Vahemärkus. "Kahetsusväärne arusaamatus" või vahesõnad Vahesõnade näited

10. klass

"Kahjuks arusaamatus",
või Vahemärkus

Tunni eesmärgid:äratada õpilastes huvi interjektsioonide vastu, õpetada kõnes interjektsioone õigesti kasutama, kujundada tähelepanelikku ja läbimõeldud suhtumist käimasolevatesse keeleprotsessidesse, keelenähtuste analüüsivõimet.

TUNNIDE AJAL

Sissejuhatus õpetaja poolt.

Interjektsioonid on tänapäeva vene keeles kõige vähem uuritud sõnaklass. Akadeemik L.V. Shcherba nimetas vahesõna "hämaraks ja ebamääraseks kategooriaks", "kahjuks arusaamatuks", viidates vaadete segadusele selles kõneosas. Interjektsioonide uurimise ajaloos võib eristada kahte vastandlikku mõistet. Esimene mõiste on seotud M.V nimega. Lomonossov. Just tema pani aluse vahelehelide teaduslikule tõlgendamisele. A.Kh. Vostokov, F.I. Buslaev, A.A. Šahmatov, V.V. Vinogradov. Need teadlased peavad interjektsioone sõnadeks, tunnevad antud sõnu ära kõne osa, uurida nende struktuuri, funktsioone kõnes, hariduse ajalugu. Suure panuse interjektsioonide uurimisse andis akadeemik V.V. Vinogradov. Ta uskus, et interjektsioonide uurimine on oluline elamise süntaksi uurimise seisukohalt suuline kõne. Vahekõnede eripära V.V. Vinogradov nägi, et need toimivad subjektiivse emotsioonide ja tunnete väljendamise vahendina ning on funktsionaalselt lähedased erinevatele sõnaklassidele, hõivates kõneosade süsteemis erilise koha: see ei ole kõne oluline ega teenus.

N.I. Grech, D.N. Kudrjavski, D.N. Ovsyaniko-Kulikovskiy, A.M. Peshkovsky on vastupidise kontseptsiooni pooldajad, kes ei pea vahelehüüdeid sõnadeks ja jätavad need kõneosadest välja.

IN koolikursus Venekeelseid vahelehüüdeid peetakse kui eriosa kõne.

Algteadmiste uuendamine.

- Kuidas nimetatakse grammatika osa, milles sõnu kõneosadena uuritakse? (Morfoloogia.)

- Mida see mõiste tähendab? kõne osad? (Kõneosad on peamised leksikaalsed ja grammatilised kategooriad, mille järgi jaotuvad keele sõnad teatud tunnuste alusel.)

– Mis need märgid on? (Esiteks on see semantiline tunnus (objekti, tegevuse, oleku, atribuudi jne üldistatud tähendus); teiseks, morfoloogilised tunnused(sõna morfoloogilised kategooriad); kolmandaks süntaktilised tunnused (sõna süntaktilised funktsioonid).

Millised on kaks kõneosade rühma? (Kõneosad jagunevad iseseisvateks (olulisteks) ja teenindusteks.)

- Milline kõneosas on eriline koht, mis pole seotud ei iseseisvate ega ametlike kõneosadega? (See on vahemärkus. Vahemärkused ei nimeta objekte, märke ega tegevusi ega aita sõnu siduda. Need annavad edasi meie tundeid.)

Tunni teema õppimine.

Niisiis, mis on vaheleheide? (Interjektsioon on kõneosa, mis sisaldab helikomplekse, mis on mõeldud tunnete ja tahteimpulsside väljendamiseks. Interjektsioon on keele grammatiliste ja leksikaalsete süsteemide perifeerias ning erinevad nii iseseisvast kui ka teenindavast kõneosast oma semantilise, morfoloogiliselt ja süntaktilised omadused.)

Kuidas sa väljendist aru saad helikompleksid? (Vahesõna on grammatiliselt muutumatute sõnade ja fraaside klass, mistõttu seda väljendit kasutatakse mõistes helikompleksid.)

– Seega puudub vahekõnedel nominatiivne tähendus. Akadeemik V.V. Vinogradov märkis, et vahesõnadel "on semantiline sisu, mille on realiseerinud kollektiiv". Kuidas mõistate V.V. Vinogradov? (See tähendab, et iga vahesõna väljendab teatud tundeid ja emotsioone, mis intonatsiooni, näoilmete ja žestide toel on arusaadavad nii kõnelejale kui ka kuulajale. Näiteks vahesõna fi väljendab põlgust, jälestust (Kullake, kui vastik!) vahelehüüe ahh väljendab etteheiteid, pahameelt, põlgust, vastikust (Oh, väsinud sellest!) vahelehüüe hei väljendab umbusku, naeruvääristamist (Hei, kui väsinud sa oled!).)

Õige. Kiindumus ühele või teisele teatud sisuga vahelesegamisele väljendub veenvalt M. Tsvetajeva luuletuses "Kõne":

Mahtuvuslik kui orel ja valjem kui tamburiin
Molv – ja üks kõigi jaoks:
Oh - kui see on raske ja ah - kui see on imeline,
Aga seda ei anta – oh!

Mis vahe on interjektsioonidel ja kõne abiosadel? (Erinevalt sidesõnadest ei täida interjektsioonid lauseliikmete või osade sidumise funktsiooni keeruline lause. Erinevalt eessõnadest ei väljenda need ühe sõna sõltuvust teisest. Erinevalt partiklitest ei lisa need sõnadele ega lausetele täiendavaid semantilisi toone.)

Nimeta interjektsioonide morfoloogilisi ja süntaktilisi tunnuseid. (Morfoloogilise interjektsiooni seisukohalt on tegemist leksikaalsete üksustega, millel ei ole käändevorme. Interjektsioonide peamiseks süntaktiliseks tunnuseks on see, et nad ei astu lauses seostesse teiste sõnadega, vaid võivad toimida iseseisvate lausetena. Vahemärkused jäetakse alati lause osaks.lahti, mida rõhutatakse tähele koma või hüüumärgiga.)

Analüüsige kahte järgmist vahelehelte rühma: ah, oi, oi, ha; isad, midagi siiski. Mis te arvate: mis on nende erinevus? (Esimene interjektsioonide rühm on mittetuletised lekseemid ja teine ​​tuletised, s.o muude kõneosade põhjal moodustatud.)

Andke keeleline kommentaar järgmistele näidetele:

1) oh oh oh; Oh hästi;
2) hoo, ege-ge;
3) oh-ho-ho;
4) vau, vau, vau.

1) Kordused on oluline grammatiline vahend interjektsioonide moodustamisel.

2) Kordus võib olla puudulik.

3) Interjektsiooni esimeses osas võib esineda vokaali ja kaashääliku ümberpaigutamist.

4) Eraldi interjektsioonid suudavad ühenduda pronominaaliga sina, mitmuse imperatiivlõpp need, verbipartikliga -ka.)

- Milliseid interjektsioonide foneetilisi omadusi tõendavad järgmised näited: uh-hh, hoo, puss-suudlus, um, tsh, oi. (Vahepealkirjades jah, vau hääldatakse kirjakeelele võõraks [] frikatiivne. Vahemärkustes hoo, kys-kys on vene keelele võõras kombinatsioon ky. Vahemärkustes hmm, shh ei kõla täishäälikuid. Vahemärkuses Vau seal on kombinatsioon kolmest kaashäälikust.)

- Kuigi interjektsioonid on keelesüsteemis omaette positsioonil, jäävad need seotuks selle süsteemi teiste elementidega. Kuidas seda näidatakse? Too näiteid. (Vahesõnad võivad tekkida tähenduslike ja funktsionaalsete sõnade põhjal. Ja vahesõnade põhjal võib moodustada tähenduslikke sõnu: ahhetama jne.)

- Semantika järgi eristavad teadlased kahte interjektsiooni kategooriat. Proovige jagada järgmised vahelesegamised kahte rühma ja luua kindel muster: bis, oh, ah, pagan, ba, oh, vau, maha, bravo, brr, marss, lähme, pah, cheer, isad, tere, issand, tsh, fi, ära. (Vahesõna oh, ah, oh, vau, ah, uh, isa, issand, fi, kurat, braavo, terviseks, brr, ba väljendada erinevaid emotsioone, nii positiivseid kui ka negatiivseid, aitavad tuvastada inimese suhtumist reaalsusesse, vestluspartneri kõnesse.

Vahemärkus encore, alla, marss, lähme, tere, shh, ära väljendada Erinevat tüüpi ja tegutsemismotivatsiooni varjundid.)

- Õige. Esimesse gruppi kuuluvad vahelehüüded on emotsionaalsed, teise rühma kuuluvad motiveerivad vahelesegamised. Ergutavatel interjektsioonidel on teised nimed: imperatiiv, imperatiiv. Proovige võrrelda kahte emotsionaalset vahelesegamist: Oeh Ja ba. (Vahesõna baüheselt mõistetav, aga vahelehüüe Oeh polüsemantiline. Olenevalt kõnesituatsioonist ja intonatsioonist vahesõna Oeh suudab väljendada mitmesuguseid tundeid: valu, hirm, üllatus, imetlus, kahetsus, hoiatus, kurbus, rõõm. Vahemärkus ba väljendab üllatust.)

Tehke kindlaks, millisesse kategooriasse kuuluvad järgmised vahesõnad: täis, noh, lähme, marssima. (Need on motiveerivad vahelehüüded.)

– Proovige arvata, kas sama vahemärkus võib väljendada nii emotsioone kui ka motivatsiooni. Proovige erinevatesse kõneolukordadesse lisada vahelehüüdeid. Noh.(Jah võib-olla. Noh, mine siit minema! Noh, lilled! Esimeses näites väljendab vahemärkus motivatsiooni, teises - üllatust, imetlust.)

- Mõned keeleteadlased eristavad interjektsioonide erikategooriana - etikett - tuntud helikomplekse: tere, hüvasti, tänan, hüvasti, head ööd, head puhkust, tervist, kõike head jne. Nende teadlaste peamine argument on see, et need helikompleksid annavad vastava sisu edasi kõige üldisemal, jagamatumal kujul. Proovime seda seisukohta vaidlustada. Alustuseks kaalume, kas neil väljenditel on interjektsioonidele omane semantika. (Need helikompleksid ei väljenda tundeid ega motiive, mis tähendab, et neil puudub interjektsioonidele omane semantika.

Interjektsioonide peamiseks tunnuseks on nimetava tähenduse puudumine. Sama tüüpi väljendid näeme, kõike head, head ööd, tere hommikust säilitavad nende komponentide otsesed nimiväärtused.

Väljendid hüvasti (need), andesta (need), vabandust (need), tere (need) on imperatiivsed tegusõnad. Ainult erijuhtudel, näiteks sõna Tere väljendab üllatust, pahameelt:

– Ma ei lähe täna kinno.

Tere, sa lubasid.

Võtame sõna vabandust). See sõna võib väljendada protesti, lahkarvamust: Kas peaksin uuesti poodi minema? Ei, palun vabandust.)

- Hästi tehtud! Ja nüüd ma nimetan mõned verbaalsed kompleksid. Kindlasti olete neid kuulnud: Issand, mu jumal, taevaema kuninganna, ütle mulle halastust ... Mida nad väljendavad? (Tunded ja emotsioonid.)

– Teadlased märgivad nende struktuurilist tükeldamist, fraseoloogiat ja semantilist terviklikkust. Jätkamiseks proovige seda näidete seeriat. (Isad, mu jumal, kurat teab mis, nii, tühi asi, see on ime, sa oled kuristik, ütle mulle, nii on nael jne.)

- Moodustage nende näidete abil lauseid.

Tõesta, et vahelesegamised teenivad säästlikkuse eesmärki keeletööriistad. (Näiteks te ei oodanud oma sõpra mõnes kohas näha, kohtuda. Üllatust selle üle võib väljendada lausetega: Ja sa oled siin, kuidas sa siia sattusid? Sa ei tahtnud siia tulla. Keda ma näen? või ühe vahesõnaga: Ba!

Saab kutsuda vaikima, rahuneda saab lausetega: Vait, palun, ma ei kuule midagi või ühe vahesõnaga: Shh!)

Tunni praktiline osa.

1. harjutus. Sõnastiku diktaat-ristsõna teemal "Tunded". Õpetaja loeb sõna leksikaalse tähenduse, õpilased kirjutavad üles antud leksikaalsele tähendusele vastava sõna.

Ülim rahulolu, rõõm. - Nauding.

Tugeva nördimuse tunne, nördimus. - Viha.

Mulje millestki ootamatust ja kummalisest, arusaamatust. - Hämmastus.

Kahtlusseisund, kõhklus suutmatusest aru saada, milles asi. - Hämmeldus.

Ärritustunne, ebaõnnestumise tõttu rahulolematus, pahameel. - Tüütus.

Teise heaolust, edust põhjustatud tüütuse tunne. - Kadedus.

Rõõmutunne meeldivatest aistingutest, kogemustest, mõtetest. - Rõõm.

Tugev vastuväide millelegi. - Protest.

Hukkamõistu väljendamine, hukkamõist. - Tsenderdage.

2. ülesanne . Sisestage tabelis näidatud väärtuste ette sobivad vahelesegamised. Õpilastele jagati lehed tabeliga, mille teine ​​ja neljas veerg olid täitmata. Vahemärkused valikuks: ehma, chur, u, fu, uh, oh, sha, chu, uh, uh, hy, tsyts, eh. Mõelge näidetele vahesõnade kasutamisest kõnes.

Kui tabel on valmis, näeb tabel välja selline:

Nr p / lk Vahemärkus Väljendas
interjektsiooni tähendus
Näited
kasutada
kõnes
1 Sha Hüüusõna tähenduses "on aeg lõpetada, sellest piisab" Jookseme – ja sha!
2 hy Väljendab umbusku, naeruvääristamist Hei, mida sa tahad!
3 Chu Avaldab üleskutset pöörata tähelepanu madalale, ebaselgele või kaugele helile Chu! Midagi särises aias.
4 E Väljendab hämmeldust, üllatust, usaldamatust ja muid erinevaid tundeid Hei, kuidas sa siia sattusid? Eh, ma pole nõus.
5 vau Väljendab üllatust, tunnustust, imetlust ja muid sarnaseid tundeid Vau, pabista! Vau, sa saad oma vanaemalt!
6 Chur 1. Hüüatus, mis nõuab mõne tingimuse täitmist. 2. Hüüatus (tavaliselt laste mängudes), millega on keelatud midagi puudutada, mingist piirist üle minna Lihtsalt ära puuduta mind! Kurat mitte mind!
7 Kell Väljendab etteheiteid või ähvardusi, aga ka üllatust, hirmu ja muid emotsioone Vau, kui päevitunud sa oled! Oh, häbematu!
8 tsyts Hüüd, mis väljendab keeldu, käsku midagi peatada või vaikida Tsyts, Valentine!
9 Eh Avaldab kahetsust, etteheiteid, muret Oi, mis ma ikka oskan öelda!
10 uv Väljendab väsimust, kurnatust või kergendust Vau, kui raske!
11 ehma Väljendab kahetsust, üllatust, otsusekindlust ja sarnaseid tundeid Ahma, ma ei oodanud seda.
12 Uhh Väljendab etteheiteid, pahameelt, põlgust, vastikust Fu, väsinud!
13 Oh Väljendab kahetsust, kurbust, valu ja muid tundeid Oh, ma ei jaksa enam!

3. ülesanne. Määrake allajoonitud sõnade osa. Põhjenda vastust.

1) JA Ma ei anna sulle sentigi. 2) JA, täis! 3) Lootusi on Ja ta muutus jälle rõõmsaks.

1) kirjutage pliiatsiga, A mitte pliiatsiga. 2) A, sain aru! 3) Lähme jalutama A?

4. ülesanne. Pakkumisel haiget! proovige sisestada erinevaid vahemärke.

(Oi, see on valus! Oi, see valutab! Oi, see on valus! Oi, see on valus! Ah, see on valus!)

5. ülesanne. Tehke keeleline kommentaar järgmiste näidete kohta: täius, tule, tule, lähme jõe äärde, marsi tuppa.

Paljud motiveerivad vahelehüüded on lähedased käskiva meeleolu vormidele, seda lähedust kinnitab tõsiasi, et vaheleheldid võivad omandada indikaatori mitmuses - need(täielikkus). Vahemärke saab kombineerida osakesega -ka(võta see), oskab teisi sõnu hallata (no mine jõe äärde, marsi tuppa).

6. ülesanne. Pidage meeles vanasõnu, mis sisaldavad vahelehüüdeid.

Chur üksi – ära anna kellelegi.

Ei-ei, maikuu on soe, aga külm.

Ah, ah, aga midagi pole aidata.

Ah, milline kurbus! Ma ei laseks tükki käest, sööks kõike ja laulaks laule.

Oh-ho-ho-ho-honyushki, elu on Afonyushka jaoks halb.

Ülesanne 7. Määrake, milliseid süntaktilisi funktsioone täidavad interjektsioonid järgmistes lausetes. Kommenteerige oma vastust.

2) Kui kutt mägedes ei ole Oh, kui see kohe loidaks ja alla läks, astus aste liustikule ja närbus ... (V. Võssotski)

3) Kõik need hee hee, ha ha, laulmine, argpükslik jutt – jõledus! (A. Tolstoi)

4) Ta ei suutnud vaikida, ei saanud halvustavalt naeratada ega vabaneda oma vastikust "A!" ta pidi midagi ütlema. (Yu. Kazakov)

5) Mis on inimeste jaoks ette nähtud - Ah ah! (D. Furmanov)

Vastus. Interjektsioon ei ole süntaktiliselt seotud lause teiste elementidega. Kuid nendes näidetes toimivad interjektsioonid lause erinevate liikmetena. Näited 1, 2 - predikaat, näide 3 - subjekt, näide 4 - objekt, näide 5 - asjaolu. Kui interjektsioon toimib subjektina ja objektina (näited 3, 4), siis omandab see võime omada sellega definitsiooni.

Ülesanne 8. Keeleteadlased eristavad emotsionaalsete seas kolme vahelehelte rühma:

a) rahulolu väljendavad vahelehüüded - heakskiit, nauding, rõõm, imetlus jne, positiivne hinnang tegelikkuse faktidele;

b) rahulolematust väljendavad vahelehüüded - etteheide, umbusaldus, protest, pahameel, viha, viha jne, negatiivne hinnang tegelikkuse faktidele;

c) üllatust, hämmeldust, hirmu, kahtlust vms väljendavad vahelehüüded.

Proovige tuua võimalikult palju näiteid iga vaheleheidete rühma kohta.

A) Ahaa!, ah!, ah!, braavo!, oh!, hurraa! jne.;

b) ah!, ah!, siin on veel üks!, brr!, ugh!, fu! jne.;

V) ba!, isad!, emad!, noh, noh!, nagu jõhvikas!, mõelge vaid!, paraku!, hmm! jne.

Siia kuuluvad samad vahelehüüded, olenevalt emotsioonide väljendusest erinevad rühmad. Need on vahelehüüded ah!, ah!, ah!, oh!, oh!, fu!, eh! ja jne.

Leidke järgmistest lausetest vahesõnad ja määrake nende kuuluvus teatud rühma.

1) Keegi ütles destilleerides üle tema kõrva: "Ah jah, silmad!". (A. Tolstoi)

2) Oh, tooge need tagasi! ohkas närviline daam. "Uh, kui rumalad te kõik olete!" (A. Kuprin)

3) Isad! – imestas peenike. - Misha! Lapsepõlve sõber! (A.Tšehhov)

4) Pantelei Prokofjevitš vaatas asjalikult mähkmehunnikust välja ulatuvat musta pead ja kinnitas mitte ilma uhkuseta: “Meie veri ... Ek-hm. Vaata ennast!". (M. Šolohhov)

5) - See on kõik! Romašov ajas silmad suureks ja istus kergelt maha. (A. Kuprin)

1., 4. laused – vahelehüüded ah, ek-um väljendada rahulolu (imetlust, naudingut) - see tähendab, et nad kuuluvad esimesse rühma.

2. lause – vahelehüüded ah, fu väljendada rahulolematust (tüütust, viha, viha) - seega kuuluvad teise rühma.

3., 5. lause – vahelehüüded kutt, selline väljendavad üllatust ja hämmeldust, seetõttu kuuluvad nad kolmandasse rühma.

Ülesanne 9. Lugege vahelehüüdeid: ah!, lähme!, scat!, tere!, hei!, gop!, välja!, aga!, valvur!, tšš!, noh!, tibu!, tšuh!, shh! Mis need vahelesegamised on? Proovige neid rühmitada. Mida arvate: kas see on võimalik?

Stiimul (kohustuslik). Neid vahemärke saab kombineerida kahte rühma: käsku, käsku, üleskutset mingile tegevusele jne väljendavad vahelehüüded. (tule nüüd!, scat!, gop!, tule välja!, aga!, tšš!, noh!, tibu!, tšau!, tšš!), ja vahelehüüded, mis väljendavad üleskutset reageerida, vahendina tähelepanu tõmbamiseks jne. (Ai!, tere!, valvur!, hei!).

Tehke kindlaks, mida väljendavad järgmiste lausete vahesõnad.

1) Ära mängi! lehvitasid voorimehed muusikutele. - Shh... Jegor Nilych magab. (A.Tšehhov)

2) - valvur! Lõika! ta hüüdis. (A.Tšehhov)

3) Poisid! On soe, lähme ujuma. (Vs. Ivanov)

4) - Tere! hüüdis Grigorjev ja lehvitas. Vagun keeras põlluteele ja veeres peagi üles. (V.Ketlinskaja)

5) - Noh, - ma ütlesin, - pange välja, mida vajate? (K. Paustovsky)

Näidetes 2, 4 väljendavad vahelehüüded üleskutset reageerida, olla tähelepanu tõmbamise vahendiks. Näidetes 1, 3, 5 väljendavad vahelehüüded üleskutset mingile tegevusele.

10. ülesanne. Võrrelge järgmisi näiteid: Noh, pall! Noh, Famusov! Ta teadis, kuidas külalisi nimetada.(A. Gribojedov). Uuesti kirjutama! Kiiresti, hästi!(Vs. Ivanov)

Vastus. Esimeses näites vahesõna Noh! on emotsionaalne, teises - motiveeriv.

Vastus. Interjektsioone kasutatakse laialdaselt kõnekeeles ja kunstiline kõne. Need toimivad vahendina inimese mitmesuguste tunnete, tema suhtumise edastamiseks tegelikkuse faktidesse. Lisaks suurendavad need ilukirjanduslikes teostes väite emotsionaalsust. Sageli neelavad vahesõnad mitme sõna tähenduse, mis suurendab fraasi kokkuvõtlikkust, näiteks: Las see ei õnnestu, sellest ei tule midagi välja – mitte midagi. Kui see õnnestub - Vau! (D.Furmanov) Vahesõnade kasutamine annab edasi elava, emotsiooniderikka kõne tunnuseid, annab tekstile elavuse, kerguse, väljenduse. Vahemärkused mängivad iseloomustamisel olulist rolli.

Ülesanne 12. Kõik olete lugenud A.S. Gribojedov "Häda teravmeelsusest". Mida arvate: miks on Repetilovi sõnavõtt täis vahelesegamisi?

Repetilov, nagu tema enda sõnadest järeldub, on võimeline ainult "müra tegema". Tema tühja entusiasmi tagajärjeks on loomulikult hüüatused, millele on puistatud vahelehüüdeid. (Oh! Saage tuttavaks; Oh! Ime!; ...Ah! Puhu, mu hing...)

Pidage meeles kuulsat Ellochka Schukinat I. Ilfi ja E. Petrovi romaanist "Kaksteist tooli". Kui palju vahelehüüdeid tema sõnavara sisaldab? Mida see näitab?

Vastus. Ellochka sai hõlpsalt hakkama kolmekümne sõnaga, millest kolm on vahelehüüded (ho-ho!, mõelge sellele!, vau!). See annab tunnistust tegelase keelelisest ja vaimsest armetusest.

Ülesanne 13. Kommenteerige kirjavahemärke. Õpilased saavad kahest veerust koosneva tabeli. Esimene veerg sisaldab näiteid. Teine veerg on tühi. Teises veerus kirjutavad õpilased kommentaari.

Näited

Žestid ja näoilmed on sageli vahelehelistamisest lahutamatud. Nii et inimesed ütlevad raskelt ohates: "vau, noh ... mida ma olen teinud?", lisades sellega suurem väärtus teatud tunde väljendamisel. Ja mõnikord on ilma žestide või näoilmeteta väga raske mõista, mida öeldi ainult hääle intonatsiooni järgi: kas see oli "sõnum" (solvan või viha) või lihtsalt mänguline ütlus (sõbralik tervitus) .

Keeleteaduses on interjektsioonid erinevalt spontaansetest hüüetest tavapärased vahendid, st need, mida inimene peab eelnevalt teadma, kui ta soovib neid kasutada. Sellegipoolest jäävad interjektsioonid ikkagi päris keelemärkide perifeeriasse. Näiteks nagu ükski teine ​​keeleline vahemärkus ei ole seotud žestidega. Niisiis, Vene vahemärkus"On!" on mõttekas ainult siis, kui seda saadab žest, ja mõnes Lääne-Aafrika keeles on vahelehüüe, mida räägitakse samal ajal kui tervitatavat kallistust.

Vaata ka

Märkmed

Lingid

  • vene keele grammatika. NSVL Teaduste Akadeemia.
  • I. A. Šaronov. Tagasi vahelesegamiste juurde.
  • E. V. Sereda. Interjektsioonide klassifitseerimine modaalsusväljenduse alusel.
  • E. V. Sereda. Lõpeta lõik: Vahesõnad noorte kõnekeeles.
  • E. V. Sereda. Etiketi vahelesegamised.
  • E. V. Sereda. Lahendamata probleemid interjektsioonide uurimisel.
  • E. V. Sereda. Interjektsioonide ja interjektsioonide moodustamise kirjavahemärgid.
  • E. V. Sereda. Kaasaegse vene keele morfoloogia. Vahesõnade koht sõnaosade süsteemis.
  • I. A. Šaronov. Emotsionaalsete interjektsioonide ja modaalpartiklite eristamine.

Wikimedia sihtasutus. 2010 .

Sünonüümid:

Vahesõna on kõne eriline osa, mis väljendab, kuid ei nimeta, erinevaid tundeid ja impulsse. Vahekõned ei sisaldu ei iseseisvates ega abistavates kõneosades.
Näiteid vahelesegamiste kohta: ah, ah, oh, noh, ah-ah, paraku.

Vahemärkused võivad väljendada erinevaid tundeid ja meeleolusid: rõõm, rõõm, üllatus, hirm jne. Näited: ah, ah, ba, oh, oh, eh, paraku, cheers, fu, fi, ugh jne Vahemärkused võivad väljendada erinevaid impulsse: soovi välja ajada, lõpetada rääkimine, julgustada kõnelema, tegutsema jne. Näited: out, shh, tsyts, noh, well, well, hey, scat jne. Kõnekeeles kasutatakse laialdaselt vahelehüüdeid. Ilukirjanduslikes teostes leidub dialoogis sageli vahelehüüdeid. Ärge ajage vahelehüüdeid onomatopoeetiliste sõnadega (mjäu, koputage, ha-ha-ha, ding-ding jne).

Morfoloogilised tunnused

Vahesõnad on tuletised ja mittetuletised. Sõltumatutest kõneosadest moodustati tuletised: Viska maha! Vabandust! Isad! Õudus! ja teised. Võrdle: Isad! Oh mu jumal! (vahemärkus) – isad teenistuses (nimisõna). Mittetuletised vahesõnad - a, e, y, ah, eh, noh, paraku, fu jne.

Vahemärkused ei muutu.

Näited vahelesegamistest

Ah, pea põleb, kogu mu veri on elevuses (A. Gribojedov).
Hei, poisid, laulge, lihtsalt ehitage harfi (M. Lermontov).
Ba! Kõik tuttavad näod (A. Gribojedov).
Paraku ei otsi ta õnne ega põgene õnne eest (M. Lermontov).

Noh, härra, - hüüdis juht, - häda: lumetorm! (A. Puškin).
Kuule, kutsar, vaata: mis seal mustab? (A. Puškin).
Noh, hästi, Savelich! Aitab, lepi rahu, süüdi (A. Puškin).
Ja sealpool: see on pilv (A. Puškin).

Süntaktiline roll

Vahesõnad ei ole lause liikmed. Kuid mõnikord kasutatakse vahelehüüdeid teiste kõneosade tähenduses - need omandavad konkreetse leksikaalse tähenduse ja muutuvad lause liikmeks:
Hei kullake! (A. Puškin) - sõna "ah jah" definitsiooni tähenduses.
Siit tuleb "vau!" kaugel (N. Nekrasov) - sõna "ay" subjekti tähenduses.

Morfoloogiline analüüs

Kõneosa jaoks vahesõna morfoloogiline analüüs ei ole tehtud.

Vahemärkus- eriline kõneosa, mis väljendab, kuid ei nimeta erinevaid tundeid, meeleolusid ja impulsse. Vahesõnad ei viita ei iseseisvatele ega abistavatele kõneosadele. Vahemärkused on kõnekeele stiili tunnuseks, kunstiteostes kasutatakse neid dialoogides.

Vahesõnade rühmad tähenduse järgi

Vahemärkused on mittetuletis (uh, uh, uh jne) ja derivaadid tuletatud iseseisvatest kõneosadest ( Viska maha! Isad! Õudus! Valvur! ja jne).

Vahemärkus ei muutu ega ole ettepaneku liikmed . Kuid mõnikord kasutatakse vahesõna iseseisva kõneosa tähenduses. Sel juhul omandab interjektsioon konkreetse leksikaalse tähenduse ja muutub lause liikmeks. Siit tuli "ay" kaugusest (N. Nekrasov) - "ay" on tähenduselt võrdne nimisõnaga "karjuda", on teema. Tatjana ah! ja ta möirgas . (A. Puškin) - vahesõna "ah" kasutatakse verbi "ahmis" tähenduses, on predikaat.

Sa pead vahet tegema!

Vahesõnadest tuleb eristada onomatopoeetilised sõnad. Nad edastavad erinevaid elava ja elutu looduse helisid: inimene ( hee hee, ha ha ), loomad ( mjäu mjäu, vares ), üksused ( tikk-takk, kõmmutamine, plaks, buum-buum ). Erinevalt interjektsioonidest ei väljenda onomatopoeetilised sõnad emotsioone, tundeid, motiive. Onomatopoeetilised sõnad koosnevad tavaliselt ühest silbist (bool, woof, cap) või korduvatest silpidest (bul-bul, woof-woof, cap-cap - kirjutatakse sidekriipsuga).

Onomatopoeetilistest sõnadest moodustuvad teiste kõneosade sõnad: mjäu, mjäu, urisema, urisema, itsitama, itsitama jne. Lauses võib onomatopoeetilisi sõnu, nagu ka interjektsioone, kasutada iseseisvate kõneosade tähenduses ja olla liikmed. lausest. Terve pealinn värises ja tüdruk hee hee hee jah ha ha ha (A. Puškin) - “hee-hee-hee” ja “ha-ha-ha” on tähenduselt võrdsed verbidega “naeris, naeris”, on predikaadid.

Vahemärkused on omapärased märgid, mis annavad tunnistust teatud tunnetest. Neid eristab kõne olulistest osadest see, et nad väljendavad emotsioone ja tahet, kuid ei nimeta neid.

"Bah! Kõik tuttavad näod! - hüüatab Chatsky, nähes kogu ühiskonda täies jõus. Vahemärkus "Ba!" väljendab imestust kangelase üle, kes paljude aastate pärast leiab samad samade eluvaadete ja suhtumisega inimesed.

Vahesõnad – näited

Kõige sagedamini on vahelehüüded morfoloogiliselt muutumatud helide kompleksid, mis on lühikesed hüüded (või karjed), mille inimene kostab tahtmatult: ah! Oeh! O! eh! jne. Nende sõnade olemus annab võimaluse seostada nende ilmumist inimeste kõnes inimkonna ajaloo varasematele perioodidele, mil meie esivanemad, olles ühinenud teatud meeskonnaks, otsustasid arvamusi vahetada. Sellele viitavad ka arvukad keeleteadlaste uuringud.

Niisiis, Vinogradov V.V. oma põhiteoses "Vene keel" väidab, et interjektsioonidel, kuigi neil ei ole nimetamisfunktsiooni, on "kollektiivi poolt tunnustatud semantiline sisu". See tähendab, et antud keelekogukonnas omistatakse igale interjektsioonile rangelt määratletud tähendus. Igal vahesõnal on oma leksikaalne tähendus, see väljendab teatud tunnet või tahteavaldust.

Näiteks sõna "Shush!" väljendab keeldu, käsku midagi peatada, aga "vau!" - hämmastus. Lisaks viitab interjektsioonide päritolu “iigusele” ka see, et need ei kuulu kõneosade süsteemi ja lausetes puuduvad süntaktilised seosed teiste sõnadega.

Tatjana ah! Ja ta möirgas. (Puškin "Jevgeni Onegin").

Väga huvitav on jälgida interjektsioonide ilmnemist iidse vene kirjanduse teostes: "Vladimir Monomakhi õpetuses" on "Kiri Oleg Svjatoslavitšile", mis algab sõnadega: "Oh, mina, kauakannatav. ja kurb!" Aga see on 11. sajand! Andrei Bogoljubski tapmise loos hüüatab Bogoljubski tegeliku mõrva ajal oma vaenlaste poole pöördudes: "Oh, häda teile, autukesed!...". "Jutus Igori kampaaniast" (tlk D.S. Lihhatšov) kasutavad nii kroonika autor vürst Igor kui ka Jaroslavna sama vahesõna "Oh!" erinevates olukordades.

Ja Igor ütles oma meeskonnale:
„Oo mu meeskond ja vennad!
Parem on tappa ..."
O Boyan, vanade aegade ööbik!
Oh Vene maa! Olete juba mäe taga! ..
Oh, oigama Vene maale,
Varasemaid aegu meenutades
Ja esimesed printsid!

Jaroslavna nutab Putivlis varakult visiiril, öeldes:

"Oo tuul, tuul! .."

Järelikult on meil tegemist üsna iidsete keeleüksustega, rääkides interjektsioonidest, sama iidsete kui esimesed kroonikad, milles interjektsioone kasutatakse. Näited hõlmavad järgmist.

1. Tähenduse järgi võib eristada kolme peamist interjektsioonide rühma: emotsionaalne, käskiv, etiketinormide kõnes väljendamisega seotud interjektsioon. Vaatleme neid vastavalt sellele klassifikatsioonile.

Emotsionaalsed vahelehüüded väljendavad kõneleja emotsionaalset reaktsiooni toimuvale või vestluspartnerite kõnele, tema suhtumist tajutud muljetesse ja nende hinnangusse. A. P. Tšehhovi loos "Poisid": "Minu isad!" Olga oli hämmastunud, kui nad mõlemad onni sisenesid. See rühmitus on kõige arvukam, see on kättesaadav ka kõige väiksematele (pikkuse ja vanuse järgi) emakeelena kõnelejatele. Laps, kes on vaevalt õppinud hääli hääldama, ebameeldiva lõhnaga, ütleb: "Fu!"; kui ta tunneb valu, ütleb ta: "Oh!". Kuulsa komöödia "Teemantkäsi" kangelane pidi Türgi pealinna kitsal tänaval kukkuma ja ütlema parooli: "Kurat. See on ka emotsionaalne vahemärkus. Kui sageli me opereerime sellise fraasiga: "Pah, ärge näksige!", kus sõna "pah" on emotsionaalne vahemärkus. See interjektsioonide rühm on kõige primitiivsem keelekonstruktsioon.

Imperatiivsed vahelehüüded väljendavad tahet, üleskutset või motivatsiooni tegutseda. Reeglina on see pöördumine vestluspartneri poole ettepanekuga teha üks või teine ​​toiming, mida kasutatakse imperatiivses meeleolus:

Võtke see (annab korgi ja kepi) - Khlestakov N. V. Gogoli komöödias "Valitsuse inspektor".

Vait! Vanaisa Grishak räppis. (Sholokhov M.A. "Vaikne voolab Doni").

Ainult kõne tähistab käskivat vahesõna "Hei!". Ja vahesõna “hästi” koos asesõna akusatiivse käändega väljendab hoolimatust ja soovi millestki lahti saada: “No tema!”. Seda tüüpi motivatsioone kasutatakse seoses loomadega: kiisu-kiisu, tibu-tibu, atu, mis viitab vahelesegamiste primitiivsusele ja mingisugusele primitiivsusele.

Kolmas etiketinormide kõnes väljendamisega seotud vahelehüüded hõlmavad üldtunnustatud tervitusi sisaldavad märkused, tänuvalemid, vabandused: aitäh, tere, hüvasti, vabandust jne.

"Ta jooksis värava juurde
- Hüvasti! hüüdis ta. (Tšehhov "Mezzaniiniga maja").

2. Viimane rühm vahelehüüded pakuvad erilist huvi seoses normide täitmise ja mittejärgimisega kõneetikett. Igapäevaelus, koolikeskkonnas, virtuaalsuhtluses ja mobiilside kasutamisel muutuvad kõneetiketi normid märkamatult, kuid kindlalt.
Selle tõestamiseks viisin eakaaslaste - üheksanda klassi õpilaste seas läbi küsitluse, milles osales 32 inimest.

Küsimustiku esimesele küsimusele: "Kas kasutate oma kõnes sageli vahemärke nagu "oh", "hei", "jumal", "fu", "pagan" ja muud?" vastanute absoluutarv vastas: "Sageli" (18 inimest - 56%);

Emotsionaalsete vahelesegamiste kasutamine eakaaslaste kõnes on seotud erinevate kooliolukordadega. Seega soovitasin kuttidel hea hinde saades olukorrast läbi lüüa - nii meeldiv üritus! Kuidas üheksanda klassi õpilased sellesse suhtuvad?

Kasutussageduselt on esikohal vahesõna “Hurraa!”, Seda kasutab 11 inimest (34%);

Teisel kohal on inglise keel "jah!", See barbaarsus on vene emotsioonide väljendamisel väga populaarne (4 inimest - 12%).

Kolmandal kohal - meie kodumaa "vau!" (3 õpilast - 9%).

Kuid “auhinna pjedestaali” all on sõnad “neshtyak”, “wow!”, millest Mihhail Zadornov satiiriliselt räägib. Üsna sageli võib neid sõnu kuulda õpilaste huulilt. küsisin õpetajalt inglise keeles see, mille eest nad seisavad, osutus erilise nõusolekuga avalduseks.

Sõnad “lahe”, “lahe”, “super”, mis kõlavad ka teleekraanidelt, kuuluvad ka minu eakaaslaste sõnavarasse. Aga see on juba kalduvus slängi poole, ma suhtun sellistesse sõnadesse negatiivselt.

Kuid vastused järgmisele küsimusele annavad meie kohaliku maitse, selline tüüpiline Transbaikali sõna "aga" kõlab positiivse vastusena igale küsimusele.

Kas olete oma tunnid ette valmistanud?
- Aga…
- Kas sa oled tuba koristanud?
- Aga…

12 inimest vastavad nii, kuigi nad teavad, et sel juhul on vaja öelda “jah”; ja "jah" ja "aga" - 3 inimest; ainult "jah" - 16 inimest.

Kohustuslik vahemärkus "tere!" (tähendab "räägi, ma kuulan sind") kasutatakse sageli suulises kõnes, kuid paljud ei tea, kuidas seda kirjutada: minu palvel pidid poisid kirjutama "tere": 9 inimest tegi vigu (see on 28%). Seetõttu tuleb osata mitte ainult hääldada, vaid ka neid õigesti kirjutada.

Mulle pakkus erilist huvi see, et mu eakaaslased kasutasid kõnes etiketi kasutamisega seotud vahelehüüdeid. Need sõnad koos žestidega on omamoodi aknad, mille kaudu me mitte ainult ei kuule üksteist, vaid ka näeme. Kerge on näha, kui raske on energiliselt jalga põrandale trampides öelda sõbralikult “tere” või lootusetult käega vehkides öelda entusiastlik “ah!”.

Seega huvitab teadlast ka žest kui suhtlusvahend. Sageli saame inimese meeleolu määrata tervituse intonatsiooni järgi.

Niisiis, hea tujuga kooli tulles ütlevad meie üheksandikud "tere" - 29 juhul (32-st), "kus vaja, ütlen kindlasti" - 1 inimene, "harva" - 2 inimest. Samas küsimuses mainiti ka teisi selle grupi vahelehüüdeid: “aitäh”, “hüvasti”. Nagu meie küsitlusest järeldub, kasutavad kõneetiketi norme minu eakaaslased täiel määral.

Ja minu arvates veel üks huvitav fakt- koos etiketi järgimisega kasutavad poisid vahesõna "hei!" - 4 inimest ilma olukorra selgitamiseta; 7 inimest ei räägi või räägivad harva; kuid enamus (21 inimest! 66%) kirjeldavad meelsasti olukordi, kui kasutavad seda vahesõna. "Vahesõna hei!, mida kuuleme inimeselt, kes teid tunneb, kuid ei taha teid nimepidi kutsuda, kõlab juba solvanguna," kirjutas teatriteoreetik Kasatkin N.V. Nii kasutatakse seda vahesõna, viidates nende sõpradele, sugulastele, tuttavatele, kes nende nime ei kuulnud, 14 inimest. (Seetõttu pidin pärast küsimustike töötlemist kuttidele selgitama, et nad teevad valesti). Pöördudes omavanuselise võõra poole, ütlevad 7 kutti "hei".

Nii sain sellise küsitluse läbiviimisel veenduda, et elavat kõnet ei saa ette kujutada ilma intonatsioonita. Intonatsiooni roll suureneb eriti leksikaalse tähenduseta interjektsioonis.

F. Delsarte väitis, et intonatsioonirikkuse poolest on interjektsioon kõigi kõneosade seas esikohal. Just intonatsiooni rolli alahindamine seletab tõsiasja, et pikka aega segasid mõned keeleteadlased vahelehüüdeid reflektoorsete hüüetega (reaktsioon valule, hirmule, üllatusele jne).

3. Ja vahekõnede tõeline varakamber on lisaks elavale (igapäevasele) kõnele muidugi kirjandus. Kunstiteosed on täis vahelehüüdeid, mis on otsese elava suhtluse fakt ning seetõttu lühikesed ja kontsentreeritud. Need annavad tegelaste kõnele emotsionaalsust, loomulikkust ja rahvuslikku maitset.

Isegi suur Cicero ütles: "Igal hingeliigutusel on oma loomulik väljendus hääles ..." Vahekõnede ruum Gogol N. V., Tolstoi L. N., Tšehhov A. P., Ostrovski A. I., Gorki A. M. teostes. - ära loe kõiki.

Otsustasin analüüsida vahesõnade kasutamist komöödias, mida hiljuti õppisin ja mis mulle väga meeldis – D.I. Fonvizini "Undergrowth".

Mitmeväärtuslik vahesõna "ah" kaunistab peaaegu iga komöödia lehekülge. Saades teada, et Mitrofanil “igavles” hommikuni, hüüatab emaarmastusest pimestatud Prostakova: “Ah, jumalaema!”. Ja tunni ajal, kui Mitrofan solvab Tsyfirkinit, märgib Prostakova: "Oh, issand, mu jumal!". Selle "põlastusväärse raevu", hinge ja südameta mehe suus kõlavad need vahelesegamised jumalateotusena.

Saanud teada, et pärisorjatüdruk haigestus ja valetab, edastab seesama Prostakova oma nördimuse sama vahemärkusega: “Valetab! Oh, ta on metsaline!" Kihutades Mitrofani poole kui rivaali Sophia pealinna omandamisel, uriseb tema onu Skotinin: "Oh, sa neetud siga!" Vahesõna "ah", sama vana kui maailm, annab selles kontekstis kogu Skotinini nördimust edasi tema fraasile täiesti loomaliku varjundi.

Vahemärkus "Oh! Oeh! Oeh!" ja "Auh! oh! oh! vilksatab vene keeles mitte kange välismaalase Vralmani kõnes.

Aegunud vahesõna “ba” hääldab Skotinin üsna sageli: “Ba! Mida see siin tähendab?", "Bah! Ba! Ba! Kas mul on piisavalt tulesid?" Ülemeeliku ja üleoleva Skotinini suus kõlab see sõna, mis tähistab hämmeldust, autoripoolse sarkasmiga.

Mitrofan, nagu kohane käsilasele, kellele on kõik lubatud, kasutab sageli käsklusi sisaldavaid käsklusi: “Noh! Ja mis siis?" - vastab Mitrofan oma emale, kes palub tal õppida "vähemalt välimuse pärast". Sophia, Starodumi, Pravdini, Miloni kõnes esineb vahesõna "a" sageli erinevad tähendused: "A! sa oled juba siin, mu südamesõber!” - ütleb Starodum, nähes Sophiat, kes teda ootab. Ja vahemärkus väljendab kohtumisrõõmu. Saanud kirja krahv Chestanilt, hääldab Starodum uuesti vahesõna "a" tähenduses "Huvitav, mida ta kirjutab". Dialoogis Pravdiniga ütleb ta: "Oh, kui suurt hinge on vaja, et osariigis olla ...", edastades selle vahelehüüdega tarkust kuninga rolli mõistmisel oma alamate elu parandamisel.

Nii väikese mahuga komöödias õnnestus kokku lugeda 102 vahelehüüet. Üldiselt moodustavad interjektsioonid vene keeles suure ja väga rikkaliku sõnade kihi - nende aistingute, kogemuste, tahteliste impulsside ja meeleolude poolest, mida nad väljendavad.

"Vene keele pöördsõnastiku" andmetel on tänapäeva vene keeles 341 interjektsiooni - rohkem kui eessõnu (141), sidesõnu (110), partikliid (149). Seda intonatsioonirikkust on vaja oskuslikult kasutada, sest vahelehelistamist ei saa mitte ainult kuulda, vaid ka ... näha.

Niisiis, pildil Petrov V.G. "Jahimehed puhkavad", tähelepanelik inimene kuuleb joonistatud inimeste intonatsioone, isegi aimata nende kasutatavaid vahelesegamisi, väljendades noore jahimehe üllatust; usaldamatus, skepsis, iroonia alatuse üle; entusiastlikud, uhkeldavad jahimehe-vanamehe hüüatused.

Samamoodi näitavad Repini, Kramskoy, Surikovi ja teiste pintslimeistrite maalid meile teatud elusituatsioone.

Hämmastav osa kõnest on vahesõna, kui oskad seda isegi joonistada. Ja isegi tulevase esperanto tehiskeeles on vahelehüüdeid - haritud inimese leksikonis pole need üleliigsed: bonan tagon! (tere pärastlõunal!), bonan vesperon (tere õhtust!), bonvenon! (tere tulemast!), bonvolu (palun!) Kõik inimesed igapäevaelus, laval, koolis ja sõjaväes, suure publiku ees ja eraviisiliselt kasutavad vahelehüüdeid. Lõppude lõpuks on nad osa meie elust. Ja ilma vahelesegamisteta on võimatu eksisteerida.

Petrukhina Oksana Vladimirovna,
Külalised Tatjana Pavlovna

Kirjandus:

1. Vartanyan E.A. "Teekond sõnasse", M., 1980.
2. Gvozdev A.N. "Kaasaegne vene kirjakeel", M., "Valgustus", 1973.
3. Izbornik "Jutud Vana-Vene", M." Ilukirjandus", 1986.
4. Sereda E.V. Artikkel "Ah, intonatsioon!", Ajakiri "Vene kirjandus" 6, 2006.
5. "Moodne vene kirjakeel", toimetanud Lekant P.A., M., " lõpetanud kool", 1982.
6. Šanski N.M., Tihhonov A.N. "Kaasaegne vene keel", 2. osa, M., "Valgustus", 1987.