Органи імунної системи. Конспект уроку: Імунітет. Органи імунної системи Що такий імунітет конспект

04.03.2016 2946 569 Стаховська Ольга Анатоліївна

Урок біології на тему "Імунітет. Органи імунної системи: червоний кістковий мозок, тимус, лімфатичні вузли. Імунітет пасивний та активний, природний та штучний. Функції лейкоцитів. Імунна реакція. Антигени та антитіла.
Клас: 8

Цілі: познайомити учнів з визначенням та видами імунітету, закріпити правила профілактики інфекційних захворювань.

Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, презентація Microsoft Power Point “Імунітет. Види імунітету”.

Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Вивчення нового матеріалу.
4.Закріплення знань
5.Домашнє завдання

1. Орг. момент Постановка цілей уроку (слайд 2)

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Фронтальне опитування.

Які рідини утворюють внутрішнє середовище організму? (Кров, лімфа, тканинна рідина)

До якого типу тканин відносять кров? (з'єднувальна)

З чого складається плазма? (Солі, вода, білки, вуглекислий газ, глюкоза та ін. Поживні речовини та продукти розпаду)

Що знаходиться в осаді крові, що відстояла? (формні елементи)

Що виступає на шкірі у вигляді світлих крапельок? (Тканинна рідина)

2. Самостійна робота- по тексту на інтерактивній дошці визначити, про які формені елементи йдеться.
(Завдання на інтерактивній дошці)
Після виконання роботи – перевірка разом із учителем – закріплення знань.

Перевірка знань.

Завдання: Догадайтеся, про які формені елементи йдеться.
1.Червоні клітини, що містять білок гемоглобін.
2.Утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах.
3.Живуть 3-4 місяці.
4.Великі білі клітини з ядрами.
5. Живуть 5-7 днів.
6. Відмирають у печінці, селезінці та нирках.
7. Відмирають у печінці, селезінці та місцях запалення.
8.Зміст в 1 мл крові становить 250 тисяч.
9.Зміст в 1 мл крові становить 4-5 млн.
10. Основна функція - перенесення кисню.
11.Основна функція – захист.

Перевірка

Відповіді: еритроцити – 1, 3, 6, 9, 10; лейкоцити - 2, 4, 7, 11; тромбоцити - 5, 8.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1) Рольова гра "Імунологія".

Кабінет біології.

До класу заходять Альоша та Мишко, вони дуже схвильовані та чимось засмучені.
Вчитель із занепокоєнням запитує: "Що трапилося, хлопчики?"
Альоша: “Ми хотіли записатися до шкільної баскетбольної команди, а нас не
беруть”.
Вчитель: "Але чому ж?"
Мишко: “Подивившись на наші медичні довідки, лікарі сказали, що
ми дуже часто хворіємо і ми маємо слабку захисну систему”.
Альоша: “Які ж ми слабкі? Ось Васю з 8б беруть, хоч він і набагато
нас менше і зростом і вагою”.

Вчитель: “Не засмучуйтесь, хлопці, я думаю, ми зможемо вам допомогти. Для цього спочатку необхідно розкрити секрети захисної системи організму людини і ми вирушимо в подорож Імунологією.

Бесіда (фронтальна)

А хто з вас цього року вже перехворів на ГРЗ чи грип? А в кого вдома хворіли рідні: мама, тато, братики чи сестрички? Виявляється багато хто хворіє.
-А чи є серед вас ті, хто цього року не хворів?
-Цікаво, а чому одні люди хворіють часто, а інші майже не хворіють? (Імунітет, захисні властивості організму, загартовування)
*А що таке імунітет? Давайте розберемося, що це таке імунітет?

Імунітет – здатність організму захищати свою цілісність від усього
генетично чужорідного (мікроорганізми, чужі клітини) (слайд 6)

2.запис визначення у зошит
 А яка система органів захищає наш організм? (Кровіносна) Які клітини крові захищають організм від усього чужорідного? (Лейкоцити) Як вони це роблять? (Лейкоцити здатні поглинати все чужорідне шляхом фагоцитозу).
Імунна система – система органів, до якої належать всі органи, що у освіті клітин, здійснюють захист організму. А які клітки захищають наш організм? (лейкоцити)

3.Оповідання вчителя (показ презентації)

Дійсно величезна роль захисту організму належить фагоцитам, які були
відкриті російським ученим Іллею Іллічем Мечниковим, їм була розвинена теорія фагоцитозу, (перегляд слайду 7), яку у 1908г. він отримав Нобелівську премію.

З часу створення Мечниковим теорії імунітету минуло понад сто років. Імунологія збагатилася новими відкриттями. Було встановлено, що у освіті імунітету важливу роль відіграють лімфоцити Т і Ст.

4. Робота у групах

Давайте дослідимо які механізми імунітету, а для цього ви познайомитеся із завданням 1 на інформаційному листі. На це завдання вам пропоную трохи більше 3 хвилин.

Завдання 1.Грунтуючись на наведених нижче відомостях, запропонуйте можливий механізм імунітету людини:
 Антигени – бактерії, віруси або їх токсини (отрути), а також клітини організму, що переродилися.
 Антитіла – молекули білка, які синтезуються у відповідь на присутність чужорідної речовини – антигену.
 Кожне антитіло розпізнає свій антиген.
 Антитіла мають дивовижну властивість поєднуватися з тим мікробом, у відповідь на який вони були створені, причому тільки з тим, проти якого вони виникли, і ні з яким іншим.
 Лімфоцити (Т та В) мають на своїй поверхні рецептори, здатні розпізнавати «ворога».
-Вислухаємо варіанти відповідей у ​​кожної групи… Дуже добре, молодці ви всі висловили свою думку, а тепер перевіримо правильність ваших припущень,
А ось як пояснюють механізм імунітету вчені

5. Розповідь вчителя з використанням слайдів 8,9):

1. Т-лімфоцити, що утворюються в кістковому мозку і дозрівають у тимусі (Ви знаєте, де у вас розташований цей орган? Тимус, або вилочкова залоза, розташовується за грудиною, є лімфоїдною тканиною). Серед них виділяють три різновиди: Т-кілери, Т-супресори, Т-хелпери.
 Т-кілери з'єднуючись з чужими клітинами, вбивають їх, забезпечуючи таким чином клітинний імунітет.
 Т-супресори блокують надмірні реакції В-лімфоцитів, підтримуючи гармонійний розвиток імунітету.
 Т-хелпери передають інформацію про антиген, сприяючи тим самим перетворенню В-лімфоцитів на плазматичні клітини.
2. В-лімфоцити, отримавши інформацію від Т-хелперів, перетворюються на
 плазматичні клітини, що синтезують антитіла. Антитіла пов'язують антигени і т.ч. дають можливість поглинати їх фагоцитам, або руйнують антигени – гуморальний імунітет. Крім того, одночасно з плазматичними клітинами утворюються
 клітини пам'яті, завдяки яким запам'ятовується інформація про цей антиген. І тепер у разі повторного проникнення в організм цього антигену імунітет людини спрацює негайно.

Т.о. виходить, що в організмі будь-якої людини захисна система – імунітет. Це природний імунітет.

6. Запис у зошит. (Евристична бесіда)

Природний імунітет:
1. Вроджений (пасивний)
2. Придбаний (активний)
-Як ви думаєте, чим вроджений імунітет відрізняється від набутого? (Тим, що вроджений передається у спадок від матері дитині, а набутий з'являється після хвороби).
Причому деякі антигени в людини імунітет є від народження, наприклад до курячої холері чи чумі великої рогатої худоби. А ще вроджений імунітет є у новонароджених дітей відразу після народження, якщо через плаценту або з грудним молокомв організм дитини проникають антитіла матері.
-А які клітини беруть участь у освіті в організмі набутого імунітету? (Клітини пам'яті, В-лімфоцити).
Природний вроджений імунітет називають ще пасивним, а природний набутий – активним.
- Як ви вважаєте, чому? (Бо організм отримує вже готові антитіла).
-Як ви думаєте, а чи довго зберігається у дитини такий імунітет? (Ні, не довго, тому що антитіла в організмі дитини поступово починають руйнуватися під дію його власної імунної системи).
(Перегляд слайду 10)
Проте організму недостатньо лише природного імунітету. І про це свідчить історія (перегляд слайду 11):

7.Інтернет інформація (виступи учнів)

У 6 столітті в Візантійська імперіячума тривала 50 років і забрала 100 млн. людських життів.
Від чуми у 14 столітті в Європі загинула чверть населення – 10 млн. осіб. Міста та селища вимирали, на вулицях можна було зустріти лише могильників.
Ще більше життів забрала віспа. У 18 столітті Західної Європищорічно від віспи вмирало щонайменше 400 тис. людина. На неї захворювало 2/3 народжених, і з 8 чоловік 3 помирали. Люди з гладкою шкірою, без оспенных рубців, зустрічалися рідко.
На початку 19 століття з розвитком світової торгівлі почала поширюватися холера. У Росії її за 8 холерних років захворіло 3 360 тис. людина, їх померло 1700 тис. чоловік.
Не менш страшною хворобою виявився грип або «іспанка», який забрав лише за 2 роки з 1918 по 1920 роки. 20 млн. людських життів, причому за найскромнішими підрахунками від 20 до 40% населення всього земної куліпостраждала від ускладнень.

А ще туберкульоз, сибірка, кашлюк, скарлатина, поліомієліт, грип… Як запобігти епідемії, зменшити смертність людей?

Проблема знайшла вирішення в 1796 р., коли англійський лікар Едуард Дженнер випадково почув, що селяни, які перенесли коров'ю віспу, - широко поширене на той час захворювання великої рогатої худоби, - не хворіли знову і ставали несприйнятливими до справжньої віспи. Е.Дженнер запропонував проводити вакцинацію. 14 травня 1796 р. Е.Дженнер набрав із гнійничка коров'ячої віспи в однієї доярки трохи рідини і ввів її 8-річному хлопчику Джемсу Фіппсу, а потім через 1,5 місяці заразив його натуральною віспою. Хлопчик не захворів. Через 5 місяців Е.Дженнер повторно зазнав його зараження, і знову хлопчик залишився здоровим (демонстрація слайдів 12-13).

8. (Сцінка)

 Крамар: Дженнер справжній безбожник, хоч він і син священика. У давні часи за таке богохульство підсмажили б на багатті. Треба ж так вигадати, вводити людині скотинський початок.
 Жінка: жахливо, жахливо… Мені сказала одна знаюча людина, що у нещасного хлопчика Фіппсів виростуть роги, і не тільки. Я знаю, що дочка однієї поважної леді після того, як їй прищепили цю худобу, цю коров'ячу віспу, обросла вовною і почала мукати.

У 19 столітті вакцинація проводилася у багатьох країнах світу, зокрема. та у Росії.
-А чи знаєте ви, хто першим прищепився від віспи у Росії? До речі, дівчатка, це була жінка, адже чоловіки так бояться щеплень.
Це була Катерина 2, яка спеціально спеціально з Англії запросила спеціаліста. А ось масова вакцинація почалася з 1801 р., коли професор медичного факультету Московського університету Мухін Є.О., прищепив від віспи дитини з виховного будинку, на честь цієї події йому дали прізвище Вакцин. (Слайд 14)

Великий внесок у розвиток мікробіології та вакцинології зробив Луї Пастер, завдяки якому були створені вакцини проти сибірки, сказу, курячої чуми. (слайд 15)

Т.о. завдяки діяльності багатьох учених, було встановлено, що з людини, поруч із природним, може вироблятися і штучний імунітет з допомогою вакцини (активний).

Однак, що робити, якщо людина все ж таки захворіла? Чим йому допомогти? (Антибіотиками, антитілами проти даного збудника). Вчені і тут знайшли рішення, вони навчилися створювати лікувальні сироватки, з яких у людини розвивається штучний пасивний імунітет. Ми продовжимо своє дослідження і з'ясуємо, чим же вакцина відрізняється від сироватки:

9.Робота в групах

Завдання 2. Користуючись такими фактами, поясніть, у чому різниця між вакциною та лікувальною сироваткою:

 У 1881р. Луї Пастер вирощував сибірки бацил в інкубаторі, в якому постійно підтримувалася температура тіла тварини. Якось терморегулятор дав збій. Температура піднялася, бацили перегрілися. Хоча вони й не загинули, проте були пошкоджені та більше не викликали захворювання. Але Пастер все ж таки заразив цими ослабленими бацилами піддослідних тварин. І виявилося, що тварини стали після цього імунними проти сибірки! Так було створено вакцину проти сибірки.
 Для отримання дифтерійної сироватки, коні вводять дифтерійну отруту через певну кількість днів, щоразу збільшуючи дозу. Коли в організмі коня виробиться стійкий імунітет, у нього беруть частину крові. Її ретельно очищають: видаляють кров'яні клітини, фібриноген та частину непотрібних білків. Введена дифтерійна отрута на цей час повністю нейтралізується. З одержаного препарату готують лікувальну протидифтерійну сироватку.

Молодці, всі групи впоралися із завданням. Дійсно
 Вакцина – препарат із ослаблених або мертвих збудників захворювання. Введення її в організм викликає захворювання у легкій формі, у людини виробляються антитіла. Такий імунітет може зберігатися багато років.
 Лікувальна сироватка – препарат із готових антитіл, взятих із плазми крові тварин. Така сироватка сприяє формуванню у людини пасивного штучного імунітету. Такий імунітет незабаром зникає (завдяки антидифтерійній сироватці зберігається життя багатьох дітей, до створення 60-70% дітей помирало).
Т.о. у людини крім природного імунітету може вироблятись і штучний активний та пасивний.
-А чому імунітет, що з'являється після прищеплення вакцини, називається активним, а сироватковий імунітет - пасивний? (Бо після вакцини антитіла формуються клітинами власного організму, а при введенні сироватки, антитіла отримують готові).

10. « Мозковий штурм»

Медицина спромоглася взяти під контроль майже всі епідемічні захворювання (слайди 17,18). Лікарі здолали чуму, холеру, віспу, поліомієліт, малярію, сибірку. Однак залишилися деякі захворювання, які досі забирають життя людей. Наприклад, застудні захворювання – грип та ГРЗ (гострі респіраторні захворювання) сьогодні залишаються найпоширенішими захворюваннями. Грип та ГРВІ відомий ще з часів Гіппократа (у його роботах збереглися описи захворювання). Епідемії трапляються щороку в холодну пору року і вражають до 15% населення земної кулі. Грип та ГРВІ займають 1 місце за кількістю випадків у світі та становлять 95% усіх інфекційних захворювань. Ще грип небезпечний тим, що щорічно вірус незначно змінюється і тому імунітету, що залишився від попередніх контактів, недостатньо. Поки що до нас хвиля грипу не докотилася і ми ще маємо час підготувати свій організм до цього неприємного захворювання. (Демонстрація слайду 19).

Що ми можемо зробити для цього? (Часник, варення, вітаміни, цибуля…). Подивіться, що ще можна ввести до свого раціону для зміцнення організму (демонстрація) – лимон, брусничне, морошкове, малинове варення, багаті на вітаміни; цибуля та часник – фітонциди; шипшина, сушена малина, чорниця - киселі, компоти, полівітаміни) Можна щепитися від грипу.
-Тільки коли це потрібно робити? (Бажано не пізніше середини жовтня, коли ще після літа організм досить сильний, щоб виробити сильний імунітет проти вірусу грипу).

Ось які рекомендації пропоную вам на період зими:
1. «Не впадаєте в сплячку»,
2. Їжте поменше жирного та солодкого,
3. Більше їжте овочів та фруктів;
4. Рекомендується вживання полівітамінів;
5. Спати лягайте вчасно, а краще на годину раніше, ніж звичайно (не пізніше 22.00);
6. Не відмовляйте собі у прогулянках на свіжому повітрі.

А чому погано багато, часто хворіти? Адже так приємно, повалятися вдома на дивані, коли тебе доглядають? (Знижується, послаблюється імунітет, організму доводиться постійно працювати на зношування, збільшується небезпека проникнення в організм збудників, з якими ослаблений організм не зможе впоратися).
Є захворювання, яке саме тим і страшне, що організм зовсім не здатний чинити опір інфекції, навіть найслабшій.

11.Сцінка «Лікарі»

Це СНІД – чума 21 століття – синдром хронічного імунодефіциту (слайди 22-24).
Перші випадки СНІДу було відзначено на початку 80-х років у США. Наразі епідемія охопила близько 190 країн світу (з початку епідемії 24 млн. осіб вже померло від СНІДу, понад 42 млн. наразі живуть із ВІЛ).
Докотилася хвиля захворювання і до Казахстану, зараз зареєстровано 14 тисяч 812 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 334 дитини до 14 років,
і в нашому місті теж є кілька ВІЛ-інфікованих.
Збудником захворювання є – ВІЛ – вірус імунодефіциту людини.
Групи ставлять запитання

А ви знаєте чим він небезпечний?
Вірус вражає Т-лімфоцити (Т-хелпери), роблячи організм беззахисним перед інфекційними захворюваннями.

Існує 3 шляхи передачі інфекції: (слайд 25)
1. статевий
2. від матері – дитині (на 3-му місці за кількістю заражень, вірус передається дитині під час тяжкості, пологів або з грудним молоком. Існує унікальний досвід наших лікарів, завдяки якому ризик зараження дитини зводиться до 2, а іноді навіть до 0, 5%.
3. через кров (перші хворі на СНІД були наркомани, і зараз це дуже поширений спосіб передачі ВІЛ – інфекції. Однак не завжди носіями вірусу є люди з групи ризику. У нашій країні є сумний досвід зараження у м. Чимкенті новонароджених у пологовому будинку. Зараження відбулося з вини медперсоналу, тому що щеплення дітям було зроблено погано простерилізованими шприцами, в результаті зараз ці діти, ні в чому не винні є ізгоями суспільства, хоча вчені довели, що заразитися вірусом не так просто.

Не можна заразитися через
 Слину
 Сечу
 Пот
 Комах
 Через побутові предмети
 Перебуваючи в одному приміщенні чи транспорті

IV. Закріплення знань

1.Беседа: Чи згодні ви з формулою Гіппократа: «Будь хворобу легше попередити, ніж лікувати»?

2. Самостійна робота.

Встановіть відповідність між способом придбання людиною імунітету та її видом Спосіб придбання

1) передається у спадок
2) виникає під дією вакцини
3) формується після перенесеної хвороби
4) уроджений
5) виникає при введенні лікувальної сироватки. Вид імунітету

Природний А

Штучний В
1 2 3 4 5
А В А А В

V. Домашнє завдання: § 35, повторити § 32.

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що скачується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

План конспект уроку з біології у 8 класі

Тема: «Імунологія на службі здоров'я»

Ціль:сформувати знання про механізм вироблення імунітету, види імунітету, відмінності вакцини та щеплення, умови переливання крові, резус-факторі.

Завдання:

Навчальні:познайомити учнів із наукою імунологією; визначити роль вакцин у профілактиці хвороб та лікувальних сироваток у їх попередженні та лікуванні; ознайомити із класифікацією імунітету;

Розвиваючі: продовжити розвивати навички самостійної роботи та роботи у групах; формувати вміння та навички систематизувати та узагальнювати отримані знання;

Виховні:продовжувати виховувати в учнів прагнення збереження та зміцнення свого здоров'я; відповідальне ставлення до виконання завдань.

Тип уроку:комбінований

Методи уроку: проблемні, частково-пошукові, репродуктивні, творчі, словесні

Форми організації навчальної діяльності:індивідуальна, групова, самостійна.

Універсальні навчальні дії:

Предметні результати навчання:

Знати значення імунології на вирішення проблеми збереження здоров'я людини;

Описувати застосування вакцин та сироваток;

Порівнювати імунітет: природний та штучний, пасивний та активний;

Відтворювати визначення понять « алергія », « алерген », « тканинна сумісність », « донор », « реципієнт »;

Знати групи крові людини та правила їх переливання; пояснювати механізм резус-конфлікту

Метапредметні результатинавчання:

Пізнавальні - використовуватиме вирішення поставлених завдань різні джерела інформації, включаючи електронні; будувати логічний ланцюжок міркувань;

Регулятивні - контролювати та оцінювати результати власної діяльності, вносити корективи у їх виконання;

Комунікативні - повно та точно висловлювати свої думки, аргументувати власну точку зору, вступати в діалог та дискусію; ефективно працювати в парі та групі при вирішенні навчальної задачі.

Особистісні результати навчання:

Усвідомлювати практичну цінність знань з іммунології;

Виявляти пізнавальний інтерес, спрямований вивчення механізмів імунітету.

Обладнання:комп'ютер, презентація "Імунологія на службі здоров'я", інструктивні карти учнів, підручник Біологія. Людина. Д.В.Колесов, Р.Д.Маш, І.М.Бєляєв

Хід уроку:

I. Організаційний момент:

II.Актуалізація знаньпро імунітет та інфекційні захворювання.

Фронтальне опитування:

Назвіть захисні бар'єри організму.

Що таке імунітет?

Що означає неспецифічний імунітет?

Що таке антигени7

Вкажіть відмінність клітинного та гуморального імунітету.

Назвіть імунну систему.

Що таке СНІД?

Назвіть шляхи передачі ВІЛ-інфекції.

Перелічіть інфекційні хвороби.

III/ Цілепокладання:"Хлопці, буквально вчора, ми записали в щоденники запис: «Проводитиметься вакцинація учнів нашої школи проти грипу». Та й серед населення, теж проводитиметься вакцинація. Для чого нам потрібні щеплення?

Як ви дмаєте, яка у нас тема уроку?

IV . Вивчення нового матеріалу:

Слайд №1.Тема та цілі уроку.

Історія винаходи вакцини.

Розповідь вчителя з демонстрацією презентації.

Чому в одних випадках застосовують вакцини, а в інших – сироватки? ?

Що потрібно враховувати при переливанні крові?

Що вивчає наука імунологія?

Щоб відповісти на ці питання, ми з вами маємо попрацювати з § №19.

Працюватимемо на уроці як індивідуально, так і в групах.

Відкрийте §№19, візьміть інструктивні картки. (Додаються).

Прочитайте та виконайте завдання №1.( індивідуальна робота).

Слайд №3 -Перевірте правильність виконання завдання. Можете виправити чи доповнити.

Прочитайте завдання №2. (індивідуальна робота). Ознайомтеся із класифікацією імунітету, зверніть увагу, на чому вона заснована.

Зверніть увагу на зв'язок цієї класифікації з поняттями «вакцина» та «сироватка». (Все це пов'язано зі штучним імунітетом)

Перевіряється робота учнів з слайд №4.

Хлопці, зараз ви працюватимете в групах. Але спочатку я хочу поставити вам питання, на яке постарайтеся відповісти після виконання отриманих завдань.

Слухайте уважно:

З донорської крові видаляють солі кальцію шляхом додавання речовин, що виводять ці солі осад. Для чого це роблять?

Робота з груп.(Завдання однакові, але можливо, що групи виберуть собі як домашнє завдання різний виглядтворчої роботи). Учням пропонується сісти за групами. Координатори призначаються вчителем заздалегідь і вони самі формують групи.

Уважно прочитайте завдання №3. (Додається).

Учні знайомляться з поняттями «алергія» та причинами тканинної несумісності.

Групи одержують різні завдання.

Завдання №4 для групи №1. (Додається)

Завдання №5 для групи №2. (Додається)

Прочитайте завдання.

Зверніть увагу на правильність, точність виконання завдання.

Результати на слайдах №5 та №6.Моделі імунології обговорюються фронтально та записуються у зошит.

Повернімося до питання, яке я вам поставила перед виконанням завдання №3.

Якщо учні не зможуть відповісти на поставлене запитання, запропонувати їм згадати: що впливає на згортання крові?

Слайд №7. Відповідь на запитання: Донорську кров переливають людям, які цього потребують. Внаслідок видалення кальцію ця кров не згортається і її можна зберігати довгий час.

V. Закріплення:

Гра:"Хрестики нолики"

Групи вибирають чи «Х» чи «О».

Питання для гри: 1. Що таке вакцина? 2. Назвіть спосіб набуття штучного пасивного імунітету. 3. Назвіть спосіб набуття природного активного імунітету. 4. Що таке алерген? 5. Речовина, що викликає імунну реакцію. 6. Процес пожирання чужорідної речовини. 7. Здатність організму позбавлятися чужорідних тіл. 8. Людина, яка віддає кров. 9. Він створив першу вакцину.

VI. Рефлексія:Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

Як ви сьогодні вивчали матеріал, що вам сподобалося у роботі в групах?

Чим вам допомогли слайди

VII . Завдання додому:§ №19.

Робота з груп.Завдання №3. Виконати творче завдання.

Спробуйте уявити поняття алергіяі тканинна сумісністьу будь-якій із запропонованих форм:

  1. міні-твір;

    міні-казка чи вірш;

    плакат та ін.

вибір.(додається)

VIII . Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок.

Інструктивна картка до уроку

План-конспект уроку на тему: Імунітет

Мета: поглиблення знань про імунітет – важливу складову частини здоров'я людини

Завдання уроку.

Освітні. Формувати поняття: "імунітет", "імуна система", "антитіла", "антиген", "вакцина", "лікувальна сироватка"

Ознайомити із видами імунітету.

Виховні. Продовжити гігієнічне, фізичне виховання, переконуючи у необхідності здорового життя.

Виховувати почуття патріотизму, переконувати у пізнаваності та матеріальності фізіологічних процесів.

Розвиваючі. Розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, формувати комунікативні вміння.

Обладнання та матеріали: телевізор, комп'ютер, презентація, комплект завдань для груп, тест для контролю знань, зошит із друкованою основою, портрет І.І. Мечнікова.

Хід уроку.

І етап. Обґрунтування мети уроку, актуалізація знань.

Вступне слово вчителя.

На дошці епіграф «Наш організм — держава, а сили імунітету — армія, що стоїть на варті його незалежності». (Рем Петров)

Читання епіграфа.

Наше завдання: виявити способи захисту людини від хвороб, вивчити способи збереження та зміцнення імунітету.

Чому це важливо?

Ми живемо в агресивному світі, відчуваємо стреси та вплив несприятливого екологічного оточення, наш організм постійно оточують невидимі вороги – бактерії, віруси, патогенні грибки, що спричиняють інфекційні захворювання.

Якби людина не мала «армію захисту», він виявився б безсилим у боротьбі з «чужинцями».

Згадаймо пройдене.

1. Які клітини крові беруть участь у захисних реакціях?

2.Де утворюються та дозрівають лейкоцити?

3.Яка форма лейкоцитів, яке це має значення?

Чужими можуть бути не лише мікроби, а й білки іншого організму, адже кожна людина — індивідуальність, кожен організм має свій набір ознак.

Згадаймо групи крові людини. Чому слід переливати кров строго враховуючи групи та резус фактор? Наведіть приклади

Який висновок напрошується?

При попаданні в кров невластивого людині білка організм відкидає «чуже». Це також імунітет, що зберігає біологічну індивідуальність.

ІІ етап. Вивчення нового матеріалу.

1. Історія відкриття фагоцитозу: презентація чи повідомлення учнів про І.І. Мечникове, його роботи та значення цієї роботи для людини. Демонстрація вченого портрета.

2. Демонстрація слайду про специфічний та неспецифічний імунітет. Пояснення вчителя.

3. Демонстрація слайду про взаємодію "антиген - антитіло". Пояснення вчителя.

4. Демонстрація слайду про фізіологічну сутність імунітету, про утворення Т-лімфоцитів та В-лімфоцитів, вироблення антитіла проти впізнаного антигену, тобто.

про виникнення високоспецифічного імунітету Записи термінів: імунітет, антитіло, антиген.

5. Історія створення вакцин та види імунітету.

а) Самостійна робота з текстом стор. 137.

б) Заповнення завдання № 118 у робочому зошиті.

в) Перевірка схеми, пояснення учнів.

г) Бесіда з учнями:

Наведіть приклади вакцинації у школі.

Яким є ваше ставлення до цього процесу?

Чому деякі люди відмовляються від вакцинації?

Проблемне питання:

Чому людині за екстреної допомоги вводять сироватку, а не вакцину? (Обговорення, з'ясування, чим вакцина відрізняється від сироватки). Запис у р/т.

6. Способи зміцнення імунітету, робота у групах. Завдання для обговорення.

I Група. Внаслідок чого може наступити енергетичне виснаження?

Припустіть, як це вплине на імунітет?

II Група. Як позначиться стресовий стан (нервова напруга) збереження імунітету?

Запропонуйте правила здорового способу життя.

ІІІ Група. Припустіть, як позначиться імунітет шкідливі звички.

Запропонуйте правила здорового способу життя.

IV група. Припустіть, чому менше хворіють діти, які займаються фізкультурою.

Запропонуйте правила здорового способу життя.

V Група: Припустіть, який вплив на імунітет має переохолодження.

Припустіть правила здорового способу життя.

Звіти груп. Звірка із відповідями. Висновки. Запис загальних правил зміцнення імунітету (додаток №1).

ІІІ етап. Закріплення знань.

Запитання базового рівня.

    Що таке імунітет?

    Яку роль відіграють антитіла?

    Які клітини крові виконують захисну функцію?

    Чим природний імунітет відрізняється від штучного?

    Навіщо роблять попереджувальні щеплення?

Запитання підвищеного рівня.

    Чим забезпечується імунітет?

    Яка роль В- та Т-лімфоцитів, фагоцитів?

    Чим відрізняється дія вакцини від дії лікувальної сироватки?

    Які види імунітету бувають?

    Чому збільшення лейкоцитів у крові може свідчити про наявність інфекції в організмі?

ІV етап. Підсумки уроку: оцінювання, пояснення домашнього завдання.

Стор. 136-137, питання 1-9. Повідомлення про СНІД.

Література

Підручник Сонін Н.І., Сапін М.В. “Біологія. Людина". Москва. Дрофа 2009 р.

В.З. Резнікова, В.І. Сивооких. Біологія Розділ «Людина та її здоров'я». Методичний посібникдля вчителя. Москва 1998

Методичний посібник до підручника Соніна Н.І., Сапіна М.В. "Білогія. Людина". Москва. Дрофа 2007р.

Тарасов В.В. «Імунітет. Історія відкриттів». Москва. Дрофа 2004р.

Г.К. Зайцев, А.Г. Зайцев. Твоє здоров'я. Зміцнення організму. Санкт-Петербург. 1997 р.

Олена Бабешко
Конспект уроку «Імунітет» біологія 8 клас

Конспект уроку біології на тему"Імунітет. ". 8-й клас

Бабешко Олена Володимирівна, вчитель біології та хімії

Ціль уроку: ознайомлення учнів із захисним механізмом організму – імунітетом.

Завдання:

Освітні: розкрити поняття імунітет, ознайомити з механізмом дії імунітету, обґрунтувати необхідність вакцинації

Виховні: сформувати почуття гордості за досягнення вітчизняної медицини у боротьбі з інфекційними захворюваннями

Розвиваючі:Формувати вміння: слайдами та схемами; отримувати необхідну інформацію.

Устаткування: комп'ютер, проектор, календар щеплень, слайдова презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

I. Організаційний момент

Слайд №1.

Вчитель: Хлопці, подивіться на екран Це слова видатного російського фізіолога І. І. Мечнікова.

Було багато питань, на які людство не могло дати відповіді. Люди не могли зрозуміти, чому дві людини перебувають в однакових умовах, де існує можливість заразитися інфекцією, але одна з них хворіє, а друга ні. Як ви вважаєте чому?

Мета сьогодні на уроціми з вами спробуємо знайти відповідь на це запитання.

При вивченні нової теминам потрібні знання про склад крові та про формені елементи крові.

ІІ. Перевірка пройденого матеріалу

Слайд №2.

Вчитель проводить фронтальну бесіду з пройденого матеріалу. У ході якої на екрані проектуються питання.

ІІІ. Засвоєння нових знань

1. Історія відкриттів.

Вчитель: Інфекційні захворювання відомі давно Слайд №3

Читання уривка з твору А. С. Пушкіна "Бенкет під час чуми". Історичні дані.

Нині церква спорожніла;

Школа глухо замкнена;

Нива безглуздо перезріла;

Гай темний порожній;

І селище, як житло

Погоріле, стоїть, –

Тихо все. Один цвинтар

Не пустіє, не мовчить.

Щохвилини мертвих носять,

І стогнання живих

Боязко Бога просять

Заспокоїти їх душі!

Щохвилини місця треба,

І могили між собою.

Як перелякане стадо,

Тиснуться тісною чергою.

(Уривок з твору А. С. Пушкіна “Бенкет під час чуми”).

Вчитель:

Глибокий слід історії людства залишили епідемії чуми, холери, віспи, грипу.

У 14 столітті Європою пройшлася страшна епідемія «чорної смерті», яка забрала 15 млн. чоловік. Це була чума, що охопила всі країни і від якої померло 100 млн. чоловік.

Не менш страшний слід залишила по собі й натуральна віспа, названа «чорною віспою». Вірус віспи став причиною загибелі 400 млн. чоловік, а ті, що залишилися живими, засліпли назавжди. Зареєстровано 6 епідемій холери, остання у 1992-93 роках в Індії, Бангладеш. Епідемія грипу під назвою «іспанка»у 1918-19 роках забрала життя сотень тисяч людей, відомі епідемії під назвою «азіатський», «Гонконзька», а в наші дні – «свинячий»грип.

Багато десятиліть людство намагалося боротися із цими хворобами. Спалахи інфекційних хвороб називають епідеміями. Причетність мікробів до інфекційних захворювань було доведено французьким ученим Луї Пастером.

Він висловив ідею, що якщо заразити людину ослабленими мікробами, які викличуть легке захворювання, то надалі на цю хворобу людина не захворіє. У нього виробиться імунітет. На цю думку його наштовхнули роботи англійського лікаря Едварда Дженнера. Слайд №4

Повідомлення: у 1796 році англійський лікар Едвард Дженнер виявив, що людям, які перехворіли на коров'ячу лихоманку, віспа була не страшна. Тоді Дженнер вирішив ввести в організм людини рідину з гнійників хворої корови. Він брав трохи рідини з бульбашок на коров'ячому вимені і втирав її в подряпину на шкірі людини. Заражений чоловік хворів на віспу в легкій формі. Його першим пацієнтом став хлопчик, якому він прищепив рідину з оспин корів, а через деякий час прищепив людську віспу. Хлопчик не захворів. Щеплені таким способом люди ніколи не хворіли на віспу. Свій винахід він назвав вакциною (від латинського слова "vaca" - «корова»). Наукового пояснення своєму успіху Дженнер не знайшов, він просто здогадався, що за введення ослабленого збудника організм зможе сам захиститися від нього.

Повідомлення: з ім'ям Луї Пастера Слайд №5 пов'язана поява багатьох вакцин від різних хвороб, наприклад, вакцини проти сказу. Вірус сказу вражає клітини нервової системи. У хворої тварини або людини від води виникають судоми горлянки глотки і гортані. Неможливо пити, хоча мучить спрага. Від паралічу дихальних м'язів або припинення серцевої діяльності може настати смерть. Тому відразу після укусу слід терміново звернутися до лікаря. Він проведе курс щеплень проти сказу, який запропонував Луї Пастер.

Вчитель: Хлопці, ви бачите портрет І. І. Мечникова Чому його портрет знаходиться поруч із портретами Джженера та Пастера?

Слайд №6.

Вчитель: Пастера та Мечникова вважають основоположниками науки імунології.

Імунологія– розділ медичної науки про несприйнятливість організму до інфекційних захворювань, його захисні механізми.

Наш організм здатний захищати себе від шкідливого впливу мікроорганізмів. Проникнувши в організм, вони зустрічаються з його захисними силами. імунітетом.

Вчитель: тема нашого уроку ІМУНІТЕТ.

Ми з вами розглянемо види імунітету, з'ясуємо роль формених елементів крові у формуванні імунітету.

Слайд №7.

Вчитель: Імунітет- Здатність організму захищати себе від хвороботворних мікроорганізмів.

(Слайд 1 Біологія 8. Дрофа)

Вчитель: чужорідні речовини називаються антигенами (це мікроорганізми, віруси та будь-які клітини, склад яких відрізняється від складу власних клітин організму).

Проти антигенів виробляються антитіла.

Антитіла – синтезуються спеціальними клітинами – лімфоцитами. (Слайд 2 Біологія 8. Дрофа)

В організмі є кілька видів лімфоцитів. Слайд 8.

Вчитель: Кожен вид антитіла здатний нейтралізувати певний антиген, саме той, який виявив Т - лімфоцит. Коли антиген потрапляє до організму вдруге, антитіла виробляються швидше. Це явище називають імунна пам'ять. Кажуть – виробився імунітет.

2. Види імунітету. Слайди 3-5 Біологія 8. Дрофа

Слайд №9.

Імунітет

Природний Штучний

вроджений набутий активний пасивний

вакцина лікувальна сироватка

Вчитель: Чим штучний імунітетвідрізняється від природного імунітету?

(Учні висловлюють свої припущення.)

Вчитель: - Як ви вважаєте, що означає вроджений імунітет?

У крові є антитіла від деяких хвороб (чумка собак і т. д.).

А що означає набутий?

Внаслідок перенесеного захворювання або з молоком матері.

Вчитель: Штучний імунітетвиробляється двома шляхами: введенням вакцини та введенням лікувальної сироватки.

Вчитель: Згадайте, що вводив Е. Дженнер для попередження захворювань на віспу?

Рідина з оспенных бульбашок, т. е. ослаблені мікроорганізми.

Вакцини – культура ослаблених мікроорганізмів.

Вчитель: Що ж відбувається, коли вводять вакцину?

Т – лімфоцити розпізнають, а Б – лімфоцити виробляють антитіла. Активний імунітет.

Коли людина вже хворіє, то вводять лікувальну сироватку, яка містить готові антитіла.

Це пасивний імунітет.

3. Захворювання, пов'язані з ослабленням імунітету. Слайди 11-15

Повідомлення учня “Алергія”

Характеристика захворювань, що виникли внаслідок ослаблення чи пошкодження імунітету: СНІД, грип. Розповідь із елементами розмови про профілактику захворювань.

С – синдром

П – набутого

І – імуно

Д - дефіциту

– Що ви знаєте про СНІД?

– Як уберегтися від зараження на СНІД?

- Чи небезпечний грип?

– Як ви вважаєте, чи існує імунітет проти грипу, СНІДу?

IV. Перевірка засвоєння учнями нового матеріалу

Вчитель: Хлопці, давайте уявимо такий випадок

До лікарні надійшла дитина, у неї визнали дифтерію. Її збудники вражають слизову оболонку горла, які отрути розносяться кров'ю у всьому організмі, викликаючи важке отруєння.

- Що потрібно ввести дитині

Вчитель: у лютому – березні місяці спостерігається епідемія грипу Як можна захистити себе від грипу? Що потрібно ввести: вакцину чи лікувальну сироватку? Чому?

Вчитель: у нашій країні існує система вакцинації Подивіться на карту вакцинації.

(Розглядається карта вакцинації)Слайд 16

Вчитель: Хлопці, ми з вами розглянули захисний механізм організму імунітет, види імунітету.

А як ви вважаєте, які фактори зміцнюють імунітет, а які послаблюють.

На столах учнів таблиця “Роль факторів, що послаблюють та зміцнюють імунітет”.

Вчитель організовує фронтальну розмову, під час якої заповнюється таблиця.

Чинники, що послаблюють імунітет Фактори, що зміцнюють імунітет

1. Шкідливі звички 1. Здоровий спосіб життя

2. Енергетичне виснаження Облік енергетичних витрат організму

3. Стресова напруга руйнує лімфоцити 3.

4. Гіподинамія 4

На екрані слайд №16.

V. Підбиття підсумків уроку.

Вчитель підбиває підсумки уроку,повідомляє домашнє завдання : стор 136-137, ст. 1-9

Вчитель: Сьогодні на уроціми з вами говорили про важливу властивість організму – його захисний механізм.

Від проникнення бактерій та чужорідних речовин організм має зовнішні та внутрішні захисні бар'єри;

Зовнішні бар'єри – це шкіра та слизові оболонки;

Внутрішній механізм захисту імунітет;

Головну роль формуванні імунітетуграють білі клітини крові – лейкоцити.

"Імунітет. Інфекційні захворювання. Попереджувальні щеплення"

Димитрієнко Наталія Геннадіївна, вчитель біології МОУ ЗОШ №5

Завдання:

Освітні: формування нових анатомічних понять: імунітет, інфекційні захворювання, лікувальні сироватки, вакцина, запобіжні щеплення .

Розвиваючі:формування вміння самостійно працювати з текстом підручника, додатковою літературою, а також розвиток умінь порівнювати та узагальнювати; розвиток розумових здібностей учнів, логічного мислення;


Виховні:
формування діалектико-матеріалістичного світогляду; Виховання санітарно-гігієнічних навичок, звички до здоровому образужиття.

Цілі:

    Поглибити знання учнів у тому, що таке імунітет, види імунітету, інфекційні захворювання, лікувальні сироватки, вакцина, запобіжні щеплення.

    Формувати вміння самостійно працювати з текстом підручника, додатковою літературою; вилучати з неї необхідну інформацію; логічно мислити та оформлювати результати розумових операцій в усній та письмовій формах.

Обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація з використанням інтерактивної дошки “Імунітет. Види імунітету”.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці, сідайте. Я рада вас бачити здоровими. І дуже сподіваюся, що наш урок буде корисним для збереження та зміцнення вашого здоров'я в майбутньому.

  1. Актуалізація понять.

Через війну всіх воєн 20 століття Землі загалом загинуло 111 млн. людина, їх приблизно 1.1 млн. людина щорічно. Рівень смертності від хвороб у 14 разів вищий. Наприклад, щорічно лише від інфекційних захворювань, спричинених патогенними мікроорганізмами, помирають близько 2.3 млн. осіб.

СНІД, грип, чума, туберкульоз, віспа, малярія, гепатит тощо.

Але чому навіть у страшні епідемії одні люди хворіють, а ні?

Епіграф уроку:

Людину оточують катаклізми – численні мікроорганізми:

Віруси, бактерії, мікроби, але людина не недоторка.

У нього є захист.

Як ви вважаєте, вивченням якої теми ми займемося сьогодні? (Вивчатимемо захисні властивості організму)

Захист організму називаютьімунітетом . Давайте сформулюємо завдання уроку (учні формулюють, вчитель вивішує на дошці тему уроку, завдання та план).

Для кращого засвоєння нового матеріалу повторимо основні поняття теми минулого уроку. Нагадайте, що ми вивчали на минулому уроці? (Кров, будова та функції)

  1. Вибрати із списку поняття, що відповідають особливостям будови клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів (робота з інтерактивною дошкою). Див. додаток 1.

  2. Вибрати із списку поняття, що відповідають функціям клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів (робота з інтерактивною дошкою). Див. додаток 1.

  3. Вставити пропущені терміни (робота з інтерактивною дошкою). Див. додаток 2.

  4. Робота з електронним мікроскопом (наприклад, препарат якої тканини вам дано для перегляду, назвіть особливості будови цієї тканини та функції). Див. додаток 3.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Що таке імунітет?

Давайте звернемося до словників та знайдемо визначення терміна «імунітет» (учні зачитують)

Звернемося до слайдів презентації:

Імунітет – здатність організму захищати себе від хвороботворних бактерій та вірусів, а також від сторонніх тіл та речовин.

Справляється із цим завданням імунна система.

Імунна система поєднує органи і тканини, що забезпечують захист організму від генетично чужорідних клітин або речовин, що надходять ззовні або утворюються в організмі.

Давайте розглянемо органи імунної системи:

Центральні органи(червоний кістковий мозок, тимус)

Периферичні органи(лімфатичні вузли, мигдалики, селезінка)

Роль клітин – захисників проти чужорідних тіл виконують клітини крові-лейкоцити. Повторимо види лейкоцитів (див. слайд презентації)

2. Фізіологічний механізм імунітету

Який фізіологічний механізм імунітету ?

Самостійна робота з підручником з груп.

1 група виділяє нові поняття теми.

2 група готує повідомлення про відкриття Мечнікова І.І.

3 група складає розповідь про захисні механізми організму

4 група закінчує схему на інтерактивній дошці.

Перевіряємо роботу груп:

1 група – терміни: імунітет, лейкоцити, лімфоцити, фагоцити, антитіла, В та Т лейкоцити, Мечників, фагоцитоз.

3 група – повідомлення про механізми імунітету:

За будовою та виконуваними функціями лейкоцити поділяються на лімфоцитиі фагоцити.У крові існує дві групи лімфоцитів: В- та Т-клітини. В-клітиниутворюють спеціальні речовини, які, з'єднуючись з бактеріями, роблять їх беззахисними проти фагоцитів. Т-клітинисамі знаходять хвороботворні бактерії чи клітини, уражені вірусом. Вступаючи з ними в контакт, вони виділяють спеціальні речовини, що викликають загибель бактерій або вірусів. Ці особливі речовини називаються антитіламита мають білкову природу.

Процес поглинання та перетравлення лейкоцитами мікробів та чужорідних речовин називається фагоцитозом, а клітини, що його здійснюють це фагоцити.Процес був вперше відкритий великим російським вченим І. І. Мечнікова.

2 група: Повідомлення про Мечникова І.І.

Великий російський вчений Ілля Ілліч Мечников своє відкриття зробив, вивчаючи морських безхребетних в Італії. Він звернув увагу, що у них у перетравленні їжі цих тварин беруть участь рухливі клітини, схожі на амеб. Ввівши в тіло морської зірки шип від троянди, він спостерігав, як скалку оточують рухливі клітини, намагаючись знищити цей шип. Ці клітини Мечніков назвав фагоцитами, що означає пожирачі, а процес фагоцитоз.У вищих ссавців та людини теж існують подібні клітини.

4 група: Закінчити схему на інтерактивній дошці. Див. додаток 4.

Лейкоцити

ЛІМФОЦІТИ

Фагоцити

В – клітини Т – клітини

Антитіла Особливі речовин

з'єднуються викликають загибель

з бактеріями бактерій та вірусів Фагоцитоз

і роблять їх

беззахисними

проти

фагоцитів

Фагоцитоз та вироблення антитіл – єдиний захисний механізм, названий імунітетом.

    Види імунітету.

Які види імунітету існують?

Імунітет буває природнийі штучний.

Робота з групами з текстом підручника на стор.

1 група пояснює природний імунітет

2 група штучний імунітет

3 група визначає групи природного імунітету

4 група визначає особливості штучного імунітету.

Відкривається схема на інтерактивній дошці. Див. додаток 5.

Природний імунітетце несприйнятливість до багатьох хвороб, дана людині від народження. Наприклад, люди не хворіють на чуму тварин.

Природний набутий імунітетвиробляється внаслідок перенесених хвороб. Наприклад, перехворівши на кашлюк, кір, вітряну віспу, люди, як правило, не хворіють на ці хвороби повторно.

Штучний активний імунітетвиробляється внаслідок введення в організм убитих або сильно ослаблених збудників хвороби у формі вакцини. При цьому організм виробляє антитіла проти цієї інфекції і після щеплення (так називається дана операція) людина найчастіше не хворіє або хворіє легше. Подібні попереджувальні щепленняроблять від грипу, дифтерії, туберкульозу, поліомієліту тощо.

Пасивний штучний імунітет- це введення готових антитіл хворій людині у формі лікувальної сироватки. Лікувальну сироватку одержують із плазми крові тварин чи людини, які перенесли інфекційне захворювання. Таку лікувальну сироватку застосовують, наприклад, при тяжкій інфекційній хворобі-дифтерії.

Розвиток дуже небезпечної хвороби - правця - можна запобігти своєчасним вливанням протиправцевої сироватки.

Так як при використанні лікувальних сироваток антитіла не утворюються в організмі, а вводяться в нього ззовні, вони зберігаються в крові дуже недовго. Через деякий час організм знову стає сприйнятливим до хвороб.

В організмі людини імунітет виробляється не до всіх інфекційним хворобам. На деякі з них можна хворіти багато разів у житті, наприклад, ангіною.

    Повідомлення учнів про Дженнера та Пастера.

Дженнер Едвард (1749-1823)

Англійський лікар, 14 травня 1796 року щепив проти віспи 8-річного хлопчика шляхом перенесення йому вмісту віспячної бульбашки від жінки-доярки, яка заразилася коров'ячою віспою. Через 1,5 місяця і потім через 5 місяців хлопчику вводили матеріал від хворого на натуральну віспу. Хлопчик залишився здоровим. Метод Дженнера почали вводити повсюдно до ліквідації віспи – 8 травня 1980 року. Зараз попереджувальні щепленнязастосовуються широко і рятують людство від багатьох страшних захворювань, які забирали мільйони життів.

Пастер Луї (1822-1895)

Французький вчений. Доказав, що інфекційні захворювання спричинені передачею патогенних мікроорганізмів, а не самозародженням. Запровадив спосіб знищення патогенних бактерій шляхом пастеризації – нагріванням до 50-60 градусів. Нині цей метод широко застосовується. Також Пастер впроваджував в організм людини ослаблених збудників для запобігання його від заразних хвороб.

5. Від чого залежить сила імунітету? Чому в одних він справляється з навантаженнями, а в інших немає, і вони хворіють (відповіді учнів: від організму, від харчування, від занять спортом, від шкідливих звичок). Щоб з'ясувати відповідь на це питання, учні нашого класу провели невелике дослідження. Для цього вони провели опитування про шкідливі звички учнів 8-11 класів, їх пристрасті до занять спортом та з'ясували у мед. працівників частоту захворювання учнів. І ось що вони отримали (виступ учнів з показом графіка дослідження), висновок: у класі, де учні займаються спортом і не мають шкідливих звичок хворіють менше, отже, у них сильніший імунітет, а в тому класі, де не люблять спорт і курять, імунітет у учнів ослаблений, отже імунітет можна зміцнити, займаючись спортом.

Заповнення таблиці з учнями на дошці. Див. додаток 6.

Чинники, що послаблюють імунітет

Чинники, що зміцнюють імунітет

    Шкідливі звички

А) алкоголь руйнує печінку

Б) КУРІННЯ

В) НАРКОМАНІЯ

Г) ТОКСИКОМАНІЯ

2. Енергетичне виснаження організму

а) хвороба

Б) поганий сон

В) Погане ЖИВЛЕННЯ

Г) НЕДОЛІК ВІТАМІНІВ

3. Стресова напруга руйнує лімфоцити

4. Малорухливий спосіб життя

1. уникати шкідливих звичок

    Правильно харчуватися (раціональне харчування)

    Вітаміни

    Режим праці та відпочинку

    Займатися спортом

    Зберігайте гарний настрій.

6.Імунітет та СНІД

В даний час досить поширеним невиліковним захворюванням є СНІД (синдром набутого імунодефіциту). Збудник цього захворювання – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) робить імунну систему непрацездатною, і люди помирають від тих мікробів, бактерій, грибків, які здоровому, тобто зі здоровою імунною системою, людині абсолютно безпечні. Якщо ситуація зі СНІДом не зміниться, то до 2017 року на території Нижегородської області кількість заражених цим вірусом наблизиться до 50%. Ми з вами вже говорили, як можна уникнути зараження вірусом імунодефіциту людини, давайте повторимо правила профілактики зараження ВІЛ.

Робота за групами – заповнення таблиці «Способи передачі ВІЛ-інфекції»

Див. додаток 7.

  1. Рефлексія.

Повернімося до завдань нашого уроку. Скажіть, хлопці, що ви дізналися сьогодні на уроці? Як ви вважаєте, отримані знання будуть вам корисні, і де ви їх зможете застосувати?

Давайте візьмемося за руки і в кожній групі зробимо за столом коло друзів, які готові допомогти один одному у скрутну хвилину. Як ви вважаєте, з чим можна порівняти це міцне коло? Подивимося на дошку (методика «лупа») – з імунітетом, де ЗОЖ, правильне харчування, спорт, режим дня його складові. Тож нехай він буде міцним як ваша дружба. Будьте всі здорові та щасливі.

  1. Підбиття підсумків. Виставлення оцінок.

  2. Домашнє завдання.

    1. Обов'язкове всім: стор.122-124, вивчити нові терміни.

    2. На вибір: знайти матеріал і підготувати по ньому презентації про відкриття вчених Мечникова, Пастера, Дженнера.

Література

    Біологія Людина. 8 клас. Н.І.Сонін, М.Р.Сапін. - М: Дрофа, 2005.-215 с.

    Поурочне планування з біології. 8 клас. За ред. Соніна І.М., - М., 2006

    Велика медична енциклопедія - М: Медицина, 2000. - 670 с.

    Електронний наочний посібник Біологія людини. ЗАТ «Новий Диск», 2007

Вставити пропущені слова:

Кров, лімфа, тканинна рідина утворюють внутрішнє середовище організму. Безпосередньо із клітинами контактує тканинна рідина. Кров складається з еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та плазми крові. Функції крові: розносить поживні речовини, кисень, гормони, пов'язує всі частини тіла організму, виносить із тканин продукти обміну речовин. Клітини крові людини утворюються у червоному кістковому мозку. Забезпечення дихальної функції організму виконують еритроцити, переносячи кисень та видаляючи вуглекислий газ. Захищають організм від бактерій лейкоцити - білі кров'яні тільця. У зсіданні крові беруть участь кров'яні пластинки або тромбоцити.