Müəllimlər üçün dərs planını necə yaratmaq olar. Nümunə dərs planı. Yeni materialın yerləşdirilməsi

Müəllimin dərsə dərhal hazırlığı nədən ibarətdir? Dərs planlaması nədir?

Müəllimin dərsə birbaşa hazırlığı dərsin planlaşdırılması, dəqiqləşdirilməsidir tematik planlaşdırma hər bir fərdi dərsə münasibətdə dərsin əsas məzmunu və diqqəti müəyyən edildikdən sonra düşünmək və dərs planı və planını tərtib etmək. Təcrübəsindən, erudisiyasından və pedaqoji bacarıq səviyyəsindən asılı olmayaraq hər bir müəllim üçün dərs planı lazımdır. O, tematik plan, proqramın məzmunu, müəllimin tələbələr haqqında bilikləri, habelə onların hazırlıq səviyyəsi əsasında tərtib edilir. Dərsin planlaşdırılmasında və onun keçirilməsi texnologiyasının işlənib hazırlanmasında bir-biri ilə əlaqəli iki hissə var: 1) dərsin məqsədi, hər bir addım haqqında düşünmək; 2) dərs planının bu və ya digər formasında xüsusi dəftərdə qeyd edilməsi.

Dərsin məqsədi proqram materialının məzmunu, məktəbin maddi bazası və verilən təhsil şəraitində təşkil edilə bilən tədris materialı ilə şagirdlərin fəaliyyətinin xarakteri əsasında müəyyən edilir. Dərs hazırlığının bu hissəsində müəllim düşüncə eksperimentinə əsaslanaraq gələcək dərsi proqnozlaşdırır, onu əqli cəhətdən oynayır, öz hərəkətləri və şagirdlərin vəhdətində olan hərəkətləri üçün unikal ssenari hazırlayır. Və yalnız öz fəaliyyətinin və şagirdlərin dərsdəki fəaliyyətinin əsas məzmununu və istiqamətini müəyyən etdikdən sonra müəllim şagirdlərin öyrənməli olduğu zəruri və kifayət qədər materialı seçir, dərsdə tətbiq olunacaq müəyyən anlayışların tətbiqi ardıcıllığını göstərir. dərs. Planlaşdırılan anlayışlarla işləyərkən şagirdin fəaliyyətini stimullaşdırmaq üçün lazım olan ən tutumlu və canlı materialı seçir, ümumiləşdirilmiş suallar, problemli tapşırıqlar şəklində təlimatlar tərtib edir, görüləcək işlərin həcmindən asılı olaraq dərsin strukturunu əvvəlcədən müəyyənləşdirir. Şagirdlərin və öz imkanlarını qiymətləndirir, dərsin məzmununa əlavə məlumatlar daxil etməklə, dərsdə dəyişən şəraitlə əlaqədar dərsdə baş verə biləcək dəyişikliklərə özünü psixoloji cəhətdən hazırlayır.

Dərsin hazırlanması zamanı müəllimin pedaqoji uzaqgörənliyə, şagirdlərin düşüncələrindəki dönüşləri proqnozlaşdırmağa diqqəti güclənir. Beləliklə, müəllimin dərsə hazırlığı təkcə tədris materialının hərtərəfli təhlilini, onun öyrənilmə mərhələlərinə uyğun qurulmasını deyil, həm də bu materialla işləmək zamanı tələbələrin mümkün suallarını, cavablarını, mülahizələrini əhatə edir. onun qavranılması, dərk edilməsi və s. Belə təhlil nə qədər hərtərəfli aparılarsa, dərs zamanı tamamilə gözlənilməz vəziyyətlərlə qarşılaşma ehtimalı bir o qədər az olar.



Dərsin tərkibi haqqında belə hərtərəfli təhlil və mülahizədən sonra müəllim dərs planını yazır. Eyni zamanda, xüsusilə təcrübəsiz müəllim üçün dərs qeydləri kifayət qədər ətraflı və ətraflı şəkildə hazırlanır. Belə xülasə təkcə bir sinifdə deyil, eyni paralelin bütün siniflərində onun işində dəstək ola bilər. Təcrübəli müəllimlər özlərini dərsin qısa qeydi ilə məhdudlaşdırırlar - müəllimin özünün unutmamalı və bu xüsusi sinifdə dərs zamanı tələbələrlə işləyərkən istifadə etməli olduğu şeyi qeyd edir. Bu bəzən ayrı-ayrı müəllimləri hətta eyni paralelin hər bir sinfi üçün belə planlar hazırlamağa məcbur edir, çünki siniflərdəki şagirdlər çox vaxt öz xüsusiyyətlərinə və hazırlıq səviyyələrinə görə kəskin şəkildə fərqlənirlər.

Bəzən akademik pedaqoqlar və praktik müəllimlər arasında müəllimin dərs planına ehtiyacı olub-olmaması ilə bağlı mübahisələr alovlanır? Dərs planı müəllimin yaradıcılığını boğurmu? Müəllimin dərs zamanı konturdan istifadə etməsi mümkündürmü? Bu, müəllimin tələbələr arasında nüfuzuna mənfi təsir göstərmirmi?

Bu cür mübahisələr əsasən mənasızdır! Bu da ondan ibarətdir ki, müəllimlər öz nümunələri ilə şagirdlərə işlərində mütəşəkkil olmağı, plan üzrə işləməyi, əvvəlcədən hazırlanmış qısa konspektlərlə işləməyi öyrədirlər. Dərs planı, əlbəttə ki, müəllim üçün bir növ pərdə olmamalıdır, onun təşəbbüskarlığına və tələbələrlə işləməkdə çevikliyinə mane olmamalıdır. Dərs yaradıcı bir hərəkətdir və buna görə də müəllimin işində dərs planının fetişləşdirilməsi yolverilməzdir. Dərs planı yalnız fəaliyyət üçün bələdçidir və dərs dərs zamanı müəyyən dəyişikliklərin edilməsini tələb etdikdə müəllimin nəinki hüququ var, həm də dərsin maksimum səmərəliliyini təmin etmək üçün plandan kənara çıxmağa borcludur. Ancaq nəzərdə tutulan plandan yayınmaq bir şeydir, planın olmaması başqa şeydir. Planlaşdırılandan kənara çıxan müəllim, ilk növbədə, tədris materiallarının məzmununun təfərrüatlarını, öz hərəkətlərini və tələbələrin hərəkətlərini, onların qarşılıqlı təsirinin xarakterini, ilk növbədə, düşünülmüş, zehnində təkrarlanan təfərrüatları əlaqələndirir və yalnız bütün bunları dərsdə yaranmış vəziyyətlə əlaqələndirərək dərsin tədrisi prosesində düzəlişlər edir. Lakin bu düzəlişlər kortəbii deyil, gözlənilmədən yaranan yeni vəziyyətlə və əvvəllər planlaşdırılan iş növləri ilə əlaqələndirilir və dərsin strukturuna, müəllim və tələbələrin fəaliyyətlərinin məzmununa sistematik olaraq dəyişikliklər etmək xarakterini alır. dərsin əvvəlcədən planlaşdırılan məqsədləri və didaktik məqsədləri.

Dərs planı yaradıcı axtarışın başlanğıcı, dərsin səmərəliliyi vasitəsi, müəllimin planının həyata keçirilməsi, ilham və istedadlı improvizasiyanın əsasıdır.

O, dərsin mövzusunu və keçirildiyi sinfi, dərsin məqsədini əks etdirir, onun didaktik məqsədlərini, xülasə dərsdə öyrənilən materialın, tələbələrin tədris və idrak fəaliyyətinin təşkili forması, metodlar, tədris vasitələri, tapşırıqlar və tapşırıqlar sistemi müəyyən edilir, həyata keçirilərkən əvvəllər əldə edilmiş əsas biliklər və fəaliyyət metodları yenilənir. , yeni elmi anlayışların və fəaliyyət metodlarının formalaşdırılması və onların müxtəlif təlim vəziyyətlərində tətbiqi, şagirdlərin təlim fəaliyyətinə nəzarət və korreksiyası və onların biliksizlikdən biliyə doğru mütərəqqi hərəkəti, lazımi və kifayət qədər idrak və praktiki hərəkətləri yerinə yetirə bilməməkdən dərs üçün nəzərdə tutulmuş təhsil, idrak və praktiki vəzifələri həll edərkən bu yol. Dərs planı onun strukturunu aydınlaşdırır, vaxtın təxmini dozasını müəyyən edir müxtəlif növlər iş, məktəblilərin təlim uğurunun yoxlanılması üsulları verilir, onların adları göstərilir, kimlərin müsahibəsi, yoxlanılması planlaşdırılır və s.

Hazırlıqsız yaxşı, faydalı dərs keçə bilməz. Buna görə onun hərəkətini əvvəlcədən düşünmək çox vacibdir. Federal dövlət əsas standartı ümumi təhsil vurğulayır ki, təhsil prosesi şagirdlərin ümumi mədəni, şəxsi və idrak nəticələrinə nail ola bilməsi üçün təşkil edilməlidir. Buna görə də bir neçə var Ümumi Tələb olunanlar dərs planının necə qurulması haqqında.

Dərsin xülasəsi nədir?

Hər bir bacarıqlı müəllim dərs keçməzdən əvvəl dərs planı tərtib edir. Bu termin nə deməkdir? Tələbəlik illərindən hər kəs vərdiş edib ki, xülasə sadəcə yazılı şəkildə dinlənilən məlumatdır. Müəllimlik dünyasında hər şey fərqlidir. Kontur (və ya başqa sözlə, dərs planı) əvvəlcədən tərtib edilir və müəllim üçün bir növ dəstək, işarə rolunu oynayır. Bu, dərsin nədən bəhs etdiyi, necə qurulduğu, hansı məna daşıdığı, məqsədinin nə olduğu və bu məqsədə necə nail olunduğu haqqında birlikdə toplanmış məlumatlardır.

Nə üçün bir dərs planı yaratmalısınız?

Müəllimə ilk növbədə dərs planı lazımdır. Bu, xüsusilə təcrübə çatışmazlığı səbəbindən çaşqınlığa düşə, nəyisə unuda bilən və ya nəzərə almayan gənc müəllimlərə aiddir. Təbii ki, məlumatı tələbələrə necə təqdim etmək, onu hansı məşğələlərlə möhkəmləndirmək, məşq etmək əvvəlcədən diqqətlə düşünülsə, assimilyasiya prosesi daha sürətli və daha yaxşı gedəcək.

Çox vaxt dərs qeydlərinin baş müəllimə təqdim edilməsi tələb olunur, çünki bu, müəllimin necə işlədiyini, tədris metodikasının məktəb tələblərinə nə dərəcədə cavab verdiyini birbaşa əks etdirir. kurikulum. Qeydlərdən aydın görünür güclü tərəflər müəllim, eləcə də onun metodik səhvləri və çatışmazlıqları.

İlkin tələblər

Bütün dərs planlarının cavab verməli olduğu ümumi tələbləri irəli sürmək çətindir. Axı, çox şey uşaqlardan, onların yaşından, inkişaf səviyyəsindən, dərsin növündən və əlbəttə ki, mövzunun özündən asılıdır. Rus dili dərs planı, məsələn, ətrafımızdakı dünya üzrə dərs planından əsaslı şəkildə fərqlənəcəkdir. Ona görə də pedaqogikada vahid birləşmə yoxdur. Ancaq dərs planının necə görünməsi üçün bir neçə ümumi tələb var:


Başqa nəyə diqqət yetirməyə dəyər?

Bir qayda olaraq, dərs planı tərtib edərkən müəllim hər bir xırda detalı düşünməlidir. Planın hər bir bəndinin həyata keçirilməsinə nə qədər vaxt sərf olunacaq. Müəllimin dediyi bütün iradları yazmaq və onlara şagirdlərdən gözlənilən cavabları vermək lazımdır. Müəllimin verəcəyi bütün suallar da aydın şəkildə ifadə edilməlidir. Dərs zamanı hansı avadanlıqla işləməli olduğunuzu ayrıca qeyd etmək yaxşı olardı. Dərs zamanı hansısa növ paylayıcı materiallardan istifadə edilirsə və ya müəllim aydınlıq üçün təqdimat, şəkillər və s. göstərirsə, bütün bunlar da dərs qeydlərinə əlavə edilməli, çap edilməli və elektron formatda. Xülasə xülasə və ev tapşırığı ilə bitməlidir.

Konturu necə düzgün hazırlamaq olar?

Müəllim özü üçün istənilən formada plan tərtib edə bilər. Bu, sadə qeydlər, fərdi sətirlər, cümlələr və ya ətraflı skript ola bilər. Bəziləri lazımi məlumatları diaqrammatik şəkildə təsvir edir. Əgər qeydlərinizi rəhbərlərinizə nəzərdən keçirmək üçün təqdim etməlisinizsə, ən çox yayılmış forma cədvəl şəklindədir. Çox rahat və vizualdır.

Qısa kontur tərtib etmək nümunəsi

Qısa dərs planı. 5-ci sinif

Maddə: Rus dili.

Mövzu: sifət.

Dərsin növü: birləşdirilmiş.

Dərsin məqsədi: tələbələri nitqin yeni hissəsi ilə tanış etmək.

Əsas məqsədlər:

  • nitq bacarıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
  • sözləri koordinasiya etmək bacarığını məşq edin.

Avadanlıq: lövhə, təbaşir, Təqdimat materialı, masalar.

Dərslər zamanı:

  • Təşkilat vaxtı;
  • müayinə ev tapşırığı;
  • yeni materialın izahı (qaydaları oxumaq, onlarla işləmək, materialı möhkəmləndirmək üçün məşqlər etmək);
  • öyrənilən materialın təkrarlanması;
  • dərsə yekun vurmaq, şagirdlərin biliyini qiymətləndirmək;
  • ev tapşırığı.

Nəzərə alın ki, dərsin bütün məqamları müəllim tərəfindən hər bir qeydə qədər ətraflı təsvir edilməlidir. Bundan əlavə, hər bir elementin qarşısında onların hər biri üçün ayrılacaq maksimum vaxtı yazmalısınız. Beləliklə, elə bir vəziyyət yaranmayacaq ki, dərs bitmək üzrədir və müəllimin planlaşdırdığı işin yalnız yarısı yerinə yetirilib.

Bütün qeydlər eyni olmayacaq. Çox böyük əhəmiyyət kəsb edir dərs planları haqqında danışarkən tələbələrin yaşı var. Məsələn, 6-cı sinif yeni məlumatları standart formada qavrayır. Bu zaman müəllim qaydanı izah edir, vacib materialları lövhəyə yazır və sonra öyrənilənləri məşq etmək və möhkəmləndirmək üçün bir sıra fəaliyyətlər təklif edir. 2-ci sinif üçün bu seçim səmərəsiz olacaq. Uşaqlar üçün yeni şeyləri oynaq şəkildə və ya vizual materialların köməyi ilə təqdim etmək adətdir.

Başqa bir xülasəyə misal verək.

İngilis dili dərs planı, 7-ci sinif

Mövzu: keçilən qrammatik materialın təkrarı.

Dərsin növü: birləşdirilmiş.

Dərsin məqsədi: cümlələri birbaşa nitqdən dolayı nitqə çevirmək mövzusunda əldə edilmiş bacarıqları möhkəmləndirmək.

Əsas məqsədlər:

  • ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
  • komandada işləmək bacarığını inkişaf etdirmək;
  • öyrənilən materialda əsas şeyi vurğulamaq bacarığını inkişaf etdirmək.

Avadanlıqlar: yazı lövhəsi, təbaşir, təqdimat, maqnitofon.

Dərslər zamanı:

  • Təşkilat vaxtı;
  • fonetik istiləşmə;
  • leksik istiləşmə;
  • keçilən materialın təkrarı (məşqlər, müstəqil iş, komanda işi);
  • ev tapşırıqlarını yoxlamaq;
  • dərsə yekun vurmaq;
  • ev tapşırığı.

dan da göründüyü kimi bu misal, dərs planının nöqtələrinin dəqiq yeri yoxdur. Ev tapşırığının standart yoxlanışı dərsin əvvəlində, ortasında və hətta sonunda aparıla bilər. Müəllim üçün əsas odur ki, dərs uşaqlar üçün maraqlı və xüsusi olsun deyə, sınaqdan keçirməkdən, icad etməkdən və hər dərsə yeni nəsə gətirməkdən qorxmasın. Ona görə də səbirsizliklə gözləyirlər. Hansı növün seçildiyindən asılı olaraq, dərs planı asılı olacaq. 7-ci sinif (məsələn, fərqli olaraq, kiçik məktəblilər) qeyri-standart üsulla dərs qurmağa imkan verir. Öyrənilənlərin təkrarı oyun və ya müsabiqə şəklində həyata keçirilə bilər. Tələbələrə müstəqil iş vasitəsilə bacarıqlarını göstərmək imkanı verə bilərsiniz. Əsas odur ki, hansı fəaliyyət növünün müəyyən bir sinifə, müəyyən bir tələbə qrupu üçün uyğun olduğunu başa düşmək lazımdır (sinfdə həm yaşı, həm də ümumi performansı nəzərə almaq lazımdır).

Xülasə

Beləliklə, yuxarıda göstərilənlərin hamısını ümumiləşdirək. Addım-addım təlimat dərs planını tərtib etmək üçün belə görünəcək:

  1. Mövzu/sinif.
  2. Bir növ dərs.
  3. Dərsin mövzusu.
  4. Hədəf.
  5. Əsas məqsədlər.
  6. Avadanlıq.
  7. Dərslər zamanı:
  • təşkilati an, isinmə və s. (müəllim və tələbələrin nitqini ətraflı təsvir etməyə başlayırıq);
  • ev tapşırıqlarını yoxlamaq;
  • yeni materialın tətbiqi, onun inkişafı;
  • öyrənilənlərin möhkəmlənməsi, təkrarlanması.

8. Xülasə.

Dərsin mərhələləri istənilən ardıcıllıqla düzülə bilər, dərs zamanı əlavə oluna və ya seçmə təqdim oluna bilər.

Unutmayın ki, ilk növbədə qeydlər nə rəhbərliyə, nə baş müəllimə, nə direktora, nə də tələbələrə lazım deyil. İş aləti və müəllim köməkçisidir. Və burada təcrübə və ya yerində təcrübə etmək bacarığı məsələsi deyil. Heç kim sizi dərsə yeni və unikal bir şey gətirmək üçün narahat etmir. Müəllim zarafat edə bilər, həyatdan misal gətirə bilər (və təbii ki, bunu qeydlərdə yazmaq olmaz). Amma hər halda bir dərs planı olmalıdır. 8-ci, 3-cü və ya 11-ci sinifiniz var - fərqi yoxdur! Sinif aktiv və ya passivdir, onu “tezliklə” başa düşür və ya uzun izahatlar tələb edir - fərqi yoxdur! Bunu bir qayda edin - hər dərsdən əvvəl plan hazırlayın. Bu, mütləq artıq olmayacaq.

DƏRSİN XÜLASƏSİ NECƏ YAPILMALI? DƏRS PLANI NECƏ TƏTBİQ ETMƏLİ?

Bu və bir çox digər suallara bu məqalədə cavab tapa bilərsiniz.

Dərs- təhsil prosesinin əsas komponenti. Müəllim və tələbələrin təhsil fəaliyyəti əsasən dərsə yönəldilir. Bu və ya digərində tələbə hazırlığının keyfiyyəti akademik intizam böyük ölçüdə müəyyən edilir

❧ dərsin keçirilmə səviyyəsi;

❧ metodoloji tamlıq;

❧ atmosfer.

Bu səviyyənin kifayət qədər yüksək olması üçün müəllimin dərsə hazırlıq zamanı onu hər bir bədii əsər kimi özünəməxsus mənası, başlanğıcı və sonu olan bir növ pedaqoji əsərə çevirməyə çalışması lazımdır.

1. Dərsə hazırlaşmağa başlamaq üçün ilk şey:

✓ Özünüz üçün aydın şəkildə müəyyənləşdirin və mövzunu formalaşdırın;

✓ Mövzunun yerini müəyyənləşdirin təlim kursu;

✓ Bu dərsin əsaslandığı aparıcı konsepsiyaları müəyyənləşdirin;

✓ Gələcəkdə istifadə olunacaq tədris materialının həmin hissəsini özünüz üçün müəyyənləşdirin.

2. Tələbələr üçün dərsin hədəf təyinatını müəyyənləşdirin və aydın şəkildə formalaşdırın - ümumiyyətlə, niyə lazımdır?

Bu baxımdan dərsin öyrədici, inkişaf etdirici və tərbiyəvi funksiyalarını müəyyən etmək lazımdır.

Dərsin məqsədləri mümkün qədər konkret olmalıdır.

TƏLİMİN MƏQSƏDİ tələbələrdə yeni anlayışların və fəaliyyət üsullarının, sistemlərin formalaşmasını nəzərdə tutur elmi bilik və s.

✓ Şagirdlərin qanunları, işarələri, xassələri, xüsusiyyətləri mənimsəmələrini təmin etmək;

✓... (yaxud konkret mövzu üzrə) haqqında bilikləri ümumiləşdirmək və sistemləşdirmək;

✓ Təcrübə bacarıqları (hansıları?);

✓ Şagirdlərin müəyyən anlayışları (məsələləri) mənimsəməsini təmin etmək.

TƏHSİLİN MƏQSƏDİ şagirdlərdə müəyyən şəxsiyyət xüsusiyyətlərinin və xarakter xüsusiyyətlərinin formalaşmasını nəzərdə tutur.

✓ vətənpərvərlik tərbiyəsi;

✓ beynəlmiləlçilik tərbiyəsi;

✓ insanlıq tərbiyəsi;

✓ əmək motivlərinin və əməyə vicdanlı münasibətin tərbiyəsi;

✓ öyrənmə motivlərinin, biliyə müsbət münasibətin formalaşdırılması;

✓ nizam-intizam tərbiyəsi;

✓ estetik baxışların tərbiyəsi.

İNKİŞAF MƏQSƏDİ dərsdə əsasən şagirdlərin əqli keyfiyyətlərinin inkişafını nəzərdə tutur: intellekt (düşüncə, idrak, ümumi əmək və siyasi bacarıqlar), iradə və müstəqillik.

Təfəkkürün inkişafı - əsas xüsusiyyətləri və xassələri vurğulamaq, bütövün vahid, ümumi xüsusiyyətlərini və xüsusiyyətlərini təyin etmək, öyrənilən material üçün plan tərtib etmək, faktları təsnif etmək, ümumiləşdirici nəticələr çıxarmaq, ümumi və əsas xüsusiyyətləri müəyyən etmək bacarığı; əhəmiyyətsiz xüsusiyyətləri ayırd etmək və onlardan diqqəti yayındırmaq, bilikləri təcrübədə tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

İDKİ BİLƏKLƏRİN İNKİŞAF EDİLMƏSİ - əsas şeyi vurğulamaq, plan, tezislər tərtib etmək, qeydlər aparmaq, müşahidə etmək, təcrübələr aparmaq.

ÜMUMİ ƏMƏK VƏ POLİTEXNİK BİRLİKLƏRİN İNKİŞAF EDİLMƏSİ - geniş çeşidli məsələlərin həllinə qeyri-ənənəvi, yaradıcı yanaşma, qurğu və alətlərdən istifadə etmək bacarığı, planlaşdırma bacarığı, yerinə yetirilən hərəkətlərin nəticələrini qiymətləndirmək bacarığı.

TƏDBİR İŞİ BƏRCİYƏLƏRİNİN İNKİŞAF EDİLMƏSİ - düzgün tempdə işləmək, oxumaq, yazmaq, hesablamaq, çəkmək, qeydlər aparmaq bacarığının inkişafı.

İRADA VƏ MÜSTƏQİLLİYİN İNKİŞAF EDİLMƏSİ - təşəbbüskarlığın, özünə inamın, əzmkarlığın inkişafı, məqsədə çatmaq üçün çətinliklərin öhdəsindən gəlmək bacarığı.

3. Dərsin növünün aydınlaşdırılması.

✓ Yeni materialın öyrənilməsi üzrə dərs;

✓ Bilik və bacarıqların möhkəmləndirilməsi və inkişafı üzrə dərs;

✓ Bacarıq və bacarıqların inkişafı üzrə dərs;

✓ Dərsin icmalı;

✓ Bilik testi dərsi;

✓ Bilik, bacarıq və bacarıqların tətbiqi dərsi;

✓ Təkrar və ümumiləşdirmə dərsi;

✓ Qarışıq dərs.

4. Dərsin növünün aydınlaşdırılması.

✓ Dərs-mühazirə;

✓ Dərs-söhbət;

✓ Kino dərsi;

✓ Nəzəri və ya praktiki müstəqil iş dərsi (tədqiqat növü);

✓ Müstəqil iş dərsi (reproduktiv tip - şifahi və ya yazılı tapşırıqlar);

✓ Laboratoriya dərsi;

✓ Praktik iş dərsi;

✓ Dərs - ekskursiya;

✓ Dərs - seminar;

Didaktik oyun;

✓ Vəziyyətlərin təhlili;

✓ Şifahi sorğu;

✓ Yazılı sorğu;

✓ Test işi;

5. Tədris üsul və üsullarının seçilməsi.

Bu üsullara aşağıdakılar daxildir:

1. Monoloji təqdimat üsulu (monoloq üsulu);

2. Dialoji təqdimetmə üsulu (dialoji üsul);

3. Evristik söhbət metodu (evristik üsul);

4. Tədqiqat tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi metodu (tədqiqat metodu);

5. Alqoritmik göstərişlər üsulu (alqoritmik üsul);

6. Proqramlaşdırılmış tapşırıqlar metodu (proqramlaşdırılmış metod).

6. Dərs üçün tədris materialını planlaşdırın.

Bunu etmək üçün sizə lazımdır:

A) Mövzu ilə bağlı ədəbiyyat seçin. Üstəlik, əgər söhbət yeni nəzəri materialdan gedirsə, siyahıya məcburi dərslik, ensiklopedik nəşr, monoqrafiya (əsas mənbə) və elmi-populyar nəşrin daxil olmasını təmin etməyə çalışmalısınız. arasından seçim etməliyik mövcud material yalnız tapşırılan məsələləri ən sadə şəkildə həll etməyə xidmət edən.

B) Məqsədi olan təlim tapşırıqlarını seçin:

✓ Yeni materialın öyrənilməsi;

✓ Oynatma;

✓ Biliklərin tanış vəziyyətdə tətbiqi;

✓ Biliklərin tanış olmayan vəziyyətdə tətbiqi;

✓ Biliyə yaradıcı yanaşma.

C) Təlim tapşırıqlarını “sadədən mürəkkəbə” prinsipinə uyğun təşkil edin.

Üç tapşırıq dəsti yaradın:

✓ tələbələri materialın təkrar istehsalına yönəldən tapşırıqlar;

✓ tələbənin materialı qavramasına kömək edən tapşırıqlar;

✓ tələbəyə materialı birləşdirməyə kömək edən tapşırıqlar.

D) Dərs üçün avadanlıq hazırlayın.

Lazımi əyani vəsaitlərin, cihazların siyahısını tərtib edin, texniki vasitələr təlim. Qara lövhənin görünüşünü yoxlayın ki, bütün yeni material istinad qeydi kimi lövhədə qaldı.

D) Dərsin əsas məqamı haqqında fikirləşin.

Hər dərsdə şagirdlərin təəccübünə, heyrətinə, ləzzətinə səbəb olacaq bir şey olmalıdır - bir sözlə, hər şeyi unutduqda xatırlayacaqları şeylər olmalıdır. Ola bilər maraqlı fakt, gözlənilməz kəşf, gözəl təcrübə, artıq məlum olana qeyri-standart yanaşma və s.

E) Şagirdlərin dərsdə fəaliyyətinin monitorinqini planlaşdırın, bunun üçün düşünmək lazımdır:

✓ Nəyə nəzarət etməli;

✓ Necə nəzarət etməli;

✓ Nəzarət nəticələrindən necə istifadə etmək olar.

Eyni zamanda, unutmayın ki, hər kəsin işi nə qədər tez-tez izlənilirsə, tipik səhvləri və çətinlikləri görmək, eləcə də müəllimin işinə səmimi maraq göstərmək bir o qədər asan olur.

Siz dərs qeydlərinizə şagirdlərin və müəllimin dərsin hansı mərhələsində nə etdiklərini qeyd edən cədvəl əlavə edə bilərsiniz.

7. Dərsin strukturunu nəzərə alaraq qeydlər aparın.

Dərsin strukturu dedikdə, dərsin elementləri arasında daxili əlaqələrin sabit nizamı başa düşülməlidir.

✓ Əvvəlki biliklərin yenilənməsi əsasında yeni biliklərin formalaşdırılması;

✓ yeni konsepsiyaların və fəaliyyət metodlarının formalaşdırılması;

✓ bacarıq və bacarıqların formalaşdırılması;

✓ ev tapşırığı.

Tədris materialı ilə işin hansı ardıcıllıqla təşkil ediləcəyini, dərsin elementləri arasında daxili əlaqələrin qorunub saxlanması üçün şagirdlərin fəaliyyət növlərinin necə dəyişdiriləcəyini düşünmək lazımdır.

Müasir dərsin əsas mərhələləri

1. Şagirdlərin dərsə xarici və daxili (psixoloji) hazırlığı ilə xarakterizə olunan təşkilati məqam.

2. Ev tapşırığını yoxlamaq.

3. Şagirdlərin yeni mövzuya hazırlaşmaq üçün bilik və bacarıqlarının yoxlanılması.

4. Şagirdlər üçün dərsin məqsədinin qoyulması.

5. Yeni məlumatın qavranılması və dərk edilməsinin təşkili, yəni ilkin biliklərin mənimsənilməsi.

6. Anlayışın ilkin yoxlanışı.

7. Məlumatın çoxaldılması və onun tətbiqində (o cümlədən dəyişən variantların) model üzrə həyata keçirilməsi yolu ilə fəaliyyət üsullarının mənimsənilməsinin təşkili.

8. Əvvəllər əldə edilmiş bilik və bacarıqlar əsasında qurulan problemli məsələləri həll etməklə biliklərin yaradıcı tətbiqi və mənimsənilməsi, fəaliyyət üsullarının mənimsənilməsi.

9. Dərsdə öyrənilənlərin ümumiləşdirilməsi və onun əvvəllər əldə edilmiş bilik və bacarıqlar sisteminə daxil edilməsi.

10. Müəllim və şagirdlər tərəfindən həyata keçirilən tədris fəaliyyətinin nəticələrinin monitorinqi, biliyin qiymətləndirilməsi.

11. Növbəti dərs üçün ev tapşırığı.

Ev tapşırığı təlim şəraitindən asılı olaraq dərsin istənilən mərhələsində verilə bilər. Bu prosedur adətən çox qısa vaxt tələb edir, lakin çox vacibdir. Buna görə də ev tapşırığı metodik alt strukturun müstəqil elementi kimi dərsin strukturuna daxil edilir.

12. Dərsin yekunlaşdırılması.

Materialı qruplaşdırarkən əsas şey, yeni şeylərin passiv qavranılmasına deyil, tələbə fəallığının artmasına səbəb olacaq dərsin təşkili formasını tapmaq bacarığıdır.

Nəticə: Dərsə hazırlaşarkən çalışmalısınız ki, dərs şagirdləri nəinki əhəmiyyəti mübahisə doğurmayan bilik və bacarıqlarla təchiz etsin, həm də dərsdə baş verən hər şey onlarda səmimi maraq, həqiqi həvəs oyatsın, yaradıcı şüur?

Dərsdən sonra onu təhlil etmək lazımdır. Dərsin özünü təhlilini necə aparmaq olar?

Dərs planı belədir Qısa Təsvir mövzularını, məqsədlərini, gedişatını və pedaqoji nəzarətin mümkün formalarını göstərən tədris dərsi.

Dərs planı dərsdən əvvəl müəllim tərəfindən əvvəlcədən tərtib edilir və təhsil müəssisəsinin rəhbərliyinin nümayəndələri (direktor və ya onun müavinləri) tərəfindən yoxlana bilər. təhsil işi) həm bitdikdən dərhal sonra, həm də dərs başlamazdan əvvəl, həm də əvvəlcədən. Bəzi təhsil müəssisələrində müəllim tərəfindən müəyyən müddətə (məsələn, növbəti semestr üçün) keçirilən dərslərin planlarının əvvəlcədən tərtib edilməsi təcrübəsi mövcuddur. Bu, administrasiyaya və metodistlərə zəiflikləri əvvəlcədən müəyyən etməyə imkan verir təhsil prosesi və onları müəllimə göstərin ki, o, onları aradan qaldırmağa çalışsın və bununla da dərsin strukturunu dəyişdirsin. Düzdür, hər hansı birində qeyd edirik Təhsil müəssisəsi iş proqramı var və məktəb xüsusi təqvim planı tərtib edir, yəni. verilən fənn üzrə dərslərin nə vaxt, hansı mövzuda və hansı miqdarda keçiləcəyini təfərrüatı ilə müəyyən edən bir növ “cədvəl”.

Bununla belə, hər hansı bir müəllim “Ümumi pedaqogika” və “Tədris metodları” kimi fənləri öyrənən universitetdə ilk dəfə “dərs planı” anlayışı ilə qarşılaşır (sonuncu halda söhbət konkret fənnin tədrisindən gedir, məsələn, ingiliscə, və bacarıq və bacarıqların inkişafının monitorinqinin strukturu, məqsədləri və xarakteri fərqli ola bilər). Xüsusilə dərs planı tədris və dövlət təcrübəsindən keçən hər bir tələbə tələbə tərəfindən yazılmalıdır; bir dərs planı çox vaxt kurs işinin, məzuniyyətin tərkib hissələrindən biridir ixtisas işi hətta pedaqogika və tədris metodikası sahəsində dissertasiyalar.

Eyni zamanda, hətta bəzi müəllimlərin özləri də həmişə suala cavab verə bilmirlər: "Dərs planı tam olaraq nə olmalıdır?"

Dərs planı bir neçə hissədən ibarətdir:

  • Dərs mövzusunun formalaşdırılması,
  • Dərsin məqsədləri
  • Tədris vəsaitləri üçün təlimatlar,
  • Dərsin gedişatı
  • Ev tapşırığının təsviri (və ya digər nəzarət forması və müvafiq bacarıq və bacarıqların möhkəmləndirilməsi metodu).

Onların hər birinə daha ətraflı baxaq.

Dərs mövzusu

Bu ifadə öz sözünü deyir: dərsin müəllifi kimi müəllim (təsadüfi deyil ki, bir çox alim-müəllimlər dərsi pedaqoji sənətin formalarından biri adlandırırlar və “müəllif metodikası”, “müəllif məktəbi” kimi terminlər uğurla həyata keçirilir. elmdə kök salmışdır) yığcam və birmənalı şəkildə göstərməlidir ki, dərs tam olaraq nədən gedir? Məsələn, dərsin mövzusu aşağıdakı kimi tərtib edilə bilər: "Sifətlərin müqayisə dərəcələri".

Bu ifadədən belə nəticə çıxır ki, dərs şagirdləri sifətlərin müqayisə dərəcələrində qrammatik xüsusiyyətləri və bu sözlərin nitqdə necə işlədilməsi ilə tanış etməyə həsr olunacaq. Dərsin mövzusu iş proqramına uyğun olmalıdır, o, təkcə məktəb rəhbərliyinə hesabat vermək üçün deyil, həm də dərsin əvvəlində şagirdlərə açıq elan edilir və tez-tez dərsdən əvvəl lövhədə yazılır. Buna görə də burada dərsin bütün mahiyyətini aydın və son dərəcə yığcam şəkildə ifadə etməyi bacarmaq lazımdır.

Dərsin məqsədi

Klassik metodologiya üç əsas dərs məqsədini müəyyən edir:

  • Təhsil,
  • İnkişaf və
  • Maarifləndirici.

Təbii ki, dərs metodik bütövlükdə vahid ümumi məqsəd daşıyır, lakin söhbət hansı dərsdən getdiyinə, hansı fənnin tədris olunduğuna, tələbə auditoriyasının nədən ibarət olmasından və digər aspektlərdən asılı olaraq bölünə bilər.

Belə ki, təhsil məqsədi dərs zamanı formalaşmalı və ya möhkəmləndirilməli olan bacarıq və bacarıqların məcmusu daxildir. Məsələn: "Bir felin qrammatik kateqoriya kimi passiv səsi haqqında təsəvvürün formalaşması və nitqdə istifadəsi."

İnkişaf məqsədi məntiqi təfəkkürün inkişafına nə kömək etməli, faktları, hadisələri və hadisələri tənqidi qiymətləndirmək və müqayisə etmək və bu barədə öz fikrinizi formalaşdırmaq bacarığı daxildir. Məsələn, dərsin inkişaf məqsədi aşağıdakı kimi tərtib edilə bilər: "Aktiv və passiv səsi fərqləndirmək və bu qrammatik strukturlardan istifadə üçün meyarları müstəqil seçmək bacarığı."

Təhsil məqsədi– burada hər şey aydındır: müəllim öyrənilən tədris materialının hansı tədris yükünü ehtiva etdiyini göstərməlidir. Məsələn, ikinci şəxs felinin nəzakətli formasını öyrənirsinizsə tək, deyə bilərik ki, dərsin tərbiyəvi məqsədi “nitq mədəniyyətinin inkişafı və cəmiyyətdə ətrafımızdakı insanlara hörmətlə yanaşmaq”dır.

Dərslər zamanı

Dərsin gedişi müəllimin dərs zamanı yerinə yetirdiyi hərəkətlərin ardıcıllığıdır. Onların sayı məhdud deyil və fəaliyyətin xarakterindən asılıdır. Lakin dərsin gedişatını qurarkən onun vaxt baxımından məhdud olduğunu unutmaq olmaz və müəllim özünü qırx beş dəqiqə ilə məhdudlaşdırmalıdır. Beləliklə, məsələn, aşağıdakı dərsin gedişatı ümumidir (rus dili dərsi nümunəsindən istifadə etməklə):

  1. Salam (1 dəqiqə).
  2. Nitqin istiləşməsi (5 dəqiqə).
  3. Ev tapşırığının düzgünlüyünün yoxlanılması (6 dəqiqə).
  4. Frontal sorğu (4 dəqiqə).
  5. Yeni materialın izahı (on dəqiqə).
  6. Yeni material üzrə frontal sorğu (beş dəqiqə).
  7. Lövhədə məşq etmək (on dəqiqə).
  8. Dərsin yekunlaşdırılması (3 dəqiqə).
  9. Ev tapşırığının elanı və onun izahı (1 dəqiqə).

Bununla belə, verilən nümunə yalnız müəllimin hərəkətlərini adlandırmaqla məhdudlaşmır: o dərsin hər bir hissəsinin nələri ehtiva etdiyini qısa şəkildə yazılı şəkildə izah etməlidir(məsələn, tələbələrə hansı suallar verildi, hansı məşq edildi, hansı material izah edildi, nitq istiləşməsinə nələr daxil edildi (məsələn, təklif olunan fellərin əmr əhval-ruhiyyəsinin formalaşması).

Ev tapşırığı

Ev tapşırığı müvafiq bacarıq və bacarıqların formalaşma səviyyəsinə və onların daha dərindən möhkəmlənməsinə pedaqoji nəzarətin əsas formalarından biridir. Ona görə də ev tapşırığı dərsin əsas mahiyyətindən ayrı mövcud ola bilməz. Məsələn, birbaşa nitqi dolayı nitqə çevirərkən durğu işarələri öyrənilibsə, ev tapşırığı bu mövzunun öyrənilməsinə həsr olunmuş bir məşq və ya müəllimin özü tərəfindən hazırlanmış və təklif olunan başqa bir tapşırıq olmalıdır (şagirdlərdən birbaşa nitqi çevirməyi xahiş edə bilərsiniz. Ədəbiyyat dərslərində öyrənilən əsərin personajlarının bilavasitə formalaşdırılması və dəftərlərə yazılması, bununla da dərsin təkcə əsas mahiyyəti deyil, həm də ədəbiyyatşünaslıqla fənlərarası əlaqələr də cəlb olunacaq). Lakin ölçüdə ev tapşırığı sinifdə öyrənilən materialın həcminin 1/3-dən çox olmamalıdır.

Yuxarıda dərsin tam olaraq nədən ibarət olduğuna baxdıq. Ümid edirik ki, bu məlumat müəllimə qarşıdan gələn dərsi bacarıqla planlaşdırmağa kömək edəcək, baxmayaraq ki, bizim fikrimizcə, bir növ universal "resept" yoxdur və ola da bilməz: hər şey dərsin nəzərə alınan xüsusiyyətlərindən, tədris olunan intizamdan asılıdır. .. müəllimin yaradıcı təxəyyülü.

Təlimatlar

Bir dərs yazın plan o qədər də çətin deyil. Əsas odur ki, onun əsas komponentlərini bilməkdir. Yazı zamanı plan və bu, əvvəlində olduğu qədər vaxtınızı almayacaq. Ancaq əvvəlcə qeyd etmək lazımdır ki, bu, təqvim-tematik ilə əlaqəli olmalıdır plan fənn tələbələrinin metodik birliyində təsdiq edilmiş ation.

Hər şeydən əvvəl, izah ediləcək materialla tematik olaraq əlaqəli olan əvvəllər öyrənilmiş tədris materialı ilə bağlı tələbələrə sual vermək üçün dərsin əvvəlində qısa bir müddət ayırmalısınız. Tipik olaraq, belə bir sorğu 3 dəqiqədən 5 dəqiqəyə qədər çəkir. Sorğu zamanı şagirdlər öyrəndiklərini xatırlayır, yeni məlumatları mənimsəmək qabiliyyəti artır. Növbəti 20-25 dəqiqə izahata ayrılmalıdır yeni mövzu. Şagirdləriniz materialı planların, diaqramların, cədvəllərin, audio materialların və nümunələrin nümayişi ilə müşayiət olunarsa, daha yaxşı xatırlayacaqlar. Şifahi izahat və əyani vəsaitlərlə işləmək üçün vaxtı bərabər paylamaq lazımdır. Bu, keyfiyyətini yaxşılaşdıraraq bir neçə mexanizmi eyni anda işə salacaq. Dərsin son 10-15 dəqiqəsi sadəcə keçilən materialı möhkəmləndirmək üçün buraxılmalıdır. Dərs planını mümkün qədər rahat etmək üçün bəzən sonradan ona düzəlişlər etməli olursan. Məsələn, siz qısa beş dəqiqəlik viktorina daxil etməklə saxlama müddətini artıra bilərsiniz. Bu, tələbələrin biliyinin keyfiyyətini və onların işini qiymətləndirməyə imkan verəcək.

Hansı daha yaxşıdır: istifadə edin hazır plan Yoxsa dərs planını özünüz hazırlamaq daha yaxşıdır?

Prinsipcə, hər iki variant mümkündür. Bəzən təcrübəsiz bir müəllim üçün hazır istifadə etmək daha asandır metodik material. Bununla belə, zaman keçdikcə əksəriyyət öz başına və fərdi şəkildə dərs planı yaratmağa üstünlük verir. Düzgün tərtib edilmiş dərs planı dərs vaxtından səmərəli istifadə etməyə imkan verir və onun effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.

Mövzu ilə bağlı video

Mənbələr:

Mücərrəddir xülasə məqalənin, paraqrafın və ya bölmənin məzmunu. Tipik olaraq, qeydlərin yazılması zərurəti qısa müddətdə böyük həcmdə məlumatların işlənməsi lazım olduqda yaranır. Düzgün tərtib edilmiş xülasəni oxuduqdan sonra material yaddaşda asanlıqla təkrarlanır.

Təlimatlar

Ən çox yayılmış pulsuzdur. Bu, çıxarışları, tezisləri, sitatları və planı birləşdirən xülasədir. Bu, ən yüksək keyfiyyətli xülasə növüdür. Əgər onu müvəffəqiyyətlə yazsanız, uzun müddətdən sonra belə mənbənin məzmununu yaddaşınızda bərpa edəcəksiniz.

Xülasənizi yazmadan əvvəl bütün mətni oxuyun. Onda əsas müddəaları, konsepsiyaları, ideyaları, düsturları vurğulayın. Tutmağa çalışın Əsas fikir və əlaqələr qurur. Mətni hərfi təkrar yazmağa ehtiyac yoxdur. Fikirlərinizi daha aydın ifadə etməyə çalışın, öz sözlərinizlə desək, materialı seçin, yenidən təşkil edin. Yalnız bundan sonra başlayın.

Materialı ilk dəfə oxuyarkən onu zehni olaraq nöqtələrə bölün. Onların hər birini əhatə etmək üçün qeydlərinizə nə daxil edəcəyinizi düşünün. Ən vacib məqamları sitat gətirmək olar. Sonda ümumi nəticələr çıxarın, misallar və faktlar göstərin.

Qeydlər yazarkən müxtəlif sxemlərdən istifadə etmək çox rahatdır. Onlar mətn arasındakı əlaqəni vizuallaşdırmağa kömək edəcəklər. Bunu etmək üçün bir diaqram hazırlamaq üçün material seçməlisiniz, seçin ümumi anlayışlar. Sonra, əsas ifadələri və ya ifadələri seçməklə konsepsiyanın mahiyyətini açın. Sonra faktları məntiqlə qruplaşdırın və qruplar arasında əlaqə qurun.

Xülasə yaratarkən məlumatın asanlıqla qəbul edilməsi vacibdir, ona görə də dizayn alətlərindən istifadə edin. Bunu etmək üçün müxtəlif alt xəttlər çəkin, mətni marker, flomaster və ya digər pasta ilə vurğulayın. Əsas anlayışları, tərifləri və düsturları çərçivəyə daxil edin. Müxtəlif şriftlərdə mətn yazın, istifadə edin simvollar və azalmalar.

Mövzu ilə bağlı video

Planlaşdırma Müəllim olmaq onun fəaliyyətinin zəruri elementidir. Diqqətli hazırlıq müəllimə tədrisin qarşısında duran vəzifələri məqsədyönlü və vaxtında həll etməyə kömək edəcəkdir. Planlaşdırma üçün ilkin sənədlər məktəb kurikulumu, fənn kursunun proqramı, təqvim və tematik planlaşdırma və hər bir şagird üçün plandır. dərs ayrıca.

Təlimatlar

Plan dərs aşağıdakı elementlərə malik olmalıdır: mövzu və ; mərhələləri dərs, hadisənin vaxtı göstərilməklə; biliyin yoxlanılması üsulları və məzmunu; yeni materialın öyrənilməsinin ardıcıllığını və üsullarını; nümayişlər; texniki vasitələrin siyahısı; problemlər və onların həlli ilə məşqlər; .

Plan qurarkən dərs Müəllim, ilk növbədə, məqsəd və vəzifələri müəyyən edir dərs. Bir dərsdə ümumiyyətlə bir deyil, bir neçə problem həll olunur, lakin müəllim bir neçə əsas vəzifəni müəyyənləşdirməlidir. Planda göstərilən vəzifələr təhsil, inkişaf və tərbiyəyə bölünür. Əgər həddən artıq çox tapşırıq qoyulsa, onların heç biri tam yerinə yetirilə bilməyəcək.

Sonra müəllim dərsliyi öyrənməklə mənimsəmək üçün lazım olan faktiki materialı seçir, materialın həcmini və məzmununu müəyyən edir. Burada materialı ehtiva edən populyar elmi-metodiki materiallar da seçilir. Bütün bunlar struktur yaratmaq üçün lazımdır dərs, mərhələlərə bölmək, onların hər biri üçün vaxt ayırmaq.

Dərsin sonunda tələbələrin işlərinin şərhlərlə qiymətləndirilməsi və qiymətlərin qoyulması nəzərdə tutulur.

Əlaqədar məqalə

Mənbələr:

Tarix məktəbdə əsas fənlərdən biridir. Onun diqqətlə öyrənilməsi tələbələrin siyasəti mükəmməl başa düşməsini təmin edir. yaşadıqları iqtisadi və sosial mühit. Lakin müəllimlər üçün bu məqam çox çətindir. Axı, uşaqların tarixi daha yaxşı başa düşmələri üçün dərs düzgün tərtib edilməli, strukturlaşdırılmalı və inkişaf etdirilməlidir.

Təlimatlar

Başlamaq üçün dərsiniz üçün plan hazırlayın. O, mövzunun xülasəsini ehtiva etməli, əvvəlki dərsin nəticələrinə əsaslanmalı və dinləyicilərin hazırlıq səviyyəsini nəzərə almalıdır. Bu mövzunun başa düşülməsinin nə qədər çətin olduğunu qeydləriniz üçün müəyyən etməyi də unutmayın. Ola bilsin ki, hansısa hadisəyə daha çox diqqət yetirmək və danışmaq, eləcə də bir neçəsini öyrənmək lazımdır dərs ov. Həm də dərsin yerini özünüzdə təsvir edin. Bəlkə də bu, sadəcə bir mühazirə deyil, muzeyə və ya tarixi yerlərə bir növ səyahət olacaq.

Planınızı dəqiqə-dəqiqə və nöqtə-nöqtə yazdığınızdan əmin olun. Bir qayda olaraq, strukturda dərs və aşağıdakı parametrləri ehtiva edir: təşkilati məsələlər, ev tapşırığının yoxlanılması (əgər varsa), yeni materialın mənimsənilməsinə hazırlığın monitorinqi dərs a, yeni biliyin bilavasitə qavranılması, əhatə olunan materialın möhkəmləndirilməsi, yeni biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsinə dair məqamlar, habelə