-ас-аш-ас» - У нашій групі світло згасло.

3. -А зараз ми пограємо у гру «Будь уважний»

Я називатиму слова. Якщо в слові ви почуєте пісеньку гусей, то повинні підняти червоний світлофорик, якщо почуєте пісеньку насоса - синій.

Молодці весело грали! А тепер давайте відпочинемо!

Фізхвилинка:

«Ми туристи, ми в дорозі.
Веселі крокуйте ноги,
Легше – видих,
Глибше – вдих.
Шлях не близький, не далекий.
Попереду тече струмок:
Перестрибнемо швидше».

4. -Діти, до нас на заняття прийшли ляльки Світла та Шура. Вони дуже люблять отримувати подарунки. Але подарунки вони полюбляють незвичайні. Світлана любить іграшки, в назві яких є звук «С», а Шура – ​​зі звуком «Ш». Тож хто хоче порадувати наших гостей? (Діти беруть іграшку, пояснюють кому вони хочуть її подарувати та чому)

Молодці, хлопці, порадували Світлану і Шуру.

5. - Вони нам теж щось принесли (дістаю з конверта скоромовку)

Діти, Світлана і Шура хочуть щоб ми з вами розучили веселу скоромовку, послухайте:

«Ішла Саша шосе і смоктала сушку». Яких звуків багато у цій скоромовці?

Діти, лялькам з нами дуже сподобалося і дуже сподобалося як ви займалися. А вам сподобалося заняття? Які звуки ми вчилися розрізняти? Які ігри вам сподобалися найбільше?


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Уточнення знань про веселих зимових іграх- забавах, зимових природних явищах, використовуючи вправи для розвитку дрібної моторики пальців рук.

Конспект НОД з розвитку мови у середній групі "Дорога до старшої групи"

Конспект НОД у середній групі№4 «Ромашка». Розвиток промови. Тема: "Дорога до старшої групи!" Мета: Виявити рівень знань дітей. Завдання: Освітні: -фор...

Конспект заняття з розвитку мовлення у середній групі Тема: «Розвиток мови як творчої уяви дітей»

Конспект заняття з розвитку мови у середній групі Тема: «Розвиток мови як творчої уяви дітей»...

Конспект заняття з розвитку пізнавальних функцій у групі кваліфікованої корекції затримки психічного розвитку «Розвиваємось, граючи»

Заняття з розвитку у дошкільнят із затримкою психічного розвиткупізнавальних процесів за допомогою розвиваючих ігор та вправ.

Конспект НОД у старшій групі

Тема: «Диференціація звуків (с) – (ш)»

Підготувала: вихователь Самусєва Н.М.

МБДОУ дитячий садок№ 27 «Міккі-Маус»

Вікова група: старша (5-6 років)

Форма організації: підгрупова

Обладнання: ноутбук, презентація, індивідуальні дзеркала, м'яка іграшка кішка Сніжинка, схеми звуків (с), (ш), предметні картинки зі звуками (с) та (ш), м'яч, картинки: мішок, мишка, гармошка, вишні, ромашка, олівець, шишка, очерет, сарафан, сир, совок, чоботи, миска, сніговик, каска, ананас.

Словникова робота: активізувати та збагачувати словниковий запас

Попередня робота: читання свистяще-шиплячої казки, заучування чистомовки,

Індивідуальна робота:

Тема: «Диференціація (с) – (ш)»

Мета: диференціювати звуки (с), (ш) у складах, словах.

Корекційно-освітні: закріпити навичку розрізнення звуків (с) і (ш) у складах, словах,

Корекційно-розвиваючі: розвивати фонематичний слух, фонематичне сприйняття.

Корекційно-виховні: виховувати самоконтроль за промовою, посидючість.

Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці! Настав новий день, давай зустрінемо його з усмішкою. Я посміхнуся вам, а ви посміхнетесь мені у відповідь. Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть доброту і здоров'я, а видихніть через рот всі образи і прикрості.

П: Сьогодні до нас у гості прийшла кішка. А як її звуть, я вам не скажу. Відгадайте загадку і дізнаєтеся, яка у кішки кличка.

У гості прилетіла
Зірочка кришталева.
На долоню села
Від тепла розтанула. (Сніжинка)

Основна частина

1. Артикуляційна гімнастика

Хлопці, сьогодні ми вчитимемося розрізняти звуки (с) і (ш).Кішка Сніжинка хоче навчитися правильно вимовляти свої коханізвуки. Давайте ми з вами їй у цьому допоможемо. А для початку, разом із кішкою Сніжинкою виконаємо артикуляційну гімнастикущоб нам красиво, чітко вимовляти звуки, слова. Вправи: "Гірка", "Вітерець дме з гірки", "Чашечка", "Дуємо з чашечки".

«Гірка» («місток»)

Усміхнутися, відкрити рот, кінчик язика поставити за нижні зуби, широку мову встановити «гіркою». Утримувати такому положенні під рахунок від 1 до 5-10.

«Вітерець дме з гірки»

Усміхнутися, відкрити рот. Встановити мову «гіркою», а потім спокійно і плавно подути посередині мови. Повітря має бути холодним.

«Чашечка»

Усміхнутися, відкрити рот і встановити мову нагорі у формі чашки.

«Фокус» («Дуємо з чашечки»)

Усміхнутися, відкрити рота, покласти широкий передній край язика на верхню губу так, щоб бічні краї його були притиснуті, а посередині був невеликий жолобок. Потім плавно подути нагору, на ніс.

Питання: Візьміть дзеркала і промовте ці звуки (с) і (ш)

2. Характеристика та порівняння артикуляційних профілів звуків (с) та (ш).

П: Хлопці, давайте згадаємо як ми вимовляємо звуки (с) та (ш)

Р: Коли вимовляємо звук Ш – губи округляємо, зуби віддалені, язик піднятий вгору «чашечкою», голос не працює, теплий повітряний струмінь проходить посередині мови, звук приголосний і твердий;

Р: Коли вимовляємо звук (с) - губи в посмішці, зуби зближені, язик за нижніми зубами, голос не працює, холодний повітряний струмінь проходить по жолобку язика, звук приголосний і твердий.

Питання: Чим відрізняються ці звуки один від одного?

Висновок дітей: Звуки відрізняються положенням губ та язика.

3.Виділення та розрізнення звуків [с] - [ш] у складах:

П: Я називаю склади, а ви за допомогою схеми показуєте: звук [с] - ↓, звук [ш] -

ша, то, с, су, ши, аш, ок, іс, ош, ши, ос, са.

А зараз дві мови одночасно:

са – ша шо – зі шу - сі

су – ши шу – су ас - іш

2.Повторити ланцюжки складів у тій самій послідовності:

са – ша – со си – ши – се

со – шо – со си – ши - си

со – шо – су су – ши – со

аса - аса - аша асу - ашу - асу

осо – ошо – осо – оси – оси

сшо – сшо – сшо сши – сши – сши

сшу - сшу - сши аші - аші - аси

4.Пальчикова гімнастика

Глаша каші наварила, (варимо кашу)

Кашою Сашу нагодувала, (загинаємо пальчики одночасно на двох

Нагодувала Пашу, Дашу, руках)

Мишу, Машу та Наташу.

Поклала кашу в миски (складаємо долоні для кішки)

Для собаки та для кішки.

Відклала кашу в мисці, (стискаємо кулачок, відстовбурчуємо мізинчик,

Щоб кашу з'їли мишки. рухаємо їм вгору-вниз)

5. Робота над чистомовками (нормальний темп, повільний, швидкий).

Шишки на сосні,

Шашки на столі.

Наша сіра кішка сиділа на даху,

А ваша сіра кішка сиділа вище.

Відповідь: Назвіть слова, які мають звук (с).

Відповідь: Назвіть слова, які мають звук (ш).

6.Дидактична гра«4 зайвий»

П: Діти, дивіться кішка Сніжинка не знає, як виконати вправу «4 зайвий». Допоможемо їй?

Д: Собака, кішка, свиня, соболь. Чи можна назвати їх одним словом?

Д: Ні. Тут зайвий соболь, бо це дика тварина, а решта домашніх. І т.д.

Шапка, мишка, шуба, шкарпетки.

Чоботи, автобус, самокат, машина.

Шафа, стінка, склянка, софа.

Собака, кішка, свиня, соболь.

7. Дидактична гра «Скажи навпаки».

П: Я кидатиму кожному з вас м'яч і називатиму слова зі звуком (с), а ви мені кидати м'яч назаді називати слова зі звуком (ш).

Каска – кашка

Миска-ведмедик

Доба-жарти

Спори-шпори

Сайка – зграя

Сила-шило

Пацюк-дах

8. Дидактична гра «Рибалка».

В: Кішка Сніжинка також дуже любить ходити на річку ловити рибу. Давайте разом із нею порибалимо. Але рибки у нас не прості, а з картинками.

Діти за допомогою вудок «ловлять рибу» і називають картинку, яка зображена на ній.

Дівчатка - рибки зі звуком (с), а хлопчики – зі звуком (ш)

Ш - мішок, мишка, гармошка, вишні, ромашка, олівець, шишка, очерет.

С – сарафан, сир, совок, чоботи, миска, сніговик, каска, ананас.

П: Молодці, ви чудово впоралися із завданням.

Заключна частина

– Чого сьогодні навчилися?
- Вам сподобалося грати з кішкою Сніжинкою?
- А що вам запам'яталося найбільше?
- Ви добре відповідали, грали, Сніжинці у вас теж дуже сподобалося. Вона багато дізналася про звуки С, Ш.

Звуки Ш і С - друзі,
Ш - шипить, а С - свистить.
Не забудемо ніколи!

Домашнє завдання: придумати слова зі звуками (с) та (ш) для гри «Часовування».