Kuidas koostada õpetajatele tunniplaani. Tunniplaani näidis. Uue materjali postitamine

Milles seisneb õpetaja vahetu tunniks valmistumine? Mis on tunni planeerimine?

Õpetaja vahetu tunniks ettevalmistamine on tunni planeerimine, täpsustamine temaatiline planeerimine iga üksiku tunniga seoses tunniplaani ja konspekti läbimõtlemine ja koostamine pärast tunni põhisisu ja fookuse kindlaksmääramist. Tunniplaan on vajalik igale õpetajale, sõltumata tema kogemusest, eruditsioonist ja õpetamisoskuse tasemest. Selle koostamisel lähtutakse teemaplaanist, programmi sisust, õpetaja teadmistest õpilastest, aga ka nende ettevalmistuse tasemest. Tunni planeerimisel ja selle läbiviimise tehnoloogia arendamisel on kaks omavahel seotud osa: 1) tunni eesmärgi, iga sammu läbimõtlemine; 2) tunniplaani ühel või teisel kujul salvestamine spetsiaalsesse vihikusse.

Tunni eesmärk määratakse lähtuvalt programmimaterjali sisust, kooli materiaalsest baasist ja õpilaste tegevuse iseloomust õppematerjaliga, mida on võimalik antud haridussituatsioonis korraldada. Tunni ettevalmistamise selles osas ennustab õpetaja mõtteeksperimendi põhjal tulevast tundi, mängib selle mõtteliselt läbi ja töötab välja ainulaadse stsenaariumi enda ja õpilaste tegevuse jaoks nende ühtsuses. Ja alles pärast oma ja õpilaste tegevuse põhisisu ja suuna kindlaksmääramist tunnis valib õpetaja vajaliku ja piisava materjali, mida õpilased peavad õppima, kirjeldab teatud mõistete tutvustamise järjekorda, mida õppetunnis harjutatakse. õppetund. Valib kõige mahukama ja erksama materjali, mis on vajalik õpilaste aktiivsuse stimuleerimiseks kavandatud kontseptsioonidega töötamisel, visandab juhised üldistatud küsimuste, probleemsete ülesannete vormis, määrab tunni ülesehituse, lähtudes tehtava töö mahust. Hindab õpilaste ja enda võimeid, valmistab end psühholoogiliselt ette võimalikeks muudatusteks tunnis seoses tunnis toimuvate tingimuste muutumisega, lisades tunni sisusse lisateavet.

Tunni ettevalmistamise käigus süveneb õpetaja tähelepanu pedagoogilisele ettenägelikkusele ja õpilaste mõttepöörete ennustamisele. Õpetaja ettevalmistus tunniks ei hõlma seega mitte ainult õppematerjali põhjalikku analüüsi, selle struktureerimist vastavalt õppimise etappidele, vaid ka võimalikke küsimusi, vastuseid, õpilaste endi hinnanguid selle materjaliga töötamise käigus. selle tajumine, mõistmine jne. Mida põhjalikumalt selline analüüs läbi viiakse, seda vähem on tõenäoline, et õppetunnis tuleb ette täiesti ootamatuid olukordi.



Pärast nii põhjalikku analüüsi ja tunni koostise üle järelemõtlemist paneb õpetaja kirja tunniplaani. Samas on tunnikonspektid, eriti algaja õpetaja jaoks, üsna detailselt ja detailselt välja töötatud. Selline kokkuvõte võib olla toeks tema töös mitte ainult ühes klassis, vaid kõigis sama paralleeli klassides. Kogenud õpetajad piirduvad tunni lühikese salvestusega – salvestavad seda, mida õpetaja ise ei pea selle konkreetse klassi tunni ajal õpilastega töötades unustama ja kasutama. Mõnikord sunnib see üksikuid õpetajaid selliseid plaane koostama isegi sama paralleeli iga klassi kohta, kuna klasside õpilased erinevad enamasti märgatavalt oma omaduste ja valmisoleku taseme poolest.

Mõnikord puhkevad akadeemiliste pedagoogide ja praktiseerivate õpetajate seas vaidlused selle üle, kas õpetaja vajab tunniplaani? Kas tunniplaan lämmatab õpetaja loovuse? Kas õpetajal on võimalik konspekti tunnis kasutada? Kas see ei mõjuta negatiivselt õpetaja autoriteeti õpilaste seas?

Sedalaadi vaidlused on põhimõtteliselt mõttetud! Ja seda seetõttu, et õpetajad õpetavad oma eeskujuga õpilasi olema oma töös organiseeritud, töötama plaani järgi, töötama eelnevalt koostatud lühikeste kokkuvõtetega. Tunniplaan ei tohiks muidugi olla õpetaja jaoks omamoodi silmaklapid, see ei tohiks piirata tema algatusvõimet ja paindlikkust õpilastega töötamisel. Tund on loominguline tegevus ja seetõttu on tunniplaani fetišeerimine õpetaja töös vastuvõetamatu. Tunniplaan on vaid tegevusjuhis ning kui tund nõuab tunni jooksul teatud muudatuste tegemist, on õpetajal mitte ainult õigus, vaid ta on kohustatud tunni maksimaalse efektiivsuse tagamiseks plaanist kõrvale kalduma. Üks asi on aga kavandatud plaanist kõrvale kalduda ja hoopis teine ​​asi plaanita. Kavandatust kõrvalekaldudes seostab õpetaja kõigepealt kõik läbimõeldud, korduvalt peas läbi mängitud õppematerjalide sisu üksikasjad, oma tegevused ja õpilaste tegevused selle materjaliga, nende suhtluse olemuse ja ainult korreleerides seda kõike tunnis tekkinud olukorraga, teeb ta õppetunni käigus korrektiive. Kuid need kohandused ei ole spontaansed, vaid korreleeruvad ootamatult tekkiva uue olukorra ja varem planeeritud tööliikidega ning omandavad tunni struktuuri ning õpetaja ja õpilaste tegevuse sisu süstemaatilise sisseviimise iseloomu. kooskõlas tunni varem kavandatud eesmärkide ja didaktiliste eesmärkidega.

Tunniplaan on loomingulise otsingu algus, tunni tulemuslikkuse vahend, õpetaja plaani elluviimine, inspiratsiooni ja andeka improvisatsiooni alus.

See kajastab tunni teemat ja klassi, kus seda peetakse, tunni eesmärki, täpsustades selle didaktilisi eesmärke, kokkuvõte tunnis õpitavast materjalist määratakse õpilaste õppe- ja tunnetustegevuse korraldusvorm, meetodid, õppevahendid, ülesannete ja ülesannete süsteem, mille rakendamise käigus uuendatakse varem omandatud põhiteadmisi ja tegevusviise. , uute teaduslike kontseptsioonide ja tegevusmeetodite kujunemine ning nende rakendamine erinevates õpisituatsioonides, õpilaste õpitegevuse kontrollimine ja korrigeerimine ning nende progressiivne liikumine teadmatusest teadmistele, suutmatusest teha vajalikke ja piisavaid kognitiivseid ja praktilisi toiminguid. seda teed tunnis planeeritud õpetlike, tunnetuslike ja praktiliste ülesannete lahendamisel. Tunniplaan selgitab selle struktuuri, määrab ligikaudse ajaannuse erinevat tüüpi töö, antakse meetodid kooliõpilaste õppeedukuse kontrollimiseks, täpsustatakse nende nimesid, kellega on plaanis intervjueerida, kontrollida jne.

Head ja kasulikku õppetundi ei saa anda ilma ettevalmistuseta. Seetõttu on nii oluline tema käik eelnevalt läbi mõelda. Föderaalse osariigi põhistandard Üldharidus rõhutab, et õppeprotsess peab olema korraldatud nii, et õpilased saaksid saavutada üldkultuurilisi, isiklikke ja tunnetuslikke tulemusi. Seetõttu on neid mitu üldised nõuded kuidas koostada tunniplaani.

Mis on õppetunni kokkuvõte?

Iga pädev õpetaja koostab enne tunni andmist tunniplaani. Mida see termin tähendab? Tudengiajast on kõik harjunud, et kokkuvõte on see info, mis on just kirjalikult kuulatud. Õpetamise maailmas on kõik teisiti. Konspekt (või teisisõnu tunniplaan) on eelnevalt koostatud ja see on õpetajale omamoodi toeks, vihjeks. See on koos kogutud teave selle kohta, millest õppetund räägib, kuidas see on üles ehitatud, millist tähendust see kannab, mis on selle eesmärk ja kuidas see eesmärk saavutatakse.

Miks on vaja tunniplaani koostada?

Esiteks vajab õpetaja tunniplaani. See kehtib eriti noorte õpetajate kohta, kes võivad kogemuste puudumise tõttu segadusse sattuda, midagi unustada või mitte arvestada. Muidugi, kui on eelnevalt hoolikalt läbi mõeldud, kuidas õpilastele teavet esitada, milliseid harjutusi selle kinnistamiseks ja harjutamiseks teha, siis sujub assimilatsiooniprotsess palju kiiremini ja paremini.

Sageli tuleb õppealajuhatajale esitada tunnikonspektid, sest see peegeldab otseselt seda, kuidas õpetaja töötab, kui palju õppemetoodika vastab kooli nõuetele ja õppekava. Märkmetest selgelt näha tugevusedõpetaja, samuti tema metoodilised vead ja puudused.

Peamised nõuded

Üldisi nõudeid, millele kõik tunniplaanid peavad vastama, on raske välja mõelda. Palju oleneb ju lastest, nende vanusest, arengutasemest, tunni tüübist ja muidugi ainest endast. Vene keele tunniplaan erineb põhimõtteliselt tunniplaanist, näiteks meid ümbritseva maailma kohta. Seetõttu pole pedagoogikas ühtset ühendamist. Kuid selle kohta, milline peaks tunniplaan välja nägema, on mitmeid üldnõudeid:


Millele veel tasub tähelepanu pöörata?

Tunniplaani koostamisel tuleb õpetajal reeglina läbi mõelda iga pisemgi detail. Kui palju aega kulub iga plaani punkti elluviimisele. Kõik õpetaja öeldud märkused on vaja kirja panna ja anda neile õpilaste oodatud vastused. Kõik küsimused, mida õpetaja esitab, tuleks samuti selgelt välja tuua. Eraldi oleks hea märkida, milliste vahenditega peaks tunnis töötama. Kui tunnis kasutatakse mingeid jaotusmaterjale või õpetaja näitab selguse huvides ettekannet, pilte vms, tuleks see kõik lisada ka tunnimärkmetele, välja printida ja elektroonilisel kujul. Kokkuvõte peaks lõppema kokkuvõtte ja kodutööga.

Kuidas konspekti õigesti ette valmistada?

Õpetaja võib koostada endale plaani mis tahes kujul. Need võivad olla lihtsad märkmed, üksikud read, laused või üksikasjalik skript. Mõned neist kujutavad vajalikku teavet skemaatiliselt. Kui teil on vaja esitada oma märkmed ülemustele ülevaatamiseks, on kõige levinum vorm tabelina. See on väga mugav ja visuaalne.

Lühikonspekti koostamise näide

Lühike tunniplaan. 5. klass

Üksus: vene keel.

Teema: omadussõna.

Tunni tüüp: kombineeritud.

Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele uut kõneosa.

Peamised eesmärgid:

  • arendada kõneoskusi ja -oskusi;
  • harjutada sõnade koordineerimise oskust.

Varustus: tahvel, kriit, Jaotusmaterjal, tabelid.

Tundide ajal:

  • aja organiseerimine;
  • läbivaatus kodutöö;
  • uue materjali selgitamine (reeglite lugemine, nendega töötamine, harjutuste tegemine materjali kinnistamiseks);
  • õpitud materjali kordamine;
  • tunni kokkuvõtte tegemine, õpilaste teadmiste hindamine;
  • kodutöö.

Pange tähele, et õpetaja peab kõiki tunni punkte üksikasjalikult kirjeldama kuni iga märkuseni. Lisaks peate iga üksuse kõrvale kirjutama maksimaalse aja, mis igaühe jaoks eraldatakse. Nii ei teki olukorda, et tund hakkab läbi saama ja õpetaja plaanitust on tehtud vaid pool.

Kõik noodid ei ole ühesugused. Väga suur tähtsus on õpilaste vanus, kui me räägime tunniplaanidest. Näiteks 6. klass suudab tajuda uut teavet standardsel kujul. See on siis, kui õpetaja selgitab reeglit, kirjutab olulised materjalid tahvlile ja pakub seejärel mitmeid tegevusi, et harjutada ja õpitut kinnistada. 2. klassi puhul on see valik ebaefektiivne. Lastele on kombeks uusi asju tutvustada mänguliselt või visuaalsete materjalide abil.

Toome näite ühest teisest kokkuvõttest.

Inglise keele tunniplaan, 7. klass

Teema: käsitletud grammatilise materjali kordamine.

Tunni tüüp: kombineeritud.

Tunni eesmärk: kinnistada omandatud oskusi lausete tõlkimise teemal otsesest kõnest kaudsesse kõnesse.

Peamised eesmärgid:

  • arendada suhtlemisoskusi;
  • arendada oskust töötada meeskonnas;
  • arendada oskust tuua välja õpitavas materjalis põhiline.

Varustus: tahvel, kriit, esitlus, magnetofon.

Tundide ajal:

  • aja organiseerimine;
  • foneetiline soojendus;
  • leksikaalne soojendus;
  • läbitava materjali kordamine (harjutused, iseseisev töö, meeskonnatöö);
  • kodutööde kontrollimine;
  • tunni kokkuvõtte tegemine;
  • kodutöö.

Nagu näha on see näide, tunniplaani punktidel puudub selge asukoht. Tavalise kodutöö kontrolli saab läbi viia tunni alguses, keskel või isegi tunni lõpus. Õpetaja jaoks on peamine mitte karta katsetada, leiutada ja tuua igasse tundi midagi uut, et tund oleks lastele huvitav ja eriline. Nii et nad ootavad seda. Sõltuvalt valitud tüübist sõltub tunniplaan. 7. klass (erinevalt nt. nooremad koolilapsed) võimaldab teil õppetundi üles ehitada mittestandardsel viisil. Õpitut võib korrata mängu või võistluse vormis. Saate anda õpilastele võimaluse näidata oma oskusi läbi iseseisva töö. Peaasi on mõista, mis tüüpi tegevus sobib konkreetsele klassile, konkreetsele õpilaste rühmale (tuleb arvestada nii vanuse kui ka üldise sooritusega klassis).

Summeerida

Niisiis, võtame kõik ülaltoodu kokku. Samm-sammuline juhendamine tunniplaani koostamiseks näeb see välja järgmine:

  1. Õppeaine/klass.
  2. Omamoodi õppetund.
  3. Tunni teema.
  4. Sihtmärk.
  5. Peamised eesmärgid.
  6. Varustus.
  7. Tundide ajal:
  • korraldusmoment, soojendus jne. (hakkame üksikasjalikult kirjeldama õpetaja ja õpilaste kõnet);
  • kodutööde kontrollimine;
  • uue materjali tutvustamine, selle arendamine;
  • õpitu kinnistamine, kordamine.

8. Kokkuvõtete tegemine.

Tunni etappe saab järjestada suvalises järjekorras, täiendada või esitada tunni jooksul valikuliselt.

Ärge unustage, et esiteks pole märkmeid vaja võimudele, ei õppealajuhatajale, ei direktorile ega õpilastele. See on töövahend ja õpetaja abi. Ja siin pole asi kogemustes ega kohapeal katsetamise oskuses. Keegi ei tüüta tundi tuua midagi uut ja ainulaadset. Õpetaja võib nalja visata, elust näite tuua (ja seda ei tohiks muidugi märkmetesse kirjutada). Aga igal juhul peab tunniplaan olemas olema. Sul on 8. klass, 3. või 11. klass – vahet pole! Tund on aktiivne või passiivne, haarab sellest "lennult" või nõuab pikki selgitusi - vahet pole! Tee sellest reegel – tee plaan enne igat õppetundi. See ei ole kindlasti üleliigne.

KUIDAS TEHA TUNNI KOKKUVÕTE? KUIDAS TEADA TUNNI KAVA?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiate vastused sellest artiklist.

Õppetund- haridusprotsessi põhikomponent. Õpetaja ja õpilaste kasvatustegevus on suuresti keskendunud tunnile. Õpilaste koolituse kvaliteet ühes või teises akadeemiline distsipliin on suuresti määratud

❧ õppetundide läbiviimise tase;

❧ metoodiline täielikkus;

❧ atmosfäär.

Selleks, et see tase oleks piisavalt kõrge, on vaja, et õpetaja prooviks tunni ettevalmistamisel teha sellest omamoodi pedagoogilise töö, millel on oma tähendus, algus ja lõpp, nagu iga kunstiteos.

1. Esimene asi, mida hakata tunniks valmistuma:

✓ Määratle enda jaoks selgelt ja sõnasta selle teema;

✓ Määrake teema koht koolitus;

✓ Tehke kindlaks juhtivad kontseptsioonid, millel see õppetund põhineb;

✓ Tuvastage ise see osa õppematerjalist, mida tulevikus kasutatakse.

2. Määrake ja sõnastage õpilastele selgelt tunni sihtseade – milleks seda üldse vaja on?

Sellega seoses on vaja välja selgitada tunni õpetamis-, arendus- ja kasvatusfunktsioonid.

Tunni eesmärgid peaksid olema võimalikult täpsed.

KOOLITUSE EESMÄRK hõlmab õpilastes uute kontseptsioonide ja tegevusmeetodite, süsteemide kujundamist teaduslikud teadmised ja nii edasi.

✓ Veenduge, et õpilased valdaksid seadusi, märke, omadusi, omadusi;

✓ võtta kokku ja süstematiseerida teadmisi... (või konkreetse teema kohta);

✓ harjutada oskusi (millised need?);

✓ Tagada, et õpilased valdavad teatud mõisteid (probleeme).

HARIDUSE EESMÄRK hõlmab õpilastes teatud isiksuse- ja iseloomuomaduste kujundamist.

✓ patriotismi kasvatamine;

✓ rahvusvahelisuse haridus;

✓ inimlikkuse kasvatus;

✓ tööalaste motiivide ja kohusetundliku töössesuhtumise harimine;

✓ õppimismotiivide kasvatamine, positiivne suhtumine teadmistesse;

✓ distsipliini kasvatus;

✓ esteetiliste vaadete harimine.

ARENGU EESMÄRK hõlmab peamiselt õpilaste vaimsete omaduste arendamist tunnis: intelligentsus (mõtlemisvõime, kognitiivsed, üldised töö- ja poliitilised oskused), tahe ja iseseisvus.

MÕTLEMISE ARENDAMINE - oskus tuua esile olulisi tunnuseid ja omadusi, tuvastada terviku üksikuid, üldisi tunnuseid ja omadusi, koostada uuritava materjali plaan, oskus kvalifitseerida fakte, teha üldistavaid järeldusi, tuvastada üldisi ja olulisi tunnuseid, eristada ebaolulisi tunnuseid ja neist kõrvale juhtida, arendada oskust teadmisi praktikas rakendada.

KOGNITIIVSETE OSKUSTE ARENDAMINE - tõsta esile põhiline, koosta plaan, teesid, tee märkmeid, vaatle, katseta.

ÜLDTÖÖ- JA POLÜTEHNILISTE OSKUSTE ARENDAMINE - tavatu, loov lähenemine väga erinevate probleemide lahendamisele, oskus kasutada seadmeid ja tööriistu, oskus planeerida, hinnata tehtud tegevuste tulemusi.

ÕPPETÖÖOSKUSTE ARENDAMINE - õiges tempos töötamise, lugemise, kirjutamise, arvutamise, joonistamise, märkmete tegemise oskuse arendamine.

TAHTE JA ISESEISVUSE ARENDAMINE - algatusvõime, enesekindluse, visaduse, raskuste ületamise võime arendamine eesmärgi saavutamiseks.

3. Tunni liigi täpsustamine.

✓ Õppetund uue materjali õppimiseks;

✓ Teadmiste ja oskuste kinnistamise ja arendamise tund;

✓ Oskuste ja võimete arendamise tund;

✓ Tunni ülevaade;

✓ Teadmiste kontrolltund;

✓ Teadmiste, oskuste ja võimete rakendamise tund;

✓ Õppetunni kordamine ja üldistamine;

✓ Kombineeritud õppetund.

4. Tunni liigi täpsustamine.

✓ Tund-loeng;

✓ Tund-vestlus;

✓ Filmitund;

✓ Teoreetiline või praktiline tund iseseisev töö(uuringu tüüp);

✓ Iseseisva töö tund (reproduktiivne tüüp - suulised või kirjalikud harjutused.);

✓ laboritund;

✓ Praktilise töö tund;

✓ Tund – ekskursioon;

✓ Tund – seminar;

Didaktiline mäng;

✓ olukordade analüüs;

✓ Suuline küsitlus;

✓ Kirjalik küsitlus;

✓ Testtöö;

5. Õppemeetodite ja -võtete valik.

Need meetodid hõlmavad järgmist:

1. Monoloogiesitluse meetod (monoloogimeetod);

2. Dialoogilise esituse meetod (dialoogiline meetod);

3. Heuristilise vestluse meetod (heuristiline meetod);

4. Uurimisülesannete meetod (uurimismeetod);

5. Algoritmiliste ettekirjutuste meetod (algoritmiline meetod);

6. Programmeeritud ülesannete meetod (programmeeritud meetod).

6. Planeeri tunni õppematerjal.

Selleks vajate:

A) Valige teemakohane kirjandus. Veelgi enam, kui me räägime uuest teoreetilisest materjalist, peaksite püüdma tagada, et loendis oleks kohustuslik õpik, entsüklopeediline väljaanne, monograafia (esmane allikas) ja populaarteaduslik väljaanne. Peame valima kättesaadav materjal ainult see, mis lahendab määratud probleemid kõige lihtsamal viisil.

B) Valige õppeülesanded, mille eesmärk on:

✓ uue materjali õppimine;

✓ taasesitus;

✓ teadmiste rakendamine tuttavas olukorras;

✓ teadmiste rakendamine võõras olukorras;

✓ Loov lähenemine teadmistele.

C) Korraldage õppeülesanded vastavalt põhimõttele "lihtsast keeruliseks".

Looge kolm ülesannete komplekti:

✓ ülesanded, mis suunavad õpilasi materjali reprodutseerima;

✓ ülesanded, mis aitavad õpilasel materjalist aru saada;

✓ ülesanded, mis aitavad õpilasel materjali kinnistada.

D) Valmistage tunniks ette varustus.

Koostage nimekiri vajalikest visuaalsetest abivahenditest, seadmetest, tehnilisi vahendeid koolitust. Kontrollige tahvli välimust nii, et kogu uus materjal jäi tahvlile viitena.

D) Mõelge tunni tipphetkele.

Iga tund peaks sisaldama midagi, mis tekitab õpilastes üllatust, hämmastust, rõõmu – ühesõnaga midagi, mis jääb neile meelde, kui nad on kõik unustanud. See võib olla huvitav fakt, ootamatu avastus, ilus kogemus, ebastandardne lähenemine juba teadaolevale jne.

E) Planeerige õpilaste tegevuse jälgimine tunnis, mille jaoks peate mõtlema:

✓ Mida kontrollida;

✓ kuidas kontrollida;

✓ Kuidas kasutada kontrolli tulemusi.

Samas ärge unustage, et mida sagedamini kõigi töid jälgitakse, seda lihtsam on näha tüüpilisi vigu ja raskusi ning näidata õpilastele õpetaja tõelist huvi nende töö vastu.

Saate lisada oma tunnimärkmetesse tabeli, kus on kirjas, mida õpilased ja õpetaja tunnis millises etapis teevad.

7. Tee tunni ülesehitust arvestades märkmeid.

Tunni ülesehitust tuleks mõista kui stabiilset sisemiste seoste järjekorda tunni elementide vahel.

✓ Uute teadmiste kujundamine eelnevate teadmiste uuendamise põhjal;

✓ uute kontseptsioonide ja tegevusmeetodite kujundamine;

✓ oskuste ja vilumuste kujundamine;

✓ kodutööd.

Tuleb läbi mõelda, millises järjekorras töö õppematerjaliga korraldatakse, kuidas muudetakse õpilaste tegevusliike, et säiliksid tunni elementide vahelised sisemised seosed.

Kaasaegse õppetunni põhietapid

1. Organisatsioonimoment, mida iseloomustab õpilaste väline ja sisemine (psühholoogiline) valmisolek tunniks.

2. Kodutööde kontrollimine.

3. Õpilaste teadmiste ja oskuste testimine uueks teemaks valmistumiseks.

4. Õpilastele tunni eesmärgi seadmine.

5. Uue info tajumise ja mõistmise organiseerimine ehk algteadmiste assimileerimine.

6. Arusaadavuse esialgne kontroll.

7. Tegevusmeetodite assimilatsiooni korraldamine teabe taasesitamise ja selle rakendamise (sh valikute muutmise) harjutamise kaudu mudeli järgi.

8. Teadmiste loov rakendamine ja omandamine, tegevusmeetodite valdamine probleemsete probleemide lahendamisel, mis on üles ehitatud varem omandatud teadmistele ja oskustele.

9. Tunnis õpitu üldistamine ja selle tutvustamine varem omandatud teadmiste ja oskuste süsteemi.

10. Õpetaja ja õpilaste poolt läbiviidud õppe-kasvatustegevuse tulemuste jälgimine, teadmiste hindamine.

11. Kodutöö järgmiseks tunniks.

Kodutöid saab anda igas tunni etapis, olenevalt õpiolukorrast. See protseduur võtab tavaliselt väga lühikest aega, kuid on väga oluline. Seetõttu on kodutöö õppetunni ülesehituses metoodilise alamstruktuuri iseseisva elemendina.

12. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Materjali rühmitamisel on peamine oskus leida tunnikorralduse vorm, mis põhjustab õpilaste aktiivsuse suurenemist, mitte uute asjade passiivset tajumist.

Järeldus: Tunniks valmistudes tuleks jälgida, et tund ei annaks õpilastele mitte ainult teadmisi ja oskusi, mille olulisust ei saa vaidlustada, vaid et kõik tunnis toimuv ärataks neis siirast huvi, tõelist kirge ja kujundaks nende õppust. loominguline teadvus?

Pärast õppetundi on vaja seda analüüsida. Kuidas saate läbi viia tunni eneseanalüüsi?

Tunniplaan on Lühike kirjeldusõppetund, kus on näidatud selle teemad, eesmärgid, edusammud ja pedagoogilise kontrolli võimalikud vormid.

Tunniplaani koostab õpetaja eelnevalt enne tundi ja sellega saavad tutvuda õppeasutuse administratsiooni esindajad (direktor või tema asetäitja haridustöö) nii vahetult pärast tunni lõppu või enne tunni algust kui ka ette. Mõnes õppeasutuses on tavaks, et õpetaja poolt läbiviidavate tundide plaanid koostatakse eelnevalt teatud perioodiks (näiteks järgmiseks semestriks). See võimaldab administratsioonil ja metoodikutel haavatavused eelnevalt tuvastada haridusprotsess ja juhtige neile tähelepanu õpetajale, et ta saaks nende kõrvaldamiseks töötada ja seeläbi tunni ülesehitust muuta. Tõsi, märgime, et mis tahes haridusasutus on tööprogramm, ja kool koostab spetsiaalse kalenderplaani, s.o. omamoodi “ajakava”, milles on täpselt kirjas, millal, mis teemal ja koguses antud aine tunde läbi viiakse.

Tunniplaani mõistega puutub iga õpetaja aga esimest korda kokku ülikoolis, õppides selliseid erialasid nagu “Üldpedagoogika” ja “Õpetamismeetodid” (viimasel juhul räägime näiteks konkreetse aine õpetamisest inglise keeles, ning oskuste ja võimete arengu jälgimise struktuur, eesmärgid ja olemus võivad erineda). Tunniplaani peab koostama eelkõige iga õpilane, kes läbib õpetamise ja riigipraktika; tunniplaan on sageli kursusetöö, lõpetamise üks komponente kvalifitseeriv töö ja isegi väitekirjad pedagoogika ja õppemeetodite vallas.

Samas ei oska ka osa õpetajaid ise alati vastata küsimusele: “Mis täpselt peaks tunniplaan olema?”, mis see on või täpsemalt, milline see peaks olema, milline võiks olla kooli direktor või õppealajuhataja. meeldib seda sellisena näha?

Tunniplaan koosneb mitmest osast:

  • Tunni teema sõnastamine,
  • Tunni eesmärgid
  • Õppevahendite juhend,
  • Tunni edenemine
  • Kodutööde kirjeldused (või muu kontrollivorm ja meetod asjakohaste oskuste ja võimete kinnistamiseks).

Vaatame igaüks neist üksikasjalikumalt.

Tunni teema

See väljend räägib enda eest: õpetaja kui tunni autor (pole juhus, et paljud teadlased-õpetajad nimetavad tundi üheks pedagoogilise kunsti vormiks ning edukalt on kasutatud selliseid termineid nagu “autori metoodika” ja “autorikool”. teaduses juurdunud) peab lühidalt ja ühemõtteliselt näitama Millest õpetus täpsemalt räägib? Näiteks võib tunni teema sõnastada järgmiselt: "Omadussõnade võrdlusastmed."

Sellest fraasist järeldub, et tund on pühendatud õpilastele omadussõnade grammatikaomaduste võrdlemise astmete ja nende sõnade kõnes kasutamise tutvustamisele. Tunni teema peab vastama tööprogrammile, see on märgitud mitte ainult kooli juhtkonnale aruandmiseks, vaid antakse õpilastele avalikult teada ka tunni alguses, sageli kirjutatakse see enne tundi tahvlile. Seetõttu on siin vaja osata selgelt ja äärmiselt lühidalt sõnastada kogu tunni olemus.

Tunni eesmärk

Klassikaline metodoloogiateadus määratleb kolm peamist õppetunni eesmärki:

  • hariv,
  • Arendav ja
  • Hariduslik.

Muidugi sisaldab tund kui metoodiline tervik ühtset ühist eesmärki, kuid seda saab jagada olenevalt sellest, millisest tunnist me räägime, millist ainet õpetatakse, milline on õpilaste auditoorium ja muudest aspektidest.

Niisiis, hariduslik eesmärk sisaldab nende oskuste ja vilumuste kogumit, mis tuleb tunni jooksul kujundada või kinnistada. Näiteks: "Tegusõna kui grammatilise kategooria passiivse hääle idee kujundamine ja selle kasutamine kõnes."

Arengu eesmärk hõlmab seda, mis peaks kaasa aitama loogilise mõtlemise arengule, oskusele fakte, sündmusi ja nähtusi kriitiliselt hinnata ja võrrelda ning kujundada sellest oma arvamus. Näiteks tunni arengueesmärgi võib sõnastada järgmiselt: “Oskus eristada aktiivset ja passiivset häält ning valida iseseisvalt kriteeriumid nende grammatiliste struktuuride kasutamiseks.”

Hariduslik eesmärk– siin on kõik üsna ilmne: õpetaja peab näitama, millist hariduslikku koormust õpitav õppematerjal sisaldab. Näiteks kui õpite teise isiku tegusõna viisakat vormi ainsus, võime märkida, et tunni kasvatuslik eesmärk on "kõnekultuuri arendamine ja meid ümbritsevate inimeste lugupidav kohtlemine ühiskonnas".

Tundide ajal

Tunni käik on tegevuste jada, mida õpetaja teeb tunni jooksul. Nende arv ei ole piiratud ja sõltub tegevuse iseloomust. Tunni kulgu konstrueerides ei tohiks aga unustada, et see on ajaliselt piiratud ning õpetaja peaks piirduma neljakümne viie minutiga. Näiteks on tavaline (vene keele tunni näitel) järgmine tunni edenemine:

  1. Tervitus (1 minut).
  2. Kõne soojendus (5 minutit).
  3. Kodutöö õigsuse kontrollimine (6 minutit).
  4. Frontaalne küsitlus (4 minutit).
  5. Uue materjali selgitus (kümme minutit).
  6. Frontaalküsitlus uue materjali kohta (viis minutit).
  7. Harjutuse tegemine laua ääres (kümme minutit).
  8. Õppetunni kokkuvõte (3 minutit).
  9. Kodutöö väljakuulutamine ja selle selgitused (1 minut).

Toodud näide ei piirdu aga ainult õpetaja tegevuse nimetamisega: see peab lühidalt kirjalikult selgitama, mida iga tunni osa sisaldab(näiteks milliseid küsimusi õpilastele esitati, millist harjutust sooritati, millist materjali selgitati, mida sisaldas kõne soojendus (näiteks pakutud verbide käskiva meeleolu moodustamine).

Kodutöö

Kodutöö on asjakohaste oskuste ja võimete kujunemise taseme ning nende sügavama kinnistamise üks peamisi vorme pedagoogilise kontrolli üle. Seetõttu ei saa kodutööd eksisteerida tunni põhiolemusest eraldatuna. Näiteks kui otsese kõne kaudseks kõneks teisendamisel uuriti kirjavahemärke, peaks kodutöö olema selle teema uurimisele pühendatud harjutus või mõni muu õpetaja enda välja töötatud ja välja pakutud ülesanne (võite paluda õpilastel otsekõne teisendada kirjandustundides õpitud teoste tegelaskujude viimine kaudsesse kõnesse ja märkmikusse kirja panemine, nii ei haarata mitte ainult tunni põhiolemus, vaid ka interdistsiplinaarsed seosed kirjanduse uurimisega). Kuid kodutöö maht ei tohiks ületada 1/3 klassis õpitava materjali mahust.

Eespool vaatasime, millest õpetus täpselt koosneb. Loodame, et see teave aitab õpetajal eelseisvat tundi asjatundlikult planeerida, kuigi meie arvates ei ole ega saa olla mingit universaalset “retsepti”: kõik sõltub tunni kaalutletud omadustest, õpetatavast distsipliinist ja. .. õpetaja loominguline kujutlusvõime.

Juhised

Koostage õppetund plaan mitte nii raske. Peaasi on teada selle põhikomponente. Kirjutamise aja jooksul plaan ja see ei võta sul nii palju aega kui alguses. Kuid kõigepealt tasub märkida, et see peab olema seotud kalendriteemaga plaan aineüliõpilaste metoodilises ühenduses kinnitatud.

Esiteks tuleb tunni alguses pühendada lühike periood õpilaste küsitlemiseks eelnevalt õpitud õppematerjali kohta, mis on temaatiliselt seotud selgitatava materjaliga. Tavaliselt võtab selline küsitlus 3–5 minutit. Küsitluse käigus jäävad õpilased õpitu meelde ning nende võime uut infot omastada suureneb. Järgmised 20-25 minutit tuleks pühendada selgitamisele uus teema. Teie õpilastele jääb materjal paremini meelde, kui sellega on kaasas skeemide, diagrammide, tabelite, helimaterjalide ja näidete kuvamine. Suuliseks selgitamiseks ja visuaalsete vahenditega töötamiseks on vaja aega ühtlaselt jaotada. See aktiveerib mitu mehhanismi korraga, parandades selle kvaliteeti. Tunni viimased 10-15 minutit tuleks jätta äsja käsitletud materjali kinnistamiseks. Selleks, et tunniplaan oleks võimalikult mugav, tuleb mõnikord hiljem selles kohendusi teha. Näiteks saate säilitada säilitusaega, lisades lühikese viieminutilise viktoriini. See võimaldab teil hinnata õpilaste teadmiste ja nende töö kvaliteeti.

Kumb on parem: kasutada valmis plaan Või on parem tunniplaan ise koostada?

Põhimõtteliselt on mõlemad variandid võimalikud. Mõnikord on algajal õpetajal lihtsam kasutada valmis õppematerjali. Kuid aja jooksul eelistab enamik koostada tunniplaani iseseisvalt ja individuaalselt. Korralikult koostatud tunniplaan võimaldab tunniaega ratsionaalselt kasutada ja tõstab oluliselt selle efektiivsust.

Video teemal

Allikad:

Abstraktne on kokkuvõte artikli, lõigu või jaotise sisu. Tavaliselt tekib märkmete kirjutamise vajadus siis, kui on vaja lühikese aja jooksul töödelda suur hulk informatsiooni. Pärast õigesti koostatud kokkuvõtte lugemist on materjal hõlpsasti mälus taasesitatud.

Juhised

Kõige tavalisem on tasuta. See on kokkuvõte, mis ühendab väljavõtted, teesid, tsitaadid ja plaani. See on kõrgeima kvaliteediga kokkuvõtte tüüp. Kui kirjutate selle edukalt, taastate allika sisu oma mällu ka pärast pikka aega.

Enne kokkuvõtte kirjutamist lugege kogu tekst läbi. Tõstke selles esile peamised sätted, mõisted, ideed, valemid. Proovi püüda peamine idee ja luua suhteid aastal. Teksti pole vaja sõna-sõnalt ümber kirjutada. Püüdke oma mõtteid selgemalt parafraseerida, oma sõnadega materjal välja valida, ümber korraldada. Alles siis alusta.

Materjali esmakordsel lugemisel jaga see mõtteliselt punktideks. Mõelge, mida lisate oma märkmetesse, et neid kõiki katta. Olulisemaid punkte võib tsiteerida. Lõpus tehke üldised järeldused, tooge näiteid ja fakte.

Märkmete kirjutamisel on väga mugav kasutada erinevaid skeeme. Need aitavad visualiseerida teksti vahelist suhet. Selleks peate skeemi koostamiseks valima materjali, valima üldmõisteid. Järgmisena paljastage kontseptsiooni olemus, valides võtmefraasid või -fraasid. Seejärel rühmitage faktid loogiliselt ja looge seosed rühmade vahel.

Kokkuvõtte tegemisel on oluline, et info oleks kergesti tajutav, seega kasuta disainitööriistu. Selleks tee erinevaid allakriipse, tõsta tekst markeri, viltpliiatsi või muu pastaga esile. Kaasake põhimõisted, definitsioonid ja valemid raamistikku. Kirjutage tekst erinevates fontides, kasutage sümbolid ja vähendamised.

Video teemal

PlaneerimineÕpetajaks olemine on tema tegevuse vajalik element. Hoolikas ettevalmistus aitab õpetajal sihipäraselt ja õigeaegselt lahendada õppetöö ees seisvaid ülesandeid. Planeerimise lähtedokumentideks on kooli õppekava, ainekursuse programm, kalender- ja teemaplaneering ning iga õpilase plaan. õppetund eraldi.

Juhised

Plaan õppetund peavad sisaldama järgmisi elemente: subjekt ja ; etapid õppetund, märkides sündmuse toimumise aja; teadmiste kontrollimise meetodid ja sisu; uue materjali õppimise järjestus ja meetodid; demonstratsioonid; tehniliste vahendite loetelu; probleemid ja harjutused nende lahendamisega; .

Plaani tegemisel õppetundÕpetaja määrab ennekõike eesmärgid ja eesmärgid õppetund. Ühes tunnis ei lahendata tavaliselt ühte, vaid mitut ülesannet, samas peab õpetaja välja selgitama mitu põhiülesannet. Kavas toodud ülesanded jagunevad kasvatuslikeks, arendavateks ja kasvatavateks. Kui ülesandeid on seatud liiga palju, ei saa ükski neist täielikult täita.

Järgmiseks valib õpetaja õpikuga tutvudes meisterlikkuseks vajaliku faktilise materjali ning paneb paika materjali mahu ja sisu. Siia on valitud ka materjali sisaldavad populaarteaduslikud ja metoodilised materjalid. Kõik see on vajalik struktuuri loomiseks õppetund, jagades selle etappideks, eraldades igale neist aega.

Tunni lõpus oodatakse õpilaste tööde hindamist kommentaaridega ja hinnete panemist.

Seotud artikkel

Allikad:

Ajalugu on koolis üks põhiaineid. Selle hoolikas uurimine tagab, et õpilastel on poliitikast suurepärane arusaam. majanduslik ja sotsiaalne keskkond, milles nad elavad. Õpetajate jaoks on see punkt aga väga raske. Lõppude lõpuks, selleks, et lapsed saaksid ajalugu paremini mõista, õppetund tuleb õigesti koostada, struktureerida ja arendada.

Juhised

Alustuseks koostage oma tunni plaan. See peaks sisaldama teema kokkuvõtet, tuginema eelmise tunni tulemustele ja võtma arvesse publiku valmisoleku taset. Ärge unustage ka oma märkmete jaoks kindlaks teha, kui raske on seda teemat mõista. Võib-olla tuleb mõnele sündmusele rohkem tähelepanu pöörata ja sellest rääkida, samuti mitme jaoks uurida õppetund ov. Kirjeldage omas ka tunni toimumiskohta. Võib-olla pole see lihtsalt loeng, vaid mingi reis muuseumisse või ajaloolistesse mõisatesse.

Kindlasti kirjutage oma plaan minuti- ja punkt-punkti haaval kirja. Reeglina struktuuris õppetund ja sisaldab järgmisi parameetreid: korralduslikud küsimused, kodutööde kontrollimine (kui on), ettevalmistuse jälgimine uue materjali valdamiseks õppetund a, uute teadmiste vahetu tajumine, käsitletava materjali kinnistamine, punktid uute teadmiste üldistamisest ja süstematiseerimisest, samuti