Як намалювати старого олівцем поетапно. Презентація до уроку рідної літератури "старий-річник" Дидактична гра “Їжачок та гриби”

Презентація до уроку літературного читання "Старий-річник". У презентації міститься аудіозапис казки В.І.Даля "Старий-річник". У результаті презентації учні відгадують загадки, дані у творі. Наводяться уривки із книги.

Перегляд вмісту документа
«Презентація до уроку рідної літератури "Старий-річник"»

ТЕМА: "Казка-загадка".

ЛОПИРЄВА І. А.

вчитель початкових класів

МКОУ «ЗОШ с. Уруп»


Володимир

Іванович

Далечінь

1801 - 1872 р.


  • Володимир Іванович Даль народився на початку 19 століття (1801-1872 р.)
  • Він був військовим інженером, чудовим хірургом, який міг однаково добре оперувати правою та лівою рукою.
  • Даль був чудовим знавцем та поціновувачем російської мови. Він любив збирати слова.
  • 53 роки займався цією необхідною і важливою справою. Так з'явився Тлумачний словник живої російської мови, «Живаго», як називав його сам Володимир Іванович. Словник допомагає нам у оволодінні нашою прекрасною та могутньою російською мовою. Це наша історична пам'ять. Майже все життя він збирав також прислів'я, приказки, загадки, казки. Написав книгу «Прислів'я російської». Володимир Іванович написав багато казок та оповідань для дітей.

слів






ЗИМА

грудень

січень

лютий


ВЕСНА

Березень

квітень


ЛІТО

червень

Липень

Серпень


ОСІНЬ

вересень

жовтень

листопад



Відкритий урок з літературного читання у 2 класі

На тему: В.Даль « Старий – річник».

Вчитель початкових класів Тютрюмова О.О.

Даний урок розроблено та проведено з метою демонстрації досвіду роботи із застосування діяльнісних технологій у початковій школіза освітньою системою «Розвивається навчання» у 2 класі, автори підручника « Літературне читання» Свиридова В.Ю., Чуракова Н.А.

Мета уроку:

Формування цілісного ставлення до річному колі з прикладу казки – загадки У. Даля «Старий – годовик»;

Знайомство із творчістю В.Даля;

Розвиток уміння аналізувати текст.

Завдання:

-- Поповнювати словниковий запасдітей; вчити працювати у групі;

Формувати пізнавальний інтерес;

Поповнювати словниковий запас дітей; вчити працювати у групі;

Відпрацьовувати навички аналізу тексту;

Тип уроку: ознайомлення із новою темою.

План уроку:

1.Орг.момент.

2. Підготовка до сприйняття. 3. Постановка мети уроку.

4.Робота з нової теми.

5. Домашнє завдання.

Обладнання для уроку:

Демонстраційний матеріал: портрет В.Даля, тлумачний словникВ.Даля, книги з творами В.Даля, ілюстрації із зображенням пори року.

Роздатковий матеріал: картки із завданнями для груп, картки з алфавітом, картки із правилами роботи у групі.

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Продзвенів дзвоник,

Починається урок.

2.Підготовка до сприйняття.

Сьогодні робота на уроці проходитиме у групах.

Клас поділяється на 5 груп. - повторення правил роботи у групі.

  • Зрозуміти завдання та подумати про рішення самостійно.
  • Вислухати думку кожного.
  • Знайти спільне рішення.
  • Вибрати промовця.

(Слайд № 3)

Розподіл обов'язків у групі.

Кожна група отримує картку із завданням.Визначити до якого жанру літератури належить цей твір .

1 картка.

Матінкою – взимку.

У білому савані,

А матінкою – навесні

У кольоровому платтячку. (Земля.)

2 картки.

Ох! Ведмедище мене мало не задавив!

Внучка плаче.

Бабуся, вовк якийсь страшний на мене наскочив!

Курочка на грубці кудахче:

Ко-ко-ко! Лисиця до мене підкралася, мало не схопила!

А мишка з-під грубки пищить:

Котище - то який вусатий! Ось страху я натерпілася!

(Російська народна казка"У страху великі очі".)

3 картки.

Потім вона пішла додому і посадила ячмінне зернятко в горщик для квітів. Тільки вона його посадила, зернятко одразу дало паросток, а з паростка виросла велика чудова квітка, зовсім як тюльпан. Але пелюстки квітки були щільно стиснуті, ніби у бутона, що не розпустився.

(Х.-К. Андерсен. "Дюймовочка".)

4 картки.

Козлятушки, дітлахи!

Відімкніться, відчинитеся!

Ваша мати прийшла - молочка принесла.

Біжить молочко за вимечкою,

З вимічка по копітечку,

З копитечка - у сиру землю!

(Російська народна казка «Вовк і семеро козенят».)

5 картки.

Без крил летять,

Без ніг йдуть,

Без вітрила пливуть. (Хмари.)

Кожна група демонструє свою готовність. Заслуховуються твори та відповіді хлопців.

3. Постановка мети уроку:

На які групи можна розбити дані твори? (Казки та загадки.)

А може бути таке, що один витвір одночасно є і казкою, і загадкою.

(Заслуховуються відповіді хлопців).

Нам належить розкрити цей літературний секрет, а допоможе нам у цьому літературний твір, назва якого зашифрована на дошці. Група, що розшифрує, піднімає руки.

19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12. (Старий - річник.) (слайд №4)

Якщо дітям важко, то вчитель підказує: згадайте порядок літер в алфавіті.

Припустіть, що буде твір. Підказка на дошці.

Що ви бачите? (На дошці ілюстрації із зображенням пір року.) Заслуховуються відповіді хлопців.

Цей твір написав В. І. Даль.На дошці написано автора твору та назву. На екрані портрет В.Даля. (Слайд № 5)

3.Робота з нової теми.

Первинне знайомство із твором.

(Читання твору вчителем.)

Про що це твір? Хто головний герой?

Прочитайте в групах твір ще раз і дайте відповідь:

Скільки частин у тексті? (5)

Визначте межі кожної частини.

Кожна група читає свою частину, визначає про що в ній йдеться (про яку пору року), доводить правильність відповіді (словами з тексту).

Одна людина з групи (яка виконала роботу вдома) розповідає про пору року.

Наприкінці виступу кожен гурт ставить запитання на свою тему.

Додаткові питання кожної групи:

1гр. Назвіть зимові місяці по порядку. Які ще ознаки зими вам відомі?

2 гр. Перерахуйте весняні місяці порядку. Які ще ознаки весни ви знаєте?

3гр. Перерахуйте літні місяці в порядку.

4гр. Перерахуйте по порядку осінні місяці. Назвіть ознаки осені.

5гр. Перерахуйте назви днів тижня. А чи знаєте ви, чому так названо дні тижня?

1-й день-понеділок-його назвали так тому, що він йшов відразу після «тижня», а тижнем у давні часи називали вихідний день.

2-й день-вівторок - це другий день тижня.

3-й день - середа - середина тижня.

4-й день-четвер- це четвертий день тижня.

5-й день-п'ятниця-п'ятий день тижня, «п'ятниця-охайниця»; Цього дня добре навести у своєму будинку лад і помитися, приготуватися до вихідних днів.

6-й день-субота-це слово прийшло до нас з далекої країни, день відпочинку у єврейського народу припадає не на неділю, а на суботу. Такий день по-єврейськи називається «шабат». У російській це слово прижилося і перетворилося на суботу.

7-й день-неділя-раніше його називали тижнем, т.к. цього дня, згідно з Біблією, воскрес із мертвих Ісус Христос.

- Ми розгадали загадки? А що ж у цьому творі казкового?

(Сам герой – старий-річник.)

Яким ви його уявляєте? (Характер, зовнішні якості) - Кожна група складіть образ головного героя.

Презентація групами образу головного героя.

Розгляньте ілюстрації у підручнику. Що ви бачите? Які трійки птахів зобразив митець? (Літо та зима.)

Чому? (У стародавніх слов'ян рік розпадався на дві половини - літню та зимову-і починався з першого весняного місяця березня.

Вважалося, що саме з цього часу природа прокидається від зимового сну до життя.

4. Рефлексія.

У чому секрет цього твору? (Твір одночасно є і казкою, і загадкою.)

Що вам найбільше сподобалося на уроці? Що нового для себе ви впізнали?

5. Домашнє завдання.

2. Підібрати прислів'я про пори року зі збірки В. Даля.

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Володимир Іванович Даль «Старий – річник»

Мета уроку: Формування цілісного ставлення до річному колі з прикладу казки – загадки У. Даля «Старий – годовик»; - знайомство з творчістю В.Даля; - Розвиток уміння аналізувати текст.

Правила роботи у групі: Зрозуміти завдання та подумати про рішення самостійно. Вислухати думку кожного. Знайти спільне рішення. Вибрати промовця.

19, 20, 1, 18, 10, 12 – 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12 «Старий – річник»

Володимир Іванович Даль

Володимир Іванович Даль (10 листопада 1801 - 22 вересня 1872) - російський вчений та письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої мови». Член-кореспондент Петербурзької академії наук з фізико-математичного відділення (обраний 21 грудня 1838 за природничо-наукові праці), почесний член Академії з Відділення природничих наук (1863 рік). За злиття Петербурзької академії з Російської Володимира Даля перевели у Відділення російської мови та словесності. Володимир Даль писав Я. К. Гроту: Один із дванадцяти членів-засновників Російського географічного товариства, яке присудило йому Костянтинівську медаль за «Тлумачний словник живої мови». Знав щонайменше 12 мов, розумів тюркські мови, вважається однією з перших тюркологів. Етнограф, збирач фольклору. Зібрані пісні віддав Кірєєвському, казки – Афанасьєву. Багаті, найкращі на той час збори лубочних картин Даля надійшло в Імп. Публ. бібліотеку і увійшло згодом у видання Ровинського. Помер Даль у Москві 22 вересня 1872 року. Похований на Ваганьківському цвинтарі.

Родина Володимир Даль народився у містечку Луганський завод (нині Луганськ) Катеринославського намісництва 10 (22) листопада 1801 року в сім'ї лікаря гірського відомства Івана Матвійовича Даля та Марії Христофорівни Даль (уроджена Фрейтаг). Його батько, датчанин Johan Christian von Dahl (1764 – 21 жовтня 1821), прийняв російське підданство разом із російським ім'ям Іван Матвійович Даль у 1799 році. Він знав німецьку, англійську, французьку, російську, ідиш, латину, грецьку та давньоєврейську мову, був богословом і медиком. Популярність його як лінгвіста досягла імператриці Катерини II, яка викликала його до Петербурга на посаду придворного бібліотекаря. Іван Марія Даль вільно володіла п'ятьма мовами. Бабуся по материнській лінії Володимира Івановича - Марія Іванівна Фрейтаг - походила з французьких гугенотів де Мальї, займалася російською літературою. Відомі її переклади російською мовою С. Геснера та А. В. Іффланда. Дід Христофор Фрайтаг – колезький асесор, чиновник ломбарду. Був незадоволений філологічною освітою майбутнього зятя і фактично змусив його отримати медична освіта, оскільки вважав професію лікаря однією з небагатьох «прибуткових та практичних професій».

Визнання прославили його як літератора «Російські казки з переказу народного письменного на грамоту громадянську перекладені, до побуту житейського приноровлені та приказками ходячими прикрашені Козаком Володимиром Луганським. П'яток перший» (1832). Ректор Дерптського університету вирішив запросити свого колишнього студента, доктора медицини Даля на кафедру російської словесності. При цьому книга була прийнята як дисертація на здобуття наукового ступенядоктора філології, але вона була відхилена як дисертація як неблагонадійна самим міністром освіти. Наклад цієї книги було вилучено із продажу. Один з небагатьох екземплярів Даль вирішив подарувати А. С. Пушкіну. Жуковський давно обіцяв їх познайомити, але Даль, не чекаючи на нього, взяв «Казки…» і пішов сам - без жодних рекомендацій - представлятися Олександру Пушкіну. Так почалося їхнє знайомство. У 1833-1839 вийшли друком «Були і небилиці Козака Луганського». Активно співпрацював у журналі «Сільське читання».

Тлумачний словник живого великоросійського мови Обкладинка I тома другого видання (1880) «Тлумачний словник» - головне дітище Даля, праця якого знає кожен, хто цікавиться російською мовою. Коли тлумачний словник живої мови був зібраний і оброблений до літери «П», Даль вирішив піти у відставку і присвятити себе роботі над словником. В 1859 він поселяється в Москві на Пресні в будинку, побудованому історіографом князем Щербатовим, що написав «Історію Російської держави». У цьому будинку пройшов заключний етапроботи над словником, досі неперевершеним за своїм обсягом. Дві цитати, що визначають завдання, які поставив перед собою Володимир Даль: «Жива народна мова, що зберіг у життєвій свіжості дух, який надає мові стрункості, сили, ясності, цілості та краси, повинен послужити джерелом і скарбницею для розвитку освіченої російської мови». Велика мета, виконанню якої було віддано 53 роки, досягнуто В 1861 за перші випуски «Словника» отримав константинівську медаль від Імператорського географічного товариства, в 1868 обраний в почесні члени Імператорської академії наук, а по виходу в світ всього словника удостоєний ломоносів.

Дякую за роботу!

Використані ресурси. images.yandex.ru/Prezentacii.com


Казки Володимира Даля - це пісня прекрасної російської мови, яка "ллється і дзюрчить, як струмок". Це наше надбання, на якому потрібно вирощувати дітей. А в книзі "Старий річник" казки чергуються із загадками, прислів'ями, скоромовками та іграми - усім, що потрібно для цікавого сімейного дозвілля.

Кращими класичними ілюстраціями до казок Даля по праву вважаються роботи відомого художникаВолодимира Конашевича. Він створив індивідуальний, відомий стиль оформлення казок, у якому "яскравість образів, витіюваті візерунки та віньєтки поєднуються з іронічним поглядом художника, вмінням захопити дитину ігровими, живими композиціями та поетичності фантазії". «Художник має відповідати за кожну свою лінію. Як би легко і вільно був зроблений малюнок, у ньому все має бути на своєму місці і якраз у міру: ні зменшити, ні додати!»— писав сам Конашевич. Тому не дивно, що у 1959 році книга "Старий річник" отримала диплом Всесоюзного конкурсу як найкраще з художнього оформлення видання. Багато хто з нас пам'ятає її з дитинства.

І сучасні видання повертали б у це дитинство, якби не.













Зазвичай хвалена мною якість книг від видавництва Мелік Пашаєв тут неприємно здивувала - ілюстрації в перевиданні бліді (бляклі), нечіткі, розпливчасті контури. Можна було б подумати, що сьогодні Конашевича інакше не надрукуєш, але ж ні – видавництво надрукувало. У улюбленій серії «Художники дітям», про яку я неодноразово писала. Правда тут інший крен - ілюстрації надто темні і контраст виглядає штучно.

Звичайно, Даль з малюнками Конашевича має бути в кожній сім'ї, і про покупку я в кінцевому рахунку не шкодую, оскільки зміст книги прекрасний - усіма улюблені казки про Снігуроньку, війну грибів з ягодами, лисицю-лапотницю, журавлю та чаплю, привередницю, а також чудові російські загадки, прислів'я, опис старовинних дитячих ігор. Але якщо вже в Амфори після книги "Старий річник" зі змістом наполовину менше за перевидання від Мелік Пашаєва вийшла друга - «Журавель і чапля», які разом повністю повторюють збірку, то можна купити дві замість однієї. Папір і там, і там – щільний білий офсет. Обкладинки тверді.

Загалом, вибираємо з двох зол на свій смак, тому що казки Даля в бібліотеці дитини повинні бути.

Мелік Пашаєв:
Амфора:

Мене попросили зробити ще один схожий. Щоб не повторюватися, назвемо його по-іншому, нехай буде урок про те, як малювати старого. Але як ви знаєте, для своїх уроків я вибираю завжди відомих, цікавих особистостей. І ось, тому, вибір припав на людину, яка широко відома у вузьких колах, і заслуговує насамперед бути зображеним у всіх підручниках історії. Сподіваюся, ви його дізналися по фото, а якщо ні, то читайте нижче, я все докладно розповім: Джордж Карлін – американський комік, ірландського походження, що вбиває у свідомості простих смертних добрий гумор, спостережливість та купу ненависті до тупої фігні протягом половини минулого століття . Ті, хто чув його монологи, зрозуміють, чому саме йому підходить звання – Старий. А крім того, він ще й:

  • Один із найкрутіших людей похилого віку, яких колись знав світ;
  • на сцені;
  • Американський Задорнов;
  • Злий і добрий чувак у чорному;

Цитувати його жарти, я звичайно, не буду. Ми тут не для цього. Але раджу всім, подивитися чи переглянути знову його монологи. А поки вуха зайняті, руки можуть зайнятися творчістю:

Як намалювати Старого олівцем поетапно

Крок перший. Зробимо малюнок манекена.
Крок другий. Промалюємо бороду старому, зафарбуємо зіниці, і додамо руку.
Крок третій. Зобразимо одяг та шевелюру.
Крок четвертий. Забираємо допоміжні лінії. Додаємо штрихування для реалістичності. Обличчя Джорджа серйозне, тому варто приділити багато уваги зморшкам, щоб передати емоції:
І ще спробуйте зобразити інших справжніх чоловіків.

Томарова Ірина Рудольфівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МАДОУ ДС №5 "Росток"
Населений пункт:місто Райдужний ХМАО Югра Тюменська область
Найменування матеріалу:безпосередньо освітня діяльність
Тема:Казка загадка "Старий річник"
Дата публікації: 04.03.2018
Розділ:дошкільна освіта

Безпосередньо освітня діяльність.

Вікова група: підготовча.

Освітня область «Мовленнєвий розвиток».

Тема: «Читання казки – загадки В.І. Даля «Старий - річник»».

Тип безпосередньої освітньої діяльності: тематичне, творче.

Форма

організації

навчання:фронтальна

(колективна

підгрупова

(Робота малими підгрупами, робота в парах), індивідуальна.

Форма навчання на занятті: гра

Інтеграція

освітніх

областей:

«Пізнавальне

розвиток»,

«Соціально

комунікативне

розвиток»,

«Мистецтво

естетичне

розвиток»,

«Фізичне

розвиток».

Завдання:

Освітні: продовжити

розуміти

жанрові

особливості

виділяти головну думку казки, її мораль, використовувати образні вирази; уточнювати

знання дітей про пори року; збагачувати та активізувати словник дітей.

Розвиваючі: розвивати монологічну та діалогічну мову дітей; розвивати вміння

відповідати розгорнуто, обґрунтовуючи свою відповідь.

Виховні:

виховувати

твір, добуток;

виховувати

поваги

виховувати

пізнавати

виховувати

любов до російської, дбайливе ставлення до природи.

Види

дитячої

діяльності: ігрова,

комунікативна,

сприйняття

художньої

літератури, рухова, музична, пізнавальна.

Використовувані

методи

технології

навчання: інтегровані,

проблемні,

диференційовані, особистісно - орієнтовані:

Словесний метод: розмова; питання до дітей

проблемного характеру

;педагогічна оцінка,

обговорення,

пояснення.

Наочний метод: демонстрація

(перегляд презентації)

Метод: загадування та відгадування загадок, робота в парах, робота малими групами.

обговорення).

Практичний метод: співтворчість, самостійний вибір.

Словникова робота:«орфографічний»,

«орфографія», «трійка», «спекотно», «душно»,

«тиснути жито».

Засоби

навчання

вихователя:мультимедійне

обладнання,

презентації:

«Старий-річник», «Пори року»; аудіозаписи звуків природи, календарі різного виду,

Колесо часу

пори року), макет годинника, ілюстрації пори року, портрет В.І. Даля,

орфографічний словник В.І.Даля у II томах.

Засоби навчання для дітей:картки «Пори року» для роботи в парах, звукові

схеми слів до карток «Пори року», за комплектом на кожну; дидактична гра

пазли «Колесо часу» для роботи в малих групах на кожну.

Попередня

робота:

слухання

завчання

прислів'їв,

приказок,

часах

оповідання

Ушинського

бажання»,

розглядання

ілюстрацій до твору; бесіди про пори року; знайомство з часом на прикладі

годин, робота в куточку природи відповідно до пори року, заучування фізхвилинки

"Дні тижня";

Проблема: «Чому твір В.І. Даля «Старий - річник» і казка та загадка?».

Очікувані результати:

Збагатиться словниковий запас і розшириться світогляд;

Сформуються навички діалогічного мовлення;

Виникне бажання познайомитись з іншими творами В.І. Даля;

Закріплено знання про пори року.

Хід НІД

1. Вступна частина

На одному боці квіти розквітають,

На іншому – листи опадають,

На третьому – плоди дозрівають,

На четвертому - суки підсихають.

(пори року)

Подивіться у вікно.

Яка пора року настала?

А що на це вказує? Які ознаки весни ви знаєте?

Скільки пори року? Назвіть їх.

2 . Пори року. Рік.

Пори року йдуть один за одним і утворюють рік. Хлопці, а ви знаєте, чому рік

називається круглим? На макеті «колеса часу»

покрутіть стрілочку - зима, літо,

весна, осінь – ось і минув рік. І так по колу, нескінченно.

Які є форми відліку часу? (демонстрація макета годинника) Ви з ним вже

знайомі – це годинник, за ним ми визначаємо час доби.

Як називаються доби? (ранок день вечір ніч)

А що нам допомагає дізнатися, який сьогодні день тижня, скільки місяця? Правильно,

календар (демонстрація видів календарів та знаходження відмінностей).

Календарі бувають різного розміру, виду, але їх поєднує одне, календар – це

список днів року. У році 365 днів, подивіться (демонстрація відривного календаря),

який товстий календар. Кожен листочок – день року. А для зручності люди всі дні року

розділили на тижні та місяці. Хто нам скаже, скільки місяців на рік?

Я пропоную стати в коло і пограти в гру «Колесо часу» Давайте пригадаємо, з

якого місяця починається рік? Хто першим підніме руку і дасть правильну відповідь, той і

буде провідним.

Починаючи з ведучого, називатимемо по порядку місяця пір року

Після гри діти сідають за столи.

Вам було дано завдання приготувати загадки про пори року.

Діти по черзі загадують загадки:

Я зіткано зі спеки,

Несу тепло із собою,

Я річки зігріваю,

"Купайтеся!" - Запрошую.

І любите за це

Ви всі мене. Я... (літо)

Вранці ми подвір'я йдемо-

Листя сиплеться дощем,

Під ногами шелестять

І летять, летять, летять... (осінь)

Справ у мене чимало-

Я білою ковдрою

Всю землю вкриваю,

У лід річки прибираю,

Білю поля, будинки,

Звати мене... (зима)

Я розкриваю нирки,

У зелені листочки

Дерева одягаю,

Посіви поливаю,

Рухи повні,

Звати мене... (весна)

В. Хлопці, у вас на столах картки з пори року, та звукові схеми, в яких

зашифровані

назви

правильно

підібрати звукову схему (з кожного ряду виходить перевірити правильність виконаної

роботи по одній дитині, з тих, хто швидше за інших виконав завдання)

Хлопці, і я приготувала вам казку-загадку, але перед тим, як ми її послухаємо,

давайте виконаємо завдання, яке допоможе нам при розгадуванні казки – загадки.

Дидактична гра«Панно пори року»

Робота у малих групах.

На столах кожної групи розрізні картинки «Календар», які потрібно скласти в

Діти, казку-загадку, яку я приготувала для вас, написав Володимир Іванович

Далеч понад 100 років тому. Володимир Іванович Даль (1801-1872) – російський письменник, дуже

любив та поважав російську мову, складав словники (показ словника), Володимир Іванович

оповідання,

дорослих.

Пушкіним,

І.В.Криловим.

уважно

послухайте

казку-загадку

постарайтеся

відгадати її.

Читання казки В. І. Даля «Старий-річник»

Вийшов старий-річник. Почав він махати рукавом і пускати птахів. Кожен птах зі своїм

особливим ім'ям. Махнув старий-річник уперше - і полетіли перші три птахи.

Повіяв холод, мороз (слайд 1).

Махнув старий-річник другий раз - і полетіла друга трійка. Сніг почав танути, на

полях з'явилися квіти. (слайд2)

Махнув старий-річник тритій раз - полетіла третя трійка. Стало жарко, душно, спекотно.

Мужики стали тиснути жито. (Слайд3)

Махнув старий-річник вчетверте - і полетіли ще три птахи. Повіяв холодний

вітер, посипався частий дощ, залягли тумани. (слайд4)

А птахи були не прості. У кожного птаха по чотири крила. У кожному крилі по сім

пір'я. Кожне перо також зі своїм ім'ям. Одна половина пера біла, інша – чорна

(слайд5) Махне птах раз - стане світлим-світло, махне інший - стане темним-

темно ... Це ще не кінець казки. Володимир Іванович Даль приготував питання, на

які ми маємо відповісти. Розгадаємо кожну загадку, згадану у цьому тексті.

Що це за птахи вилітали з рукава старого річника?

(Кожна

м е с я ц в

Назвіть

з і м н і

м е с я ци

порядок.

Як здогадалися, що йдеться про зиму? («Повіяв холод, мороз».)

Які ще ознаки зими вам відомі? (снігопад, ожеледиця, хуртовина, завірюха, завірюха)

Перерахуйте назви весняних місяців.

Які ознаки весни названі у казці? («Сніг став танути, на галявинах здалися

Назвіть по порядку літні місяці. Доведіть словами тексту, що це говориться про

літні

м е ся цях.

У казці нам зустрілися такі слова, як «спекотно», «спекотно», «душно», «тиснути жито».

о д а ч а ю т

«Жарко»,

«душ н о»,

« з н о й н о » ?

Жарко – жарка,

горяча

п о р о д а.

Душно - спекотне повітря, що стискує дихання, насичене випарами, важке для

Спекотно – сильна спека від нагрітого сонцем гарячого повітря (зазвичай влітку опівдні).

"тиснути жито" - зрізати під корінь стебла рослин серпом або спеціальними машинами.

- Як ви вважаєте, чому Даль використовує всі три слова? (Щоб показати відтінки

показує

багатство

російської

Назвіть

ознаки

Перерахуйте

"трійки"? (Це

- Скільки ж птахів випустив Старий-річник? Що це за птахи? (Дванадцять

місяців.)

– Ми відповіли на першу загадку Даля: це місяці.

– Що це за чотири крила у кожного птаха? (Чотири тижні на місяці.)

– Чому в кожному крилі (тижню) по сім пір'їн? (Сім днів на тижні.)

– Чому в кожного пера одна половина біла, а інша – чорна? (День та ніч – доба.)

– Ми з вами відповіли на всі чотири запитання-загадки Даля.

Перерахуйте назви днів тижня. А чи знаєте ви, чому так названо дні тижня?

1-й день - понеділок - йшов відразу після закінчення «тижня», а тижнем у минулі

часи називали вихідним.

2-й день – вівторок – це другий день тижня.

3-й день – середа – середина тижня.

4-й день – четвер – дуже просто, це четвертий день.

5-й день – п'ятниця – «п'ятниця-охайниця» – п'ятий день тижня; цього дня добре

навести лад у своєму будинку і помитися, приготуватися до вихідних днів.

6-й день – субота – це слово прийшло до нас із далекої країни; день відпочинку у єврейської

народу посідає суботу. Такий день єврейською називається «шабат». У руському

мовою це слово прижилося, але перетворилося на суботу.

7-й день - неділя - раніше її називали тижнем, а тепер - неділею

Динамічна пауза. Фізамитка «Дні тижня»

У понеділок я купався,

А у вівторок малював.

У середу довго вмивався,

А у четвер у футбол грав.

У п'ятницю я стрибав, бігав,

А у суботу танцював.

У неділю торт я їв

А надвечір відпочивав.

Показують, як пливуть

Зображують як малюють.

Показують, як вмиваються.

Біг на місці.

Стрибки на місці.

Кружляють на місці.

Зображують, як їдять

Присіли, долоні по щічку.

Дидактична гра «Панно пори року» Робота в малих групах. На столах для кожної

групи розрізні картинки "Календар", які потрібно скласти в ціле.

Підсумок заняття Визначення головної думкиказки:

- Хлопці, а в чому ж полягала головна загадка Даля, хто такий Старий-річник? (Це

А що ж у цьому творі казкового? У чому полягає чаклунство цього

твори? Чому Даль назвав його казкою? (Сам герой - старий річник, не буває

насправді такого старого.)

Як ви вважаєте, навіщо Даль написав таку казку – загадку? Чому хотів навчити?

Потрібно знати назви місяців, днів тижня, пори року, вміти користуватися календарем.

прекрасно

по своєму,

наступне, ще краще за колишнє. Даль хотів показати, що природі підвладне все, в тому

числі і зміна дня та ночі, днів тижня, місяців, пір року. Ми нічого не можемо

змінити у цьому кругообігу. Природа розпоряджається сама. Незалежно від нас приходить

Сьогоднішнє

сподобалося.

розгадали всі загадки, швидко впоралися із завданням, відповіли на всі питання, які

нам через сотні років поставив В. І. Даль.

Що нового та цікавого дізналися сьогодні?

Що сподобалось?

Що видалося важким?

Про що можете розповісти друзям, батькам?

Я пропоную вам сходити до міської дитячої бібліотеки та підібрати прислів'я про

порах року зі збірки В.І. Даля.