Tunni "Lihtlause süntaktiline analüüs" kokkuvõte (5. klass). Avatud tund teemal: „Keerulise lause süntaktiline analüüs Lihtlause süntaktilise analüüsi lühiajaline plaan

Plaan - tunni kokkuvõte teemal: “Parsimine lihtne lause" 5 "A" klassis.
Tunni eesmärgid:

  1. õpetada lihtsat lauset õigesti sõeluma;

  2. kinnistada teadmisi lausete klassifikatsioonidest vastavalt väite eesmärgile, intonatsioonile, lause põhi- ja kõrvalliikmete esinemisele;

  3. proovige oma kirjavahemärke homogeensed liikmed ettepanekud, pöördumised.

Varustus: voldikud koos ülesannetega, õpikuga,Sõnastik.

Tundide ajal.


  1. Organisatsiooniline moment.

  1. ^ Kodutööde kontrollimine.
Viimases tunnis õppisite kirjutama sõbralikku kirja. Täna kuulame teie kirju, mille adresseerisite oma sõpradele. (1-2 tähe lugemine)

Milliseid tähti te veel teate?

Tubli, sa tegid oma kodutöö ära. (Õppetunni lõpus peate kontrollimiseks kirjad esitama)

^ 3. Sõnavara dikteerimine.

(1 õpilane) . lilleline lõhn, loksuvad vihmad , tumenevad niiskusest, naudi maastik ( määrata, kuidas fraasid on seotud)

(2 õpilane ) mööda jõge kulgev rada, üksikud kuldsed kased, tõsine oht, hämmastav porgandi- ja kapsasaak. (sõnade morfeemiline parsimine:üksildane, hämmastav; kirjuta sõna : jooksmine transkriptsioonis.)

4 Ortopeediline minut. . Ülesanne kirjutatakse eelnevalt tahvlile (õpilane tuleb välja ja paneb sõnadele rõhu, kogu klass teeb sissekande sõnastikku)

^ Kvartal, hapuoblikas, vibud, kutsu, koogid, kampsun, süvenda, lihtsusta.

5 Fizminutka. ( viis läbi 5. klassi õpilane)

Õunapuu minu aias

See paindub tuule käes tugevalt.

^ Kaldus paremale, vasakule,

Tahtsin kiikuda: 1, 2, 3, 4, 5.

Oksad alla ja uuesti üles!

Ja lükkas nad edasi.

Ja kui tuul vaibub

Mu õunapuu jääb magama.

6 Frontaalne uuring

Mäng "Kes on kiirem"


    - Nimetage laused vastavalt väite eesmärgile ( P narratiiv, n äratus, küsitlus)

    Soodustuse ettepanek sisaldabnõu, palve, tellimus, soov. (näide)

    - Deklaratiivne lause sisaldabsõnum. (näide)

    - Küsilause sisaldabküsimus. (näide)

    Emotsionaalne soovitus võib ollahüüdja ​​ja mittehüüd

- Subjekt ja predikaat ongrammatiline alus.

    - Grammatiliste aluste olemasolu tõttu on laused -ühes tükis ja kaheosaline.

    - Teisejärguliste liikmete juuresolekul. pakkumisi- levinud ja ebatavaline. (näide)

7 . Uue materjali selgitus.

    - Meie tunni teema on "Süntaktika lihtlause analüüs.

    Poisid, proovime teema põhjal sõnastada oma tunni eesmärgid. (Lapsed määravad tunni eesmärgid ise)

    Poisid, andke mulle lihtsa lause definitsioon.

    Millist lauset sa veel grammatilise aluse olemasolu kohta tead? Mille poolest erineb keeruline lause lihtlausest?

- Meenutagem süntaktika etappe sõelumine pakkumisi. Avage oma õpikud a s. 89 paari 44

  1. ^ Materjali kinnitamine.

    1 ülesanne(Tahvlile on ülesandega kaardid eelnevalt kinnitatud sügislehtede kujul)

- Ja nüüd poisidkujutage ette, et oleme metsas ja peame koguma lehti herbaariumi jaoks.

- Poisid, mis on herbaarium? (üks õpilastest vaatab iseseisvalt L.Z. sõnad "Ainult sõnastik » S.I. Ožegov, loeb ette.)

- Kuid need on ebatavalised lehed, kuid ülesandega Kõrval õigekiri ja kirjavahemärgid.
(4 õpilast lähevad tahvli juurde, võtavad linad ära ja esineda iseseisvalt).

Ainult üks õpilane võtab paberitüki ja täidab koos klassiga ülesande. ( ^ Peate sisestama puuduvad tähed, panema kirjavahemärgid ja sõeluma lause)

1 Kallast katsid ... hiired ja tarnad.

^ 2 Aias kasvavad kirsid ja õunad ja pirnid.

3 Tamm on termofiilne puu.

4 Päike paistab, aga (ei) soojenda.

5 poissi hoolitsevad looduse eest!
Pärast lõpetamist viivad õpilased tahvli ääres läbi vastastikuse kontrolli.

2 ülesanne. (Üksikud sõnad kirjutatakse eelnevalt tahvlile. Õpilased peavad sõnad ümber paigutama, et nad saaksid lauseid moodustada, seejärel neid sõeluda.)Kaks õpilast täidavad seda ülesannet tahvli ääres, ülejäänud iseseisvalt vihikutes.
Väikesed safranseened, kuusel, orav, sõlm, puravikud, kuivatamiseks, riputatud.
Lumi langeb, see katab maa, sügav ja valge looriga. (Sügav lumi langeb ja katab maa valge looriga.)

9. Summeerida.


    Õpilased võtavad tunni kokku.
Õpetaja kommenteerib tunnis tehtud töid, hindeid.
10. Kodutöö.Õppige lõike 44 sõelumise järjekorda, harjutus 217.

Plaan - tunni kokkuvõte teemal: "Lihtlause süntaktiline analüüs "in 5" A "cl.

Tunni eesmärgid:

  1. õpetada lihtsat lauset õigesti sõeluma;
  2. kinnistada teadmisi lausete liigitustest vastavalt väite eesmärgile, intonatsioonile, lause põhi- ja kõrvalliikmete esinemisele;
  3. kontrollida lause homogeensete liikmetega kirjavahemärkide oskust, ravi.

Varustus: voldikud ülesannetega, õpik, selgitav sõnaraamat.

Tundide ajal.

  1. Organisatsiooniline moment.
  1. Kodutööde kontrollimine.

Viimases tunnis õppisite kirjutama sõbralikku kirja. Täna kuulame teie kirju, mille adresseerisite oma sõpradele. (1-2 tähe lugemine)

Milliseid tähti te veel teate?

Tubli, sa tegid oma kodutöö ära. (Õppetunni lõpus peate kontrollimiseks kirjad esitama)

3. Sõnavara dikteerimine.

(1 õpilane) . Lillelõhn, karvased vihmad, tumenege niiskusest, nautige maastikku (määrata, kuidas fraasid on seotud)

(2 õpilast ) mööda jõge kulgev rada, üksikud kuldsed kased, tõsine oht, hämmastav porgandi- ja kapsasaak. (sõnade morfeemiline parsimine:üksildane, hämmastav; kirjuta sõna: jooksmine transkriptsioonis.)

4 Ortopeediline minut.. Ülesanne kirjutatakse eelnevalt tahvlile (õpilane tuleb välja ja paneb sõnadele rõhu, kogu klass teeb sissekande sõnastikku)

Kvartal, hapuoblikas, vibud, kutsu, koogid, kampsun, süvenda, lihtsusta.

5 Fizminutka. ( viis läbi 5. klassi õpilane)

Õunapuu minu aias

See paindub tuule käes tugevalt.

Kaldus paremale, vasakule,

Tahtsin kiikuda: 1, 2, 3, 4, 5.

Oksad alla ja uuesti üles!

Ja lükkas nad edasi.

Ja kui tuul vaibub

Mu õunapuu jääb magama.

6 Frontaalne uuring

Mäng "Kes on kiirem"

  1. - Nimetage laused vastavalt väite eesmärgile (narratiiv, stiimul, küsitav)

Soodustuse ettepanek sisaldabnõu, palve, tellimus, soov. (näide)

- Deklaratiivne lause sisaldabsõnum. (näide)

- Küsilause sisaldab küsimus. (näide)

Emotsionaalne soovitus võib ollahüüdja ​​ja mittehüüd

Subjekt ja predikaat ongrammatiline alus.

  1. - Vastavalt grammatiliste aluste olemasolule on laused -ühes tükis ja kaheosaline.

- Teisejärguliste liikmete juuresolekul. pakkumisi- levinud ja ebatavaline. (näide)

7 . Uue materjali selgitus.

  1. - Meie tunni teema on "Lihtlause süntaktiline sõelumine".

Poisid, proovime teema põhjal sõnastada oma tunni eesmärgid. (Lapsed määravad tunni eesmärgid ise)

Poisid, andke mulle lihtsa lause definitsioon.

Millist lauset sa veel grammatilise aluse olemasolu kohta tead? Mille poolest erineb keeruline lause lihtlausest?

- Meenutagem lause parsimise etappe. Avatud õpikud lk. 89 paari 44

  1. Materjali kinnitamine.

1 ülesanne (Tahvlile on ülesandega kaardid eelnevalt kinnitatud sügislehtede kujul)

Kujutage nüüd ette, poisid, et oleme metsas ja peame koguma lehti herbaariumi jaoks.

Poisid, mis on herbaarium? (üks õpilastest vaatab iseseisvalt L.Z.-le S.I. Ožegovi sõnu “Selgitav sõnaraamat”, loeb ette.)

Kuid need on ebatavalised lehed, kuid õigekirja ja kirjavahemärkidega.

(4 õpilast lähevad tahvli juurde, eemaldavad lehed ja teevad seda ise).

Ainult üks õpilane võtab paberitüki ja täidab koos klassiga ülesande. (Peate sisestama puuduvad tähed, panema kirjavahemärgid ja sõeluma lause)

1 Kallast katsid ... hiired ja tarnad.

2 Aias kasvavad kirsid ja õunad ja pirnid.

3 Tamm on termofiilne puu.

4 Päike paistab, aga (ei) soojenda.

5 poissi hoolitsevad looduse eest!

Pärast lõpetamist viivad õpilased tahvli ääres läbi vastastikuse kontrolli.

2 ülesanne. (Üksikud sõnad kirjutatakse eelnevalt tahvlile. Õpilased peavad sõnad ümber paigutama, et nad saaksid lauseid moodustada, seejärel neid sõeluda.)Kaks õpilast täidavad seda ülesannet tahvli ääres, ülejäänud iseseisvalt vihikutes.

Väikesed safranseened, kuusel, orav, sõlm, puravikud, kuivatamiseks, riputatud.

Lumi langeb, see katab maa, sügav ja valge looriga. (Sügav lumi langeb ja katab maa valge looriga.)

9. Summeerida.

  1. Õpilased võtavad tunni kokku.

Õpetaja kommenteerib tunnis tehtud töid, hindeid.

10. Kodutöö.Õppige lõike 44 sõelumise järjekorda, harjutus 217.


  1. Kirjeldage lauset vastavalt väite eesmärgile: jutustav, küsitav või ergutav.
  2. Emotsionaalse värvingu järgi: hüüuline või mittehüüduv.
  3. Grammatiliste aluste olemasolu järgi: lihtne või keeruline.
  4. Seejärel, olenevalt sellest, kas lause on lihtne või keeruline:
Kui lihtne:

5. Iseloomusta lauset lause põhiliikmete olemasolu järgi: kaheosaline või üheosaline, märgi, milline lause põhiliige, kui see on üheosaline (subjekt või predikaat).

6. Iseloomustage ettepaneku teiseste liikmete olemasoluga: tavalised või mittetavalised.

7. Märkige, kas lause on millegagi keerulisem (homogeensed liikmed, kohtlemine, sissejuhatavad sõnad) või mitte keeruline.

8. Tõmmake joon alla kõigile lauseliikmetele, märkige sõnaosad.

9. Koostage lausekontuur, näidates ära grammatilise aluse ja keerukuse, kui see on olemas.

Kui keeruline:

5. Märkige, milline seos on ettepanekus: liitlane või mitteliit.

6. Märkige, mis on lauses suhtlusvahend: intonatsioon, koordineerivad sidesõnad või alluvad sidesõnad.

7. Järeldage, mis tüüpi lause see on: unionless (BSP), ühend (CSP), kompleks (CSP).

8. Võtke iga osa lahti keeruline lause, nagu lihtne, alustades kõrvaloleva veeru punktist nr 5.

9. Tõmmake joon alla kõigile lauseliikmetele, märkige sõnaosad.

10. Koostage lausekontuur, näidates ära grammatilise aluse ja keerukuse, kui see on olemas.

Lihtlause parsimise näide

Suuline analüüs:

Lause on jutustav, mittehüüuline, lihtne, kaheosaline, grammatiline alus: õpilased ja õpilased õpivad, levinud, keeruline homogeensete teemade poolt.

Kirjutamine:

Jutustav, mittehüüuline, lihtne, kaheosaline, grammatiline tüvi õpilased ja õpilased õpivad, levinud, keeruline homogeensete teemade poolt.

Näide keerulise lause sõelumisest

Suuline analüüs:

Lause on jutustav, mittehüüuline, keeruline, seotud seos, ühendusele alluv suhtlusvahend sest, keeruline lause. Esimene lihtne lause: üheosaline, põhiliikmega - predikaat ei küsinud tavaline, pole keeruline. Teine lihtlause: kaheosaline, grammatiline alus läksime klassiga kaasa, tavaline, tüsistusteta.

Kirjutamine:

Narratiivne, mittehüüduline, kompleksne, liitühendus, alluvad liidu suhtlusvahendid sest, SPP.

1. PP: üheosaline, mille põhiliige on predikaat ei küsinud tavaline, pole keeruline.

2. PP: kaheosaline, grammatiline alus - läksime klassiga kaasa, levinud, mitte keeruline.

Skemaatiline näide (lausele järgneb skeem)


Teine võimalus parsimiseks

Süntaksi sõelumine. Järjestus parsimisel.

Fraasides:

  1. Valige lausest õige fraas.
  2. Arvestame struktuuri - tõstame esile põhisõna ja sõltuva. Näitame, milline kõneosa on peamine ja sõltuv sõna. Järgmisena näitame, millisel süntaktilisel viisil see fraas on seotud.
  3. Ja lõpuks tähistame selle grammatilist tähendust.

Lihtsa lausega:

  1. Me määrame, milline on lause väite eesmärgil – jutustav, ergutav või küsiv.
  2. Leiame lause aluse, tuvastame, et lause on lihtne.
  3. Järgmisena peate rääkima sellest, kuidas see ettepanek on üles ehitatud.
    • See on kaheosaline või üheosaline. Kui see on üheosaline, siis määrake tüüp: isikupärane, umbisikuline, nimetav või määramata isikupärane.
    • Sage või ebatavaline
    • mittetäielik või täielik. Kui lause on puudulik, siis tuleb märkida, milline lause liige selles puudub.
  4. Kui see ettepanek on mingil moel keeruline, olgu selleks siis ettepaneku homogeensed liikmed või üksikud liikmed, tuleb seda tähele panna.
  5. Järgmisena peate analüüsima lauset liikmete kaupa, näidates samal ajal, millised kõneosad need on. Oluline on järgida parsimise järjekorda. Esiteks määratakse predikaat ja subjekt, seejärel sekundaarsed, mis on osa esimesest - subjektist, seejärel - predikaadist.
  6. Selgitame, miks pannakse lausesse nii või teisiti kirjavahemärke.

Predikaat

  1. Märgime, mis on predikaat - lihtne tegusõna või ühend (nominaalne või verbaalne).
  2. Täpsustage, kuidas predikaati väljendatakse:
    • lihtne - milline tegusõna vorm;
    • liitverb – millest see koosneb;
    • liitnimi - millist seost kasutatakse, kuidas väljendatakse nominaalosa.

Lauses, millel on homogeensed liikmed.

Kui meil on lihtlause, siis selle parsimisel tuleb tähele panna, millised on lause homogeensed liikmed ja kuidas need on omavahel seotud. Kas intonatsiooni kaudu või intonatsioon sidesõnadega.

Eraldi liikmetega lausetes:

Kui meil on lihtlause, siis selle parsimisel tuleb märkida, milline tuleb käive. Järgmisena analüüsime sõnu, mis lauseliikmete poolt sellesse käibesse kuuluvad.

Isoleeritud kõneliikmetega lausetes:

Esiteks märgime, et selles lauses on otsene kõne. Märgime otsekõne ja autori teksti. Analüüsime, selgitame, miks pannakse kirjavahemärgid lausesse just nii ja mitte teisiti. Joonistame pakkumise skeemi.

Liitlauses:

Esiteks näitame, milline lause on küsiv, deklaratiivne või ergutav. Leiame lausest lihtlaused, toome neis välja grammatilise aluse.

Leiame liite, mille abil lihtlaused ühendatakse keeruliseks. Märgime, millised liidud need on - vastandlikud, ühendavad või lahutavad. Me määrame kogu selle liitlause tähenduse - vastandus, vaheldumine või loendus. Selgitame, miks pannakse lausesse nii kirjavahemärgid. Seejärel tuleb iga lihtlause, mis moodustab kompleksse lause, sõeluda samamoodi nagu lihtlauset.

Keerulises lauses koos kõrvallausega (üks)

Esiteks näitame, milline on lause väite eesmärki silmas pidades. Toome välja kõigi keeruka lause moodustavate lihtsate lausete grammatilised alused. Loeme neid.

Nimetame, milline lause on peamine ja milline allutatud. Selgitame, mis laadi komplekslausega on tegemist, pöörame tähelepanu sellele, kuidas see on üles ehitatud, kuidas on seotud pealause kõrvallause ja millele see viitab.

Selgitame, miks on selles lauses kirjavahemärgid nii paigutatud. Seejärel tuleb sõeluda kõrval- ja pealaused samamoodi nagu lihtlauseid.

Keerulises lauses koos kõrvallausetega (mitu)

Lause nimetame vastavalt väite eesmärgile. Toome välja kõigi keeruka lause moodustavate lihtlausete grammatilised alused ja loeme need ette. Näitame, milline lause on peamine ja milline on allutatud. On vaja näidata, milline on lause alluvus - kas see on paralleelne alluvus, järjestikune või homogeenne. Kui on kombineeritud mitut tüüpi alluvust, tuleb seda tähele panna. Selgitame, miks sel viisil lausesse kirjavahemärke pannakse. Ja lõpuks analüüsime kõrval- ja pealauseid lihtlausetena.

Keerulises mitteliituvas lauses:

Lause nimetame vastavalt väite eesmärgile. Leiame kõigi selle keeruka lause moodustavate lihtlausete grammatilise aluse. Loeme need ette, helistame lihtsate lausete arvule, mis moodustavad keeruka lause. Teeme kindlaks, mis on lihtlausete vahelise seose tähendus. See võib olla – jada, põhjus tagajärjega, vastandus, samaaegsus, selgitus või lisamine.

Märgime, millised on selle lause struktuuri tunnused, milline keeruline lause see on. Kuidas on selles lauses seotud lihtsad sõnad ja millele need viitavad.

Selgitame, miks pannakse lausesse nii kirjavahemärgid.

Keerulises lauses, milles on erinevat tüüpi suhtlust.

Nimetame seda, mis vastavalt väite eesmärgile see lause on. Leiame ja tõstame esile kõigi keeruka lause moodustavate lihtlausete grammatilised alused, loeme need ette. Teeme kindlaks, et see ettepanek on ettepanek, milles see on erinevad tüübidühendused. Miks? Määrame kindlaks, millised seosed selles lauses esinevad – liitlaskoordineerivad, alluvad või mis tahes muud.

Tähenduse järgi määrame kindlaks, kuidas keerulises lauses moodustuvad lihtsad. Selgitame, miks pannakse lausesse nii kirjavahemärgid. Analüüsime kõiki lihtsaid lauseid, mis moodustavad keeruka lause, samamoodi nagu lihtlauset sõelutakse.

Kõik õppimiseks » Vene keel » Lause sõelumine

Lehekülje järjehoidjatesse lisamiseks vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl+D.


Link: https://site/russkij-yazyk/sintaksicheskij-razbor

Ma kiidan heaks:

KSU "Svobodnenskaja kool" direktor

N. A. Merker _____________

Ososkova Anastasia Igorevna 2, 3. kategooria (algtase)

üksus

vene keel

Klass

5 B"

kuupäeva

14.11.2016

Tunni teema

Lihtlause süntaktiline analüüs.

Sihtmärk

Kujundada õpilastes lauseliikmete analüüsi mõiste

Ülesanded

Korraldada õpilaste tegevust uue materjali omastamisel;

Eristamisvõime arendamine peamine ja ettepaneku teisesed liikmed;

Dialoogilise kõne arendamine, võime sünteesida, võrrelda, analüüsida, iseseisvalt järeldusi teha.

meetodid

Ajurünnak, lausete tabeli ja diagrammide täitmine, lausete parsimine, loogilised ülesanded.

Seitsme mooduli integreerimine

CM, dialoogiline õpe, juhtimine ja juhtimine

õppetöös, OO, töö andekate õpilastega.

Oodatud Tulemus

Õpilased:

Nad oskavad leida ettepaneku põhi- ja kõrvalliikmeid, esitada neile küsimusi, neid kirjalikult graafiliselt esile tõsta;

- Oskab kirjutada lihtsaid lauseid.

Varustus,

nähtavus

Markerid, A-4 paber, kleebised, plakatid, erinevad õpilaste loovtööks vajalikud kirjatarbed.

Tundide ajal

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Org. hetk.

1. Tervitus

2. Psühholoogiline hoiak. Koolitus: "Tervitused".

1. Tere tulemast õpetajad

2. Nad kõnnivad klassis ringi, suruvad üksteisega kätt: "Tere", "Tere", "Kuidas läheb?" jne. Kiida, öelge üksteisele komplimente.

Ajurünnak.

Küsitlus d/z.

I. Motivatsioon

Motivatsioon

Rakendus.

Ülesannete täitmine.

Loominguline hetk.

Peegeldus.

Hindamine

Kodutöö.

Täna, poisid, on meil ebatavaline päev. Me kavatseme reisida maale "Süntaks". Teekonna alustamiseks peame vastama ühele küsimusele:

Mis on süntaks?

Hästi tehtud, nüüd on tee avatud ja saame oma teekonda alustada. Aga enne Teekonna alustamiseks jagunegem rühmadeks.

Annan teile hindamislehed, kus te hindate end iga tunni etapi kohta.

1 peatus. Vastused küsimustele .

    Nimetage lause peamised liikmed.

    Mis on subjekt?

    Mis on predikaat?

    Nimetage lause teisejärgulised liikmed.

    Mis on lisandmoodul?

    Mis on definitsioon?

    Mis on asjaolu?

2 peatust . Täida tabel

3 peatus. ettepaneku peamised liikmed.

Loe laused. Leia lause põhiliikmed.

4 peatus. Lause teisejärgulised liikmed.

Loe teksti. Kirjutage esimene lause välja. Tõmba joon alla lause teisestele osadele.

Tehke selle teksti jaoks visandid.

5 peatus. Soojendama.

Fizkultminutka.

6 peatus. Ettepanekute analüüs.

Lugege laused läbi ja koostage lauseliikmete analüüs.

7 peatus. Täitke diagrammid.

Täitke skeemid lausete jaoks alates 6 punktist.

8 peatus. Vanasõna on rahvatarkus.

Täida vanasõnad.

9 peatus. Mida me teame, kordame.

MINI TEST

10 peatus. Ülim.

Minu tuju.

Poisid, millest me tunnis rääkisime? Kas teile tund meeldis? Kirjutage oma arvamus tunni kohta (slaid 32).

Hinnete andmiseks kasutatakse hindamisvorme.

Kirjutage lühike lugu, kuidas tund läks. Kirjutage üks lause ja analüüsige seda lauseliikmete kaupa.

Süntaks on keeleteaduse haru, mis uurib fraase ja lauseid.

Vastavalt nimedele jagatakse puuviljad rühmadesse. Siis nad joonistavad need puuviljad ise.

Õpilane vastab. (kes tõstab esimesena käe)

Täitke ettevalmistatud tabel.

1. Kell helises. 2. Koolilapsed sisenesid. 3. Õpetaja ütles tere. (suuliselt)

Tehke kõik kolm rühma.

Kevadel istutavad koolilapsed viljapuid.

Paberitöö.

1. rühm: Sõbralik kevad on saabunud.

2. rühm: puhus lõunakaarest soe tuul.

3. rühm: Kevad värvis puud roheliseks.

Ettepanekute skeeme jagatakse.

Nad valivad välja tähenduselt sobivad sõnad ja ütlevad, mis lauseosa need on.

Lugege lauseid ja leidke lause põhi- ja kõrvalliikmed.

Valige "naeratus".

Tehke võtme testkontroll. Hinnangute andmine.

Kirjuta üles

ärakiri

1 Valla eelarveühing haridusasutus Hero nimeline keskkool 29 Nõukogude Liit P.S. Kuzuba omavalitsus Slavjanski piirkond Avalik tund teemal: "Keerulise lause süntaktiline analüüs" Välja töötanud vene keele ja kirjanduse õpetaja Akopova Svetlana Nikolaevna

2 Vene keele tund 5. klass Teema: “Keerulise lause süntaktiline analüüs” Eesmärk: uuendada ja taastada oskust sooritada komplekslause süntaktilist analüüsi. Planeeritud haridustulemused: Õppeaine: tunneb keeruka lause sõelumise järjekorda, oskab analüüsida (suuliselt kirjalikult) keerulist lauset, koostada lingvistilisel teemal sõnumiplaani. Metaaine: omandatud teadmiste, oskuste ja vilumuste rakendamine igapäevaelus; oskus kasutada emakeelt teadmiste saamise vahendina teistes õppeainetes; omandatud teadmiste, oskuste ja oskuste rakendamine keelenähtuste analüüsimisel interdistsiplinaarne tasand. Isiklik: vene keele kui vene rahva ühe peamise rahvusliku kultuuriväärtuse mõistmine; keele rolli määramine indiviidi intellektuaalsete, loominguliste võimete ja moraalsete omaduste arendamisel, selle tähtsuse omandamise protsessis kooliharidus. Õppemeetodid ja -vormid keele vaatlemine; probleemsituatsioonide loomine;individuaalne, rühmafrontaalne. Varustus: arvuti, ekraan, multimeediaprojektor. Visuaalne näidismaterjal.multimeedia seeria: esitlus tunni teemal.

3 Tunni käik I. Org. hetk 1 Tervitus (motivatsioon) Meil ​​on hea meel teid kõiki vene keele tunnis näha. Soovin, et meie suhtlus toimuks heas äriõhkkonnas. Loodan, et proovite oma teadmisi näidata, tunnis arendame vaatlust, kõnet, rikastame leksikon. Ja samal ajal teeme põneva rännaku läbi A. S. Puškini muinasjuttude. II. Teadmiste aktualiseerimine ja katseline õppetegevus 1 Ülesanne rühmades Esimene õpilane nimetab ainet, teine ​​predikaat, seejärel lisame teisejärgulised liikmed 1 rida 2 rida 3 rida Kummeli imevalvur Võidab meeskond, kellel on pikk ja loogiline lause. 2 vestlust küsimuste üle. Ja nüüd ennustame kummelit. See, kes arvab, rebib kroonlehe maha ja ütleb: "ei armasta, ei armasta" ja me saame teada, kes teab, kes ei tea. Küsimused a) Mis on ettepanek? b) milline keeleteaduse haru uurib lauseid? c) nimeta laused väite eesmärgi järgi. d) Milliseid lauseid teate intonatsiooni järgi? e) kuidas eristada lihtsat lauset keerulisest? f) Millised on ettepanekud põhiliikmete arvu järgi? g) milliseid lauseid teate teisejärguliste liikmete olemasolu järgi? h) Kuidas võivad laused olla keerulised?

4 Kirjutage number, klassitöö. Järgmine ülesanne Ja nüüd tee avaldus teemal "Puškini jutud", mis on rohkem kui fraas ja vähem kui tekst Millist süntaktilist keeleüksust oleks pidanud kasutama? Kirjutage vihikusse Mis on see lause grammatiliste aluste olemasolu kohta? Ja nüüd kontrollime, kuidas õppisite teemat "lihtsad ja keerulised laused" Teeme skemaatilise dikteerimise S P P P P S 1) Kuna ta viskas nooda merre, tuli noodaga üks muda. 2) Kuskil kauges kuningriigis, kauges riigis elas kuulsusrikas kuningas Dadon. 3) Balda läks lähedalasuvasse metsa, püüdis kaks lindu ühe hoobiga kinni ja pani kotti. 4) Orav laulab laule ja närib kõike. 5) Ja kuninganna naerab, kehitas õlgu, pilgutas silmi ja nipsutas sõrmi. 6) Saar asub merel, linn seisab saarel. Pidagem meeles muinasjuttude nimesid. 1) Lugu kalamehest ja kalast. 2) Kuldse kuke lugu. 3) Lugu tsaar Saltanist, tema pojast, kuulsusrikkast ja võimsast kangelasest vürst Gvidon Saltanovitšist ja kaunist printsess Luigest. 4) Lugu surnud printsessist ja seitsmest bogatyrist töötavad paaris. Vastastikune kontrollimine.

5 Fizminutka Langetage käed alla ja jõuate maapinnale. Vaikselt kõnnib hiir, Sest lähedal on kass. Roly-poly beebid on isegi väga head. Nad painduvad madalale, täituvad helisemisega. Siit tuleb hiiglane, kui suur kraana. Metsa, jõgi ja heinamaad Ta möödub kahe sammuga. Poni jookseb ringe, naeratab mulle kui sõbrale. Kui väga tahan, siis sõidan poniga.

6 III. Uute teadmiste avastamine Poisid, täna tunni teema sõnastamiseks teen ettepaneku sõna ära arvata. Selleks tuleb õigesti vastata küsimustele kordamise kohta Lause pealkirja esimene täht, kus on teisejärgulised liikmed P Tähestiku esimene täht A Mida uurib kirjavahemärgid? З Keerulise lause algustäht, mille osi ühendab intonatsioon? B Lause teisene liige, vastates küsimustele kus, kust, kust? O Juhtumi esimene täht, mis vastab küsimusele, kes, mis? P PARSIIMINE Ja millist parsimist jaotises "Süntaks" teate? Milliseid lauseid me eelmistes tundides õppisime? Kuidas kõlab teema, keeruka lause uurimisel viimane? Pane teema kirja Proovime koos sinuga eesmärgid defineerida: korda, süvenda ja testi oma teadmisi ja oskusi. Millise ettepanekuga olete tuttav? Questi uurijad. Tehke pakutud skeemidel suuliselt lauseid Puškini muinasjuttudest. 3 1, Aasta, teine ​​möödub rahulikult, kukk istub paigal. Tuul möirgab rõõmsalt, laev jookseb rõõmsalt. Õhtusöögi tund lähenes ja õues kostis kolinat. 1 [ ja ] Orav laulab laule ja närib kõiki pähkleid. 2[, ] Mu valgus, peegel! Ütle mulle, räägi kogu tõde. Tuul, tuul, sa oled vägev! Kirjutame ettepaneku.

7 Sinitaevas säravad tähed, Sinises meres piitsutavad lained. Proovime ise tuletada keeruka lause parsimise plaani. Sina ja mina teame, kuidas lihtsat lauset sõeluda, nii et arvan, et keerulise lause sõelumine pole meil keeruline. Parsimise skeem. 1 Lause liik vastavalt väite eesmärgile 2 Intonatsiooni järgi 3 Grammatilised alused (lihtlaused komplekslause osana) 4 Lihtlausete kommunikatsioonivahendid komplekslause osana (mis see on?). Mida me teame?(liitlased mitteliitu) 5 Kõrvalliikmete olemasolu või puudumine Võrdleme analüüsi õpikuga 41 IV. Praktilised tegevused (teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine) Slaidiseanss Süntaktilise analüüsi kordamine Vaatame tabelit, räägime komplekslausest SP BSP liit SSP SPP LisaülesanneÜldistus. Kirjutage oma kaaslastele nõu imelise vene kirjaniku Puškini muinasjuttude kohta (kasutades erinevat tüüpi laused ja sõnad meie teatmeteostest) Nimetage keerulised laused, mis aitasid meil teksti koostada. Tehke keeruka lause süntaktiline analüüs. Koostage ettepanekuid tehes mitmeid toiminguid

8 1 Lausest: "Langevarjurid laskusid staadioni keskele" võta predikaadi. 2 Lausest: "Äkki kuuldusid kerged sammud" võta definitsioon 3 Lisa teema lausest: "Lumehelbed sulavad põskedel" 4 Võtke nimisõna, mis toimib täiendusena: "Aias jäid rajad magama, lehed” kasuta seda nimisõna akusatiivi käändes koos eessõnaga. V. Tunnis saadud info üldistamine, hindamine. Täna tunnis Õppisin, õppisin, rõõmustasin klassikaaslaste üle Hinnete kommenteerimine. Kodutöö 47 harjutus 242. Kasutatud materjal: S.V. Savtšenkov. Töövihik Kõrval vene keel T.A.Ladõženskaja jt õpikule „Vene keel. 5. klass "M .: AST: Astrel: Polygraph Publishing House, 2011 L.A. Akhremenkova "Viie samm-sammult" - M .: Haridus, 2011 Berezka


VALLAEELARVE KOOLIEELDE HARIDUSASUTUS LASTE ARENDUSKESKUS LASTEAED 24 "PÄIKE" Viktoriin A.S. Puškin Lugege Puškini sõbrad! Loe muinasjutte! Ja siis tuleb elu

Vene keele tunni tehnoloogiline kaart Tund 42 Hinne: 5 A, B Tunni kuupäev: Tunni teema: Kordamine teemal "Süntaks ja kirjavahemärgid." Tunni tüüp: üldise metoodilise suunitlusega tunnid. Õpik "Vene keel

Kriips aine ja predikaadi vahel Õpetaja: Žernova N. V. Õppeaine: vene keel 2. Hinne: 5 3. UMK autor: G. G. Granik, N. A. Borisenko 4. Tunni teema: Kriips aine ja predikaadi vahel lingi puudumisel .

Vene keele tunni konspekt 8. klassis teemal: "Lause homogeensed liikmed." Eesmärk: laiendada ja kinnistada õpilaste teadmisi lause homogeensetest osadest. Ülesanded: 1. Hariduslik: teadmiste laiendamine

Vene keele tunni tehnoloogiline kaart 3. klassis vastavalt üldharidussüsteemile "Kool 2100" Õpetaja: Olga Polikarpovna Smirnova, algklasside õpetaja, MOBU Lütseum Teema: Üldine ja ebatavaline

LUGANSKI RAHVAVABARIIGI RIIGIASUTUS "LUGANSKI ÜLDHARIDUSASUTUS - KEELEGÜMNAASIUM 36 MARSHAL G.K. ŽUKOVI JÄRGI" Tunni üldistus. Kirjanduslik lugemine. 2. klass "Lood

Vene keele tunni arendamine 8. klassis teemal "Lause sekundaarsed liikmed. Täiendus" Tunni eesmärk: põhiteabe kordamine lause sekundaarsete liikmete kohta, olemasoleva üldistamine.

Ledeneva Svetlana Nikolaevna, Kurski oblasti Kastorenski rajooni MKOU "Kastorenskaja 1. keskkool" vene keele ja kirjanduse õpetaja V "A" klassi vene keele tunni kokkuvõte liiduriigi rakendamise kontekstis Haridusstandard

Tunni tehnoloogiline kaart teemal "Lihtlause süntaktiline analüüs" 1. Tarasenko Natalja Anatoljevna 2. Õpetaja 3. Vene keel ja kirjandus 4. 5. klass Tunni eesmärgid: Õpetamine: Õpetage õigesti

Avatud klass"Teekond läbi A. S. Puškini muinasjuttude" Eesmärk: Süvendada ja laiendada laste teadmisi suure vene luuletaja A. S. Puškini kohta. Ülesanded: -Laiendage laste teadmisi luuletaja A.S. Puškini kohta. - Jätka

Vene keele tund 5. klassis Teemal õpitu üldistus: „Süntaks. Kirjavahemärgid" Välja töötanud: Svitneva Jelena Nikolaevna vene keele ja kirjanduse õpetaja 2014-2015 õppeaasta Tunni eesmärgid: Õppetöö:

Munitsipaal autonoomne koolieelne õppeasutus " Lasteaed 49" (hoone 2, Yaselny, 8). Fotoreportaaž "Puškini nädal" 04. juuni 09. juuni 2018 Eesmärk: kasvatada armastust vene keele vastu

FSES TUNNI TEHNOLOOGILINE KAART Õpetaja täisnimi: Markina I.I. Õppeaine/klass: vene keel, 5 a Kuupäev: 2014.a Teema: "Olukord" Üldinfo tunni kohta Eesmärk: luua tingimused keeleoskuse kujunemiseks

Viktoriin A. S. Puškini muinasjuttude põhjal. Eesmärk: kasvatada huvi suure kirjaniku A. S. Puškini teoste vastu, võime lavastada katkendeid kirjaniku lemmikmuinasjuttudest. Viktoriin A. S. Puškini muinasjuttude põhjal

A. S. Puškini muinasjuttude viktoriin A. S. Puškini muinasjuttude viktoriin 3.–4. klassi õpilastele, et üldistada teadmisi Puškini teoste kohta. Teema: "Viktoriin A. S. Puškini muinasjuttude kohta." Eesmärk: laiendada

Usmanova Khadishat Musaevna, MBOU keskkooli vene keele õpetaja. Sadovoe Tšetšeenia Vabariigist Tund-viktoriin "Aleksandr Sergejevitš Puškini muinasjuttude maailm" Eesmärk: arendada väljendusrikka lugemise, ümberjutustamise oskusi

Bolkhovitina Olga Sergeevna algkooli õpetaja Tunni kokkuvõte Klass: 3 "G" klass Tund: vene Teema: "Väelisema lause liige: määratlus" Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele uut

Tyndinski rajooni tööprogrammi riiklik üldharidusasutus "Loptšinskaja keskkool" aine "vene keel" 9. klass

Tunni eesmärgid ja eesmärgid: Isiklik: TUNNI KOKKUVÕTE teemal "Arv kui kõneosa." - moodustada terviklik keeleline pilt; - kujundada oskust adekvaatselt hinnata enda edu

Õppetoode atesteerimiseks: 5. klassi vene keele tunni kokkuvõte teemal "Asjaolu" Planeeritud tulemused õppeaine isiklik metaaine Tunni teema Asjaolu 5. klass

Õppeaine: vene keel, 5. klass. Õppetund 149 Tunni teema. Teemal “Odussõna kui kõneosa” uuritu üldistamine ja süstematiseerimine Eesmärgid: 1. Hariduslik: -kokkuvõte

Kognitiivse-mängutunni kokkuvõte koolieelikutega. Reis läbi A. S. Puškini muinasjuttude Eesmärk: luua tingimused keskealiste laste kognitiivse huvi arendamiseks A. S. Puškini muinasjuttude vastu.

Vene keele tööprogrammi seletuskiri 11. klassis Käesolev tööprogramm põhineb riiklikul standardil Üldharidus, eeskujulik programm vene keeles,

8a klassi vene keele "avatud" tunni tehnoloogiline kaart MBOU Kool 39, o.samara. Õpetaja: Baykulova Svetlana Nikolaevna MTÜ: MBOU Kool 39 o. Samara UMK: Üldhariduse autoriprogramm

Puškini muinasjuttude ainetel viktoriin Puškini muinasjuttude ainetel - 1/8 1. Milliseid muinasjutte kirjutas Puškin? " Lumekuninganna ja Kuldse kuke lugu" "Lugu kalamehest ja kalast ja Lumivalgekesest ning seitsmest pöialpoisist" "Laul

Tunni tehnoloogiline kaart Õppeaine: vene keele tund: 3 Õpetaja: Korjakova Anastasia Aleksandrovna Tunni teema Tunni koht teemal (jaos / peatükis) Tegusõna parsimine 6. õppetunnina 7. kõneosast Tunni tüüp

IKT-pädevuste kujundamise metoodika kirjeldus läbi tunnisüsteemi nende aine abil Õppetunni kokkuvõte teemal "Fraas" 5. klassis Zaikina L.V. Õppeaine: vene Hinne: 5 Õppeaine: fraas

Tunni teema: "Iseseisvad ja teenivad kõneosad." (3. klass) UMK " Põhikool XXI sajand "Osipova Irina Vasilievna algkooliõpetaja MAOU keskkooli 25 Balakovo. Tunni kestus: 45 minutit.

OMAVALITSUSTE AUTONOOMNE HARIDUSASUTUS "SEVERAGE EUCATIONAL SCHOOL 9" Vene keele tunni kokkuvõte föderaalse osariigi haridusstandardi rakendamise kontekstis 5. klassis teemal "Ettepaneku põhiliikmed. Teema"

Teema: „Ettepaneku alaealised liikmed. Täiendus»» Eesmärgid ja eesmärgid: Haridus: parandada õpilaste teadmisi ettepaneku kohta; arendada oskust ära tunda lauses peamist ja teisest

Matemaatikatund Teema: "Tavalised ja ebaõiged murrud." 4. klass. Tunni eesmärgid: 1. Hariduslik. Õpetage lastele õigeid ja ebaõigeid murde. Sõnastage õige ja vale määratlused

MKOU "Erikool 106" Temaatiline rida "A.S. lugude järgi. Puškin” Koostanud ja hoidnud: Antonovskaya E.Yu., vene keele ja kirjanduse õpetaja; Shepeleva A.S., vene keele ja kirjanduse õpetaja

Teema: Osakeste õigekiri mitte tegusõnadega. Haridus: laiendada laste teadmisi kõne olulistest osadest, et süvendada õpilaste teadmisi verbist kui kõneosast (verbi leksikaalne tähendus, positiivne

Tunni tehnoloogiline kaart Sissejuhatav osa Täisnimi Zaslavskaja Tatjana Nikolajevna, MOU Zebljakovskaja keskkooli õpetaja. Õppeaine: matemaatika Hinne: 1

MBOU "Baytsurovskaya põhikool" Koostanud: algkooli õpetaja Krivoshey T.V. Koos. Baytsury 2014 TEEMA: “SIIN TUNDMATUD RAJAD” Eesmärgid: paljastada laste teadmised A. S. Puškini juttudest,

Avatud tunni kokkuvõte. Tunni tehnoloogiline kaart Algklassiõpetaja Pjatnitsõna Svetlana Jurjevna Õppeaine: Vene keel Klass: 2 Kuupäev: 16. aprill 2015 Õppematerjalide autor ja pealkiri: