Конспект уроку "Синтаксичний розбір простої пропозиції" (5 клас). Відкритий урок на тему: «Синтаксичний розбір складної пропозиції Короткостроковий план синтаксичний розбір простої пропозиції

План - конспект уроку на тему: «Синтаксичний розбір простої пропозиціїв 5 «А» кл.
Цілі уроку:

  1. навчити правильно виконувати синтаксичний розбір простої речення;

  2. закріпити знання класифікацій речень з мети висловлювання, інтонації, наявності головних та другорядних членів речення;

  3. перевірити вміння ставити розділові знаки при однорідних членівпропозиції, звернення.

Обладнання:листочки із завданнями, підручник,Тлумачний словник.

Хід уроку.


  1. Оргмомент.

  1. ^ Перевірка домашнього завдання.
Минулого уроку ви вчилися писати дружній лист. Сьогодні ми послухаємо ваші листи, які ви адресували своїм друзям. (Читання 1-2 листів)

А які ще види листів ви знаєте?

Молодці, ви впоралися із домашнім завданням. (В кінці уроку потрібно здати листи на перевірку)

^ 3. Словниковий диктант.

(1 учень) . Квітковий аромат, кудлаті дощі , потемніти від вогкості, насолоджуватися пейзажем ( визначити спосіб зв'язку словосполучень)

(2 учень ) стежка, що біжить уздовж річки, самотні золоті берізки, серйозна небезпека, дивовижний урожай моркви і капусти.виконати морфемний розбір слів:самотні, дивовижні;написати слово : біжучау транскрипції.)

4 Орфоепічна хвилина. . Завдання записано заздалегідь на дошці (виходить учень і ставить наголос у словах, весь клас робить запис у словничок)

^ Квартал, щавель, банти, дзвониш, торти, светр, поглибити, спростити.

5 Фізмінутка. (проводить учениця 5 кл )

Яблуня у моєму саду

Гнеться сильно на вітрі.

^ Нахилилася вправо, вліво,

Похитатися захотіла: 1, 2, 3, 4, 5.

Гілки вниз і вгору знову!

І вперед їх простягла.

А як стихне вітерець,

Моя яблунька засне.

6 Фронтальне опитування

Гра «Хто швидше»


    - Назвіть пропозиції щодо мети висловлювання (П оввідувальний,спонукальний, до опитувального)

    У спонукальній пропозиції міститьсяпорада, прохання, наказ, побажання. (Приклад)

    - У оповідальній пропозиції міститьсяповідомлення. (Приклад)

    - У запитальній пропозиції міститьсяпитання. (Приклад)

    Пропозиція щодо емоційного забарвлення може бутиоклику та неоклику

-Належне і присудок-цеграматична основа.

    - За наявності граматичних засад пропозиції бувають -односкладовими та двоскладовими.

    - За наявності другорядних чл. пропозиції-поширені та нерозповсюджені. (Приклад)

7 . Пояснення нового матеріалу.

    - Тема нашого уроку «Синтаксичнийрозбір простої пропозиції».

    Діти спробуємо сформулювати цілі нашого уроку, спираючись на тему. (Діти самостійно визначають цілі уроку)

    Діти, дайте визначення простої пропозиції.

    А яку ви ще знаєте пропозицію щодо наявності граматичної основи? Чим складна пропозиція відрізняється від простої?)

- Давайте згадаємо етапи проведення синтаксичногорозбору пропозиції. Відкрийте підручники на с. 89 пар. 44

  1. ^ Закріплення матеріалу.

    1 завдання(На дошці заздалегідь кріпляться у вигляді осінніх листочків картки із завданням)

- А тепер, хлопці,уявіть, що ми у лісі і нам потрібно зібрати листя для гербарію.

- Хлопці, а що таке гербарій? (один із учнів самостійно дивиться Л.З. слова «Тольковий словник » С.І. Ожегов, зачитує вголос.)

- Але це незвичайні листочки, а із завданнямпо орфографії та пунктуації.
(4 учень а виходять до дошки, знімають листочки та виконують самостійно).

Тільки один учень бере листочок і виконує завдання разом із класом. ( ^ Потрібно вставити пропущені літери, розставити розділові знаки і виконати синтаксичний розбір пропозиції)

1 Берег п...кривали до...миші та осока.

^ 2 У саду ростуть і вишні, і яблуні, і груші.

3 Дуб теплолюбне дерево.

4 Сонце світить але (не) гріє.

5 Хлопці бережіть природу!
Після виконання учні біля дошки здійснюють взаємоперевірку.

2 завдання. (На дошці заздалегідь написані окремі слова. Потрібно учням так переставити слова, щоб вийшло речення, потім їх розібрати.)Два учні виконують це завдання біля дошки, інші самостійно у зошитах.
Маленькі рижики, на ялиновому, білочка, сучці, подосиновики, сушити, розвісила.
Сніг, випаде, землю, глибокий, накриє, і, білим покривалом.(Випаде глибокий сніг і накриє землю білим покривалом.)

9. Підбиття підсумку.


    Учні підбивають підсумок уроку.
Вчитель коментує роботу у класі, виставляє оцінки.
10. Домашнє завдання.Вивчити порядок синтаксичного аналізу параграф 44, упр 217.

План — конспект уроку на тему: «Синтаксичний аналіз простої пропозиції в 5 «А» кл.

Цілі уроку:

  1. навчити правильно виконувати синтаксичний розбір простої речення;
  2. закріпити знання класифікацій речень з мети висловлювання, інтонації, наявності головних та другорядних членів речення;
  3. перевірити вміння ставити розділові знаки при однорідних членах пропозиції, зверненні.

Обладнання: листочки із завданнями, підручник, Тлумачний словник.

Хід уроку.

  1. Оргмомент.
  1. Перевірка домашнього завдання.

Минулого уроку ви вчилися писати дружній лист. Сьогодні ми послухаємо ваші листи, які ви адресували своїм друзям. (Читання 1-2 листів)

А які ще види листів ви знаєте?

Молодці, ви впоралися із домашнім завданням. (В кінці уроку потрібно здати листи на перевірку)

3. Словниковий диктант.

(1 учень). Квітковий аромат, кудлаті дощі, потемніти від вогкості, насолоджуватися пейзажем (визначити спосіб зв'язку словосполучень)

(2 учень ) стежка, що біжить уздовж річки, самотні золоті берізки, серйозна небезпека, дивовижний урожай моркви і капусти.виконати морфемний розбір слів:самотні, дивовижні;написати слово : біжуча у транскрипції.)

4 Орфоепічна хвилина.. Завдання записано заздалегідь на дошці (виходить учень і ставить наголос у словах, весь клас робить запис у словничок)

Квартал, щавель, банти, дзвониш, торти, светр, поглибити, спростити.

5 Фізмінутка. проводить учениця 5 кл)

Яблуня у моєму саду

Гнеться сильно на вітрі.

Нахилилася вправо, вліво,

Похитатися захотіла: 1, 2, 3, 4, 5.

Гілки вниз і вгору знову!

І вперед їх простягла.

А як стихне вітерець,

Моя яблунька засне.

6 Фронтальне опитування

Гра «Хто швидше»

  1. - Назвіть пропозиції щодо мети висловлювання (Оповідне, спонукальний, запитальний)

У спонукальній пропозиції міститьсяпорада, прохання, наказ, побажання. (Приклад)

- У оповідальній пропозиції міститьсяповідомлення. (Приклад)

- У запитальній пропозиції міститьсяпитання. (Приклад)

Пропозиція щодо емоційного забарвлення може бутиоклику та неоклику

Підлягає і присудок-цеграматична основа.

  1. - За наявності граматичних основ пропозиції бувають -односкладовими та двоскладовими.

- За наявності другорядних чл. пропозиції-поширені та нерозповсюджені. (Приклад)

7 . Пояснення нового матеріалу.

  1. - Тема нашого уроку "Синтаксичний розбір простої пропозиції".

Діти спробуємо сформулювати цілі нашого уроку, спираючись на тему. (Діти самостійно визначають цілі уроку)

Діти, дайте визначення простої пропозиції.

А яку ви ще знаєте пропозицію щодо наявності граматичної основи? Чим складна пропозиція відрізняється від простої?)

- Давайте згадаємо етапи проведення синтаксичного аналізу пропозиції. Відкрийте підручники на с. 89 пар. 44

  1. Закріплення матеріалу.

1 завдання (На дошці заздалегідь кріпляться у вигляді осінніх листочків картки із завданням)

А тепер, хлопці, уявіть, що ми у лісі і нам потрібно зібрати листя для гербарію.

Хлопці, а що таке гербарій? (один із учнів самостійно дивиться Л.З. слова «Тлумачний словник» С.І. Ожегов, зачитує вголос.)

Але це незвичайні листочки, а із завданням з орфографії та пунктуації.

(4 учні виходять до дошки, знімають листочки та виконують самостійно).

Тільки один учень бере листочок і виконує завдання разом із класом. (Потрібно вставити пропущені літери, розставити розділові знаки і виконати синтаксичний розбір пропозиції)

1 Берег п...кривали до...миші та осока.

2 У саду ростуть і вишні, і яблуні, і груші.

3 Дуб теплолюбне дерево.

4 Сонце світить але (не) гріє.

5 Хлопці бережіть природу!

Після виконання учні біля дошки здійснюють взаємоперевірку.

2 завдання. (На дошці заздалегідь написані окремі слова. Потрібно учням так переставити слова, щоб вийшло речення, потім їх розібрати.)Два учні виконують це завдання біля дошки, інші самостійно у зошитах.

Маленькі рижики, на ялиновому, білочка, сучці, подосиновики, сушити, розвісила.

Сніг, випаде, землю, глибокий, накриє, і, білим покривалом.(Випаде глибокий сніг і накриє землю білим покривалом.)

9. Підбиття підсумку.

  1. Учні підбивають підсумок уроку.

Вчитель коментує роботу у класі, виставляє оцінки.

10. Домашнє завдання.Вивчити порядок синтаксичного аналізу параграф 44, упр 217.


  1. Охарактеризувати пропозицію з мети висловлювання: оповідальний, запитальний чи спонукальний.
  2. За емоційним забарвленням: оклику або неокликувальне.
  3. За наявності граматичних основ: просте чи складне.
  4. Потім, залежно від того, проста пропозиція або складна:
Якщо просте:

5. Охарактеризувати пропозицію щодо наявності головних членів пропозиції: двоскладову або односкладову, вказати, який головний член пропозиції, якщо вона односкладова (підлягає або присудок).

6. Охарактеризувати за наявності другорядних членів речення: розповсюджену або нерозповсюджену.

7. Вказати, чи ускладнена чимось пропозиція (однорідними членами, зверненням, вступними словами) чи не ускладнено.

8. Наголосити на всіх членах пропозиції, вказати частини мови.

9. Скласти схему пропозиції, вказавши граматичну основу та ускладнення, якщо вона є.

Якщо складне:

5. Вказати, який зв'язок у реченні: союзний чи безсоюзний.

6. Вказати, що є засобом зв'язку в реченні: інтонація, сполучні спілки або підрядні спілки.

7. Зробити висновок, яка це пропозиція: безспілкова (БСП), складносурядна (ССП) складнопідрядна (СПП).

8. Розібрати кожну частину складної пропозиціїяк просте, починаючи з пункту №5 сусіднього стовпця.

9. Наголосити на всіх членах пропозиції, вказати частини мови.

10. Скласти схему пропозиції, вказавши граматичну основу та ускладнення, якщо вона є.

Приклад синтаксичного аналізу простої пропозиції

Усний розбір:

Пропозиція оповідальна, неокликова, проста, двоскладова, граматична основа: учні та учениці вчаться, поширене, ускладнене підлягають однорідними.

Письмовий:

Оповідальна, неокликова, проста, двоскладова, граматична основа учні та учениці вчаться, Розповсюджене, ускладнене однорідними підлягають.

Приклад розбору складної пропозиції

Усний розбір:

Пропозиція оповідальна, неокликова, складна, зв'язок союзний, засіб зв'язку підпорядкований союз тому що, складнопідрядне речення. Перша проста пропозиція: односкладова, з головним членом – присудком не поставили,поширене, не ускладнено. Друга проста пропозиція: двоскладова, граматична основа ми з класом поїхали,поширене, не ускладнене.

Письмовий:

Оповідальний, неокликальний, складний, зв'язок союзний, засіб зв'язку підпорядкований союз тому що, СПП.

1-е ПП: односкладове, з головним членом – присудком не поставили,поширене, не ускладнено.

2-е ПП: двоскладове, граматична основа – ми з класом поїхали,розпранене, не ускладнене.

Приклад схеми (пропозиція, після нього схема)


Інший варіант синтаксичного аналізу

Синтаксичний аналіз. Порядок при синтаксичному аналізі.

У словосполученнях:

  1. Виділяємо із пропозиції потрібне словосполучення.
  2. Розглядаємо будову – виділяємо головне слово та залежне. Вказуємо, якою частиною мови є головне та залежне слово. Далі вказуємо, яким синтаксичним способом пов'язане це словосполучення.
  3. І, нарешті, позначаємо яким є його граматичне значення.

У простій пропозиції:

  1. Визначаємо, яка пропозиція щодо мети висловлювання – оповідальна, спонукальна або запитальна.
  2. Знаходимо основу пропозиції, встановлюємо, що пропозиція проста.
  3. Далі, необхідно розповісти про те, як побудовано цю пропозицію.
    • Двоскладове воно, або односкладове. Якщо односкладове, то визначити тип: особисте, безособове, називне чи невизначено особисте.
    • Поширене або нерозповсюджене
    • Неповне чи повне. Якщо пропозиція є неповною, необхідно вказати, якого члена пропозиції в ньому не вистачає.
  4. Якщо дана пропозиція чимось ускладнена, чи то однорідні члени чи відокремлені члени пропозиції, необхідно це відзначити.
  5. Далі потрібно зробити розбір пропозиції щодо членів, указавши, якими частинами промови є. Важливо дотримуватися порядку аналізу. Спочатку визначаються присудок і підлягає, потім другорядні, які входять до складу спочатку підлягає, потім присудка.
  6. Пояснюємо, чому так чи інакше розставлені розділові знаки в реченні.

Сказуване

  1. Зазначаємо, чим є присудок - простим дієслівним або складовим (іменним або дієслівним).
  2. Вказати, чим виражено присудок:
    • просте - якою формою дієслова;
    • складове дієслівне - із чого воно складається;
    • складове іменне - яка вжита зв'язка, чим виражається іменна частина.

У реченні, що має однорідні члени.

Якщо маємо просте пропозицію, то за його розборі слід зазначити, що це однорідні члени речення і як пов'язані друг з одним. Або за допомогою інтонації, або й інтонації із спілками.

У реченнях із відокремленими членами:

Якщо перед нами просте пропозицію, то при його розборі, потрібно відзначити, чим буде оборот. Далі, розбираємо слова, які входять у цей обіг щодо членів речення.

У реченнях із відокремленими членами мови:

Спочатку зазначаємо, що в цій пропозиції є пряма мова. Вказуємо пряму мову та текст автора. Розбираємо, пояснюємо, чому так, а не інакше розставлені розділові знаки в реченні. Рисуємо схему пропозиції.

У складносурядному реченні:

Спочатку, вказуємо, яке речення з мети висловлювання – питання, оповідальне чи спонукальна. Знаходимо у реченні прості пропозиції, виділяємо в них граматичну основу.

Знаходимо спілки, за допомогою яких поєднуються прості пропозиції у складному. Зазначаємо, що це за спілки – противні, сполучні чи розділові. Визначаємо значення всього даного складносурядного пропозиції - протиставлення, чергування або перерахування. Пояснюємо, чому саме таким чином у реченні розставлені розділові знаки. Потім кожну просту пропозицію, з яких складається складне, необхідно розібрати так само, як розбирається просте пропозицію.

У складнопідрядному реченні з підрядним (одним)

Спочатку, вказуємо, якою є пропозиція за метою висловлювання. Вирізняємо граматичну основу всіх простих пропозицій, з яких складається складне. Зачитуємо їх.

Називаємо, яка пропозиція є головною, а яка додатковою. Пояснюємо, яким саме складнопідрядним пропозицією воно є, звертаємо увагу на те, як воно побудоване, чим з'єднується додаткове до головної пропозиції і до чого воно відноситься.

Пояснюємо, чому саме так розставлені розділові знаки в даній пропозиції. Потім, додаткове та головне пропозиції необхідно розібрати, таким чином, як розбираються прості пропозиції.

У складнопідрядному реченні з підрядними (кількома)

Називаємо, якою є пропозиція за метою висловлювання. Виділяємо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається складне, зачитуємо їх. Вказуємо, яка пропозиція є головною, а яка підрядною. Необхідно вказати, яким є підпорядкування у реченні – чи це паралельне підпорядкування, чи послідовне, чи однорідне. Якщо є комбінація кількох видів підпорядкування, необхідно це відзначити. Пояснюємо, чому, таким чином, у реченні розставлені розділові знаки. І, наприкінці, робимо розбір придаткового та головного речень як простих речень.

У складному безсполучниковому реченні:

Називаємо, якою є пропозиція за метою висловлювання. Знаходимо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається дана складна пропозиція. Зачитуємо їх, називаємо кількість простих речень, що входять до складу складного. Визначаємо, якими є сенси між простими пропозиціями. Це може бути послідовність, причина зі слідством, протиставлення, одночасність, пояснення чи доповнення.

Зазначаємо, які особливості будови даної пропозиції, якою складнопідрядною пропозицією вона є. Чим у цьому реченні з'єднані прості і чого вони ставляться.

Пояснюємо, чому саме таким чином у реченні розставлені розділові знаки.

У складному реченні, в якому присутні різні види зв'язку.

Називаємо, яким за метою висловлювання є дана пропозиція. Знаходимо та виділяємо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається складне, зачитуємо їх. Встановлюємо, що ця пропозиція буде пропозицією, в якій присутні різні видизв'язку. Чому? Визначаємо, які зв'язки присутні в даній пропозиції – союзна авторська, підпорядкована або якісь інші.

За змістом встановлюємо, як у складному реченні сформовані прості. Пояснюємо, чому саме таким чином розставлені у реченні розділові знаки. Всі прості пропозиції, з яких складено складне, розбираємо таким чином, як розуміється проста пропозиція.

Все для навчання » Російська мова » Синтаксичний аналіз пропозиції

Щоб додати сторінку до закладок, натисніть Ctrl+D.


Посилання: https://сайт/russkij-yazyk/sintaksicheskij-razbor

Затверджую:

Директор КМУ «Вільненська СШ»

Н. А. Меркер _____________

Ососкова Анастасія Ігорівна 2 категорія 3 (базовий рівень)

предмет

Російська мова

клас

5 «Б»

дата

14.11.2016

Тема урока

Синтаксичний аналіз простої пропозиції.

Ціль

Сформувати в учнів поняття розбір членів пропозиції

Завдання

Організувати діяльність учнів щодо засвоєння нового матеріалу;

Розвиток уміння виділяти головні та другорядні члени речення;

Розвиток діалогічного мовлення, вміння синтезувати, зіставляти, аналізувати, самостійно робити висновки.

Методи

Мозкова атака, заповнення таблиці та схем до пропозицій, розбір пропозицій, логічні завдання.

Інтегрування семи модулів

КМ, діалогічне навчання, управління та лідерство

у навчанні, ГО, робота з обдарованими учнями.

Очікуваний результат

Учні:

Вміють знаходити головні та другорядні члени речення, ставити до них питання, графічно виділяти їх на листі;

-Уміють складати прості пропозиції.

Устаткування,

наочність

Маркери, папір формату А-4, стікери, постер, різні канцелярські товари, необхідні для творчої роботи учнів.

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Орг. момент.

1.Привітання

2.Психологічний настрій. Тренінг: "Привітання".

1.Вітають вчителі

2.Ходять по класу, вітаються один з одним за руки: «Здрастуйте», «Привіт», «Як твої справи?» і т.д. Хвалять, кажуть один одному компліменти.

Мозкова атака.

Опитування д/з.

І. Схвалення

Мотивація

Застосування.

Виконання завдань.

Творча хвилина.

Рефлексія.

Оцінювання

Домашнє завдання.

Сьогодні, хлопці, ми маємо незвичайний день. Ми йдемо мандрувати до країни «Синтаксис». Щоб розпочати нашу подорож, ми повинні відповісти на одне запитання:

Що таке синтаксис?

Молодці, тепер у нас відкрита дорога, і ми можемо розпочати нашу подорож. Але перед тим, як почати нашу подорож давайте розділимося на групи.

Я роздам вам оціночні бланки, куди ви виставлятимете собі оцінки за кожен етап уроку.

1 зупинка. Відповіді на запитання .

    Назви головні члени речення.

    Що таке належне?

    Що таке присудок?

    Назви другорядні члени речення.

    Що таке доповнення?

    Що таке визначення?

    Що таке обставина?

2 зупинка . Заповніть таблицю

3 зупинка. Головні члени речення.

Прочитайте речення. Знайдіть головні члени речення.

4 зупинка. Другі члени речення.

Прочитайте текст. Випишіть першу пропозицію. Підкресліть другорядні члени речення.

Роблять замальовки до цього тексту.

5 зупинка. Розминка.

Фізкультхвилинка.

6 зупинка. Розбір речень.

Прочитайте пропозиції та зробіть розбір членів пропозиції.

7 зупинка. Заповніть схему.

Заповніть схеми до пропозицій із 6 зупинки.

8 зупинка. Прислів'я – народна мудрість.

Доповніть прислів'я.

9 зупинка. Що знаємо, повторюємо.

МІНІ ТЕСТ

10 зупинка. Кінцева.

Мій настрій.

Діти, про що ми з вами говорили на уроці? Сподобався урок? Напишіть вашу думку про урок (слайд 32).

За оціночними бланками виставляються оцінки.

Написати невелику розповідь про те, як пройшов урок. Виписати одну пропозицію та розібрати за членами пропозиції.

Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає словосполучення та речення.

Назви фруктів поділяються на групи. Потім самі малюють ці фрукти.

Відповіді учнів. (хто перший підніме руку)

Заповнюють готову таблицю.

1. Пролунав дзвінок. 2. Школярі увійшли. 3. Вчитель привітався. (Усно)

Виконують усі три групи.

Весною школярі садять плодові дерева.

Письмова робота.

1група: Настала дружна весна.

2група:З півдня подув теплий вітер.

3група: Весна пофарбувала дерева у зелений колір.

Лунають схеми речень.

Підбирають відповідні за змістом слова і кажуть яким членом речення вони є.

Читають пропозиції та знаходять головні та другорядні члени пропозиції.

Вибирають "смайлик".

Виконують тест перевіряють за ключом. Виставляють оцінки.

Записують

Транскрипт

1 Муніципальне бюджетне загально освітня установасередня загальноосвітня школа 29 імені Героя Радянського СоюзуП.С. Кузуба Муніципальна освітаСлов'янський район Відкритий урокна тему: «Синтаксичний розбір складної пропозиції» Розробив Акопова Світлана Миколаївна, вчитель російської мови та літератури

2 Урок російської мови 5-й клас Тема: «Синтаксичний розбір складної пропозиції» Мета: актуалізувати та відновити вміння виконувати синтаксичний розбір складної пропозиції. Заплановані освітні результати: Предметні: знати порядок синтаксичного розбору складної пропозиції; вміти проводити синтаксичний розбір (усний письмовий) складної пропозиції, складати план повідомлення на лінгвістичну тему. Метапредметні: застосування набутих знань, умінь та навичок у повсякденному житті; здатність використовувати рідну мову як засіб отримання знань з інших навчальних предметів; застосування отриманих знань, умінь та навичок аналізу мовних явищ на міжпредметному рівні. Особистісні: розуміння російської як однієї з основних національних культурних цінностей російського народу; визначальні ролі мови у розвиток інтелектуальних, творчих здібностей та моральних якостей особистості, його значення у процесі отримання шкільна освіта. Методи та форми навчання.спостереження над мовою; створення проблемних ситуацій; індивідуальних, групова фронтальна. Обладнання: комп'ютер, екран, мультимедійний проектор. Наочно демонстраційний матеріал. мультимедійний ряд: презентація на тему уроку.

3 Хід уроку I. Орг. момент 1 Привітання (мотивація) Раді всіх вас бачити на уроці російської мови. Хочу, щоб наше спілкування проходило у добрій діловій атмосфері. Я сподіваюся, що ви намагатиметеся показати свої знання, на уроці розвиватимемо спостережливість, свою мову, збагачуватимемо словниковий запас. І заразом здійснимо захоплюючу подорож за казками А. С. Пушкіна. ІІ. Актуалізація знань та пробна навчальна дія 1 Завдання по групах Перший учень називає підмет, другий присудок, потім приєднуємо другорядні члени 1 ряд 2 ряд 3 ряд Ромашка чудовий охороняють Перемагає команда, у якої вийшла довга та логічна пропозиція. 2 бесіда з питань. А зараз ми з вами погадаємо на ромашці. Той, хто ворожить, відриває пелюсток і каже: "любить не любить", а ми дізнаємося, хто знає, хто не знає. Запитання а) що така пропозиція? б) який розділ науки про мову вивчає речення? в) назвіть пропозиції щодо мети висловлювання. г) які пропозиції ви знаєте з інтонації? д) як розрізнити просту пропозицію від складної? е) які пропозиції бувають за кількістю головних членів? ж) які пропозиції ви знаєте щодо наявності другорядних членів? з) чим може бути ускладнені пропозиції?

4 Запишемо число, класна робота. Наступне завдання А тепер складіть висловлювання на тему «Казки Пушкіна», яке більше словосполучення та менше тексту Якою синтаксичною одиницею мови ви повинні були скористатися? Запишите в зошит Яка ця пропозиція щодо наявності граматичних основ? І зараз ми перевіримо як ви засвоїли тему «прості та складні пропозиції» Проведемо схематичний диктант С П П П П С 1) Раз він у морі закинув невід, прийшов невід з однією тиною. 2) Ніде в тридев'ятому царстві, в тридесятій державі жив був славетний цар Дадон. 3) Пішов Балда на ближній лісок, упіймав двох зайців та на мішок. 4) Білка пісеньки співає та горішки все гризе. 5) І цариця реготати, і плечима знизувати, і підморгувати очима, і клацати пальцями. 6) Острів на морі лежить, град на острові стоїть. Згадаймо назви казок. 1) Казка про рибалку та рибку. 2) Казка про золотого півника. 3) Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича і про прекрасну царівну Лебеді. 4) Казка про мертву царівну і сім богатирів Робота в парах. Взаємоперевірка.

5 Фізмунутка Руки нижча за опусти І дістанеш до землі. Тихо-тихо миша йде, Тому що поряд кіт. Неваляшки-малюки Навіть дуже гарні. Низько нахиляються, Дзвоном заливаються. Ось крокує велетень, Як великий підйомний кран. Гай, річку та луки Він пройде за два кроки. Поні бігає по колу, Усміхнеться мені як другу. Якщо дуже захочу Разом із поні поскачу.

6 ІІІ. Відкриття нових знань Діти, щоб сьогодні сформулювати тему уроку, я пропоную відгадати слово. Для цього потрібно правильно відповісти на запитання щодо повторення Перша літера у назві речення, де є другорядні члени Р Перша літера алфавіту А Що вивчає пунктуація? Перша буква складної речення, частини якої пов'язані інтонаційно? Б Другий член пропозиції, що відповідає на запитання де, куди, звідки? Про Перша буква відмінка, що відповідає на запитання кого, чого? РОЗБІР А які розбори у розділі «Синтаксис» ви знаєте? Які пропозиції ми вивчали під час уроків? Як звучатиме тема, остання у вивченні складної пропозиції? Записати тему Спробуємо з вами визначити цілі: повторювати, поглиблювати та перевіряти свої знання та вміння. З розбором якої пропозиції ви вже знайомі? Завдання Дослідники. На запропоновані схеми усно скласти речення з казок Пушкіна. 3 1, Рік, інший проходить мирно, півник сидить все смирно. Вітер весело галасує, судно весело біжить. Година обіду наближалася, тупіт по двору пролунав. 1[ і ] Білка пісеньки співає і горішки все гризе. 2[, ] Світло мій, дзеркальце! Скажи, та всю правду доповісти. Вітер, вітер, ти могутній! Запишемо пропозицію.

7 У синьому небі зірки блищать, У синьому морі хвилі хлюпають. Спробуємо самі вивести план розбору складної пропозиції. Ми з вами знаємо розбір простої пропозиції, тому я думаю нам не важко розібрати складне. Схема аналізу. 1 Вид пропозиції щодо мети висловлювання 2 За інтонацією 3 Граматичні основи (прості пропозиції у складі складного) 4 Засоби зв'язку простих речень у складі складного (яке воно?). Які ми знаємо?(союзні безсоюзні) 5 Наявність чи відсутність другорядних членів Звіримо розбір із підручником 41 IV. Практична діяльність (узагальнення та систематизація знань) Показ слайдів Повторення синтаксичного розбору Подивимося на таблицю, розповімо про складну пропозицію СП БСП союз ССП СПП Додаткове завданняУзагальнення. Написати поради своїм товаришам про казки чудового російського письменника Пушкіна (використовуючи різні видипропозицій та слова з наших довідників) Назвіть складні пропозиції, які допомогли нам написати текст. Зробити синтаксичний аналіз складної пропозиції. Скласти пропозиції, виконавши низку дій

8 1 З пропозиції: «Парашутисти опустилися в центрі стадіону» взяти присудок. 2 З пропозиції: «Раптом почулися легкі кроки» взяти визначення 3 Додати підлягає з пропозиції: «На щоках тануть сніжинки» 4 Взяти іменник, що виступає в ролі доповнення: «Стежинки в саду засипали листя» вживати це іменник у знахідному відмінку з прийменником на. V. Узагальнення отриманих під час уроку відомостей, оцінювання. Сьогодні на уроці я Дізнався навчився потішився за однокласників Коментування оцінок. Завдання додому 47 вправа 242. Використовуваний матеріал: С.В. Савченкова. Робочий зошитпо російській мовідо підручника Т. А. Ладиженської та ін. «Російська мова. 5 клас» М.: АСТ: Астрель: Поліграфіздат, 2011 Л.А.Ахременкова «До п'ятірки крок за кроком» - М.: Просвітництво, 2011 Берізка


МУНІЦИПАЛЬНИЙ БЮДЖЕТНИЙ ДОШКІЛЬНИЙ ОСВІТНИЙ ЗАКЛАД ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ ДИТЯЧИЙ САД 24 «СОНЯШКО» Вікторина за казками О.С. Пушкіна Читайте Пушкіна друзі! Читайте казки! І буде життя тоді

Технологічна карта уроку російської мови Урок 42 Клас: 5 А, Б Дата уроку: Тема уроку: Повторення на тему «Синтаксис і пунктуація». Тип уроку: уроки загальнометодологічного спрямування. Підручник «Українська

Тире між підлеглим і присудком Учитель: Жернова Н. В. Предмет: Російська мова 2. Клас: 5 3. Автор УМК: Г. Г. Граник, Н. А. Борисенко 4. Тема уроку: Тире між підлягаючим і присудком за відсутності зв'язки .

Конспект уроку з російської мови у 8 класі на тему: «Однорідні члени речення». Мета: розширити та закріпити знання учнів про однорідних членів речення. Завдання: 1. Навчальні: розширити знання

Технологічна карта уроку російської мови у 3 класі за загальноосвітньою системою «Школа 2100» Вчитель: Смирнова Ольга Полікарповна, вчитель початкових класів МОБУ Ліцей Тема:

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА ЛУГАНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ «ЛУГАНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА - ЛІНГВІСТИЧНА ГІМНАЗІЯ 36 ІМЕНІ МАРШАЛА Г.К.ЖУКОВА» Літературне читання. 2 клас «Казки

Розробка уроку з російської мови у 8-му класі на тему "Другорядні члени речення. Доповнення" Мета уроку: повторення основних відомостей про другорядних членів речення, узагальнення наявних

Леденєва Світлана Миколаївна, вчитель російської мови та літератури МКОУ «Касторенська ЗОШ 1» Касторенського району Курської області Конспект уроку російської мови у 5 «А» класі в умовах реалізації ФГОС

Технологічна карта уроку на тему «Синтаксичний розбір простої пропозиції» 1. Тарасенко Наталія Анатоліївна 2. Вчитель 3. Російська мова та література 4. 5 клас Цілі уроку: Навчальна: Навчити правильно

Відкрите заняття«Подорож за казками А.С Пушкіна» Мета: Поглиблення та розширення знань дітей про великого російського поета А. С. Пушкіна. Завдання: -Розширювати знання дітей про поета А.С.Пушкіна. -Продовжувати

Урок російської у 5 класі Узагальнення вивченого на тему: «Синтаксис. Пунктуація» Розробила: Світнева Олена Миколаївна вчитель російської мови та літератури 2014-2015 навчальний рік Цілі уроку: Навчальна:

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад « Дитячий садок 49» (корпус 2, пров. Ясельний, 8). Фотозвіт «Пушкінський тиждень» 04 червня 09 червня 2018 Ціль: виховання любові до російської мови

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ З ФГОС ПІБ педагога: Маркіна І.І. Предмет/клас: російська мова, 5а Дата: 2014р. Тема: «Обставина» Загальна інформація про заняття Мета: створити умови для формування лінгвістичної

Вікторина за казками А.С.Пушкіна. Мета: Виховувати інтерес до творів великого письменника А.С.Пушкіна, вміння інсценувати уривки з казок письменника, що сподобалися. Вікторина за казками А.С.Пушкіна

Вікторина за казками А. С. Пушкіна Вікторина за казками А. С. Пушкіна для учнів 3-4 класів для узагальнення знань з творів Пушкіна. Тема: "Вікторина за казками А. С. Пушкіна". Мета: Розширити

Усманова Хадішат Мусаївна, вчитель російської МБОУ ЗОШ с. Садове Чеченської Республіки Урок-вікторина «Світ казок Олександра Сергійовича Пушкіна» Мета: розвивати навички виразного читання, переказу

Болховитина Ольга Сергіївна вчитель початкових класів Конспект уроку Клас: 3 «Г» клас Урок: російська мова Тема: «Другорядний член речення: визначення» Мета уроку: познайомити учнів з новим

Муніципальний загальноосвітній державний заклад «Лопчинська середня загальноосвітня школа» Тиндинського району Робоча програма з навчального предмета «Російська мова» 9 клас Прийнято на засіданні

Цілі та завдання уроку: Особистісні: КОНСПЕКТ УРОКУ на тему «Ім'я чисельне як частина мови». - Формувати цілісну лінгвістичну картину; - формувати вміння адекватно оцінювати успішність власної

Освітній продукт до атестації: Конспект уроку з російської мови в 5 класі на тему «Обставина» Заплановані результати предметні особистісні метапредметні Тема уроку Обстоятельство Клас 5

Предмет: російська мова, 5 клас. Урок 149. Дата проведення: 5 березня 2014 року. Тема урока. Узагальнення та систематизація вивченого на тему «Прикметник як частина мови» Цілі: 1.Освітні: -узагальнити

Конспект пізнавально-ігрового заняття з дошкільнятами. Подорож по казкам А.С.Пушкина Мета: Створити умови у розвиток пізнавального інтересу в дітей віком середнього віку до казок А.С.Пушкина.

Пояснювальна записка до робочої програми з російської мови в 11 класі Ця робоча програма складена на основі Державного стандарту загальної освіти, прикладної програми з російської мови,

Технологічна карта «відкритого» уроку з російської мови у 8-му класі МБОУ Школа 39 р.о.самара. Вчитель: Байкулова Світлана Миколаївна ГО: МБОУ Школа 39 р. о. Самара УМК: Авторська програма для загальноосвітніх

Вікторина за казками Пушкіна Вікторина за казками Пушкіна - 1/8 1. Які казки написав Пушкін? « сніжна королевата Казка про золотого півника» «Казка про рибалку та рибку та Білосніжка та сім гномів» «Пісня

Технологічна карта уроку Предмет: російська мова клас: 3 Вчитель: Корякова Анастасія Олександрівна Тема уроку Місце уроку за темою (розділ/голова) Розбір дієслова як 6 урок з 7 частини мови Тип уроку

Опис методики формування ІКТ компетенцій через урочну систему засобами свого предмета Конспект уроку на тему «Словосполучення» у 5 класі Заїкіна Л.В. Предмет: російська мова Клас: 5 Тема: Словосполучення

Тема уроку: «Самостійні та службові частини мови». (3 клас) УМК « початкова школаХХI століття» Осипова Ірина Василівна вчитель початкових класів МАОУ ЗОШ 25 м. Балаково. Тривалість уроку: 45 хвилин.

МУНІЦИПАЛЬНЕ АВТОНОМНЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА 9» Конспект уроку російської мови за умов реалізації ФГОС в 5 класі на тему «Головні члени пропозиції. Що підлягає»

Тема: «Другорядні члени речення. Доповнення»» Цілі та завдання: Освітні: удосконалювати знання учнів про пропозицію; відпрацювати вміння розпізнавати у реченні головні та другорядні

Урок математики Тема: «Правильні та неправильні дроби». 4 клас. Цілі уроку: 1. Освітня. Дати дітям уявлення про правильні та неправильні дроби. Сформулювати визначення правильних та неправильних

МКОУ «Спеціальна школа 106» Тематична лінійка «За казками О.С. Пушкіна» Підготували та провели: Антоновська Є.Ю., вчитель російської мови та літератури; Шепелєва А.С., вчитель російської мови та літератури

Тема: Правопис частки не з дієсловами. Освітні: розширити знання дітей про службові частини мови поглибити знання учнів про дієслово як частини мови (лексичне значення дієслова

Технологічна карта уроку Вступна частина П.І.Б. Заславська Тетяна Миколаївна, учитель МОУ Зебляківська середня загальноосвітня школа. Предмет: математика Клас: 1 Найменування навчально-методичного

МБОУ "Байцурівська основна загальноосвітня школа" Підготувала: вчитель початкових класів Кривошей Т.В. с. Байцури 2014 ТЕМА: «ТАМ НА НЕВІДОМИХ ДОРОЖКАХ» Цілі: виявити знання дітьми казок А.С.Пушкіна,

Конспект відкритого уроку. Технологічна карта уроку Вчитель початкових класів П'ятниціна Світлана Юріївна Навчальний предмет: російська мова Клас: 2 Дата проведення: 16 квітня 2015 року Автор та назва УМК: